A BRÜSSZELI GRIFFON (GRIFFON BRUXELLOIS)

Eredete titokzatos, mivel ahogyan azt néhányan megállapították, a Brüsszeli Griffonnak nincs XIX. század előtti azonossága. Furcsa hogy a Brüsszeli Griffonhoz nagyon hasonló kis kutyákat festettek a muvészek már sokkal előbb is.

Jan Van Eyck flamand festő (1434) képén, amelyet az Arnorfini házaspárról festett: jómódú polgári pár lábánál aprócska, bozontos bundájú, csonkolt farkú, vágott fülu kutyust láthatunk. Bizonyos vagyok abban, hogy a mai törpeschnauzer, majompincser és griffon ősének tekinthetjük.
Jacopo du Empolic (1554-1640) képei is azt sugallják, hogy III. Henrik francia királynak is griffonszeru kutyái voltak, továbbá Rembrandt Harmensz Van Rijn (1606-1669) németalföldi festő, "Éjjeli őrjárat" c. festményén, a tamburmajort ugató kutya, minden kétséget kizáróan griffon - valószínu, a festő kutyája.
Pieter Pauwel Rubens (1557-1640) képein is feltunik egy-egy "griffonszeru" kutya, és nem utolsó sorban, a francia Pierre-Auguste Renoir (1841-1919) is megfestette a griffont, mégpedig az "Esernyők" címu festményén, melyen az esernyőt tartó hölgy, bal karján látható. Bármi is az előzmény, a XV. századba vagy az előző századba nyúlik vissza. Általánosan elfogadott, hogy a fajta Belgiumban honos és az első Brüsszeli Griffont onnan importálták Angliába. Abból a kevés információból, ami a korai griffonokról Európában elérhető, úgy tunik, hogy bár néhány európai királyi család tartott griffont ölebként, inkább vízparton és az istállókban voltak találhatóak, különösen Belgium brüsszeli területén, ahol a bérkocsisok, mint patkányfogó kutyát tartották. Gazdájuk fiákerén ültek, és jól ismerték őket, majomszeru és szemtelen arckifejezésükről, amellyel megszerettették magukat az arra járókkal.

Belgiumban, az 1880-as években készült el az első tenyésztési standard, és 1883-ban az első tenyésztési osztályt minősítették a kutyakiállításon. Az egyik korai belga kiállítási kutya, "Miss" névre hallgatott, tulajdonosa egy bérkocsis volt. Leszármazottja egy híres tenyészkutya, "Champion Fox" néven ismert. "Champion Fox"-ot pároztatták egy Yorkshire terierrel és ez egy másik kutyát eredményezett, neve "Petit Fox". Egy tenyészkutyát, "Petit Waterloo"-t pároztattak, egy "Pug" nevu szukával, mely párosításból "Tom" nevu kutya született, amelyik sok győztes utódot nemzett, és azt tartják róla, hogy sok modern griffon távoli őse.
1894-ben Astrid, a belgák királynője, akit érdekeltek a griffonok, elkezdte tenyészteni őket, és javított a minőségen. A királyi érdeklődés eredményeképp, a Griffon Belgiumban nagyon divatos lett.

Az első világháború után Belgiumban több ezer griffon szuka volt, legtöbbjük Brüsszel területén. Sajnos tény, hogy a nagy népszeruség után nincs sok Griffon a mai Belgiumban.

Angliában szerencsére, a történet egészen más.
A legkorábbi behozatalok 1880 táján voltak és 1894-ben, Mrs. Kingscote, Miss Adela Gordon, Mrs. Frank Pearce és Mr. Flecher (egy londoni kutyakereskedő) mindannyian Brüsszeli Griffont importáltak. Később Lady Handley Spicer importált egy pár kutyát. Az első griffon, amelyik bajnokságot nyert a szigetországban, "Bruno" volt. Belga tenyésztésu, Monsieur Tieleman tenyésztette 1895-ben.
A késő XIX. században, jelentékeny vita volt azon, hogyan alakult ki a Brüsszeli Griffon. 1898-ban a "Bazaar"-ban, a kutyatulajdonosok mellékletében "Count de Bylandt", mint a griffonokról legtájékozottabb tekintély azt mondja, hogy a tenyészet keresztezése volt a King Charles Spánielnek és az Affenpinschernek, és kiterjeszti véleményét, beleértve a keresztezésbe, egy Toy Bulldog és a Pug (mopszli) fúzióját, de benne van a Yorkshire terrier kézjegy is.

