3. A TNC

2. A protokol

Mint az előző fejezetben láttuk, a csomagrádió üzemmód bonyolult feladatok ellátását követeli meg minden egyes állomáson, függetlenül attól, hogy egy egyszerű terminált vagy egy BBS-t üzemeltetünk. Ezeket a feladatokat általában egy különálló készülék, a TNC ( Terminal Node Controller ), azaz a terminál vezérlő végzi el, amely nem más, mint egy speciális mikroszámítógép, amely valamennyi, az AX.25 protokol által megkövetelt feladatot ellátja.

A TNC-hez legegyszerűbb esetben csatlakoztatható egy "buta" ASCII terminál, nincs feltétlenül szükség számítógépre. A feladatok ilyen szétválasztása a gyakorlatban jól bevált. Lehetővé teszi felhasználói programok gyors és hatékony fejlesztését, hiszen nincs szükség minden esetben az AX.25 protokol kezelésére, aminek implementálása az átlagos programozói ismereteken túlnyúló, speciális ismereteket igényel.

A TNC-k legkülönfélébb típusai szerezhetők be, illetve készíthetők el. A legegyszerűbbek csak a csomagrádió üzemmódot ismerik, míg vannak multi mode TNC-k, melyek AMTOR, RTTY, CW illetve FAX adásmódokkal is használhatók.

Valamennyiben közös, hogy a terminálhoz, illetve a számítógéphez szabványos aszinkron, RS-232 ( V.24 / V.28 ) interfészen keresztül csatlakoznak. Ugyancsak része a TNC-nek a beépített modem, amely révén a rádióhoz kapcsolható.

Milyen TNC-t válasszunk? Ehhez azt kell felmérnünk, mire akarjuk majd használni. Ha rövidhullámon is dolgozunk, akkor célszerű egy több üzemmódos TNC-t választani. Ezek közül a legismertebb a PK-232, de hasonló szolgáltatásokat nyújt a KANTRONICS gyártmányú KAM vagy az MFJ-1278 is.

Amennyiben kizárólag URH-n dolgozunk, akkor a legcélszerűbb választás a TNC2. Kedvező ára miatt népszerű a PK-88 vagy a KPC2 is. Azonban az IBM-PC-n futó programok jelentős része ezeket nem tudja kezelni.

Ez elsősorban BBS-eknél és a host üzemmódot igénylő terminálnál programoknál ( pl. az SP ) jelenthet gondot, ezért megvásárlásuk előtt győződjünk meg arról, hogy megfelelnek-e a használni kívánt szoftverhez.

3.1. A TNC2

A legnagyobb népszerűségnek örvendő terminál vezérlő típus a TNC2, melyet az amerikai TAPR csoport fejlesztett ki. Miként a személyi számítógépeknél az IBM-PC, úgy saját kategóriájában a TNC2 tekinthető de facto szabványnak. Klónokat, azaz az eredetivel kompatibilis, de esetenként eltérő áramköri felépítésű berendezéseket számos cég gyárt. Néhány az ismertebb gyári típusok közül: MFJ-1270, MFJ-1274, TNC-220 stb.

A TNC2 lelke egy Z80-as mikroprocesszor és a hozzá kapcsolódó SIO, melynek egyik soros csatornája a megfelelő szintillesztő áramkörökön keresztül a terminálhoz, másik csatornája pedig a modemhez csatlakozik. A SIO nem tartalmazza az NRZI kódoló / dekódoló, illetve órajel visszaállító áramkört. A program egy 32 kbyte kapacitású EPROM-ban kapott helyet. A RAM kapacitása a régebbi TNC-kben 16, az újabbakban 32 Kbyte, azonban a régi példányok is könnyen bővíthetők erre a kapacitásra.

A TNC2 klónok a TAPR különböző verziószámú programjaival kerülnek forgalomba. Jelenleg 16 K RAM-hoz az 1.1.5., míg 32 K-hoz az 1.1.6. a legújabb. A 16 K RAM-hoz készített változatok nem ismerik meg a nagyobb memóriát, így 32 K RAM esetén is csak 16 Kbyte-ot tudnak használni.

3.1.1. A TNC2 illesztése a számítógéphez

A TNC-n egy szabványos, 25 pólusú RS-232 csatlakozót találunk. Ennek bekötése:

Csatl. Rövidítés Név
1 FG Védőföld
2 TxD Adat adás
3 RxD Vett adat
5 CTS Adásra kész
6 DSR Modem üzemkész
7 SG Jelföld
8 DCD Vivődetektor
9 +12 V stabilizálatlan
10 -12 V stabilizálatlan
20 DTR Terminál üzemkész

Jó tudnunk, hogy a TNC-k ( nem csak a TNC2 ) az RS-232 interfész egyes jeleit a szabványtól eltérően, sajátos módon és egymástól is eltérően kezelik. A mi esetünkben ilyen pl. a 9-es és 10-es ponton megjelenő tápfeszültség.

