a Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezete
Bányajárás Csehországban

Ez év szeptember 17 és 19 között a csehországi Luhacsovicében, szakmai tapasztalatcserén vett rész a BDSZ országos elnökségének hattagú delegációja. A küldöttségnek, melyet Hámori istván Péter, a BDSZ alelnöke vezetett, tagja volt Benkő Sándor, a COLAS Északkő Bányászati Kft szb-elnöke, Belkovics Gergely, MERT visontabánya szb-titkára, Bózsó András, a BDSZ központ üzemi megbizottja, Torma Lajos, a VÉRT márkushegyi bányaüzemének szakszervezeti titkára és Vajdovics András, a MERT bükkábrányi bányaüzem szakszerverzeti bizottságának tagja.
Az első napon találkoztak a cseh bányászszakszervezet vezetőivel, ahol az országaikban folyó és a nemzetközi szinten zajló szociális párbeszéd gyakorlatáról cseréltek tapasztalatokat. Ennek az adta meg a rangját, hogy Jan Sabel, a cseh bányászakszervezet elnöke, egyúttal alelnöke a bányászok európai szervezetének, az EMCEF-nek. Szó esett - annak apropóján, hogy a Hotel Fontana, ahol a delegáció megszállt, a cseh szakszervezeti konföderáció az OS PHGN tulajdona - az üdültetésről, a bányászok specifikus betegségeinek a kezeléséről, a rehabilitációról is. Tájékozódhattak a cseh bányászszakszervezet struktúrájáról, működéséről, az érdekvédelmi munka ottani lényegesebb elemeiről.
A második napon a Luhacsovicétől hetvenöt kilométerre található Mir Mikulcsice bányába látogatott el a magyar csoport. A jelenleg közel négyszáz embert foglalkoztató mélyművelésű lignitbányát 1994-ben privatizálták, s egy darabig problémamentesen működött, aztán az értékesítési gondok a bezárás felé kergették, s ez be is következett volna, ha az állam nem siet a segítségükre. A szakszervezeti szervezettségük csaknem kilencven százalékos, ami a körülményeiket illetően nem is csoda. Jóllehet a bánya biztonságtechnikailag kifogástalan, s a folyamatos termelésnek nincsen akadálya, az újfent jelentkező eladási problémák nem engednek nagy mozgásteret a dolgozói béreknek. Évek óta nincs mód a bérfejlesztésre. Tizenkétezer cseh koronát visz haza egy vájár havonta. Ez, ha nagyvonalúan tizes szorzót használunk az átváltáshoz, százhúszezer forint.
A mintegy hat kilométeres séta után (azért volt ebben egy jó kilométeres lejtakna, ami visszafelé - és felfelé - nem volt sétagalopp), a zuhanyozás örömeit követően igen tartalmas és hasznos beszélgetés zajlott a delegáció és az ottani főmérnök, illetve a szakszervezeti vezetők között. A nap, egy borkostoló utáni vacsorával ért véget, ahol a cseh bányászszakszervezeti kollégákkal összegeztük a két nap tapasztalatait.
A vélemények egyöntetűen fogalmazták meg annak szükségességét, hogy a két ország bányászszakszervezetei között, bányaüzemi szinten is szorosabbra kell fogni a kapcsolatot.

-h-

H-1068 Budapest, Városligeti fasor 46-48. - Telefon: (36-1) 322-1226 - Fax: (36-1) 342-1942