A STANDARD

A kutya külsejének megítélése a standard alapján történik, mely a fajta jellemző jegyeit rögzíti és ezzel egyidejűleg irányvonalat ad a bírálathoz.

 

AZ FCI érvényes CHOW-CHOW STANDARDJA 205./20.02.1989/D. szám alatt lett bejegyezve.

 

Származási hely: Kína.

Standardadó ország: Anglia.

 

C H O W  -  C H O W

 

F A J T AS T A N D A R D

 

Általános megjelenés:

 

Élénk, tömör, zárt és rövid, de mindenekelőtt nagyon harmonikus, oroszlános megjelenés, büszke és méltóságteljes tartás. A farka szépen ráfekszik a hátára.

 

Karakter:

 

Nyugodt, nagyon éber kutya, egyedülálló a peckes járása, nyelve kékesfekete.

 

Természete:

 

Konok, hűséges, visszafogott.

 

Fej:

 

A koponya lapos és széles, a stop nem hangsúlyozott, a szemek alatt jól kitöltött arcorri rész. A fang (pofa) közepesen hosszú, a szemektől az orrig széles, nem elkeskenyedő, mint a rókáé. Az orr mindig nagy, széles és fekete. Ez alól kivételt képeznek a krémszínű, a majdnem fehér, a kék és az őzszínű kutyák, melyeknek orrtükre a szőr színével azonos lehet.

 

Szemek:

 

Sötétek, mandulavágásúak, meglehetősen kicsik, szabályosak és szárazak. A kék és őzszínű kutyáknál a szőrzethez hasonló szemszín engedélyezett.

A nagyobb szemű kutyák, ha szemük száraz és nem entrópiumos, nem kaphatnak a kiállításon emiatt gyengébb értékelést.

 

Fülek:

 

Kicsi, vastag, a csúcsa enyhén lekerekített, mereven felfelé és egymástól távol állók, enyhén egymás felé fordulók, előre a szemek felé irányulnak, ez adja ennek a fajtának a karakterisztikus, mogorva kifejezést (Scowl). Ezt az arckifejezést túl bő, ráncolódó bőrrel nem szabad elérni.

 

Harapás:

 

A fogak erősek és egyenletesek, erős állkapocs egy korrekt és komplett ollós harapással, ahol a felső metszőfogak minden rés nélkül az alsó fogakra záródnak. A nyelv kékesfekete. A garat és a szájszélek feketék, kékesfeketék. A foghús, ha fekete, előnyös.

 

Nyak:

 

Telt, erős, de nem rövid, enyhén ívelt, jól a vállhoz illeszkedik.

 

Mellső végtagok:

 

A vállak jól izmoltak, ferdén illeszkednek. A mellső lábak egyenesek, méréskelten hosszúak, a csontozat erőteljes.

 

Törzs:  

 

Széles és mély mellkas, a bordák jól íveltek, de nem hordóformájúak. Rövid, egyenes és feszes hátvonal, erőteljes ágyék.

 

Hátsó végtagok:

 

A hátsó lábak jól izmoltak, a csánkok mélyen állók, nagyon minimális hajlattal, amely nélkülözhetetlen a fajtára oly jellemző peckes járáshoz. A hátsó lábak a csánktól lefelé teljesen egyenesek, soha nem ívelhetnek előre.

 

Mancsok:

 

Kicsik, kerekek, macskamancshoz hasonlóak, szinte lábujjakon járók.

 

Farok:

 

Magasan tűzött, jól a háton hordott.

 

Mozgás:

 

Rövid, peckes, a mellső és a hátsó végtagok párhuzamosan mozognak egyenesen előre.

 

Szőrzet: Hosszú vagy rövid.

 

a.)    Hosszú szőr: tömött, dús, egyenesen elálló. A durvább minőségű fedőszőr egy puha, tömör aljszőrzetet takar. Különösen a nyak körül sűrű, ahol a szőrzet sörényt vagy gallért képez. A combok hátsó részénél jól körvonalazható nadrágrész található.

 

b.)    Rövid szőr: rövid, dús, tömör, egyenes állású, elálló és nem testhez simuló, plüss-szerű minőség. Minden mesterségesen lerövidített szőrzetet negatívan kell értékelni.

 

Szín:

 

Egyszínű fekete, vörös, kék, őzszínű, krém vagy fehér, sokszor árnyalt, de sohasem foltos vagy tarka. A farok alsó része és a combon a nadrág gyakran valamivel világosabb színű.

 

Nagyság, vagyis marmagasság:

 

Kanok:  48-56 cm.

Szukák: 46-51 cm.

 

Hibák:

 

Minden eltérés az itt megadott pontoktól hibának tekintendő, melynek megítélése a hibák nagyságrendjétől függ.

