7. Forgalmazási tudnivalók

6. A NET/ROM

7.1. Hogyan forgalmazzunk?

Mint minden üzemmódnak, a csomagrádiónak is vannak sajátos forgalmazási szabályai, amelyek egyrészt az üzemmód jellegzetességeiből adódnak, másrészt egy kialakult gyakorlatot tükröznek. Természetesen az általános rádióamatőr etikai szabályok itt is érvényesek.

7.2. Az első teendők

Mielőtt megkezdenénk a tényleges munkát a sávban, össze kell állítani az állomást. Legfontosabb teendő a rádió és a modem egymáshoz illesztése szintben és frekvenciamenetben. Győződjünk meg arról is, hogy rádiónk adás-vétel váltási ideje elég gyors ehhez az üzemmódhoz. Az elvégzendő teendők részteles leírása a rádiókról szóló részben megtalálható.

Tanuljuk meg az általunk használt TNC vagy DigiCom program kezelését, legalábbis a legfontosabb parancsok használatát, a legfontosabb paraméterek beállítását, az üzemmódok ( parancs és párbeszédes ) közötti átkapcsolást, a monitor ernyőn megjelenő szöveg értelmezését.

Állítsuk be a hívójelet, ne dolgozzunk azzal, ami az alapértelmezés ( NOCALL, PK-232 stb. ). Ez egyrészt nem felel meg a szabályoknak, másrészt a hálózati csomópontok, BBS-ek el sem fogadják az ilyen állomások hívását.

Amennyiben RH rádióengedéllyel rendelkezünk, használjuk a HA prefixet URH-n is, ezzel sok későbbi bosszúságot elkerülhetünk. Kezdetben ne adjunk meg másodlagos állomás azonosítót ( SSID ). A kialakult szokások szerint ez azt jelenti, hogy ez a fő állomás, amelynél az operátor megtalálható.

Ha újabb SSID-re van szükségünk, az legyen az 1, 3, 4. Ne használjunk 7-nél nagyobbat, mert ez félreértést okoz NET/ROM hálózatban. A 2 és 7 a 144 illetve 432 MHz-es hálózati csomópontokat jelzi.

7.3. Összeköttetés létesítése

Az összeköttetések többnyire hálózati csomóponton ( Node ) keresztül jönnek létre, illetve közvetlenül. Válasszuk ki azt a Node-ot, melyet legjobban érünk el és azon keresztül forgalmazzunk. Lehetőség szerint ne használjunk olyan útvonalat, amin bizonytalan a kapcsolat, sok az ismétlés.

Amikor forgalmazunk, mindig gondoljunk arra, hogy mások is használják a csatornát, ezért azt csak a szükséges mértékben terheljük. Ilyenkor célszerű egy kevésbé forgalmas csatorna, pl. 144.625 MHz { !!! } használata.

Ha hallunk egy állomást, még nem biztos, hogy hívásunkra válaszolni is fog. Ez különösen a NET/ROM csomópont lejövő ágán hallott állomásokra vonatkozik, ami a 15, 14 ... SSID-ről ismerhető fel. Ezek mások hívására nem reagálnak, miként a PK1 típusú TNC sem ad foglalt jelzést mások hívására, ha már összeköttetésben van valakivel.

A DigiCom monitor ernyőn az SSID hexadecimálisan jelenik meg ( A, ... E, F ). Ez valójában 10, ... 14 és 15 SSID-nek felel meg. Használjuk az utóbbit.

7.4. Összeköttetés közben

Az üzemmód egyik alapvető tulajdonsága a hibamentes átvitel és az, hogy az adatok továbbításához, különösen több csomóponton keresztül időre van szükség. Ha a saját csomópontunk már nyugtázta a csomagot, még nem biztos, hogy az ellenállomás is megkapta.

Ne legyünk türelmetlenek, várjuk meg a választ. Ne ismételjük meg a szöveget, úgyis odaér előbb-utóbb vagy elbomlik az összeköttetés, amiről üzenetet fogunk kapni.

Az AX.25 protokol minden csomagja tartalmazza a hívójeleket, ezért a más üzemmódoknál szokásos azonosítására nincs szükség.

Nincs kialakult, az RST-hez hasonló vételjellemzési rendszer. Szükség esetén ez szóban történik, az összeköttetés gyorsaságának, az ismétlések számának megadásával.

A kapcsolat látszólag teljes duplex, azaz nincs szükség az adási és vételi periódusok kézi kapcsolására. Ennek ellenére szükség van beszélgetés közben annak jelzésére, hogy szünetet tartunk és várjuk partnerünk válaszát. A BBS-ek esetén az automatikusan történik, élő összeköttetésnél a sor elején adott >> karaktereket használjuk.

