Ízeltlábúak

Az ízeltlábúak törzse

Az állatvilág fajokban legjelentősebb törzse. Képviselő benépesítik a Föld valamennyi élőhelyét.

Testük szelvényei testtájakba tömörülnek.

Külső vázuk anyaga a kitin, mely szilárdítja és védi az állat szervezetét. Vázuk nem nő együtt az állattal, ezért időnként le kell vetni. Ez a vedlés. A váz belső falához különálló izmok tapadnak. Ezek biztosítják mozgásuk változatos formáit. Lábaik ízekbőll állnak.

Szájszerveik a táplálék anyagához és a táplálékszerzés módjához alkalmazkodnak.

Petével szaporodnak. Fejlődésük átalakulásos, vagy átalakulás nélküli.

Osztályaik: pókszabásúak osztálya, rovarok osztálya, rákok osztálya.

Pókszabásúak osztálya

A pókszabásúak osztályába tartozó állatoknak négy pár lábuk van, testük fejtorra és potrohra tagolódik.

Többségük szárazföldi ragadozó, de vannak köztük élősködők is. A ragadozók a zsákmányukat erős szájszervükkel, a csáprágóval ragadják meg, és méregmirigyük váladékával kábítják el. Ezt követően emésztőnedvet juttatnak a megölt állat testébe, és a feloldott táplálékot felszívják. Testen kívül emésztenek.

Légcsövekkel vagy erekkel átszőtt lemezes tüdővel lélegeznek.

A rákoktól és a rovaroktól eltérően nem összetett, hanem pontszemeik vannak.

Petével szaporodnak, többnyire átalakulás nélkül fejlődnek.

A csoportba tartoznak a ragadozó pókok és skorpiók, valamint az élősködő atkák.

Koronás keresztespók

A koronás keresztespók a potrohán látható kereszt alakú rajzolatról kapta a nevét. Testhossza elérheti a 2 cm-t is, a hímek valamivel kisebbek a nőstényeknél.

Ragadozó állat, apróbb rovarokból álló zsákmányát mesterien szőtt, kerek hálójával ejti el. Hálója közepén vagy annak vezérfonalán ül, és várja, hogy egy repülő rovar beleakadjon. A mozgásra előrohan, és a vergődő rovart finom fonallal villámgyorsan körbeszövi, miközben méregmirigyének váladékával megbénítja.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

A keresztespók táplálékszerzése

Kullancsok

A kullancsok madarak és emlősök vérét szívó élősködők. Meleg, napos élőhelyeken, főleg lomberdőkben gyakoriak. Többek között az emberre is veszélyes vírusos agyvelőgyulladás, valamint a Lyme-kór (ízületi panaszokkal járó súlyos kimenetelű betegség) kórokozóit terjesztik.

Rovarok osztálya

Rovarok testfelépítése
Rovarok testfelépítése

A rovarok alkotják az állatvilág legnépesebb osztályát. Testük fejre, torra és potrohra tagolódik. A torhoz három pár járóláb, és a legtöbb faj esetében két pár szárny kapcsolódik.

A rovarok szájszervei változatos felépítésűek, szerkezetük a táplálkozás módjának megfelelően alakul. A növényevőknek rendszerint rágó, a nektárral táplálkozóknak szívó, nyaló vagy nyaló-szívó, az élősködőknek szúró-szívó szájszervük van.

A rovarok szárazföldi állatok, légzőszervük az egész testet behálózó légcsövekből álló légcsőrendszer. A levegő a tor és a potroh két oldalán található légzőnyílásokon keresztül áramlik a légcsövek és a külvilág között.

A rovarok légcsőrendszere
A rovarok légcsőrendszere

A rovarok fején egy pár csáp van, amely a tapintás és a szaglás érzékszerve. Látószervük összetett szem, amely kép- és színlátást is lehetővé tesz.