 

Megjegyzés:

 

A kanoknál két jól fejlett herének kell lennie a herezacskóban.

A standard egyes pontjai alapján a chow-chow élénk, jó kötésű és erős testfelépítésű kutya. Egyedülálló a kékesfekete nyelve és a büszke járása. A standard úgy említi a chow-chow-t, hogy közben kiemeli az egyedi jellemzőit. Ha ezt az ázsiai kutyát teljes szőrzetében látjuk, rögtön felfigyelünk a feltűnően elegáns megjelenésére. Amivel ezt a megjelenést eléri, az a harmonikusan felépített test mellett a büszke tartású feje. A chow egy arányos alkatú kutya, törzshossza megegyezik a marmagassággal. A sajátosan oroszlánszerű megjelenés akkor a legszembetűnőbb, ha a kutya fekszik, vagy ha elölről látjuk. A markáns fej, melyen a szőrzet a nyak körül sörényt képez, meghatározza a fej testhez viszonyított arányát és mindezek nagymértékben hozzájárulnak ehhez az oroszlánszerű megjelenéshez. Fontos, hogy a kutyán minden arányos legyen, a fejtől kezdve a farokig. A harmonikus felépítés az, mely a chow-t olyan egyedülállóan fenségessé teszi.

 

 

A CHOW, AHOGY ÉN LÁTOM

Saját, független, zárkózott természetük van. Családi kedvencként elfogadják a gyengédséget gazdájuktól, de ezt ritkán kérik idegenektől. Gyakran részesítik előnyben a család egyik kiválasztott tagját, de ugyanakkor elfogadják az egész családot is és örömmel üdvözlik a házba látogató vendégeket.A chow ösztönösen védi otthonát és mindig figyelmezteti gazdáját, ha idegen van a közelben vagy ha idegen érkezik. Általában nem ugat, kivéve, ha valami oka van rá. A fiatal kutyákat a gazdik ritkán vagy egyáltalán nem hallják ugatni addig, amíg el nem érik a pár hónapos kort.

A legtöbb chow nem szeret kimenni az esőbe és azt sem szeretik, ha nedves lesz a talpuk, de meg lehet őket fürdetni, ha úgy érezzük, szükség van rá. Válasszunk egy meleg napot, fürdessük meg a kutyát, öblítsük le alaposan, majd hagyjuk, hogy jól megrázza magát, aztán jól töröljük meg és ha megengedi, szárítsuk meg a szőrét hajszárítóval. Sok időbe telik, mire egy Chow teljes bundáját megszárítjuk, bizonyosodjunk meg róla, hogy közben nem fog megfázni, tartózkodjon bent addig, amíg teljesen meg nem szárad (akár 24 óra) és csak rövid időre engedjük ki, amíg elvégzi a dolgát, kivéve, ha rendkívül meleg idő van.

Ha kiskutya kerül a családba, hagyjuk, hogy alvóhelyén aludjon éjszaka és napközben is, amikor pihenésre van szüksége. Ha van a családban gyerek, magyarázzuk el neki, hogy ha a kicsi pihenni akar, magára kell őt hagyni. Mint egy kisbabának, a kiskutyának is sok alvásra van szüksége és nem fog fejlődni, ha folyamatosan járkáltatjuk. Felnőttként már meg fogja találni a helyét, ahova visszavonulhat békességben és csendben. Jó időben gyakran kint lesz a szabadban.A chow ösztönösen védi otthonát és mindig figyelmezteti gazdáját, ha idegen van a közelben vagy ha idegen érkezik. Általában nem ugat, kivéve, ha valami oka van rá. A fiatal kutyákat a gazdik ritkán vagy egyáltalán nem hallják ugatni addig, amíg el nem érik a pár hónapos kort.

 

A chow az egyik legtisztább fajta. Gyakran látom, hogy saját maguk tisztítják a talpaikat, épp ahogy a macskák szokták tisztogatni magukat. Sok macska jellegű tulajdonságuk van és a megjelenésükben is néhol hasonlítanak a macskákhoz.

 

A chow tömör, erős testfelépítésű kutya, éppen ezért nem szabad arra buzdítani, hogy bútorokra ugorjon fel vagy a lépcsőn szaladgáljon fel-le, mert sérüléshez vezethet! Bár dús szőrűek, nem hullajtják szőrüket mindenfelé és rendszeres keféléssel az elhalt szőrszálakat is eltávolíthatjuk.