A DigiCom ezt lenyeli és nem továbbítja, ezért célszerű nem a sor elején, hanem egy pozícióval beljebb megadni. Hasonló módon, elbúcsúzás után jelezni szokás azt, hogy nem következik több szöveg. Erre szolgál a <D> szöveg begépelése. Ilyenkor célszerűen az ellenállomás bontja az összeköttetést.

7.5. BBS-ek használata

Válasszuk ki magunknak a hálózatból azt a BBS-t, melyiket legjobban elérjük, és ahová kérni fogjuk üzeneteink automatikus továbbítását. Ez a "helyi BBS". Jelentkezzünk be itt és regisztráljuk magunkat felhasználóként. A helyi BBS információ automatikusan nem cserélődik a hazai BBS-ek között, ezért ezt célszerű minden hazai gépnél legalább egyszer megtenni.

Minden BBS ad Help-et, ami részletesen leírja a kezelést. Ez többnyire a H, Help, esetleg "?" parancsokkal érhető el. Ha kérdésünk van, írjunk üzenetet a SysOp-nak, válaszolni fog. Ne ijedjünk meg, ha nem értjük, mi történt. A programok védettek, nem tudunk kárt okozni.

Ha üzenetet írunk be, mindig írjuk alá a hívójelünket és helyi BBS-ünket is, pl. így: HG5XXX @ HA5DI { saját hívójel @ helyi BBS }. Az üzenet fejlécében esetenként elvész az eredeti feladó. Ne írjunk 78 karakternél hosszabb sorokat, hanem zárjuk le azok végét az <Enter> ( <Return>, <NewLine> ) billentyűvel.

Ne használjunk grafikus vagy ékezetes karaktereket, mert nem biztos, hogy azokat az üzenet olvasója is úgy látja, mint mi. Az üzenetek hosszát korlátozzuk 3 .. 4 kibibyte-ban. Ami ennél hosszabb, azt "tördeljük" több részre. Ha közérdekű híreink vannak, ne írjuk be minden BBS-be, hanem használjuk ki a bulletin terjesztési lehetőséget.

7.6. DX munka

Megfelelő terjedés esetén távoli állomások is elérhetők, URH-n pl. I, DL, esetleg SV vagy HB9 körzetekből, különösen a hajnali, forgalommentes időszakban. Az így elért BBS-ekből csak akkor olvassunk ki terjedelmesebb anyagot, ha valóban jó az összeköttetés minősége. Rossz útvonalnál a csomagok "bennragadnak" a NET/ROM hálózatban és még órák múlva is keringenek, amikor mi már rég elfelejtettük.

A hálózati eszközök ( BBS, csomópont ) számos típusa terjedt el. Vannak köztük olyanok, amelyek nálunk ismeretlenek, kezelésük eltér a megszokottól. A Node-ok nem mindig adnak Help-et. Ha a H, Help, "?" parancsra nem jön válasz, próbálkozhatunk a //Help utasítással is.

7.7. Program csere

A csomagrádió hálózat transzparens, azaz tetszőleges tartalmú információ továbbítását biztosítja, így programok cseréjét is. Mit kell figyelembe vennünk? A bináris file-ok cseréje programonként más és más módon, egymástól eltérő protokollal történik. Mást használ a DigiCom, mást az SP.

A legtöbb BBS a YAPP bináris file transzfert ismeri, ehhez azonban megfelelő terminál program szükséges, de sajnos ezt nem támogatja a DigiCom. A YAPP akkor használható, ha a BBS-t jó minőségben érjük el.

A BBS-ek alapvetően 7-bites ASCII szöveg file-ok továbbítására alkalmasak, bináris file-t ( programot ) csak megfelelő konverzió után tudnak továbbítani. Ilyen pl. a DiBin, amelyről részletesebb információ a BBS-ekben található. A közvetlen cserére is vonatkozik, hogy csak megfelelő minőségű összeköttetésnél, kevésbé forgalmas időben fogjunk hozzá.

7.8. Az üzenetek tartalma

Ne feledjük, hogy a csomagrádió is rádióamatőr üzemmód, tehát csak rádióamatőr jellegű üzenetek továbbíthatók. Nincs helye a trágárságnak, a kereskedelmi és üzleti tevékenységnek, reklámnak, vallási és politikai agitációnak. Az ilyen jellegű üzeneteket a SYSOP-ok a BBS-ben törölni szokták, miként a harmadik félnek ( nem rádióamatőrnek ) szóló üzeneteket is.

Ez nem hazai specialitás, hanem a világ valamennyi országában érvényes. Ne tévesszük össze a rádióamatőr csatornát a telefonnal, magánlevéllel vagy akár a CB-vel.

8. Csomagrádiózás Zx Spectrummal


▲ Index↑ Index
Verzió: 2021-04-04 ( 2006 .. 2011-11-15 01:11:01 UTC )
Visszajelzés: