Finnország

Svédország vagy Finnország?
-Micsoda kérdés ez?! Még szép, hogy Finnország!!!

Finn-magyar nyelvrokonság

A rokonságról (adatok forrása:wikipedia.hu, fogalmazás saját)


A magyarok és a finnek egyaránt az Uráli nyelvek nyelvcsaládjába tartoznak, mely a Finnugor, az Ugor és a Szamojéd népcsortokra ágazik szét.A finnek a finnugor népcsoportba, a magyarok az ugor népcsoportokhoz tartoznak.

Az finnugor népcsoportok nagyrésze európában található, viszont az Ugor nyelvek képviselői közül az obi ugorok ősei az orosz terjeszkedés következtében a középkorban átszorultak Szibériába, a keletebbi területekre.A másik ugor népcsoport, a magyarok (számunkra egyértelműen) európában tudtak maradni. A szamojéd nyelvek képviselői ázsiában élnek, de inkább Közel-Keleten, Oroszország északi részein.

Érdekesség, hogy amíg a Finnek a történelem során nem számítottak viszonylag erősebb országnak, addig a magyarok tagadták a hozzájuk kötődő kapcsolatot(innen származik a magyarok hun eredetének elmélete is, aminek valószínűleg semmi alapja nincsen, de jól hangzik, hogy a nagy Attila hun vezér leszármazottjai vagyunk).

Ha két népcsoport eredetét vizsgáljuk, először mindig meg kell néznünk a nyelvtani (hangtani, szótani, jelentéstani és mondattani) és kulturális bizonyítékok.A mi esetünkben vannak nyelvtani és hangtani hasonlóságok, - mely ha folyamatosan előfordul, már nem húzhatják rá, hogy véletlen - a hétköznapi beszédben használt szavaink több mint 60%-a(sőt, 19. századi íróink szókincsében ez az arány 80, vagy akár 90%-os is lehet) az uráli korra még visszavezethetőek - de a kultúra bármelyik oldaláról nézve nem találunk jelentős mennyiségű közös értéket se a zene, se az irodalom terén.(viszont a "kacsalábon forgó ház" a népmesékből finnugor eredetű)

Genetikailag a rokonságot sem alátámasztani sem cáfolni nem tudjuk.Egy kutatásnál kiderült, hogy a honfoglalók körülbelül 3/4-e uráli származású volt, és hogy a mai magyarok 95%-ában europid, és 5%-ában vannak mongol vonások.Ez két lehetőséget vázol fel:a magyarság vagy mongolid eredetű, és az évezredek során olyan mértékben keveredett más népekkel, hogy ez már csak nagyon kis mértékben mutatható ki(ami a 18. századi bevándorlásokat figyelembe véve lehetséges), vagy pedig eredetileg a magyar ember europid volt, viszont az őshazából történő vándorlás során, sok mongolid néppel került kapcsolatba, illetve a tatárjárás, a jászok, kunok betelepítése és a 250 éves török uralom során került a mongolid jelleg a magyar populáció 5%-ának géntérképébe.A mongol származás lehetősége igen csekély, így alapvetően úgy tartjuk, hogy a magyarok europidok.

Összességében biztosra vehetjük, hogy egykor a magyarok is az uráli népcsoportok közé tartoztak csakúgy, mint a finnek, de nem szabad összetéveszteni a közös eredetet a két nép genetikai, nyelvi rokonságával.A nyelvi bizonyítékok az ősi nyelvre visszavezetve kerültek elő, nem a két nyelv közvetlen összehasonlításából, ugyanis mindkettőre sok más népcsoport és körülmény hatott az évszázadok során, melyek befolyására a szókincs, a kultúra folyamatosan átalakult.

A finnugor nyelvek jellemzői (wikipedia.hu)

  • nagyszámú toldalék használata, vagyis agglutináció
  • számos nyelvtani eset használata (az indoeurópai 4-7 esetnél jóval több, a magyarban például 18)
  • magánhangzó-harmónia (hangrend) az ősi szavaknál
  • nincs nyelvtani nem
  • a jelző megelőzi a jelzett szót
  • a jelző nincs egyeztetve a jelzett szóval, például gyönyörű kuvaszokat és nem "gyönyörűeket kuvaszokat" (egyes balti-finn nyelveknél van egyeztetés, de a kutatások szerint ez későbbi fejlemény)
  • számnevek után egyes szám áll (sok ember, nem "sok emberek")
  • a névszói állítmány gyakorisága (azaz a kopula hiánya), például Pista tanár, nem "Pista tanár van"
  • birtokos személyragozás (kutyám, kutyád stb.)
  • a birtoklást a habere ('birtokolni') ige nélkül, birtokos személyjellel és részeshatározóval fejezzük ki (például Nekem van lovam, nem "Én birtoklok lovat")
  • tárgyas igeragozás (az ugor nyelvekben és néhány további uráli nyelvben)
  • Megjegyzendő, hogy valamennyi fenti vonás (a tárgyas igeragozás kivételével) az altaji nyelvekre is jellemző

    Egy pár hangzásilag hasonló mondat a két nyelvből: (wikipedia.hu)

    A finn kiejtés (wikipedia.hu)

  • Az ábécé
  • A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö

  • Betűk kiejtése
  • y = ü
    s = "selypes" sz
    a = rövid á
    e = zárt e
    ä = nyílt e
    å = nyílt ó

  • Néhány szabály
  • -A magánhangzók és mássalhangzók hosszúságát a betű megkettőzése jelzi
    -A finn "l" hang sokkal keményebb, mint a magyar, és feljebb képzik - a nyelv hegyét valahova a felső íny és a szájpadlás közé kell nyomni.
    -Az "ng" hangkapcsolatban a g néma, csupán az n ejtését módosítja [ŋ]-re (ez olyan, mint a magyarban a k vagy g előtt ejtett n).
    -Az "nk" kombinációt pontosan úgy ejtjük, mint a magyarban

  • Hangsúly
  • -magyarhoz hasonlóan az első szótag hangsúlyos
    -szavakon belül a páratlan számú szótagok

    Ellenvetések (wikipedia.hu)

    Egyes régészek szerint az adatok alapján a nép finnugorságának elmélete egyenesen cáfolható, vagy legalábbis valószínűtlen, és ebből (a nyelvtudományi szempontoktól függetlenül) a nyelvrokonság valószínűtlen voltára is következtetnek. László Gyula a finnugor őshaza helyett az Eurázsia nagy területein elterjedt ősi közvetítő nyelvet feltételez, amelyből számos szó és nyelvi elem került az egymással eredetileg semmilyen rokonságban nem álló, legkülönbözőbb népcsoportok nyelvébe.

    A finnugor őshaza elméletével szemben a másik gyakori logikus ellenvetés, hogy a magyar népi kultúra, magyar mitológia, magyar népmesék, magyar népzene, magyar népművészet elemeinek egy része gyakran nem finnugor kapcsolatokra utal.

    Számos olyan leleten található rovásírás (lásd például "szeged-nagyszéksósi" lelet), minek korát honfoglalás kora előtti időre datálják, mégis egyértelműen, érthetően megfejthető magyarul, a rovásírás nyelvtani szabályai szerint.

    Egyértelmű bizonyíték az ellenvetésekre

    Uráli nyelvek

  • Finnugor nyelvek
  • Ugor nyelvek
  • Szamojéd nyelvek
  • .....

    Minden itt található információ a http://kimi.blogol.hu oldalhoz tartozik