 

OKTATÁS, NEVELÉS, TANÍTÁS

 

A Chow nem az a fajta, akit könnyű nevelni és 100 %-os engedelmességet csak ritkán lehet elérni a független életfelfogásuk miatt, mindazonáltal az alapokat meg kell neki tanítanunk és általában a Chow-k engednek a kérésünknek. A pórázhoz szoktatást már korán, 8-10 hetes korban el kell kezdeni. Olyan nyakörvet válasszunk a kutyánknak, amiben kényelmesen érzi magát. A mai világban már bőséges a választék a kifejezetten kölyköknek való különböző könnyű és állítható pórázok és nyakörvek közül.

Fokozatosan kell a nyakörvhöz és a pórázhoz szoktatni. Először csak néhány percig hagyjuk rajta, majd minden nap egy kicsit tovább. Néhány hét alatt teljesen meg fogja szokni. A kiskutya nagy ütemben növekszik így hamarosan új, erősebb nyakörvet, pórázt, kell venni neki.

Mindennap gyakoroljunk vele, ha van pár perc szabadidőnk, hogy magabiztosan sétáljon és ne húzzon (ez az egyik leggyakoribb hiba, amikor pórázon vannak – és ők határozottan erősek). A Chow-k hírhedt macskaüldözők, ha alkalmuk adódik rá módszeresen élnek is ezzel a tulajdonságukkal. A további nevelés a gazdira van bízva. Ha kiállításra akarod hordani a Chow-t, akkor segítséget jelenthet a gazdának és kutyának is egyaránt, ha van rá idő, mód és lehetőség egy közeli kutyaiskolába ellátogatni. De ha mégsem, akkor menjünk el nyüzsgő helyekre, vigyük tömegbe, emberek közé, hogy a kutya hozzászokjon a körülötte forgolódó emberekhez, a nyüzsgéshez, a zajokhoz.

A chow-t a kocsihoz úgy szoktassuk hozzá, hogy először csak rövid utakra menjünk el vele. Ha séta előtt visszük el egy rövid autóútra, segítünk összekötni neki a kocsikázást egy utána jövő kellemes élménnyel. Az autózás miatt előfordulhat hányás, de egy idő után a kölykök ezt kinövik és hozzászoknak az utazáshoz.

 

SZOBATISZTASÁG

 

A Chow az egyik legkönnyebben szobatisztaságra nevelhető kutyafajta. Korán reggel a legelső dolog az legyen, hogy kiteszed a kiskutyát, aztán minden etetés után, minden pihenés után mikor felébred és végül késő este, így hamar megtanulja, hogy teljesen szobatiszta legyen. Ha bent, lakásban éjszakázik a kiskutya, akkor éjszakára tegyünk pár újságpapírt az ajtó elé, amin át ki szoktuk vinni a dolgát végeztetni az udvarra, mert ha éjszaka dolga lenne, majdnem teljesen biztos, hogy azon fogja elvégezni.

 

 

 

TESTEDZÉS

 

Ahogy a Chow növekszik a foglalkozások mennyiségét növelhetjük, de hosszú sétákra nincs szükség addig, amíg el nem éri legalább az egy éves kort. Egy fejlődésben lévő fiatal kutyának a rövid séták és a szabad szaladgálás a kertben tökéletesen elegendőek. Nagyon meleg időben nem szabad a Chow-t sétálni vinni a nap forró időszakában (27 C° körüli és feletti hőmérsékletről van szó). Vigyük ki korán reggel vagy este, amikor hűvösebb az idő és ha rendkívüli forróság van, akkor ne hosszú időre. Hosszú szőrük miatt a Chow-k nagyon könnyen felmelegednek és fennállhat a hőguta veszélye. Ha autózni visszük magunkkal a Chow-t, meleg és napos időben soha ne hagyjuk őt a kocsiban a parkolás idejére, a lehúzott ablakok nem tudják megakadályozni, hogy az autó felforrósodjon és a kutya könnyen veszélybe kerülhet, sőt el is pusztulhat, ha otthagyjuk ’megfőni’ az autóban. Egy autónak nem kell sok idő ahhoz, hogy elviselhetetlen legyen benne tartózkodni még akkor is, ha árnyékban parkol.

 

ÁPOLÁS

 

Egy alapos, bőrig hatoló kefélést kéthetente egyszer mindig el kell végezni. A Chow-d mindig jól fog kinézni, ha ezt betartod és a vedlés alatt még több fésüléssel kiegészíted. Vigyázz, hogy ne húzd ki a puha alsó szőrt, de a csomókat ki kell bontani, különös tekintettel a hátsótesten és az első lábakon lévő vastag szőrzetre és a mellkasán lévő puha finom szőrre, hogy a bőr ne gyulladjon be az ápolatlan szőrzet alatt. A Chow-k hajlamosak rá, hogy nyugtalanok és viszketősek legyenek a meleg időben és ilyenkor szőrüket is megtéphetik. Ha ez előfordul, nagyon fontos a gyulladt bőrfelületet megtisztítani, hogy levegőzni tudjon és így hamarabb begyógyuljon. Ha a szőrtépés és vakarózás továbbra is fennáll és a kutyában bolha és más egyéb élősködő nem található, akkor a problémát megoldhatja egy alacsony fehérjetartalmú tápra való átállás.