Összetett szem
A rovarok összetett szeme

A rovarok petével szaporodnak, és átalakulással fejlődnek. A petéből kikelő lárva háromféle módon: kifejléssel, átváltozással vagy teljes átalakulással válhat ivarérett állattá. A rovarlárvák folyamatosan növekednek, és vedlenek, a kifejlett egyedek testmérete viszont már nem változik. A rovarok népes csoportját több rendbe soroljuk, amelyek közül a legfontosabbak a bogarak, a lepkék, a hártyásszárnyúak (méhek, darazsak, hangyák), a kétszárnyúak (legyek, szúnyogok), a szitakötők és az egyenesszárnyúak (sáskák, szöcskék, tücskök) rendjei.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Hangyaboly

A rovarok fejlődése

A teljes átalakulás

A rovarok petéiből kikelő lárvák folyamatosan növekednek, és vedlenek. Teljes átalakulással történő fejlődés esetén, amikor a lárva eléri a megfelelő méretet, bábbá alakul, és a báb burkán belül fejlődik kifejlett rovarrá (imágóvá). Teljes átalakulás azokra a rovarokra jellemző, amelyeknek lárvái a kifejlett állatétól eltérő életmódúak - másfajta táplálékot fogyasztanak vagy különböző az élőhelyük. (pl. lepkék, bogarak, legyek, szúnyogok, darazsak, hangyák, méhek stb.)

A teljes átalakulás
Teljes átalakulás

A kifejlés

A kifejlés a rovarok egy részére (pl. sáskák, szöcskék, tücskök ), a rákokra és a pókszabásúakra jellemző egyedfejlődési forma. A petéből kikelő utódok, a lárvák életmódja és testfelépítése hasonlít a kifejlett egyedekére, csak testméretükben, színezetükben, egyes szerveik fejlettségében mutatkozik eltérés. Az ivadékok növekedésük során többször vedlenek, míg elérik az ivarérettséget.

A kifejlés
A kifejlés

Az átváltozás

Az átváltozás a rovarok közül, a szitakötőkre jellemző egyedfejlődési forma. A petéből kikelő lárva vízi életmódú, kopoltyúval lélegzik. Ragadozó, jellegzetes fogókészüléke, ún. álarca van. Amikor eléri a megfelelő méretet bebábozódás nélkül alakul át kifejlett egyeddé. A kifejlett szitakötők légcsövekkel lélegeznek, a víz fölött repkedve vadásznak.

Az átváltozás
A kifejlés

Rákok osztálya

A folyami rák testfelépítése
A folyami rák testfelépítése

A rákok osztályának tagjai csaknem kivétel nélkül a tengerek és az édesvizek lakói. Testük két testtájra: fejtorra és potrohra tagolódik.

Kitinpáncéljuk a magas mésztartalomnak köszönhetően szilárd, kemény, így hatékony védelmet nyújt a víz fizikai hatásaival szemben. A kitinváz nem növekszik együtt az állat testével, ezért a fejlődő, növekedő állatok időnként levetik páncéljukat, és újat, nagyobbat hoznak létre a régi helyett.

A rákok ragadozók vagy mindenevők. Táplálékukat rágószájszervükkel morzsolják szét. Légzőszervük erekkel sűrűn átszőtt kopoltyú.

A magasabb rendű rákoknak 5 pár lábuk van, amelyek közül az első pár a táplálék megragadására szolgáló olló. Fejükön két pár csáp található, ezeknek a tapintásban és a szaglásban van szerepük. Összetett szemeikkel meglehetősen jól látnak. A rákok hazai képviselője, a folyami rák a tiszta vizű folyók, patakok lakója. Az európai tengerpartokon gyakoriak a tarisznyarákok.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kék rák

Vízibolhák

A vizekben sok apró, szabad szemmel alig látható rák él. Ezek közé tartozik a vízibolha, amely hosszú csápjával hajtja előre magát a vízben. Halivadékok, szitakötőlárvák tápláléka. Akváriumi halak etetésére tenyésztik is, így állateledelt árusító üzletekben beszerezhető. A vízibolhákhoz hasonló méretű és testfelépítésű, ún. alacsonyabb rendű rákok a tengeri és az édesvízi plankton jellemző állatai.

Vízibolha
Vízibolha

1. feladat

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

2. feladat

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player