11. tétel

Függvények vizsgálata elemi úton és a differenciálszámítás felhasználásával.

Def.: Adottak A és B nem üres halmazok. Ha A minden eleméhez egyértelműen hozzárendeljük B valamelyik elemét, akkor ezt a hozzárendelést függvénynek nevezzük.

Elnevezések, jelölések: A függvényeket általában írott kisbetűvel jelöljük.

f(x) - az f függvény x helyen vett helyettesítési értéke

Df - A halmaz: értelmezési tartomány

Rf - B halmaz azon elemei, amelyek szerepelnek a hozzárendelésben (helyettesítési értékek halmaza): értékkészlet

Függvénytulajdonságok

ˇ         zérushely

Def.: Az f függvény zérushelyének nevezzük az értelmezési tartományának azon elemeit, amelyekre f(x) = 0.

ˇ         monotonitás

Def.: Az f függvény az értelmezési tartományának egy intervallumában szigorúan monoton növő (csökkenő), ha az intervallum bármely x1 < x2 értékeinél a megfelelő függvényértékekre fennáll  ().

Def.: Az f függvény az értelmezési tartományának egy intervallumában monoton növő (csökkenő), ha az intervallum bármely x1 < x2 értékeinél a megfelelő függvényértékekre fennáll  ().

ˇ         szélsőérték

Def.: Az f függvénynek abszolút minimuma (maximuma) van az értelmezési tartományának a értékénél, ha a függvény ott felvett f(a) értékénél sehol sem vesz fel kisebb (nagyobb) értéket.

Def.: Az f függvénynek lokális minimuma (maximuma) van az értelmezési tartományának a értékénél, ha létezik olyan e pozitív valós szám, hogy az értelmezési tartomány azon x elemeire, amelyek a-nak e sugarú környezetébe esnek,  ().

ˇ         korlátosság

Def.: Az f függvény felülről (alulról) korlátos, ha létezik olyan K (k) szám, hogy az értelmezési tartomány minden x elemére  (). Az ilyen tulajdonságú K (k) számokat a függvény felső (alsó) korlátjának nevezzük.

Def.: Az f függvényt korlátosnak nevezünk, ha alulról is, és felülről is korlátos.

ˇ         konvexitás, konkávitás, inflexió

Def.: Az f függvény az értelmezési tartományának egy intervallumában konvex (konkáv), ha az intervallum bármely x1 < x2 értékeinél fennáll, hogy a függvény grafikonja az (x1; f(x1)) és az (x2; f(x2)) pontokat összekötő szakasz alatt (felett) halad.

Def.: Az f függvénynek inflexiós pontja van az értelmezési tartományának egy x0 helyén, ha létezik az értelmezési tartománynak olyan (a; b) (a < x0 < b) intervalluma, hogy f az (a; x0]-ban konvex (konkáv), az [x0; b)-ben konkáv (konvex).

ˇ         paritás

Def.: Az f függvényt párosnak nevezzük, ha az értelmezési tartomány bármely x eleme esetén -x is eleme az értelmezési tartománynak és bármely x-re igaz, hogy f(-x) = f(x).

Megjegyzés: Páros függvény grafikonja tengelyesen szimmetrikus az y tengelyre.

Def.: Az f függvényt páratlannak nevezzük, ha az értelmezési tartomány bármely x eleme esetén -x is eleme az értelmezési tartománynak és bármely x-re igaz, hogy f(-x) = -f(x).

Megjegyzés: Páratlan függvény grafikonja középpontosan szimmetrikus az origóra.

ˇ         periodicitás

Def.: Az f függvényt periodikusnak nevezzük, ha létezik olyan p > 0 valós szám amelyre teljesül hogy, ha x eleme az értelmezési tartománynak, akkor x + np (n egész szám) is eleme az értelmezési tartománynak, és fennáll, hogy f(x + np)= f(x). Ha létezik az ilyen tulajdonságú p számok között legkisebb, akkor ezt a függvény periódusának nevezzük.

ˇ         határérték

Def.: Az f függvény határértéke b helyen c, ha:

1.      f értelmezve van b egy lyukas környezetében,

2.      Bármilyen pozitív valós e-hoz létezik olyan pozitív valós d, hogy minden olyan x-re, amely b d sugarú lyukas környezetében van, teljesül, hogy f(x) c e sugarú környezetben van.

ˇ         folytonosság

Def.: Az f függvény folytonos a b helyen, ha:

1.      az f értelmezve van b egy d sugarú környezetében (d pozitív valós szám),

2.      f-nek létezik b helyen vett határértéke, és

3.      , azaz f b helyen vett határértéke megegyezik a b helyen vett helyettesítési értekkel.

ˇ         differenciálhatóság

Def.: Azt mondjuk, hogy az f függvény differenciálható (deriválható)az értelemzési tartományának x0 helyén, ha f értelmezve van x0 egy d sugarú környezetében, és a  határérték létezik és véges. Az említett határértéket f függvény x0-beli differenciálhányadosának (deriváltjának) nevezzük.

Jelölése:

Megjegyzés: Az  kifejezést az f függvény x0-hoz, és x-hez tartozó differenciahányadosának nevezzük. Ennek szemléletes jelentése: a függvény grafikonjának (x, f(x)) és az (x0, f(x0)) pontjait összekötő egyenes meredeksége. A differenciálhányados szemléletes jelentése pedig: a függvény grafikonjának (x0; f(x0)) pontjához tartozó érintő meredeksége.

Def.: Ha egy adott f függvény értelmezési tartományának minden olyan x eleméhez, ahol f differenciálható, hozzárendeljük az x-hez tartozó differenciálhányados értékét, akkor az függvény deriváltfüggvényét (differenciálhányados függvényét) kapjuk.

Jelölése: f'(x)

Tétel: Ha f differenciálható az értelemzési tartományának x0 helyén, akkor itt folytonos is.

Megjegyzés: Ez a differenciálhatóság szükséges (de nem elégséges) feltétele. A tétel megfordítás nem igaz! Pl.: Az f(x) = |x| függvény folytonos az x0 = 0 helyen, mégsem deriválható.

Tétel: f(x) = xn ( n pozitív természetes szám) függvény minden valós x helyen deriválható, és .

Bizonyítás: teljes indukcióval

1. n = 1 esetén igaz az állítás: x' = 1

2. Bebizonyítjuk, hogy ha n-re igaz az állítás, akkor n+1-re is igaz:

(1) a szorzat deriváltjára vonatkozó szabály miatt, (2) az 1. pont és az indukciós feltevés miatt áll fenn.

Függvényvizsgálat a differenciálszámítás felhasználásával

ˇ         monotonitás

Tétel: Ha az f függvény differenciálható az értelmezési tartományának egy intervallumán, és ezen az intervallumon az f deriváltfüggvénye pozitív (negatív) értékeket vesz fel, akkor az f függvény szigorúan monoton növő (csökkenő) ezen az intervallumon.

Megjegyzés: A fenti tétel megfordítása hamis! Pl.: Az f(x) = x3 függvény szigorúan monoton nő, mégis f'(0) = 0.

Tétel: Ha az f függvény az értelmezési tartományának egy intervallumán szigorúan monoton növő (csökkenő), akkor ezen az intervallumon az f függvény deriváltfüggvénye nemnegatív (nempozitív) értékeket vesz fel ezen az intervallumon.

ˇ         szélsőérték

Tétel: Ha az f függvény differenciálható az értelmezési tartományának egy intervallumán, és ennek az intervallumnak az x0 pontjában f-nek szélsőértéke van, akkor f'(x0) = 0.

Megjegyzés: Ez egy szükséges feltétel.

Tétel: Ha az f függvény differenciálható az értelmezési tartományának egy intervallumán, és ennek az intervallumnak az x0 pontjában f'(x0) = 0, továbbá ebben a pontban a deriváltfüggvény előjelet vált, akkor az f függvénynek az x0 pontban lokális szélsőértéke van.

Megjegyzés: Ez egy elégséges feltétel.

ˇ         konvexség, konkávság

Tétel: Ha az f függvény kétszer differenciálható az értelmezési tartományának egy intervallumán, akkor ezen az intervallumon az f második deriváltfüggvénye akkor és csak akkor vesz fel nemnegatív (nempozitív) értékeket, ha az f függvény konvex (konkáv) ezen az intervallumon.

ˇ         inflexió

Tétel: Ha az f függvény kétszer differenciálható az értelmezési tartományának egy intervallumán, és ennek az intervallumnak az x0 pontjában f-nek inflexiós pontja van, akkor f''(x0) = 0.

Megjegyzés: Ez egy szükséges feltétel.

Tétel: Ha az f(x) függvény differenciálható az értelmezési tartományának egy intervallumán, és ennek az intervallumnak egy x0 pontjában f''(x0) = 0, továbbá ebben a pontban a második deriváltfüggvény előjelet vált, akkor az f függvénynek az x0 pontban a függvénynek inflexiós pontja van.

Megjegyzés: Ez egy elégséges feltétel.

Alkalmazások

ˇ         függvényvizsgálat

Fizikában

ˇ         az s(t) függvény (út az idő függvényében) [t0; t] intervallumán a differenciahányados az átlag-, míg a differenciálhányados az adott t-hez tartozó pillanatnyi sebességet adja meg. Éppen ezért: s'(t) = v(t)     , s''(t) = v'(t) = a(t)

ˇ         Q'(t) = I (az áthaladó töltéseknek az idő szerinti első deriváltja az áramerősség)

ˇ         W'(t) = P (az elvégezett munka idő szerinti első deriváltja a teljesítmény)