FÜRDETÉS

 

Egy chow kölyöknek ritkán van szüksége fürdetésre, de ha mégis meg kell fürdetni, akkor ezt óvatosan tegyük, nehogy megijesszük, mert egy életre megutálhatja a fürdést. Legyél nagyon kedves vele, amikor először teszed a kádba és legyen alatta egy szőnyeg vagy törölköző, hogy ne csúszkáljon a kádban. Lassan nedvesítsd be a szőrét és vigyázz, hogy a kutya orrába, szemébe, fülébe ne menjen víz. Mindvégig beszélj a kutyához és nyugtasd meg, hogy minden rendben van, használj könnyű kutyasampont és alapos öblítés után hagyd a kiskutyát állni egy-két percig, hogy a víz nagy része lecsorogjon róla. Aztán enyhén nyomogasd ki a lábaiból is az ott összegyűlt vizet, emeld ki a kádból és csavard be egy vastag törölközőbe, hogy hamar felszívjon minél több vizet. Ezután a kutya alapból megrázza magát, ezért tanácsos kicsit hátrébb állni, különben mi is vizesek leszünk. A hajszárító bemutatása drasztikus hatású lehet, így ha ilyen módon akarod megszárítani, akkor ezt is nagyon kíméletesen tedd. Gyakran jobb, ha a kiskutyát bent hagyjuk a melegen addig, amíg teljesen meg nem szárad – ez több órát is igénybe vehet. Ha kint is napos, meleg idő van, akkor egy kis futkározás egy biztonságos helyen, a napon felgyorsítja a száradás folyamatát.

 

 

ETETÉS

 

A kölyök Chow-nak naponta tápláló ételre és sok pihenésre van szüksége, valamint egy kis játékra és foglalkozásra. Ők nehéz kölykök és meglepően gyorsan nőnek, így jelentős mennyiségű jó minőségű kutyatápra van szükség ahhoz, hogy támogassuk őt a gyors növekedésben és abban, hogy izmos, erős kutyává fejlődjön. Az étrendjéhez vitamin és kalcium adalékokat kell adnunk, hogy erősek legyenek a csontjaik.  Felnőtt kutyaként viszonylag nagy kutyának lesz mondható és az általa igényelt élelem adag nem lesz olyan sok, mint amennyire többen számítanak és természetesen nincs szükség magas hústartalomra sem – kb. 1/3 mennyiség hús 2/3 mennyiség ételhez az ideális arány. Kb. 20 dkg hús általában elegendő összekeverve az étellel és zöldségekkel is, ha lehetséges.

Míg a Chow növekszik, étvágyának megfelelően kell etetni, 8-10 hetes korában már húst is adhatunk neki az ennivalóval összekeverve, de ha húst adunk, csak főzve, nyersen sohasem kaphatja. Ahogy a Chow nő, növeljük az adagját is, háromszori etetés javasolt a kutya 6 hónapos koráig, aztán már napi kétszeri etetés is elegendő és egy éves korától napi egyszeri fő etetésre is ráállhatunk, ha a Chow is elégedett ezzel. Nem tanácsos jutalomfalatok adása, de főtt marhacsontot időközönként kapjon, hogy segítsünk a fogak tisztán tartásában.

 

FEKVŐHELY

 

A Chow-k ritkán alszanak kosárban vagy ágyon, de a kölyöknek szüksége lesz egy saját helyre és egy plédre vagy szőnyegre, amin aludhat.

 

EGÉSZSÉG

 

Az állatorvosoddal mindig vedd fel a kapcsolatot, ha úgy gondolod, hogy a Chow-nak komoly egészségügyi problémája van, de a rendszeres és alapos állatorvosi vizsgálattal kikerülhetsz drága állatorvosi költségeket, mert sok betegséget megelőzhetsz, még mielőtt komolyra fordulnának a dolgok.

 

 

FÉREGHAJTÁS

 

A legtöbb tenyésztő 3-5-8 hetes korban féregteleníti a kutyákat. Ha az oltások már rendben vannak, kérdezd meg az állatorvosodat, hogy mikor szükséges a kiskutyát a továbbiakban féreghajtani. Mi a 3-4 havonta végzendő féregtelenítést javasoljuk.