Az egyes jelek értelmezése:

A felsorolt jelekből mindenképpen használnunk kell a 2-es ( TxD ), 3-as ( RxD ) és 7-es ( SG ) pontokon megjelenőket, a többi bizonyos esetekben elhanyagolható. Ha a használt terminál szabványos RS-232-vel ( V.24 / V.28 ) rendelkezik, használjuk a következő kábelt:

Csatl. Rövidítés Csatl. Rövidítés
2 TxD --------------- 2 TxD
3 RxD --------------- 3 RxD
/---- 4 RTS
\---- 5 CTS
/---- 6 DSR
+---- 8 DCD
\---- 20 DTR
7 SG --------------- 7 SG
TNC Terminál

3.1.2. A rádió csatlakoztatása

A rádió csatlakoztatására egy 5-pólusú tuchlel ( DIN ) aljzat szolgál, a következő bekötéssel:

Csatl. Név
1 Modem kimenet a TNC-ből a rádióhoz
2 Föld
3 Adás-vétel váltás: adáskor ezt a pontot egy VFET vagy jelfogó a földhöz zárja
4 Hangfrekvencia a rádiótól a TNC-hez
5 Rádió zajzár kimenete, nem használjuk

Azt, hogy pontosan hogyan is kell a TNC-t a rádióhoz illeszteni, külön fejezet írja le.

3.1.3. Az első lépések

Állítsuk be a TNC-n az RS-232 interfész adatátviteli sebességét a megfelelő kapcsolókkal. Az első próbához célszerű az 1200 bit/s { baud } használata. Kössük össze megfelelő kábellel a TNC-t és a terminált, majd kapcsoljuk be a TNC-t. A terminálon egy bejelentkező szövegnek kell kiíródnia, mely a TNC-ben lévő szoftver verziószámát tartalmazza. Az utolsó sorban lévő cmd: a prompt, amely jelzi, hogy a TNC egy parancs megadására várakozik.

Próbaképpen írjuk be azt, hogy RESET és zárjuk le az <Enter> billentyűvel. ( Egyes terminálokon az <Enter> helyett <CR> vagy <NewLine> található. ) A RESET parancs hatására a TNC ismét kiírja a bejelentkező szöveget.

A TNC a kikapcsolás után is megjegyzi a beállított paramétereket. A RESET parancs ezeket törli, és az EPROM-ban tárolt alapértékeket állítja be. Az első próbálkozásoknál nyugodtan használjuk ezeket a paramétereket. Van azonban néhány olyan paraméter, amelyet mindenképpen módosítani kell. A legfontosabb a hívójel, ezt soha ne felejtsük el megadni RESET után a MYcall paranccsal.

3.1.4. Soros vonali paraméterek

Előfordulhat, hogy a sebesség megfelelő beállítása ellenére, bejelentkezéskor zagyvaság íródik ki a terminálon. Ennek oka a nem megfelelő adatformátum. A TNC alapértelmezésben 7-bites karakterekkel dolgozik, paritás nélkül. Ezt az AWlen illetve PARity parancsokkal módosíthatjuk:

AWlen 8 átkapcsol 8-bites karakterekre
PARity 1 páratlan paritás
PARity 3 páros paritás

A parancsok megadása még nem változtatja meg a formátumot, az új formátum csak a RESTART parancs végrehajtása után lesz érvényes.

Előfordulhat, hogy a terminálon minden általunk beírt karakter duplán jelenik meg. Ennek oka, hogy a terminál is kiírja a beírt karaktereket és a TNC is visszaküldi azokat. Ezt megszüntethetjük az Echo OFf paranccsal.

Ha a terminálon nem jelenik meg a beírt szöveg, de a TNC azokat végrehajtja és a TNC üzenetei helyesen íródnak ki, használjuk az Echo On parancsot.

Másik előforduló probléma, hogy üres sorok íródnak a képernyőre. Ezen segít az AUtolf OFf parancs, mely kikapcsolja a sorok végén a TNC által hozzáadott soremeléseket.

Fontos paraméter a terminál sorhossza is. Ennek alapértéke 80. Ez azt jelenti, hogy 80 karakter kiírása után a TNC automatikusan új sort kezd a terminálra történő kiírásnál. Ha a terminálunk pl. csak 64 karakteres sorhosszal dolgozik és az ennél hosszabb sorok vége elvész, használjuk a Screenln 64 parancsot. Ez a funkció kikapcsolható a Screenln 0 megadásával.

Néhány terminálnak időre van szüksége ahhoz, hogy végrehajtsa a soremeléseket. Azért, hogy ilyenkor ne vesszenek el a következő sor első karakterei, használni kell a NUcr On vagy NULf On parancsokat. Ezek hatására a CR vagy LF karakterek után a TNC ASCII NUL karaktereket küld olyan számban, amit a NULLs parancs paramétereként megadtunk.

3.1.5. Speciális karakterek

A TNC működésének vezérlésére számos speciális karakter szolgál, amelyek többnyire ASCII vezérlő kódok. A leggyakrabban használt a <Ctrl-C>, mellyel párbeszédes üzemmódból visszatérhetünk parancsmódba.

