Liza Kutyakozmetika:

 

 

A KÖLYÖKKUTYA TÁPLÁLÁSA

A kölyökkutya megvásárlása után a legnagyobb problémát az szokta jelenteni, hogy mit adjon az új gazda a kiskutyának enni? Szerencsés esetben, és amennyiben egy felelős, gondos tenyésztőtől vásárolják a kölyköt a hasznos tanácsok mellett olyan kutyaeledelt is kapnak ajándékba, melyet addig evett, kis időre megoldja a problémát. Az új tulajdonosokat különböző internetes fórumokon, az állatorvosnál további tanácsokkal látják el, ezek az információk azonban általában teljesen eltérnek egymástól és a tenyésztő által javasolttól. És közben, ha a kiskutya rájön, hogy újdonsült otthonában a gazdik mindent megtesznek annak érdekében, hogy őt elkényeztessék, pár nappal érkezése után már válogatni kezd, nem eszi meg a szárazeledelt, és ezzel amennyiben nem következetes a család, sikeresen eléri, hogy megkapja azokat a falatokat, amikre vágyik. Ettől fogva pedig elég nehéz elérni, hogy ne válogasson és megegye azt a tápot, ami tartalmazza mindazokat az összetevőket, amelyekre a fejlődéséhez szüksége van egy kölyökkutyának.

 

Házi koszt vagy kutyatáp?

Sokan azt mondják, hogy 20-30 éve a kutyák nem tudták, mi az a szárazeledel, mégis egészségesek voltak és boldogan éltek. Ma már tervszerű párosítással, gondos tenyésztők kezei közé születnek a kiskutyák. A legszorosabb társállati viszonyt alakította ki velük az ember, bevitte magához a városba, lakásba, a fajták szinte elveszítették eredeti funkciójukat, "emberesítettük őket". Ezért általában kevesebbet mozognak, és a legnagyobb változás, hogy azt eszik, amit az ember ad nekik. Nagyon fontos azonban, hogy az ember és kedvenc állatai között kialakult bensőséges kapcsolatot gazdagítsuk, meghosszabbítsuk, és a lehető legjobbat adjuk neki! A megfelelő eledel tartalmazza mindazon vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, melyekre a kutyának szüksége van, illetve könnyen emészthető és ízletes legyen! Ezt a teljes értékű, prémium minőségű kutyaeledelek etetésével tudjuk biztosítani.

 

Hol szerezzük be a kutyaeledelt?

 

Amennyiben egy igényes tenyésztőtől vásárolunk kiskutyát, ő a legjobb minőségű kutyaeledelt fogja ajánlani. Az itt kapott tanácsokat érdemes megfogadni, és felkeresni egy olyan állateledel szaküzletet, ahol a továbbiakban is be lehet szerezni ezt a fajta tápot. Ha bármilyen probléma felmerül, a kiskutya nem eszi meg a tápot, válogat, stb. fontos a kutya tenyésztőjétől megkérdezni, mit tegyünk. Amennyiben ilyen jellegű tájékoztatást nem kap, amikor elhozza a kiskutyát, vagy csak egy márkanevet mondanak, érdemes kikérni az állatorvos tanácsát, hiszen az első út a kölyökkutyával ide kell, hogy vezessen.

 

Milyen kutyaeledelt válasszunk?

Fontos szempont, hogy mindenképp a kornak és a fajta igényeinek megfelelő szárazeledelt válasszunk. Kis, közepes és nagy testű kölyökkutyáknak is kapható táp. Lehetőleg olyan kölyökkutya eledelt válasszon, mely kizárólag a legkiválóbb minőségű összetevőkből áll, nem tartalmaz genetikailag módosított összetevőket, mesterséges ízesítő anyagokat, színezéket vagy tartósítószereket. Kerülje az ízletesség fokozása érdekében hozzáadott magas só és zsírtartalmú eledeleket, melyek magas vérnyomást és elhízást eredményezhetnek. Válasszon kitűnően emészthető és nagy energiasűrűségű tápot, így kevesebbet is elég belőle etetni, emellett csökkenthető az ürített bélsár mennyisége is.

 

Mit kell tartalmaznia egy minőségi kölyökkutya eledelnek?

Kitűnő minőségű fehérjét, mely támogatja az egészséges növekedést és az erős izomzat kialakulását.

Ásványi anyagokat, közöttük megnövelt mennyiségű kalciumot, mely biztosítja a növekedés és fejlődés optimális egyensúlyát, erősíti a fogak és csontok kialakítását.

Természetes rostokat, melyek elősegítik a szilárd állagú bélsár ürítését.

DHA omega-3 zsírsavat, mely megnövelt mennyiségben a retina optimális fejlődésének elősegítésével javítja a látást, támogatja az agy fejlődését, ezáltal a kölyökkutyák könnyebben taníthatóak lesznek.