 

OLTÁSOK

 

A kiskutya általában még a tenyésztőnél 6 illetve 8 hetes korban megkapja az első két oltását. Ahogy az új gazdi elviszi a kiskutyát, a további oltásokról már neki kell gondoskodnia. A kiskutya oltási programja általában egy vagy két parvo elleni oltásból, 4 kombinált oltásból és a 3 és 4 hónapos kor között beadott veszettség oltásból áll. Fél éves korban egy emlékeztető kombinált oltást javasolt, valamint a veszettség oltás beadási idejéhez viszonyítva fél éven belül meg kell kapnia a következő veszettség oltást. Ezek után minden évben kapjon a kutya egy kombinált oltást és az évi kötelező veszettség elleni oltást.

 

 

KÖRMÖK

 

Mindig figyeljünk a körmökre és óvatosan vágjuk le őket, ha már hosszúak, de az utcán töltött idő és a szilárd talaj általában eléggé lekoptatják őket. Ellenőrizzük azt is, hogy a farkaskörmök nem nőnek-e bele a kutya lábába. Ha egy köröm betörik, vágjuk le rendesen és pár napra kerüljük a kemény talajon való közlekedést, így a Chow-t nem fogja zavarni, amíg meg nem erősödik.

 

 

TOKLÁSZ

 

Nyáron ellenőrizzük, hogy nem került-e toklász a kutya fülébe, lábujjai közé, vagy nem fúródott-e a szőrébe, mert akkor könnyen a bőrébe is ágyazódhat. Ha ilyet találunk a bőrében, akkor húzzuk ki óvatosan, tisztítsuk ki a lyukat és használjunk fertőtlenítő Betadine-t. Ha találunk ilyet a fülében és nem tudjuk kiszedni, akkor feltétlen vigyük el a kutyát állatorvoshoz, akinél minden szükséges eszköz megvan ahhoz, hogy eltávolítsa a toklászt és ellássa a kutyát.

 

 

SÁNTÍTÁS

 

Először nézzük át a talpakat és a körmöket, mert az éles kövek bevághatják a talppárnát vagy beékelődhetnek a lábujjak közé, a köröm berepedhet vagy eltörhet. Ha van sérülés, tisztítsuk meg, mossuk meg a kutya lábát és szárítsuk meg utána. Mély vágások állatorvosi ellátást igényelnek. Ha komoly sérülésre gyanakszunk, pihentessük a chow-t és beszéljünk az állatorvossal. Meglehetősen gyakoriak a keresztszalag-sérülések, amelyek pihenéssel és irányított feladatok elvégzésével meggyógyulnak – csak nagyon komoly sérüléseknél van szükség műtétre. Ha dysplasiára gyanakszunk, azt csak röntgennel lehet diagnosztizálni, ebben az esetben egyeztessünk az állatorvosunkkal és röntgeneztessük meg a kutyát.

 

SZEMEK

 

A Chow-knak gyakran könnyes a szemük és ezt entropium is okozhatja – a szemhéjak befelé fordulása.  Ha a Chow szeme könnyes, beszélj az állatorvossal, aki megállapítja, hogy entropium miatt van-e vagy esetleg a könnycsatornával van probléma. Az entropiumot általában meg kell műteni, műtéti úton eltávolítják a bőr fölösleges részét, ami zavart okoz, de az állatorvos lehet, hogy várni fog a műtéttel, amíg az arcrész teljes fejlődése végbe nem megy, nehogy ártsanak a szemnek. Ez a legbölcsebb út, de minden esetben az állatorvosnak kell erről döntenie.

Befelé forduló szemhéj vagy entropium (entrópium)

Befelé forduló szemhéjról akkor beszélünk, ha a szemhéj széle nem illeszkedik pontosan, párhuzamosan a szem felszínéhez, hanem a szem felé fordul, és a széle érintkezik a szemmel. Ebben az esetben a szemhéj szélén, súlyosabb esetben annak külső oldalán található szőrszálak hozzáérnek a szaruhártyához, és irritálják azt.

Entropium

Entropium kutyánál

A betegség általában veleszületett, bizonyos kutya-, vagy macskafajtáknál halmozottan fordul elő (pl. Shar pei, Chow-Chow, bulldog, bernáthegyi stb.). Korábbi szemhéjsérülés is okozhat entropiumot, ha a szemhéj széle nem pontosan forr össze,vagy a hegesedés miatt a szövetek zsugorodnak. Macskákban gyakran idült gyulladás miatti hegesedés okozza a szemhéj befele fordulását (pl. herpesz vírus fertőzés). Ha a szem, vagy a szem környéki szövetek bármilyen okból fájdalmasak, a szemhéjak izmai görcsösen összehúzódhatnak (blepharospasmus), annak a látszatát keltve, hogy a szemhéj befelé fordul. Ezt a csak ideiglenesen jelentkező elváltozást fontos megkülönböztetni a valódi entrópiumtól, mert ebben az esetben műtéti megoldások nem vezetnek eredményre, sőt károsak lehetnek.

