Névadónk, Shvoy Lajos

     Székesfehérvár 18. püspöke, Shvoy Lajos 1879. március 9-én született Budapesten. Anyagilag megrokkant egyházmegyét vett át Prohászka Ottokár utódjaként 1927-ben, melyet 3 hónap híján 41 esztendeig kormányzott. Nagy idok tanúja volt: megélte a székesváros fényes átalakulását, a háború borzalmait, a kommunista diktatúra kiépülését, melynek markáns ellenfele volt. 1968. január 21-én hunyt el.

  Kapcsolata a cserkészettel
   Az 1900-as évek elején megindult a Regnum Marianum mozgalom, melynek prefektusa lett. Egy-két év múlva megjelent Bi-Pi könyve, melyben a cserkészmozgalom pedagógiai elvei voltak lejegyezve. Paptársaival elolvasták a könyvet, s pár nap alatt megszületett a terv: megalakítják a cserkészetet. Szép lassan megindult a munka, s megalakultak a csapatok. A cserkészmozgalom ünnepélyes bemutatkozása a Zászlónk által szervezett tutajkirándulás volt a Vágon, Kralovától Komáromig. Éveken keresztül a Galamb cserkészcsapat: parancsnoka volt."Galamb cserkészcsapatommal minden évben Kisoroszi mellett, a Szentendrei- sziget északi csúcsán levo különös kis szigeten, a Galamb-szigeten táboroztunk három-négy hétig. Már kipróbált helye volt a konyhának, a kútnak, a latrinának, a sátornak. A táborozás úgy ment mint a karikacsapás. Éléstárunk a Kisoroszi plébánián volt, Prágai József plébános úrnál, aki nagy szeretettel volt mindenben szolgálatunkra. " Határozott, fegyelmezett, egyben szeretetteljes, jellemes magatartása püspöki szolgálata alatt is megmaradt, s a mai napig kedves emléke él az idosebb hívekben.

Csapat-, cserkésztörténet

     A cserkészet vagy cserkészmozgalom egy önkéntes, politikamentes ifjúságnevelő mozgalom, amely nyitott mindenki számára származástól, nemtől, társadalmi és vagyoni helyzettől, valamint felekezettől függetlenül. Célját, alapelveit és nevelési módszereit alapítója, Lord Baden-Powell of Gilwell határozta meg.
   A cserkészet alapvető célja, hogy támogassa a fiatalokat testi, lelki, társadalmi és szellemi képességeik teljes kifejlesztésében mind egyénként, mind felelős állampolgárként és helyi, nemzeti és nemzetközi közösségeik tagjaiként.
   A mozgalom a cserkészmódszert alkalmazza: egy nem-formális nevelési módszert, amely nagyban épít a szabadban végzett elfoglaltságokra, többek között a táborozásra, erdei és vízi életre, túrákra és sportra. A cserkészet széles körben ismert jellegzetessége a társadalmi egyenlőtlenségeket elfedni hivatott egyenruha, nyakkendővel és cserkészkalappal vagy más fejfedővel. Megkülönböztető jelvényei a cserkészliliom és a lóhere, valamint más, az egyenruhán viselhető jelvények.
   Bicske Fejér megye északi részén helyezkedik el, így a IV. kerület utolsó végváraként tekinthetünk magunkra. Történetünk nagy múltra tekint vissza, hisz Bicskén két csapat is működött és 1993-ban ezen csapatok egyesüléséből született meg a mostani 188. számú Shvoy Lajos cserkészcsapat.
   A 17 év alatt átmentünk kisebb nagyobb hullámvölgyeken, de 2002-től rendületlenül folyik a munka, és örömmel adhatok hírt a kedves olvasóknak, hogy most már virágzik a csapatunk: 10 vezetővel, és 39 cserkésszel/ kiscserkésszel/ jelöltekkel folynak a foglalkozások. Az őszi toborzásunk sikeres volt, és három új kiscserkész őrs alakult: a Katica, az Ibolya, és a Róka őrs. A testvérekkel együtt jöttek nagyobbak és barátok, így a cserkész őrsök is kiegészültek, és végleges formát öltött a Csodaszarvas, és a Jegesmedve őrs is. Nem csak a bicskei fiatalokat vonzza a pezsgő cserkészélet, számos gyerek jár a pénteki foglalkozásokra a környező falukból: Felcsútról, Alcsútról, Mányról, Nagyegyházáról, és Csabdiról. A nagy sikerre való tekintettel a 2009-es tanévtől kezdve Csabdin is alakítottunk egy őrsöt, és szombatonként a Vakmacska őrsben is folyik a munka.
   Minden évben táborral koronázzuk meg a cserkészévünket, ahova már hagyományosan az alapi csapattal közösen megyünk. Az évek során már voltunk Zádorváron, Felcsúton, Alapon, Bitangoldalon, Sárpentelén, Jásdon és Nagyegyházán közösen. Farsangjainkat is együtt töltjük, hisz a cserkészek között is szinte testvéri kapcsolat alakult ki.
   Csapatunk fontosnak tartja a jó viszony kialakítását a szülőkkel, ezért minden hónap első szombatján szülői estet tartunk, ahol evés-ivás közben beszámolunk a programokról és terveinkről.