A magas esszenciális zsírsavak szintje segít egészségesen tartani a bőrt és szőrzetet.

Egyedülálló antioxidáns formula csökkenti az oxidatív sejtkárosodást, elősegíti a növekedést és serkenti az immunrendszert.

 

Milyen hibákat követ el egy kezdő kutyatulajdonos?

 

Amennyiben az új otthonba kerüléskor nem eszik azonnal a kiskutya, ne ijedjünk meg, ha jókedvűen játszik, iszik és nem lázas, gyakran előforduló probléma ez. Az alomtestvérek hiánya, a környezetváltozás kis hasmenést is tud okozni és étvágytalanságot. Amennyiben azonban ilyenkor ijedtségében kis csirkehússal, konzervvel, stb. kínálja a megszokott táp helyett, gyakran többet árt, mintha vár egy napot, míg a kölyök megszokja az új környezetet. Ha másnap, vagy azt követően sem akarja megenni a szárazeledelt, úgy ezt azonnal jelezze a tenyésztőnek, aki tanácsot ad, illetve forduljon állatorvoshoz!

weszti-kölyök. A kölyökkutyának csak vizet adjon inni, nem szabad tejet adni neki.

Ne hagyja a tápot a kiskutya előtt! Szoktassa hozzá a napi rendszerességhez a táplálással is. Napi négy, később három alkalommal a napi adagot elosztva adja oda neki a tápot, amennyiben ezt rövidesen nem eszi meg, vegye el előle, így elkerülhető, hogy később válogasson, rossz evő legyen.

A zsákon és vásárlói tájékoztató füzeteken feltüntetett napi etetési mennyiséget tartsa be!

Amennyiben szeretné "változatossá" tenni az étrendet, úgy válasszon más hús alapú szárazeledelt a kölyöknek (pl. bárányhúsost), vagy kifejezetten kölyökkutyáknak készült konzervből adjunk keveset a táphoz.

A legfontosabb, hogy következetes maradjon, és ne engedjen a könyörgő szemeknek! Amennyiben kölyökkutyánkat megfelelően tápláljuk, úgy könnyen észrevehető bármilyen betegség jele is, hiszen a rendszerességhez szokott, jó minőségű szárazeledellel etetett kiskutya nem válogat, nem játszik az étellel, rendszeresen és rendes bélsárt ürít, így más tünetek megjelenésekor azonnal tudjuk, hogy állatorvoshoz kell fordulni! Azt szokták mondani, hogy a kölyökkutya etetés és nevelés olyan, mintha kis gyerekünk lenne. Mindkettőre sok módszer létezik, és ugyanúgy ahogy szinte minden kisgyerek, minden kiskutya is másképp, de végül felnőtté válik, azonban csak azt eszik, amit gazdája elé tesz, ezért is nagy felelősség egy kölyökkutya felnevelése, hiszen a táplálás meghatározhatja egész életét.

Amennyiben egy jó minőségű szárazeledellel megfelelően etetjük, úgy egy egészséges, boldog kutyánk lehet, és ezzel meghosszabbíthatjuk velünk töltött életét is.

A kutya etetése (6 hetes-8éves korig)

Ha a bumfordi apróság 8-10 hetes korában kerül új otthonába, akkor mindenekelőtt tisztázni kell a tenyésztővel, hogy milyen etetési módszerrel történt az átállás az önálló táplálkozásra. Ennek ismeretében lassan, fokozatosan szoktassuk hozzá az új étrendhez. A fokozatos átállás aranyszabálya arra az esetre is érvényes, ha a kölyköt 2,5-3 hónapos korában vette meg új gazdája. Ilyenkor is meg kell tudni a tenyésztőtől, hogy az utolsó egy-két hétben mivel és hányszor etette a kiskutyát. A megváltozott körülmények és környezet miatt a kölyök eleinte nyugtalanabb, ez az állapot azonban többnyire csak átmeneti jelenség, megfelelő táplálás, nyugodt bánásmód mellett 3-4 nehéz nap után a problémák megoldódnak. A 6-8 hetes kölyköt naponta háromszor-négyszer etessük, mégpedig mindig friss, langyos, pépes ételekkel. Az adagokat fokozatosan növeljük! Gondoljunk arra, hogy ez idő tájt a kölyök viharos gyorsasággal fejlődik; táplálékszükséglete - testtömegéhez viszonyítva - körülbelül kétszer annyi, mint egy felnőtt ebé! Naponta és testtömeg-kilogrammonként 1200 kJ. (A táplálékok egyes részeiből az élő szervezetben hő- és vegyi energia keletkezik. Az energiát a nemzetközi szám- és mértékrendszer (SI) szerint kilojoule egységben (kJ) jelöljük az eddig használatos kilokalória (kcal) helyett. 1 kcal = 4,18 kJ. A szervezetben 1 g fehérjéből, és 1 g szénhidrátból 16 kJ, 1 g zsírból 38 kJ energia szabadul fel.

