Kis sándor

Főoldal Magamról Képek Állatok jellemzése Társ oldalak Rendezvények Vendégkönyv Fórum

A kis sándorpapagáj, vagy másnéven az örvöspapagáj, ma már egy meglehetősen közismert voliermadár Magyarországon!  

Elsősorban Indiában és Afrika Közép-Keleti részén őshonos. A természetben, mint a papagájok többsége, párokban, ill. kisebb csapatokban él.

Alapszínezete fűzöld, testhossza 40 centi körüli. Az örvöspapgájoknál a nemek meghatározása optikailag csakis az ivarérés után lehet, ugyanis a jellegzetes sötét sáv a tarkón csakis a hímekre jellemző, a tojóknál ez hiányzik! Ez olyan 3 éves kor körül jelenik meg!

A papagájok sajnos Ázsiában, a többi ázsiai papagájfajokkal együtt (illegálisan) csemegeként számítanak, ami miatt befogásuk még ma is roppant gyakorinak számít. Ennek ellenére a faj szerencsére nincs még veszélyeztetve, így tartásukhoz Magyarországon még nem kell papír! 

Beszerzésük nem nehéz, meglehetősen elterjedt egy faj. Mindenképp  tenyésztőtől vásároljunk ellenkező nemű párt, mégha nem is akarunk tenyészteni! Egy egyedültartás hosszútávon komoly problémákat okoz, és igazán semmi nem szól azellen, hogy egy papagájt párban tartsunk!

Számos színváltozatuk létezik ma már, így áruk is színváltozattól  függően változó!

Elhelyezése csakis szobai vagy kerti volierbe, ill. madárszobába megoldható! A kis sándorpapagáj nem kalitkamadár! Egy pár számára minimum 2,5 méter hosszú szobai volier legyen, pár órai röptetéssel! Ennél kisebb csak akkor lehet a volier, ha a madarak egész nap kinn lehetnek szabadon a szobában! A kerti röpde minimum négy méter hosszú legyen és legyen egy védőházikó is hozzácsatlakoztatva, ami jól szigetel! Ülőrúdként csakis a természetes faágak fogadhatók el, amiket a madár rágási hajlama miatt, időközönként cserélni kell!  Emellett adjunk nekik rágni és játszanivaló dolgokat, mint fajátékok, gurigákat, lombos ágakat, kérgeket, tobozokat, kartonokat stb.

Etetésük nem komplikált, a hagyományos nimfapapagájoknak szánt eleség megteszi! Ügyeljünk rá, hogy a madár ne kapjon olyan sok napraforgómagot, valamint semmi földimogyorót, ill. cirbolyafenyőmagot! Hatalmas zöldigényük miatt, zöldeleségről is gondoskodjunk, a szokásos gyümölcsöket és zöldségeket adhatunk  neki, időközönként állati eredetű dolgokat (főtt tojás, lisztkukac), valamint csíráztatott magokat! Főtt eleséget is adjunk neki, elsősorban főtt rizst, főtt zöldséggel keverve! Ne adjunk nekik semmilyen sózott, fűszerezett, ízesített és cukrozott dolgot, így mondjunk le a boltban kapható különböző formájú, színű és ízű rudacskákról, karikákról, valamint a csőrkoptatóról! Helyette adjunk inkább nekik szépiacsontot, csemegét meg mi készítsük el.

Ha lehet a tenyésztést inkább a tenyésztőkre bizzuk és ne álljunk neki mi is mindenféle informálás nélkül tenyészteni. Első lépésként ne adjunk nekik odút, hanem informálodjunk a tenyésztés alapelveiről. 

Az örvöspapagáj meglehetősen zajos, hangja fülsértő tud lenni! Emiatt ha bérlakásba akarunk egy párt beszerezni, mindenképp beszéljük meg előtte a szomszédokkal.

Érdekességképp megemlítendő, hogy a faj már Európában is elterjedt , elsősorban Németországban és Hollandiában, de már láttak szabadon röpködő példányokat Angliában is. A madarak többsége úgy szökött el vagy tenyésztőtől, vagy állatkerttől esetleg magánkézből, és szépen gyarapodnak. Hogy ez mennyire tesz jót az adott ország hazai madárvilágának, még nem tudni, csak sejteni... Mindenesetre az emberek nagyon örülnek nekik, rendszeresen etetik és megfigyelik őket!