Másik ilyen, a gépelési hibák javítására szolgáló BackSpace ( $08 ). Egyes terminálokon ehelyett a <Delete> ( $7F ) használható. Ilyenkor adjuk ki a TNC-nek a DELete On parancsot. Előfordulhat, hogy javítás után a képernyőn nem törlődik a hibás karakter. Ekkor próbálkozzunk a BKondel OFf parancssal. Ilyenkor a képernyőn nem íródik felül a karakter, hanem "^" jelenik meg.

A teljes beírt sor törölhető a <Ctrl-X> billentyű használatával.

Előfordulhat, hogy a képernyőre kiíródó sor nem felel meg annak, amit beírtunk. Ennek oka lehet a BKondel vagy az Echo parancs nem megfelelő használata. Ekkor lehet segítségünkre a <Ctrl-R>, aminek hatására kiíródik a bevitt sor.

A TNC az adatokat általában akkor küldi ki rádión, ha megnyomtuk az <Enter> billentyűt. Előfordulhat, hogy egy sorba úgy akarjuk beírni a <CR> ( $0D ) karaktert, hogy a sor még nem záródjon le. Ez hasznos lehet néhány karakteres sorok esetén, ha nem akarjuk őket külön frame-ekben továbbítani. Ilyenkor használjuk a <Ctrl-V> karaktert az <Enter> előtt, amivel átmenetileg felfüggesztjük annak speciális jelentését.

Abban az esetben, ha a terminálon túl gyorsan íródik ki a szöveg, a <Ctrl-S> billentyűvel felfüggeszthetjük a kiírást addig, amíg a <Ctrl-Q> billentyűt le nem nyomjuk.

3.1.6. Az adatáramlás vezérlése

A TNC nem mindig képes olyan gyorsan továbbítani az adatokat rádión, mint ahogy azt az RS-232 interfészen keresztül kapja. Ez különösen akkor fordul elő, amikor egyszerű terminál helyett BBS van hozzákapcsolva, vagy nagyobb méretű file-okat viszünk át. Ilyenkor a TNC-nek valamilyen módon jeleznie kell, hogy a számítógép ne küldjön adatokat, illetve azt, hogy ismét kész adatok fogadására.

Természetesen erre ellenkező irányban is szükség van, a terminál sem mindig tudja feldolgozni a TNC-től jövő adatokat. Ennek a problémának a megoldására szolgál az adatáramlás vezérlése ( Flow Control ).

A TNC két lehetőséget kínál. Az egyik az XOn/XOff protokol használata. Ez úgy működik, hogy a fogadó oldal XOff ( <Ctrl-S> ) karakterrel állítja le szükség esetén az adót, majd XOn karakterrel ( <Ctrl-Q> ) jelzi, hogy folytatható az adás. Ezt az üzemmódot a Xflow ON paranccsal állíthatjuk be.

Azt, hogy a TNC milyen karaktereket küld a terminálnak, a XOn és XOff parancsokkal állíthatjuk be. A TNC által elfogadott karakterek a STOp és STArt paranccsal adhatók meg. Az XOn/XOff protokol egyik irányban $00 karakter beállításával tiltható le.

Az adatáramlás vezérlésének másik útja a hardware megoldás, a CTS és DTR jelek használata. Ezt az üzemmódot az Xflow OFf paranccsal adhatjuk meg. Előnye ennek a megoldásnak, hogy transzparens üzemmódban is használható, vagyis akkor, amikor valamennyi lehetséges karakter továbbítására szükség van, ( pl. bináris file-ok átvitelénél ).

Hátránya, hogy az RS-232 szabvány nem ismeri ezt a lehetőséget, ezért kényszerből más célra szolgáló jelet használ a TNC ( DTR ). Ezt csak a kifejezetten a TNC-hez készült programok tudják kezelni. Ezek használata esetén olyan összekötő kábelre van szükség, amiben be vannak kötve ezek a jelek is. A bekötést az adott program leírása tartalmazza. IBM-PC esetén ez a következő:

Csatl. Rövidítés Csatl. Rövidítés
2 TxD ------------------- 2 TxD
3 RxD ------------------- 3 RxD
5 CTS ------------------- 5 CTS
6 DSR ------------------- 6 DSR
7 SG ------------------- 7 SG
8 DCD ------------------- 8 DCD
20 DTR ------------------- 20 DTR
TNC Terminál

A terminál képernyőre történő kiírás módját befolyásolja a Flow parancs. Ha ez ON, akkor a TNC felfüggeszti a kiírást, ha elkezdtünk begépelni egy sort egészen addig, amíg le nem zárjuk az <Enter>-el. Ez egyrészt olvashatóbbá teszi az ernyőt, másrészt egyes terminálok nem képesek egyidejű adásra és vételre. Flow OFf esetén ez a szolgáltatás kikapcsolódik.

3.1.7. A TNC2 üzemmódjai

Bekapcsoláskor a TNC parancsmódba kerül, azaz a beírt szöveget parancsként értelmezi. Ezt az üzemmódot a cmd: prompt jelzi a képernyőn.

Ahhoz, hogy a TNC a terminálról jövő adatokat ne parancsnak tekintse, hanem továbbítsa rádión, át kell kapcsolnunk párbeszédes ( Converse ) módba. Ez történhet a CONVers vagy egyszerűen a K parancs kiadásával, de az áttérés automatikusan is megtörténik, ha összeköttetés jön létre egy másik állomással, és CONMode Convers, valamint NOmode OFf volt beállítva.