A Griffon leírása:
A Brüsszeli Griffon kis Cobby kutya, vállmagasságig 30-35 cm, kerek fej, nagy szemek, és felfelé álló orr. Az orrnak jól benyomódottnak kell lennie, nyitott orrlyukakkal és ezeknek az arcvonásoknak a keveréke adja a Griffonnak a megnyerő, majomszeru kifejezést. A testnek rövidnek kell lennie, jól kiugró bordákkal, széles mellkassal, négyszögben álló lábakkal, hogy azt a benyomást keltse, hogy ugyanaz a méret a válltól a farig (farokpont), mint a vállaktól lefelé a földig.
Színek:
Vörös (Brüsszeli) FCI 80, fekete (Belga), FCI 81 és fekete-sárga (Black and Tan).
A vörös durva (Brüsszeli) mellett van a Belga Griffon (fekete) durva. Fekete-sárga és sima fekete nagyon kevés van.
Rövid szőruben:
A vörös sima Petit Brabanncounak világos-gazdag vörösnek kell lennie, hasonló a lovak gesztenye színéhez.
A fekete sima Petit Brabacon nagyon ritka, még a kiállításokon is alig látni.
Fekete-sárga, durva és rövid szőrunek "Black and Tan" jelölést használnak. Ezek a típusok különösen ritkák, és még nehezebben lehet tenyészteni őket a kevés létszámuk miatt is! Így a vörös drót griffon (Brüsszeli) a legnépszerubb változat, de a vörös sima is majdnem olyan népszeru (Petit Brabacon) ma már.

Tenyésztés:

A griffont drótszőru, vagy sima szőru változatban tenyésztik. A "Bruxellois" azt jelenti, hogy Brüsszeli, de tenyésztési kifejezésben egy drótszőru kutyát jelent.
"Petit Brabacon" a Griffonnak sima szőru változata. Közösen, Brüsszeli Griffonnak nevezik őket.
A Brüsszeli (durva szőru) griffon nem vedlik, hanem háromhavonta trimmelni kell, főleg akkor, ha kiállításra megyünk vele.

Természete:

A vérmérséklete kitunő, barátságos, szófogadó, minden után érdeklődik amit a gazdája csinál, és mindig segíteni szeretne. Kitunő házi kutya, abszolút hallása révén, mindig jelzi, ha jön valaki.

Gondozás, saját helye a lakásban:

Feltétlen fontos, hogy huzatmentes sarokban, kosárban legyen az alvó-pihenő helyük. Az étkezésnél ügyelni kell, hogy naponta kétszer egyenek, de ha csak egyszer esznek, akkor a tápláléknak kiegyensúlyozottnak kell lennie a hús, vagy a csirke javára!
Vitaminokkal óvatosan bánjunk. A és D csoport túladagolása káros lehet.

Griffont tenyészteni nem könnyu feladat. Sok kudarcról mesélhetnek a tenyésztők, sok fáradságról tehetnek tanúbizonyságot, hogy eredményesen tenyésszenek almot. Magyarországon a 90-es évek elejétől fellendülőben volt a Griffontenyésztés, de mára szinte alig vagyunk griffontenyésztők, talán inkább griffontartók, (ez bizonyítja a fent említettekben, hogy hamar feladták a griffontenyésztést).

