A BARCELONA TÖRTÉNELME |
Az FC Barcelona
Spanyolország
Katalónia
tartományának világhírű
labdarúgócsapata.
A klub a La Liga kezdetétől megszakítás nélkül résztvesz
a bajnoki küzdelmekben.
A klubot spanyol és svájci diákok
alapították
1899.
november 29-én,
bizonyos Gualtieri Wild, a klubnak színt
választó első elnök irodájában. Az
alapítók – pontosan egy futballcsapatnyi
ifjú – közül az egyesület majdani
második elnöke, Bartomeu Terradas
vásárolta meg az első szerelést.
Gyakorlatilag ő mentette meg – mintegy
kétezer pesetás „injekcióval” –
1902-ben
az akkor még szegény klubot, és így lett
presidente.
Maga az alapítási ötlet a svájci származású
Joan Gamper
nevéhez fűződik, aki amellett, hogy a hőskorban maga is
futballozott a Barcelonában, négy különböző periódusban
is elnöke volt az egyesületnek. (Ma is az ő nevét őrzi a
klub hagyományos nyári tornája.)
Az első nagy sikerkorszakát a húszas években élte meg a klub, akkoriban világklasszisok őrizték a kaput (Zamora, majd a legendás magyar, Plattkó Ferenc), illetve Samitier és Alcántara személyében a kor futballjának kiemelkedő egyéniségei tündököltek a csapatban.
Katalónia évszázados küzdelmeinek
zálogaként
1932-ben
autonómiát nyert, amelyet aztán a
központi kormány
1934-ben
visszavont.
1936-ban,
a polgárháború kirobbanásának évében
azonban újra autonóm lett, sőt a
köztársaság bázisát is ez a tartomány
jelentette,
Francoék győzelme (1939)
után azonban minden korábbinál erősebb
megtorlás következett. A Tábornok
megfosztotta Katalóniát az autonómiától
és igyekezett kultúrájától is.
Betiltatta a katalán újságokat, s
tiltotta a nyelv használatát. A
katalánok a Barca meccsein mondhattak
ellent a tilalmaknak, ott érezhették
egyedül: ők is győzhetnek. Az
egyesülethez, a gránátvörös és kék
színekhez való tartozás egyúttal
politikai hitvallást jelentett, akkor
született a legendás szlogen: a
Barcelona több, mint egy klub.
1945 után éledt csak fel igazán az egyesület, az azt követő másfél évtizedes periódusban hat bajnoki cím, ugyanennyi hazai kupasiker, s két VVK-győzelem (az első még városi válogatottként, ám a klub játékosaival) jelezte a nagy menetelést. E korszak leghíresebb játékosa, első számú csillaga egy magyar származású futballzseni, Kubala László volt. Kubala nagyságát mi sem jelzi jobban, hogy nemrég őt választották az első száz év legjobb Barcelona-játékosának. Kubalán kívül számos magyar játszott az ötvenes-hatvanas években a katalán alakulatban. Szegedi, Kaszás és Szalay ugyan kevés lehetőséget kapott, ám az aranycsapat két csatára, Kocsis Sándor és Czibor Zoltán a Barcában is a sztárok közé tartozott. Hármuknak nagy része volt az ötvenes-hatvanas évek fordulóján elért sikerekben. Jellemző, hogy (az egyébként a Benfica ellen elveszített) berni BEK-döntőben ez az ötös jelentette a spanyol gárda csatársorát: Kubala, Kocsis, Evaristo, Suárez, Czibor Zoltán – a három magyaron kívül a brazil Evaristo Macedo, valamint a galíciai Luis Suárez.
A
hatvanas
évek –
az
1966-os
VVK-győzelem
ellenére
–
kétségtelenül
hanyatlást
hoztak
az
egyesület
számára;
a
Barcelona
1973-ban
éppen
azért
szerződtette
le az
Ajaxtól
távozó
Johan
Cruyffot,
hogy
visszatérjenek
a szép
napok.
Cruyff
jövetele
azonban
nem
igazán
hozta
vissza
az
aranykorszakot.
A Barca
nyert
ugyan
egy
bajnoki
címet,
de nem
sikerült
visszaszerezni
az
uralmat
a
spanyol
futballban,
pedig a
vezetőség
mindent
megtett
azért,
hogy a
Barcelona
Spanyolország
és
Európa
csúcsára
kerüljön.
Egyre-másra
szerződtette
a
világsztárokat:
Cruyffot
követte
Neeskens,
Sotil,
Simonsen,
Krankl,
Roberto
Dinamite,
Bernd
Schuster,
Diego
Maradona,
Hughes,
Gary
Lineker,
de két
KEK-győzelmen
kívül
nem
sokra
mentek a
világsztárok
gyülekezetével.