Párbeszédes üzemmódból parancsmódba a <Ctrl-C> billentyűvel lehet visszatérni. Az átkapcsolás automatikusan megtörténik az összeköttetés bontásakor, ha a fenti paramétereken kívül a NEwmode On is be volt állítva.

A TNC harmadik üzemmódja a transzparens üzemmód. Ebben nincsenek kitüntetett karakterek, hanem mindegyik továbbításra kerül. A transzparens üzemmód bekapcsolható a Trans vagy T paranccsal, de egy összeköttetés létrejöttekor automatikusan is létrejön, ha CONMode Trans volt beállítva.

A parancsmódba való visszatérés történhet az RS-232 interfészen vett Break jel hatására vagy három, közvetlenül egymást követő Ctrl-C karakterrel. Ahhoz, hogy utóbbiakat a TNC elfogadja, közöttük nem lehet több szünet, mint CMdtime, valamint legalább ennyinek kell lennie a legelső Ctrl-C és az őt megelőző karakter között.

3.1.8. Egyszerre több összeköttetés

A TNC egyszerre több összeköttetés létesítésére is alkalmas. Az azonos időben felépíthető kapcsolatok számát a USers paraméter határozza meg, a maximális érték 10. Ha csökkentjük, korlátozhatjuk a külső hívások elfogadását. Ez nem befolyásolja az általunk felépíthető összeköttetések számát.

Az egyes összeköttetések ( csatornák ) azonosítása A, B, C, ... karakterekkel történik. Az átkapcsoláshoz előbb írjuk be csatorna átkapcsoló ( STReamsw ) karaktert, majd a csatorna azonosítóját. STReamsw értéke alapértelmezésben $7C, ami a "|" karakter.

Az egyes csatornák állapotát a CStatus paranccsal kérdezhetjük le.

A többkapcsolatos ( multiconnect ) üzemmód TNC2-ben alkalmazott megoldása számos kívánnivalót hagy maga után. A fő probléma az, hogy a különböző csatornákon érkező szövegek egymásba keveredve íródnak ki a képernyőre és kibogozásuk embert próbáló feladat.

Igaz, az egyes csatornákat a STReamsw karakter és az utána álló csatorna azonosító, illetve STREAMCAll On esetén a hívójel is jelzi, ezt azonban nem könnyű észrevenni. Ez az oka annak, hogy a többfelhasználós BBS és terminál programok nem az eredeti TAPR szoftverrel használják a TNC2-t.

3.1.9. A TNC2 parancsai

A következőkben az 1.1.5.-ös TNC2 program parancsait ismertetjük. Nagybetűvel írtuk a parancsnak azt a részét, amellyel azok rövidíthetők. Amelyiknek két állapota van, egyaránt használhatjuk az On, OFf, Yes, No paramétereket, illetve a megfelelő rövidítéseket: O, OF, Y, N.

A numerikus paraméterek megadása történhet decimálisan vagy hexadecimálisan. Ez utóbbi esetben a számot egy $ jelnek kell megelőznie.

A szöveg paramétereket a TNC változtatás nélkül tárolja. Ilyen pl. a BText és a CText.

A hívójelek tartalmazhatnak egy másodlagos állomás azonosítót ( SSID ), aminek értéke 0 és 15 közötti szám. Ezt a hívójeltől egy "-" jel választja el, pl. HG5KDQ-2, HA5OB-5. A 0 kiírása nem kötelező.