A szuka 6 hónapos korban kezd el tüzelni, évente kétszer. Az első tüzelésnél nem, de a harmadik tüzelésnél lehet elkezdeni tenyészteni. 3 hétig tart a tüzelés, ha minden jól megy, egy szívet melengető pillanat nézni pici griffonunkat, ahogyan még picibb újszülötteit szoptatja.
Életük első néhány napjában nem igényelnek különös figyelmet azonkívül, hogy tiszta legyen a fekhelyük, és jó melegben legyenek.
Természetesen a gyenge kölyköket kézzel a mellbimbóra kell tenni, nehogy kiszáradás közben elpusztuljanak, nekik pár napig jót tesz a gyakoribb étkezés. A griffon kölykökről való korai gondoskodás nagyon fontos. Körmüket 2-3 hetes és 4-5 hetes korukban le kell vágni. A szőrüket a mancsukról, ki kell trimmelni, ( én vágom), hogy stabilan álljanak a talpukon.
A farok végénél lévő szőrt állandóan tisztán kell tartani, mert piszkos lesz, és egészen eldugaszolja a végbélnyílást. 4-5 hetes korban féregtelenítem őket, amit a kisállat patikában veszek meg, de elviszem állatorvoshoz is őket. 10 nap múlva megismétlem az adagot.
Kiállítási kölyökkutya kiválasztása nem is olyan könnyu, mint ahogy a kezdő tenyésztő gondolja.

Az angliai Brüsszeli Griffon Klub (melynek jelenleg is tagja vagyok) 1997-ben tartotta a megalakulásának centenáriumi évfordulóját, ahová engem is meghívtak, amit örömmel elfogadtam. A speciális "Championship" kiállításra a világ minden földrészéről és sok országból közel 300 tenyésztő érkezett és 170 griffont állítottak ki, és mutattak be.
Számomra nagy élmény volt (büszkeség töltött el) mert magadatott a sorstól, hogy egyszerre együtt láthattam, azt a sok számú griffont ezen a rangos kiállításon.
A show-n Mrs. Maureen Higgins, - griffon specialista-, aki szintén maga is neves tenyésztő (JAYDEAN kennel tulajdonosa), kitunő szakértelemmel bírálta a (szerintem) csúcsminőségu griffonokat. Minőség kategóriára rátérve, köztudott, hogy a Brüsszeli Griffon minőségi tenyésztését a múlt század elejétől az angol tenyésztők átvették a belgáktól. Biztos vagyok abban, hogy ma már az angol tenyésztés a gyökere a minőségi tenyésztésnek. (Ez más fajtákra is vonatkozik!)
A show-n felvezetett tenyészkutyák gazdái mind nagyon híres kennelek alapítói. Elsősorban szeretném megemlíteni ANN FENN "STARBECK" tenyészetét, melynek vérvonala a mai neves tenyészetek alapjait adta.
Ezt igazolják hazájukban ismert tenyészetek, mint: GAYSTOK, MAHNYAR, BENTWOOD, DOLEROVE, BEAUVIEW, CYNJON, DONZEATA, DOZMARE, DREDA, POSNETT, OPERASTAR, JAYDEN és LEO BELGICUS Hollandiából. És még folytathatnám a (nevek) neves kennelek sorolását.
A mai modern griffon tenyésztésben "Ann Fenn"-nek sikerült egy világot átölelő törzstenyészetet kialakítania. A föld bármelyik részén, kiállításokon, majdnem minden győztes griffonnak biztosan "STARBECK" valamelyik őse!

Hazai honosítások, kennelek alakulásai

Magyarországra 1985-ben érkezett meg az első Brüsszeli kan, Tarján Annamária jóvoltából. Met/Bgr 1. sz. Brüsszeli "Ilkley Moor Captain Hook", akinek apai nagyapja angol Champion "Gaystock Tour de Force", apai nagyanyja: Gaystock Red Jade, anyai nagyapa: "Buka Winston" - nagyanya: "Buka Hawk of Cynjon". Ehhez tudni kell, hogy a "GAYSTOCK" kennel Angliában nagyon régi, és híres. 1986-ban érkezett meg másodiknak az első Brüsszeli szuka: "Pelasco Bamina", akinek apai nagyapja champion "Starbeck Czigány". Ezután megalapításra került a "RED DEVILS" Kennel 1985-ben.

1992-ben Szlovákiából érkezett 2 griffon szuka, egy Brüsszeli, és egy Brabanti, mindkettő rőt vörös, nevük: Cucu Petit Brabacon Brüsszeli, és Vike Petit Brabacon. őseik: apjuk Grolleke K. Rose VD. Platte Belskes,
apai nagyapa: INT CM.D.CM DEMON KING DOZMARE angol import
nagyanya: CHIMONTHAUS STARBECK CH angol import
anyai nagyapa: CH USA BONA FIDE BEAUVIEW Amerika
nagyanya: STOEFERKE VT PLATTE BELSKES Hollandia

Így a griffon állomány minőségileg megalapozott volt a tenyésztést illetően. Igaz ez kitartást, és a fajta iránti szeretetet nem nélkülözheti. Én a magam részéről csak buzdítani szeretném a leendő Brüsszeli Griffon tulajdonosokat, a kezdő tenyésztőket, hogy a Brüsszeli Griffon rászolgáljon arra, hogy Magyarországon még jobban megkedveljék, becsüljék, tenyésszék és népszerusítsék ezt a fajtát.