Az entópiumban szenvedő kutya vagy macska szeme fájdalmas, fokozott váladékozás alakul ki, az állat hunyorog, szemét nem szívesen nyitja ki. A kötőhártya általában kipirult, a szaruhártya homályos, ödémás, vagy idült esetben pigmentált lehet. Súlyos, vagy hosszan tartó esetekben a szaruhártyán eróziók, fekélyek alakulhatnak ki, amik tovább súlyosbítják a tüneteket, és állatorvos által nem kezelt esetekben a szem elvesztését is okozhatják.

Entropium okozta szaruhártya gyulladás

Entropium okozta szaruhártya gyulladás

A valódi entrópiumot véglegesen kezelni csak műtéttel lehetséges. Többféle műtéti beavatkozás létezik, a fajtától, a kortól, az elváltozás helyétől , és mértékétől függ, hogy a szemész állatorvos, melyik megoldást választja. A műtét előtt, és után antibiotikus, és gyulladáscsökkentő szemcseppek használata általában szükséges a másodlagos bakteriális fertőzések kezelésére, és az állat fájdalmának enyhítésére. Ha a szaruhártyán fekély alakult ki, annak gyógyszeres, vagy műtéti kezelése szintén elkerülhetetlen, és nem ritkán komoly kihívást jelenthet az állatorvos számára. A műtét elvégzéséig jelentősen enyhítheti a tüneteket a terápiás kontaktlencse felhelyezése.

Fiatal kutyákon, ahol az elváltozás, akár már néhány hetes korban jelentkezhet, ideiglenesen, a szemhéjak rendszeres időközönként történő felvarrásával a végleges műtéti megoldás késleltethető. Ez azért lehet előnyös, mert a növekedés során a szemhéj állása változhat, ezért túl korán végzett műtét esetén gyakran később ismételt műtétre van szükség.

LÉGZÉS

 

Néhány Chow (általában a nagyobb fejűek) légzési problémákkal küzdenek, ezt sokszor egy rendkívüli dolog, a szájpadlás meghosszabbodása okozza, ami elég komoly probléma és sebészi beavatkozást is igényelhet. Ezt általában szokatlan melegben lehet észrevenni. Néha egy amúgy teljesen normálisan lélegző kutya is felhevülhet a nagy melegben vagy a stressz miatt és hőgutát kaphat, ekkor azonnali intézkedés szükséges. Hogy a Chow le legyen hűtve, a legegyszerűbb megoldás az, ha nem teljesen hideg, hanem langyos vízbe megfürösztjük vagy langyos vízzel meglocsoljuk az egész testét, ettől leesik a testhőmérséklete, ezután azonnal részesítsük állatorvosi ellátásban, vagyis azonnal állatorvost kell hívni minden hőgutának tűnő esetben.

 

 

KIÁLLÍTÁSOK

 

Ha a Chow-t kiállításra veszed, beszéld meg a tenyésztővel, hogyan kezdjetek el kiállításokra járni, biztosan segíteni fog tanácsokkal. Először kutya nélkül látogass el néhányra, hogy lásd, hogyan zajlik egy kiállítás. Mikor elkezdünk járni a kölyökkel, nagyon figyeljünk rá, hogy pozitív élmény legyen neki az első kiállítás, az emberek, a többi kutya és a kiállításon, a ringben való szereplés. Ha a kutyának ez pozitív élmény, sikerélmény, akkor meg szereti a kiállítási szereplést és hamarosan már várni fogja, hogy vigyük. Ne felejtsd el, hogy az első kiállítások alkalmával a kutyád még csak kölyök és nem tud hirtelen annyi kitartást megszerezni, hogy induljon az ország minden lehetséges kiállításán (akkor sem, ha neked ez sikerülne!) Ezért csak lassan kezdjél vele, és ne fáraszd ki, nehogy megunja ezt az egészet. Bölcsen teszed, ha észben tartod, hogy a kiállítások kellemes időtöltések lehetnek számodra és a Chow számára is és akár nyer, akár veszít, ugyanaz a Chow fog hazamenni veled. A bírók véleményei változhatnak és lesznek jó és rossz napok is egyaránt, de a nap végén neked ugyanúgy kell őt szeretned.

 

A Chow-k szeretnek a hóban játszani, élvezik a száraz, hideg időt és boldogan fekszenek a szabadban órákon át. Viszont nagyon nem szeretik a nagy meleget és vigyáznunk kell, nehogy felhevüljenek a nyári nap melegében. Meleg időben soha ne hagyjuk a chow-t az autóban. Akkor sem, ha a nagy meleg mellé még a szél is fúj, mert az autó nem szellőzik eléggé ahhoz, hogy a hőmérséklet lent maradjon egy parkoló fémdobozban!