Parancs Alapértelmezés Leírás
8bitconv OFf Párbeszédes üzemmódban az első bitet levágja.
AUtolf On Minden CR után egy LF karaktert küld a terminálnak.
AWlen 7 Az adatbitek száma a terminál felé ( 7 vagy 8 ).
AX25LV2 On Engedélyezi az AX.25 2.0-ás verzióját.
ASyrxovr 0 A TNC által eldobott, termináltól kapott karakterek száma ( 0 .. 65535, mindig 0 ).
AXDelay 0 A TXdelay-hez hozzáadódó kiegészítő várakozás 10 ms egységben ( 0 .. 180 ).
AXHang 0 Fónia átjátszó használatakor a "felfüggesztési idő" 100 ms egységben ( 0 .. 20 ).
BBfailed 0 Az akkumulátorról táplált bbRAM ellenőrzőösszeg hibáinak száma.
BBSmsgs OFf Ha On, a "***"-al kezdődő TNC üzeneteket új sorba írja, illetve letiltja összeköttetés alatt a státuszüzeneteket, a "*** DISC" kivételével.
Beacon Every 0 A jeladó ( beacon ) szöveg adásának gyakorisága 10 s-os egységben ( 0 .. 250 ).
Beacon After 0 Egyszer leadja a beacon szöveget, ha ( n*10 s ) ideig csend volt a csatornán ( 0 .. 250 ).
BKondel On BS SP BS karaktereket küld törléskor a terminálnak, vagy "^"-t, ha OFf.
BText Jeladó szöveg. Hossza max. 120 karakter, törlés a % vagy & karakterrel.
BUdlist OFf Nem veszi figyelembe az LCAlls listán megadott hívójelű állomások csomagjait ( On esetén azokét, akik nincsenek az LCAlls listán ).
CALibra Átadja a vezérlést a Modem hitelesítő rutinnak ( SP, D, K, Q ).
CALSet n Hitelesítési érték beállítása; n = ( 525.000/f )+1 -- modulátor; n = ( 262.500/f )+1 - demodulátor.
CANline $18 Sortörlő karakter kódja ( $00 .. $7F ).
CANPac $19 Az input törlő karakter kódja ( $00 .. $7F ).
CBell OFf Bell ( csengő ) karaktert küld a "*** CONNECTED" üzenet elé, ha On.
CHeck 30 Az összeköttetés meglétének ellenőrzési gyakorisága 10 s egységben ( 0 .. 250 ).
CLKADJ 0 A beépített óra korrekciója ( 0 .. 65535 ).
CMdtime 1 Transzparens üzemmódból való kilépés időzítése 1 s egységben ( 0 .. 250 ).
CMSg OFf Nem küld CText-et.
CMSGDisc OFf OFf vagy üres CText esetén azonnal bontja az összeköttetést; ha On, előbb leadja a CText-et.
COMmand $03 A parancsmódba visszatérés vezérlő karaktere ( $00 .. $7F ).
CONMode Convers Összeköttetés kezdetén átkapcsolás automatikusan párbeszédes üzemmódba ( vagy transzparensbe Trans ) esetén.
Connect call1 [Via call2[,call3[,...call9]]] Összeköttetést kezdeményez call1-el call2 .. call9 állomásokon keresztül.
CONPerm OFf Az adott csatornán az összeköttetés bontható, On esetén nem enged bontani.
CONOk On Elfogadja a hívásokat más állomásoktól, ha OFf, DM-et küld.
CONStamp OFf A Connect státusz üzenetet nem látja el dátummal.
CONVers Átkapcsolás párbeszédes üzemmódba.
CPactime OFf Párbeszédes üzemmódban nem veszi figyelembe a PACTime paramétert a csomagok kiküldéséhez.
CR On A SEndpac karakter adásra kerül a csomagban.
CStatus Kiírja a csatorna azonosítókat és státuszokat.
CText Ha CMSg On, a hívó állomásnak ezt a szöveget küldi ( max. 120 karakter, törlés a % vagy & karakterrel ).
DAytime yymmddhhmm Az aktuális dátum és idő megadása.
DAYUsa On Amerikai formátum engedélyezése: mm/dd/yy; ha OFf, európai a formátum: dd/mm/yy.
DELete OFf A törlés karakter a BackSpace ( $08 ); ha On, akkor a Delete ( $7F ).
DIGipeat On Digitális átjátszó engedélyezés.
DIGISent 0 Az átjátszott csomagok száma az újraindítás óta ( 0 .. 65535 ).
Disconnect Az összeköttetés bontása.
DISPlay Kiírja az összes TNC paramétert.
DISPlay Async RS-232 paraméterek kiírása.
DISPlay Character Speciális karakterek kiírása.
DISPlay Health Számlálók és HEALled státusz kiírása.
DISPlay Id ID paraméterek kiírása.
DISPlay Link Link paraméterek kiírása.
DISPlay Monitor Monitor paraméterek kiírása.
DISPlay Timing Időzítések kiírása.
DWait 16 Várakozási idő a csatorna foglaltság után 10 ms egységben ( 0 .. 250 ).
Echo On A vett karaktereket a TNC visszaküldi a terminálnak.
EScape OFf Az ESC karaktert $1B-ként írja vissza a terminálra; ha On, akkor $24-et ( $ jel ) ír ki.
Flow On Terminál input alatt a TNC nem küld adatot.
FRack 3 Keret nyugtázási idő ( 1 .. 15 s; n*( 2*[átjátszók száma]+1 ) ).
FUlldup OFf Teljes duplex mód tiltva.
HEaderln OFf Monitornál a csomag feje és a szövege azonos sorba kerül; On esetén a szöveg új sorba íródik.
HEALled OFf A Con és a Sta LED-ek normálisan működnek; On esetén felváltva villognak.
HOvrerr 0 A HDLC vevő által elveszített adatok száma ( 0 .. 65535 ), mindig 0.
HUndrerr 0 A HDLC adó által abortált keretek száma ( 0 .. 65535 ), mindig 0.
HId OFf On esetén azonosító adás 9.5 percenként, ha digitális átjátszás van.
Id Azonosító adás.
K Átkapcsolás párbeszédes módba.
LCAlls call1, call2, ... call8 Hívójel lista a BUdlist parancshoz, törlés a % vagy & karakterekkel.
LCok On Kisbetűs karakterek engedélyezve a terminál felé.
LCStream On A STReamsw utáni karakter kis- és nagybetűs egyaránt lehet, OFf esetén ezek eltérőnek számítanak.