A kennelek alapításai időbeni sorrendben

1985-ben a "RED DEVILS" kennel
1991-es évben "TORBÁGYI CROSSOS", 1992-ben az "ERDőÉBRESZTő" - "SHILONG" - "URSA-MAJOR", - 1993-ban, 1994-ben "KIRSBERRY" és "WOODOO ALPHA", 1995-ben "TÉGLÁSHEGYI" kennel.
2001 novemberéig tudomásom szerint kennel alapítás sajnos nem történt.

Kiállítási eredmények:

A hazai griffonok kiállítási eredményeiről nagyon kevés információm van, de ami van, azt szeretném veletek megosztani.
A "Red Devils" kennel, Tarján Annamária tenyésztésével produkált sok jó minőségu griffont, akikből jó kiállítási egyedek lettek. Pédául: Red Devils Ervin Totó - Interchampion - Hungária CH, Austria Championja, címet nyert. (Kiss Edit tulajdonában) Még rendelkezett a 92-es év vándordíjával, 92-es év legszebb griffonja címmel, 1994-ben a Championok Championja kiállításon Hungária Fajtagyőztes címet ért el. 1995-ben "Totó" a brüsszeli Világkiállításon Champion osztályban 10 kutyából a negyedik helyezést érte el. Ugyanott a Red Devils kennelből kiállított Brabanti Vörös szuka "Bea" Világgyőztes lett. Tehát az ősök génjei átöröklődtek ezekbe a kutyákba!
Sajnos Totó-ka 1998. október 4-én elpusztult, 8 évet élt.

Honosítások 1985 és 2000 között
(15 év alatt 18 griffont eredményezett) Lássuk ebből az arányokat.
- 9 Brüsszelit, 5 belgát 4 Brabantit hoztak be hazánkba, tenyésztési céllal.
A mai állapot szerint a 99-es Tkv számnál tartunk.

Vajon hol van ez a sok Griffon? Miért lassult le a tenyésztésük? A griffon tenyésztést szerintem nem piaci alapon kellene megítélni, hanem ritka izgalmas fajtáról van szó, és fel kell fedezni újból őket! Ennek a fajtának igen sok előnyös tulajdonsága van: keveset fogyaszt, kicsi a mérete, jó természete van és igénytelen. Mindenképp megérdemelné, hogy a populációja növekedjék, és újból a hazai kiállításokon láthassuk őket!
Én mindenesetre köszönettel tartozom a fajta honosítójának, a "Red Devils" Kennel alapítójának, hogy általa sikerült megismernem ezt a csodálatos és különleges fajtát, a Brüsszeli Giffont. A fajta iránti elkötelezettség részemről egy életre szól!

Kiss Edith
"Kirsberry" Kennel

2002-es Világkiállításon, Amsterdam-ban ezek a griffonok lettek Fajtagyőztesek:

Belgian Griffon


BEST OF BREED
Leo Belgicus Takes Two to Tango Frans Kamp. ; Owner: J. Bleeker

BEST PUPPY
Hecto; Owner: P. K. Arvidsson

BEST DOG
Leo Belgicus Takes Two to Tango Frans Kamp. ; Owner: J. Bleeker

BEST BITCH
Leo Belgicus That's Common Town, Frans Kamp. ; Owner: J. den Otter


Griffon bruxellois


BEST OF BREED
Applegarth Triple Blue;
Owner: S. Simp Perez

BEST DOG
Applegarth Triple Blue;
Owner: S. Simp Perez


Petit Brabançon


BEST OF BREED
Albertek Bézov+Diamant; Owner: P. Panyrek

BEST DOG
Albertek Bézov+Diamant; Owner: P. Panyrek