 

A kölykök táplálék felvételi viselkedése rendkívül változó. Némelyikük egy-két perc alatt mindent felhabzsol, amit csak kínálunk neki, mások viszont jó ideig elpiszmognak az étellel. Ám az ilyenfajta "lusta" kiskutya számára se engedélyezzünk fél óránál több időt a táplálék elfogyasztására. Ha ez alatt esetleg csak a porciója felét enné meg, de úgy tűnik, hogy jóllakott, akkor vegyük el előle az ételt, és csak a következő étkezésnél kínáljuk újból. Időt és fáradságot takaríthatunk meg, ha a kölyök napi táplálékadagját egyszerre állítjuk össze, és 3-4 részre osztjuk, attól függően, hogy napjában hányszor adunk enni a kiskutyának. Az előre elkészített táplálékot lehetőleg hűtőszekrényben vagy legalábbis hűvös helyen tároljuk - főleg nyáron -, mert a készétel gyorsan romlik és könnyen hasmenést vagy hányást okozhat. Ez pedig rövidebb-hosszabb időre visszavetheti a kiskutyát a fejlődésben. A helyesen táplált kölyök nyugodt, sokat alszik, de sokat játszik is, és testtömege szemlátomást állandóan gyarapodik. Az apróságok étvágya és táplálékszükséglete - akár a felnőtt állatoké - igen különböző. Vannak kiskutyák, amelyek viszonylag kevés mennyiségű táplálékkal is beérik és jól fejlődnek, viszont vannak olyanok is, amelyek mindent felfalnak, és csak így gyarapodnak. A 2-5 hónapos kölyköt már naponta 2-3 alkalommal táplálhatjuk. Ha úgy látjuk, hogy a kiskutya hízik, akkor természetesen csökkenteni, ha sovány, növelni kell a táplálék mennyiségét. A kölyök egyébként ilyenkor fejlődik a legerélyesebben, különösen, ha nagy testű kutyák csemetéjéről van szó. Éppen ezért, ha ebben a kritikus időszakban valamilyen okból nem tudunk teljes értékű táplálékról gondoskodni a számára, akkor étrendje ásványi anyag- és vitamin-kiegészítésre szorulhat.

 

A fogváltódás, az állandó fogak kibújása idején - kb. 14 hetes kor körül - mintegy "nyugtató" gyanánt, lapos vagy csöves szarvasmarha-, illetőleg sertéscsontot adhatunk a kölyöknek. Ezzel egyrészt enyhítheti fogínye viszketését, másrészt kielégíthetjük kalcium-foszfor igényét. A csontrágás mellesleg azért is hasznos "tevékenység", mert védi a fogakat a fogkőtől. Kisebb csontokat (pl. darabolt csontot, csirke vagy egyéb szárnyas csontját, amely könnyen szilánkokra hasad) persze sohasem adjunk sem a kiskutyának, sem pedig a felnőtt ebnek. Ezeket a csontokat az állat egy darabban lenyelheti, megakadhatnak a nyelőcsövében, illetve kilyukaszthatják a beleit.

 

Az 5-7 hónapos, vagyis a serdülő kölyköt naponta csupán kétszer etessük. Az élelem összmennyiségét persze növeljük, hogy elősegítsük az állat lendületes, gyors fejlődését. Fontos, hogy a kölyök étrendjének 3/4 része tartalmas fehérje legyen!

 

A a kis termetű ebek 7-10 hónapos korban közelednek a teljes testi kifejlődéshez így

Táplálékszükségletük csökkenhet. A lassabban érő, nagy termetű fajták egyedeinek

étvágya viszont még ilyenkor is fokozódhat! A nagy testű kutyák kivételével a 10

hónapos korú ebet már tulajdonképpen felnőtt állatnak tekinthetjük, s bár

tápanyagszükséglete ugyanaz mint 7-10 hónapos korában, a naponta elfogyasztott

élelem mennyisége kissé megnövekedhet, mivel egyszerre többet eszik.

 

A növekedő kutya időnként minden különösebb ok nélkül kihagyhat egy-egy étkezést, de ez egyáltalán nem ok az aggodalomra. Tegyük hozzá azt is: ebünk étvágya függ a tartási körülményektől. Az aktív, jól és sokat foglalkoztatott kutya nyilván többet eszik, mint kevesebbet mozgó társa. Az is nyilvánvaló, hogy a szabadban tartott kutyának nagy hidegben több kalóriára van szüksége. Szőrtakarója ugyan védi a zord időjárástól, de ez nem helyettesítheti a szükséges kalóriát. Az állat étvágya persze nem tart tüstént lépést az időjárás változásaival, ám néhány hidegebb nap után - és persze némi súlyveszteség árán - ösztönösen egyre többet eszik majd. Ha viszont már felöltötte téli bundáját, étvágya ismét normalizálódik.