LFadd OFf Ha On, a kimenő csomagokban a CR után LF karaktert is ad.
LFIgnore OFf Ha On, az LF karaktereket nem veszi figyelembe.
MAll On Monitor módban valamennyi csomag megjelenik, ha OFf, csak az UI és a státusz.
MAXframe 4 A nyugtázatlan csomagok maximális száma ( 1 .. 7 ).
MCOM OFf Monitor módban csak az információs csomagok jelennek meg; ha On, kijelzi a C D UA DM csomagokat is.
MCon On Monitor üzemmód engedélyezve összeköttetés alatt; ha OFf, akkor tiltva.
MFilter $00, n2, n3, n4 A TNC által kiszűrendő karakterek, ezeket nem küldi ki a terminálnak.
MHClear Törli a MHeard listát.
MHeard Kilistázza a legutoljára hallott 20 állomást ( * jelzi, ha digitális átjátszón keresztül volt hallható ).
Monitor On Engedélyezi a monitor üzemmódot.
MRpt On A monitorozott csomagok fejrészében kiírja a digitális átjátszókat; ha OFf, csak a címzett és a feladó jelenik meg.
MStamp OFf A monitorozott csomagokat nem látja el dátummal és idővel.
MYcall NOCALL[-n] Saját hívójel; "n" az opcionálisan megadható SSID 0 és 15 között.
MYAlias call[-n] Alternatív hívójel, a TNC csak digitális átjátszóként ismeri fel.
NEwmode OFf CONVers / Trans üzemmódba csak külső híváskor kapcsol át; ha On, átkapcsol a Connect parancsnál is és Disconnect után visszatér parancsmódba.
NOmode OFf Az üzemmód váltás NEwmode szerint történik; ha On, nincs automatikus átkapcsolás.
NUcr OFf CR után nem küld NUL karaktereket a terminálnak; ha On, küld.
NULf OFf LF után nem küld NUL karaktereket a terminálnak; ha On, küld.
NULLs 0 A CR vagy LF után küldött NUL karakterek száma ( 0 .. 30 ).
Paclen 128 Az egy információs csomagokban átvihető adatok maximális hossza ( 0 .. 255; 0 = 256 ).
PACTime After 10 Az input byte-ok n*100 ms szünet után automatikusan adásra kerülnek.
PARity 3 Paritás bit az RS-232 vonalon ( 0 vagy 2 nincs; 1 páratlan; 3 páros ).
PASs $16 Az ezután adott karaktert a terminálról nem parancsként, hanem adatként értelmezi.
PASSAll OFf A TNC csak a jó CRC-jű csomagokat fogadja el.
REConnect Meglévő összeköttetés útvonalának ( digitális átjátszólánc ) módosítása.
REDisplay $12 Az utolsó terminál input sort kiíró vezérlő karakter ( $00 .. $7F ).
RCVDFrmr 0 A vett FRMR csomagok száma ( 0 .. 65535 ), többnyire 0.
RCVDIfra 0 Vett I csomagok száma ( 0 .. 65535 ).
RCVDRej 0 Vett REJ csomagok száma ( 0 .. 65535 ).
RCVDSabm 0 Vett SABM csomagok száma ( 0 .. 65535 ).
RESET Visszaállítja valamennyi paraméter EPROM-ban tárolt értékét.
RESptime 5 Nyugtázó csomagok adása előtti minimális késleltetés ( 100 ms ) egységben ( 0 .. 250 ).
RESTRART Ujraindítja a TNC-t a bbRAM-ban tárolt, felhasználó által módosított paraméterekkel.
REtry 10 Csomagok ismétlésének maximális száma ( 0 .. 15; 0 = örökké ).
RXblock OFf Adatok küldése a terminálnak szabványos formában; ha On, blokkszerűen.
RXErrors 0 A hibás CRC-vel vett vagy túl rövid csomagok száma ( 0 .. 65535 ).
Screenln 80 A terminál sorhossza, ennyi byte után automatikusan CR LF-et ír ki a terminálra ( 0 .. 255; 0 = letiltva ).
SEndpac $0D A csomag adását kiváltó karakter.
SENTFrmr 0 Az adott FRMR csomagok száma ( 0 .. 65535 ), általában 0.
SENTIfra 0 Az adott I csomagok száma ( 0 .. 65535 ).
SENTRej 0 Az adott REJ csomagok száma ( 0 .. 65535 ).
STArt $11 A TNC-ből a terminálnak menő outputot újraindító karakter STOp után ( $00 .. $7F ).
STOp $13 A TNC-ből a terminálnak menő output-ot felfüggesztő karakter ( $00 .. $7F ).
STREAMCa OFf A csatorna azonosító karakter után nem íródik ki az ellenállomás hívójele.
STREAMDb OFf Nem duplázza meg a vett csatorna váltó karaktereket.
STReamsw $7C A csatornaváltó karakter.
TRACe OFf Ha On, a csomagokat kiírja hexadecimális és ASCII dump formában is.
Trans Átkapcsolás transzparens üzemmódba.
TRFlow OFf Szoftver ( XOn/XOff ) adatáramlás vezérlés tiltva transzparens módban a terminálnak.
TRIes 0 Az ismétlések pillanatnyi száma ( 0 .. 15 ).
TRXCount 0 Az adott csomagok száma ( 0 .. 65535 ).
TXdelay 30 A rádió adásrakapcsolása és a csomag adása közötti idő 10 ms egységben, ( 0 .. 120 ).
TXFlow OFf Szoftver ( XOn/XOff ) adatáramlás vezérlés tiltva transzparens módban a TNC-nek.
TXQovflw 0 A kimenő csomag lista megtelése miatt törölt keretek száma ( 0 .. 65535 ).
TXTmo 0 A sikeresen visszanyert HDLC adó időtúlfutások száma ( 0 .. 65535 ).
Unproto call1 Via call2, ... call9 Az UI ( beacon ) csomagok címzettje és az esetleges digitális átjátszók.
USers 1 Az egyidejűleg megengedett összeköttetések száma ( 0 .. 10; 0 = 10 ).
Xflow On XOn/XOff adatáramlás-vezérlés engedélyezése.
XMitok On Rádió adásrakapcsolás engedélyezése.
XOff $13 A TNC által a terminálnak küldött, inputot felfüggesztő karakter ( $00 .. $7F ).
XON $11 A TNC által a terminálnak küldött, inputot engedélyező karakter ( $00 .. $7F ).

3.1.10. Az 1.1.6-os verzió ( PMS )

Az 1.1.5-ös verzió mellett nálunk elterjedten használják az 1.1.6-os programnak azt a változatát, amelyik PMS-t ( Personal Message System ) tartalmaz. Ennek használatához 32 kibibyte RAM szükséges.

A PMS egy mini BBS, ami alkalmas rövid üzenetek tárolására, vagyis személyes postaládaként működik. Ezt a feladatot számítógép vagy terminál nélkül is ellátja.

Nagy előnye, hogy kompatibilis a "nagy" BBS-ekkel, tudja fogadni a tőlük jövő üzeneteket. Az egyetlen szépséghiba, hogy az ilyen üzenetek feladójának a BBS-t tekinti, nem a valódi feladót.

Ennek ellenére érdemes használni, ha rendszeres levélforgalmunk van. A hozzánk közel eső BBS SysOp-ját megkérhetjük indokolt esetben, hogy leveleink automatikusan ide íródjanak be, tehermentesítve ezzel magát a BBS-t.

A PMS parancsokat mind a külső állomástól, mind az operátortól elfogad, némileg eltérő szintaktikával. Ha a PMS csatorna foglalt, egyes operátori parancsokat figyelmen kívül hagy.

Listázáskor minden üzenet megjelenik, olvasni azonban csak a saját, illetve a mindenkinek szóló üzeneteket lehet. Utóbbiakat ALL-nak címezve lehet beírni. A PMS beállítható úgy, hogy csak a saját hívójelre címzett üzeneteket fogadja el, más állomásokét ne.

A részletes használati utasítás a Help paranccsal kérhető. Természetesen helyben valamennyi üzenet olvasható és törölhető. A terminálról Help nem kérhető, erre hibaüzenetet ad.

3.1.11. A PMS-sel összefüggő új TNC parancsok

3drparty On / OFf Harmadik félnek szóló üzenetek tiltása / engedélyezése.
MINE Saját üzenetek listázása.
MYPcall A PMS hívójelének beállítása.
PMs On / OFf A PMS működésének engedélyezése vagy tiltása.
Send Üzenet beírása.
List n Az n sorszámú üzenet olvasása; ha n nincs megadva, valamennyi üzenet fejlécét listázza.
Read n Az n sorszámú üzenet olvasása; ha n nincs megadva, valamennyi üzenet fejlécét listázza.
KIll n Az n sorszámú üzenet törlése.
AMonth On / OFf A hónap amerikai formátumú kiírásának engedélyezése vagy tiltása.
KISs On / OFf Ha On, engedélyezi a TCP/IP-hez szükséges KISS üzemmódot. Az átkapcsolás a RESTART parancs végrehajtásakor történik meg. A normál üzemmódba való visszatéréshez a $FF KISS parancsot használjuk.
PErsist n P-valószínűséggel kiváró csatorna hozzáférés esetén a p valószínűséget állítja be. A 0 érték a 0 %, míg a 255 a 100 % valószínűségnek felel meg. A célszerű érték a 64.
PPersist On / OFf Engedélyezi vagy tiltja a p valószínűséggel kiváró csatorna hozzáférést. Mindig kapcsoljuk be!
PIdcheck On / OFf Engedélyezi vagy tiltja a PID ( protokol azonosító ) mező szerinti monitorozást.
TXUifram On / OFf Ha OFf, akkor az összeköttetés bontása ( Disconnect ) után a még nem nyugtázott, adásra váró információ törlődik; ha On, akkor UI frame-ek formájában adásra kerül.
STATus Csatornánként írható / olvasható regiszter. A lehetséges állapotok:
STATus 0 Nincs összeköttetés.
STATus 1 Kapcsolat felépítése folyamatban.
STATus 2 FRMR.
STATus 3 Összeköttetés bontás folyamatban.
STATus 4 Információ transzfer.

A program 11 csatornát kezel, a PMS mindig a K jelű csatornán érhető el. A SysOp-nak érkezett levelet a Status LED villogása jelzi.

3.1.12. A TNC2 üzenetei

bbRAM loaded with defaults Azt jelzi, hogy az EPROM-ban tárolt, eredeti paraméterek az érvényesek. A RESET parancs végrehajtásakor jelenik meg, vagy akkor, ha bekapcsoláskor a program sérültnek tekinti a RAM tartalmát.
cmd: Parancs prompt, a TNC az ezután beírt szöveget parancsként értelmezi.
was Valamelyik paraméter megváltoztatásakor a korábbi érték is kiíródik.
too many packets outstanding Speciális esetben megjelenő üzenet. Akkor íródik ki, ha teleírtuk a kimenő csomag-buffert CONVers vagy Transparent módban és visszakapcsoltunk parancsmódba. Újabb adatokat csak akkor írhatunk be, ha hely szabadult fel a bufferben.
?bad A parancs helyes, de a sor további része nem értelmezhető.
?call Hibásan adtuk meg a hívójelet.
?clock not set Nincs beállítva a pontos idő és a dátum. Használjuk a DAytime parancsot.
?EH Értelmezhetetlen parancs.
?not enough Kevés parancsot adtunk meg.
?not while connected Összeköttetés közben próbáltuk módosítani a MYcall vagy AX25LV2 paramétereket.
?range A parancs numerikus argumentuma túl nagy.
?too long A BText vagy CText parancsban megadott szöveg túl hosszú. Ilyenkor megmarad a korábbi tartalom.
?too many Túl sok paramétert adtunk meg, pl. az MFilter parancsban.
?VIA A Connect, Unproto vagy REConnect parancsban a digitális átjátszót Via nélkül adtuk meg.

A következő üzenetek az összeköttetések státuszával kapcsolatosak, ezek a paraméter nélküli Connect parancsra adott TNC válaszok. Közös bennük, hogy mindegyik a Link state is: szöveggel kezdődik, ezért ezt a továbbiakban nem írjuk ki:

CONNECTED to call1 [VIA call2[, call3[, ... call9]]] Az ellenállomás hívójele és a digitális átjátszók listája.
DISCONNECTED Nincs összeköttetésünk másik állomással.
CONNECT in progress Összeköttetés-felépítés van folyamatban.
DISCONNECT in progress Összeköttetés-bontás van folyamatban.
FRMR in progress Az összeköttetés közben protokol hiba lépett fel, aminek korrigálása folyamatban van.

A TNC automatikusan jelzi a terminálon az összeköttetés státuszában bekövetkezett változásokat, kivéve a transzparens üzemmódot.

*** CONNECTED to: call1 [VIA call2[, call3[, ... call9]]] Összeköttetés felépülését jelzi a korábban kiadott Connect parancs vagy külső hívás hatására.
*** connect request: call1 [VIA call2[, call3[, ... call9]]] Összeköttetés felvétele iránti kérelem érkezett az adott állomástól, de a TNC a CONOk OFf beállítás vagy a USers-ben megadott számú összeköttetés túllépése miatt DM-el válaszolt.
*** DISCONNECTED Az összeköttetés lebontását jelzi.
*** retry count exceeded
*** DISCONNECTED Az ismétlések száma elérte a megengedett értéket, ezért a TNC az összeköttetést megszűntnek nyilvánította.
*** call1 busy
*** DISCONNECTED A hívott állomás foglalt, vagyis a hívásra DM frame-et küldött válaszul.
FRMR sent: $ $ $ $ $ $ Protokol hiba miatt a TNC FRMR csomagot küldött, ennek tartalma $ $ $ $ $ $ hexadecimálisan.
FRMR rcvd: Protokol hibát jelző FRMR érkezett az ellenállomástól.

3.2. A WA8DED program

A TAPR program igen kellemesen használható akkor, ha egy kevés intelligenciával rendelkező terminállal dolgozunk. Programból viszont csak nehézkesen kezelhető, a többfelhasználós lehetőséggel pedig semmit sem lehet kezdeni. Ennek kiküszöbölésére készített WA8DED, a NET/ROM szerzője egy teljesen új programot a TNC2-be.

Ezzel kompatibilis a NORD><LINK által készített FirmWare nevű program, aminek változatai egyidejűleg 4, 8 vagy 18 összeköttetést tudnak kezelni. A programok felismerik a TNC-ben lévő RAM méretét és alkalmazkodnak hozzá.

A FirmWare "buta" terminállal használva kevésbé barátságos, mint a TAPR változat, viszont ezt, pontosabban ennek host módját használják a többfelhasználós BBS-ek ( BOX, AA4RE, AIZ ), illetve az SP és a Turbo-Packet nevű terminál programok is. A FirmWare részletes ismertetésére terjedelmi okokból nincs mód, de az érdeklődők számára a szerzőnél hozzáférhető.

4. Rádiók, Modemek, beállítások


▲ Index↑ Index
Verzió: 2021-04-04 ( 2006 .. 2011-11-15 01:10:04 UTC )
Visszajelzés: