Díszmadarak


Hullámos papagáj

(kódszám:0126)


Ausztráliai hazájában olyan közönséges madár, mint nálunk a veréb. Nagyfokú mozgékonysága miatt tágasabb kalitkában történő elhelyezése mellett is célszerű időnként a szobában kiengedni, hogy kedvére repülhessen.
Szép színén kívül - ami a tenyésztési munka eredményeképpen ma már körülbelül 160 féle változatot jelent - rendkívüli idomíthatósága és hangutánzó-képessége helyezi a kedvtelésből tartott madarak között a dobogó legfelső fokára. Mindamellett rendkívül szívós, igénytelen madár is. Annak ellenére, hogy hazájában nem megy ritkaságszámba a 40 °C-os meleg sem, nálunk fűtetlen helyen is átvészeli a hidegebb teleket is. Persze azért a szobahőmérséklet a legmegfelelőbb a számára!


Nimfapapagáj

(kódszám:0127)


A nimfapapagáj (Nymphicus hollandicus) nagyságát tekintve körülbelül a gerléhez hasonlítható, bár farka lényegesen hosszabb. Így a nagyobb testméret miatt a hullámospapagájjal szemben a szerencsés gazdi egy igazi nagypapagáj tulajdonosának érezheti magát anélkül, hogy komolyabb kiadásba kellene vernie magát, mert a jó szaporodóképességnek köszönhetően a madár ára is elég alacsony. És ha még beszámítom a fejtetőn ékeskedő bóbitát is, egészen olyan, mint egy igazi kakadu, amelynek közeli rokona!
A nimfapapagáj nem érzékeny, nem kényes, de azért ne helyezzük a huzatba, ne tegyük ki a tűző napsütésbe! Hazai tapasztalatok szerint, ha ősszel fűtetlen helyiségben hagyjuk, még akkor is minden károsodás nélkül áttelel, ha a hőmérséklet a fagypont alá süllyed. De ilyen esetben naponta legalább kétszer langyos ivóvízről kell számára gondoskodni.


Szapora rózsakakadu

(kódszám:0128)


A nagy papagájok általában igényes párválasztók, ám a rózsakakadu hímek megelégszenek a számukra kijelölt arával. A tojók négy-, a hímek hároméves korukban foghatók tenyésztésbe, és hosszú évtizedeken keresztül szaporodóképesek maradnak. Megfelelő tartás mellett akár a nyolcvan évet is megélhetik. Akár tíz fiókát is nyerhetünk évente egy jó pártól. Egy pár elhelyezésére egy négy méter hosszú, másfél méter széles és két méter magas kerti röpde felel meg, melyhez fagymentes védőháznak kell csatlakoznia.
Takarmányozásuknál fontos, hogy az minél természetesebb és változatos legyen. Az alaptakarmánynak számító keveréknek negyven százaléka napraforgó, tíz-tíz százaléka köles, fénymag és zab, öt-öt százaléka pedig kendermag, lenmag, búza, dió vagy mogyoró, kukorica és árpa legyen. A vadonban végzett begytartalom-vizsgálatok alapján bizonyított, hogy rendszeresen fogyasztanak rovarokat és más apró gerincteleneket, ezért folyamatosan biztosítsunk számukra állatifehérje-forrást. Ezt legegyszerűbben lisztkukaccal, kutyatáppal vagy főtt csirkehússal tudjuk megoldani.


Kéktarkójú papagáj

(kódszám:0129)


Helyigényes madár. A javasolt volier méret számára 4 x 1 x 2 m. Az újonnan importált madarak nehezen akklimatizálódnak, ezen ido alatt minimum 22°C-os homérsékletet biztosítsunk számukra, ez késobb sem csökkenhet 10 °C alá. Eros hangú madár, különösen a költési idoszak alatt zajong sokat. Nincs nagy rágási ingere, barátságos madár.
Eredeti élohelyén 10 - 20 fos csapatokban fordul elo, éjszaka az erdokben, nappal a gyümölcsfákon és gabonatáblákon. Költési ideje a nyári hónapokra teheto, amikor fészkét elhalt fák törzsén, illetve ágain keresi. A fajnak két alfaja létezik még, ezek a törzsváltozattól a tollazat színeiben mutatnak apróbb eltéréséket, illetve az élohelyük is máshol található.