Nem vitatható, hogy az eredmények 1988 óta, Johan Cruyff második barcelonai korszakában jelentkeztek leginkább. A Cruyff-féle csapatot egyszerűen csak „Dream Team”-ként (Álomcsapat) emlegette a közvélemény. Minden idők egyik legszebben játszó csapata volt ez, melyhez olyan játékosok járultak hozzá, mint: Sztoicskov, Koeman, Michael Laudrup vagy a kiváló kapus Andoni Zubizarreta. Alig akadt „üres év”, valamit mindig nyert a gárda. 1991 és 1994 között nem adta ki a kezéből a bajnoki titulust, nyert kétszer Kupagyőztesek Európa Kupáját, 1992-ben a klub legnagyobb sikerét érte el és a Bajnokcsapatok Európa Kupáját is elhódította. Cruyffot azóta rövid időre az angol Bobby Robson váltotta, majd őt – a nagy Johant hajdanán példaképeként tisztelő – Louis van Gaal követte. A klub történetének e részében immár a rendkívül ellentmondásos megítélésű holland edző áll a fókuszban. Az Ajax Amsterdam egykori sikertrénere teljesen átalakította a csapatot, nem tartóztatta a világ akkori legjobb játékosát, Ronaldót, telerakta a keretét hollandokkal (az 1999-2000-es idényben nyolc tulipános tartozott a csapat keretéhez), hadat viselt a csapat első számú csillagával, a brazil Rivaldóval szemben, s folyamatosan haragudott a sajtóra. Van Gaal 2000-ben, hagyta el a csapatot, utána Serra Ferrer és Rexach következett. Bár jó pár sikert elért a csapattal, a szurkolóknak a „makacs” edzőből akkor lett elegük, amikor a Barca 1999-ben nem jutott a BL-döntőbe és így nem adatott meg hazai pályán akár megnyerni a serleget.
2002-ben az akkori elnök, bizonyos Joan Gaspar úgy látta, a klub akkor lehet újra sikeres, ha visszahívja a korábban a szurkolók által nem igazán kedvelt Louis van Gaalt. Igazán nem jó ponttal indított ebben az évben szurkolóknál a vezetőség, hiszen teljesen ingyen elengedte a csapat legnagyobb sztárját, Rivaldót. A csapat az előző évtizedek leggyengébb teljesítményével indította a bajnokságot. Nem lehetett kérdés, a szurkolók az edző és az elnök lemondását szerették volna. 2003 januárjában a holland trénerrel szerződést bontottak, az új edző Radomir Antic lett, aki nagyon nehéz helyzetben lévő csapathoz érkezett. Néhány hónap múlva Gaspar lemondott és ideiglenes vezetőség alakult. Antic mondhatni csodát tett: amikor érkezett, 15. helyen állt a csapat, szezon végén, pedig a jövő évi UEFA kupában való szereplést biztosító 6. helyen.
A júniusra kiírt elnökválasztást egy ügyvéd, bizonyos Joan Laporta Estruch nyerte. Nem a legjobb helyzetben vette át kis csapatával a klubot, hiszen Gaspar felelőtlen költekezésének köszönhetően a klub rossz anyagi helyzetbe került. Ő sem jól indított a szurkolóknál. Kampányát David Beckhamre építette, és ígérte, ha megválasztják, megszerzi az angolt. Megválasztották, ám a sztár a rivális Real Madridhoz került. A következő hetekben azonban egyre szimpatikusabb lett az új elnök a szurkolóknál. A rossz anyagi helyzetre tekintettel megfontoltan, olcsón szerzett játékosokat: Rüstü, Rafael Marquez, Quaresma. Ezután következett a Barca következő éveit meghatározó legfontosabb eseménye: Laporta és csapata megszerezte 27 millió euróért a francia PSG-ből a világ legnagyobb ígéretének tartott Ronaldinhót. A csapat edzője Frank Rijkaard lett, akivel sikerült végrehajtani a célt, azaz a visszakerülést a Bajnokok Ligájába.
A Barcelona anyagilag stabil, aminek köszönhetően új sztárjátékosok érkezhettek. 2004-ben 60 millió euro állt igazolásokra. Érkezett Samuel Eto'o, Deco, Juliano Belletti, Edmilson Gomes, Ludovic Giuly, Henrik Larsson.
2005-ben a csapat spanyol bajnok, a világ legerősebb klubjaként emlegetik. A 2005/2006-os szezonban is a bajnoki cím győztese a csapat, mely a Bajnokok Ligáját és a Spanyol Szuperkupát is elhódította.
FORRÁS: www.wikipedia.hu
|