Fürdőkultúra


Japánban a tisztálkodási szokás eltér a nálunk megszokottól. A testi megtisztulás mellett spirituális felfrissülésül is szolgál, ezért a fürdőzés lépései szabályokhoz kötöttek és erősen sérti az illemet, ha valaki megszegi őket.

Bármilyen fürdőhelyiségbe lépünk, legyen az otthoni fürdőszoba vagy egy nyilvános fürdő, az első lépés a mosakodás. Ehhez egy kis sámli szolgál segítségül, amivel beülve a zuhanyrózsa alá kényelmesen megmoshatjuk magunkat az apró lavórban behozott tisztasági szereinkkel. Zuhanytálca nincs, de szerencsére a japán padlók úgy vannak kiépítve, hogy eközben nyugodtan eláraszthatjuk vízzel a fürdőszobát. Az előzetes mosakodásnak köszönhetően a családtagok felváltva használhatják ugyanazt a fürdővizet és a nyilvános fürdőkben sem kell tartani a higiéniai problémáktól. A testi megtisztulás után végre következhet a megnyugtató ejtőzés a kádban, a nyakig érő forró vízben és a mindennapi gondok egyből elszállnak.

Sento
Japánban régen nem minden házban volt fürdőszoba, így elterjedté váltak a sentok, azaz nyilvános fürdők. Mára viszont leginkább lazítás, szórakozás vagy üzleti megbeszélés helyévé vált. A fürödni vágyók kis lavórjukban hozva tisztálkodási eszközeiket egy jelképes összegű belépő fejében igénybe vehetik a sento szolgáltatásait. Belépve a pultnál kell kifizetni az összeget, majd nem szerint a férfi vagy női részlegbe kell továbbhaladni. Az öltözőben egy kis szekrényben lehet tárolni a ruhákat, emögött található a tolóajtóval elválasztott fürdőrész. A csempézett helyiségben csaptelepek sora és két-három darab, általában különböző hőfokú medence várja az embert. A női és a férfi részleget egy körülbelül 2 méter magas fal választja el, de sosem ér a plafonig, így a szomszédok akár kommunikálni is tudnak egymással.

Onsen
Az onsenek termálforrások, de gyakran a fürdőkomplexumra és a melegvizű források közelében levő fogadókra is használják a kifejezést. Abban különbözik a sentotól, hogy ott mesterségesen fűtik fel a vizet és adják hozzá az ásványi sókat. Az onsenhez való minősítés követelménye, hogy a víz legalább 19 féle ásványi elemet tartalmazzon és elérje a 25 °C-ot. Japán tektonikus aktivitásának köszönhetően igen elterjedtek, gyógyító hatásuk pedig évezredek óta ismert.

Az onseneknek rengeteg fajtája van, lehet kinti (rotenburo), ahol fürdőzés közben gyönyörködhetünk a tájban, de vannak fedett medencék is, amik olykor különleges szolgáltatásokkal rendelkeznek, mint a masszírozó hatású lezúduló vízoszlop (utaseyu), vagy a pezsgőfürdő (homatsuyoku). Az onsen igen népszerű turisztikai célpont a japánok körében, az Ai Yori Aoshi szereplői is előszeretettel látogattak el ilyen fürdőhelyekre, egyik kedvenc helyszínük Tina gyerekkori otthona, Kyushu volt.

Kyushu Japán harmadik legnagyobb szigete, a négy fősziget közül a délnyugati fekvésű. A sziget hegyvidékes domborzatú, híres termálforrásairól és itt található az ország legaktívabb tűzhányója is. A mangában három híres itteni fürdővárost említenek:
1. Beppu
Beppu városa a tenger és a hegyek között helyezkedik el. Japán egyik leghíresebb onsen üdülőhelyének számít, ugyanis itt tör fel az országban a legnagyobb mennyiségű termálvíz, sőt világviszonylatban is a második helyen áll. Nyolc nagy geotermikus forróponttal rendelkezik, ezek Beppu nyolc poklaként híresültek el. Beppu páratlan kínálatát nyújtja a fürdőzési lehetőségeknek, beleértve a hagyományos forró fürdőt, az iszappakolást, a homok- és gőzfürdőket, nem beszélve a lenyűgöző kilátásról.
2. Kurokawa
Kurokawa városa a sziget közepén, az Aso-hegytől 20 kilométerre egy erdős völgyben található. A város arculatára a tradicionalitás jellemző, az utcákon a természetes színek és anyagok dominálna, mint a fából készült házak, vagy a kőlépcsők. Kültéri fürdőiről és azok látványvilágáról vált híressé, amik akár közvetlenül egy hömpölygő folyó mellett is fekhetnek.
3. Yufuin
Yufuin körülbelül 10 kilométerre fekszik Beppu városától. A fürdők ellentétben sok más településsel nem a központban, hanem a városban elszórva találhatók. Ehelyett a főutcák mentén kávézók és butikok találhatók, így a tradicionális fürdőváros helyett inkább egy trendi bevásárlóközpont arculatát mutatja. Yufuin legfontosabb jelképe a város felé tornyosuló Yufu-hegy, ami festői kilátást nyújt a korzózók és a kültéri onsenek fürdőzői számára egyaránt.

Természetesen az onsenekben is ügyelni kell az etikettre, íme a legfontosabb szabályok:
- Tisztaság: az előzetes tisztálkodás itt sem elkerülhető
- Fürdőruha: a fürdők egyneműsége miatt illetlenség fürdőruhát viselni
- Törülköző: az ember vihet magával egy törülközőt a fürdőbe. Az öltöző és a fürdő között közlekedve az intim részek köré tekerve lehet viselni, de a vízbe lépés előtt le kell venni. Az ejtőzés idejére a vízparton lehet hagyni, vagy összehajtogatva a fej tetején borogatásként használni.
- Zaj: a beszélgetés megengedett, a hangoskodás azonban tiltott a fürdőrészlegekben. A relaxáció elérése érdekében olykor lágy zene vagy szökőkút csobogása hallható a háttérben.