Nagy türelem kell ahhoz, ha tanítani akarod a Chow-t, de az alapokat meg tudják tanulni és egy szófogadó kutyával sokkal könnyebb együtt élni, mint egy engedetlen nagy kutyával, akiben nem lehet megbízni. Egy Chow kölyök nagyon elragadó, de a nevelését azon a napon kell elkezdeni, amikor hazaviszed és ez gyakran sok kitartást igényel. Ha a kutyába rossz szokások rögzülnek már túl késő megpróbálni változtatni rajtuk és kétszerannyi munkába kerül neked. Egy idősebb kutya nevelését is meg lehet oldani, de sokkal lassabb módon és néhány kialakult szokását már rendkívül nehéz megtörni.

A legtöbb gazdi hűséges marad a fajtához sok-sok éven át és soha nem is szeretnének más kutyát! Emlékezz rá, hogy nem egy hízelgő ölebet fogsz kapni, mert a Chow jelleme már a régi időkben kialakult. Egy rendszeresen ápolt és megfelelően nevelt Chow állandó örömet jelent gazdáinak és sok dicséretet kap más emberektől is, ami a Chow tulajdonosok számára nagy öröm, így próbáld meg Te is és tegyél meg minden tőled telhetőt a fajta nálad lévő tagjával.

A CHOW TULAJDONSÁGAI

 

A Chow-Chow tulajdonságai… vagyis kinézete, jelleme és a lelke

 

Az „Istenek kutyája”, ahogy a kínai szerzetesek nevezték, tulajdonképpen külső és belső jegyeiről ismert. Első helyen van a kékesfekete nyelv, a hasonlóan pigmentált ajkak, a szürkésfekete íny. Olyan különlegességek, amelyek semmilyen más fajtánál nem találhatóak. Szembetűnő az enyhén bizalmatlan, elutasító arckifejezése, a sötét tekintet, amelynek okozója az alsó és felső szemhéj sajátossága, hogy soha nem csukódik egymásra, csak éppen összeér. A különösen éles szemek (a chow ugyanis vadászatnál használja a szemét is) kicsinek hatnak a kerek, szőrrel fedett pofában. A fej és nyak körül különösen sűrű, felálló kemény szőrzet tekintélyt parancsoló, megközelíthetetlenséget sugároz. Jellemének alapvető vonásait a standard is tartalmazza: büszke, méltóságteljes tartás, hűséges, mégis tartózkodó jellemű állat.

 

 

Nincs kutyaszaga

 

A vízhatlan bundának egy különös sajátsága van, olyan az illata, mint a nedves gyapjúnak ha vizes lesz és nem ázott kutya szagú! A szögletes test és a hátra kunkorodó farok még a fő jellemzője a chow-chow-nak, valamint a már említett peckes járása.

 

Még egy olyan tulajdonsággal rendelkezik, amellyel kivételt képez a többi kutya között, de ezt csak az fedezi föl, aki egy fiatal chow-chow kutya növekedését figyelemmel kíséri. Ennek az ebnek ugyanis évekre van szüksége, hogy teljesen kifejlődjék. Külseje és belső jelleme is először a negyedik, ötödik életévében alakul ki végleg és stabilizálódik.

 

Méltósággal megöregedni

 

Viszont a chow-chow szép életkor várományosa: 10-14 évig él, gyakran ennél öregebb is lehet. Még 18 éves aggastyánként sem veszít méltóságából és büszkeségéből!

A chow kölykök rózsaszín nyelvvel és pihe-puha plüss szőrrel jönnek a világra. Leginkább aranyos kis mackókra emlékeztetnek, akivel mindenki legszívesebben együtt aludna. Már az egész fiatal állatra is jellemző, hogy komoly az arckifejezése. Mint minden más kölyökkutyák, a chow-chow-k is játszanak. De tartózkodóbb a viháncolásuk, rövidebb ideig tombolnak, mint más kölykök. Ha a nyolcadik hét körül a nyelvük szederkékre színeződik, akkor kezdődik a kötődés időszaka, ebben a periódusban tanulnak a legkönnyebben és legszívesebben. Az új és remélhetőleg végleges gazdánál.    

 

A chow-chow-t ugyanis nem véletlenül nevezik „egygazdás kutyának”. Ha egyszer kötődik valakihez, akkor az örökre szól, rendszerint csak egy emberhez kötelezi el magát. Az anyától és az alomtestvérektől való elválasztást könnyedén feldolgozza egy fiatal chow, míg ha felnőtt korában kell gazdát cserélnie, akkor az nehéz eset, könnyen embergyűlölő lehet.

 

Határozott gazdát igényel

 

Egy chow-chow-t könnyű nevelni, ha az ember megfelelően kezeli. Intelligens, félelmetes tájékozódó képességgel rendelkezik. Gyorsan felfogja, hogy mit kívánnak tőle és meg is teszi anélkül, hogy alávetné magát a parancsnak. Soha nem parancsot teljesít, hanem gazdája kívánságát, mert szereti őt.

 

Egy chowt megnevelni azt jelenti, hogy megértetjük vele kívánságainkat. Ezt csak őszintén lehet. Mert a nagyon öntudatos kutya éber érzékeinek köszönhetően azonnal megérzi a legkisebb bizonytalanságot, gyengeséget és azonnal megszűnik benne a tisztelet. Ő maga sem játszik szerepet, semmiféle alakoskodásra nem vállalkozik. Éppen ezért nem is ugrál barátságosan az idegenekre, nem veti magát alá a másiknak az első találkozáskor. A sétánál is nyugodt, magabiztos gazdát kíván maga mellé, akinek az oldalán sétálhat. Ha a sétáltató mégsem magabiztos, akkor a chow-chow rögtön önálló lesz, megy a maga útján és a hisztérikus „gyere ide” sikolyokra pedig nem reagál.

 

Kiváló házörző

 

Az olyan átlagos kutyás feladatok, mint az apportírozás, akadályugrás nem tartozik az oroszlánsörényű kutya szenvedélyei közé. A versenyfutás vagy más kutyákkal való hempergés sem érdekli. A chow a gazdájával tart és teljesen flegma akkor is, ha fajtatársaival találkozik. Nem provokálja a másik kutyát, de nem is tiszteli. Inkább kihívó, ahogy szétvetett lábakkal, halk morgással figyelmeztet, hogy nem kíván közelebbi ismeretséget kötni másokkal. Ha mégis valaki megtámadja, akkor védekezik. Csendben és célratörően. Hasonló visszafogottságot érezhet az az ember is, aki egy chow-chow kutyával találkozik. Nem barátságtalan, inkább hűvös és közömbös. Egy chow-chow-t nem kell örző-védő kutyának nevelni, mert arra született. Készségesen védi gazdájának családját, annak otthonát. Nincs szüksége parancsra. Ha baj van, nem tétovázik, azonnal támad. Bár gyakran elég a puszta fenyegetése: a magasra tartott fej, az átható tekintet, ehhez párosul a mély morgás vagy egy rövid, vészjósló ugatás – az ilyen találkozás egy chow-chow kutyával nem tréfa!

Ez az állandó védelmi készenlét az egyik oka, hogy gazda és kutyája között feltétlen bizalomnak kell lennie. Rossz kezekben hamar ellenőrizhetetlen lesz egy chow-chow.

 

Kutya-macska

 

Általában a chow nem számít macskabarát ebnek. Mégsem zárható ki, hogy egy adott macskával, akivel felnőtt, barátságba kerül.

 

Lehet egyedül is hagyni

 

Ha egyszer kialakul a sörényes kutya és gazdája között a bizalom, akkor biztosan számíthat az ember kutyája töretlen hűségére, megvesztegethetetlen lényére, a köztük lévő mély kötődésre. Akkor olyan kutyája van, amely ragaszkodik hozzá, de nem majomszerettel ragad rá. Olyan, aki erős akaratát csak egyetlen ember előtt hajtja meg: a gazdája előtt, akit imád.

A chow-chow-nak nincs szüksége többórás, erőt próbáló sétákra, napi egy kiadós meneteléssel megelégszik. Szőrzete, bár a filcesedés elkerülése végett rendszeresen kefélni kell, csak ritkán igényel fürdetést. A chow egy tiszta állat, amely a pocsolyákat és a szennyfoltokat elkerüli. A chow nem egy olyan kutya, akit ne lehetne egyedül hagyni. Szerencsére nem hajlamos arra, hogy a lakást szétrombolja vagy keservesen vonyítson egyedül – ehhez túlságosan méltóságos.

Sőt! A chow-chow nem igényli az állandó foglalkozást. Ha meghagyjuk önállóságát, akkor egy kiváló családtag lesz, aki ugyan nem mutatja ki hevesen érzelmeit, de megingathatatlan híve gazdájának.

 

Befolyásolja-e a kutya színe a jellemét?

 

Minden fajtánál, amelyeknél különböző színezet engedélyezett, a tenyésztők jellembeli különbségeket állapítanak meg. Így állítólag a vörös chow-chow az összes többi között a legkonokabb, míg a kék színűek odaadóbbak és finomabbak. A feketék állítólag kevésbé tartózkodóak, míg a legérzékenyebbek a fehér és a krém színű kutyák.

Természetesen van a nemek között is különbség: a szukák rendszerint könnyebben nevelhetőek és inkább hajlamosak több érzelemre, mint a kanok.