You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

A világ 100 legnépszerűbb nyelve

Érdekes tény: a világon a több mint 1 milliárd angolul beszélő emberből csak 33% tartja a nyelvet anyanyelvének.

E nyelv népszerűsége nagymértékben függ az ország fontosságától és földrajzi elhelyezkedésétől. Az, hogy miként képzeljük el az idegen nyelvek elterjedtségét és használatukat, nagyon eltérhet a valóságtól. Minden attól függ, hogy valaki a „készség” szintjén beszél-e, vagy anyanyelve.

Az Ethnologue a világ leghíresebb és legátfogóbb tájékoztató könyve, amelyet a SIL International dolgozott ki és tesz közzé nyomtatott és elektronikus formában.

Ethnologue adatbázisa már a 23. kiadást érte el és a világ népességének többségét lefedi. 7111 élő nyelvről adnak részletes információkat. Nehéz elképzelni, hogy mennyi szakértő dolgozott egy ilyen részletes nyelvi útmutató elkészítésén!

Fontos megjegyezni, hogy a nyelvek besorolása két szempont szerint történik:

  • nyelvészeti, nyelvtudományi szempontból: lexikális és nyelvtani különbségekre összpontosítva,
  • társadalmi szempontból: kulturális és politikai tényezőkre, valamint az örökségre és az identitásra összpontosítva.

Mérési célokra a kutatók az ISO 693-3 szabvány sokoldalú kritériumkészletét használták. Ez figyelembe veszi a rokon fajtákat és a nyelvjárásokat. Figyelembe veszi azt is, hogy a nyelvészet nem az egyetlen tényező ennyi nyelv elemzéséhez.

Elsődleges nyelvcsaládok

Nagy, elsődleges, fő vagy legfelső szintű nyelvcsaládok, melyek között a földrajzi közösségen kívül genetikai rokonság is kimutatható. Létezésük és nyelvészeti használatuk általánosan elfogadott. Valamennyi nagy nyelvcsalád további al-nyelvcsaládokat tartalmaz, több nagy nyelvcsalád összekapcsolásával pedig úgynevezett makronyelvcsaládok jönnek létre.

  • Afroázsiai nyelvcsalád
  • Altáji nyelvcsalád
  • Ausztroázsiai nyelvcsalád
  • Ausztronéz nyelvcsalád
  • Dravida nyelvcsalád
  • Eszkimó-aleut nyelvcsalád
  • Indoeurópai nyelvcsalád (ide tartozik valamennyi európai nyelv, köztük egyes világnyelvek – angol, spanyol, német, francia –; kivéve a finnugor nyelveket, valamint a máltai és a baszk nyelvet)
  • Kaukázusi nyelvcsalád
  • Koiszan nyelvcsalád
  • Niger-kongói nyelvcsalád (a korábbi kongó-kordofáni nyelvcsalád tagjait ebbe és az afroázsiai nyelvcsaládba sorolták be)
  • Nílus-szaharai nyelvcsalád
  • Sino-tibeti nyelvcsalád
  • Tai-kadai nyelvcsalád (olykor kam-thai nyelvcsalád vagy thai nyelvek)
  • Uráli nyelvcsalád (ezen belül a finnugor nyelvek)

Az indoeurópai nyelvcsalád a természetes nyelvek egyik nyelvcsaládja. Közel 150 nyelvből áll, amelyet kb. 3 milliárd ember beszél a Földön, tagjai valamilyen formában az egész világon megtalálhatóak.

# Nyelv Nyelvhasználók száma
millió
Elsődleges nyelvcsaládja
1 angol 1 132 indoeurópai
2 kínai (mandarin) 1 117 sino-tibeti
3 hindi 615 indoeurópai
4 spanyol 534 indoeurópai
5 francia 280 indoeurópai
6 arab 274 afroázsiai
7 bengáli 265 indoeurópai
8 orosz 258 indoeurópai
9 portugál 234 indoeurópai
10 indonéz 199 ausztronéz

A statisztikai adatok a következő képen alakulnak, amikor a nyelvhasználókat anyanyelvük szerint vizsgáljuk.

# Nyelv Nyelvhasználók száma
millió
Elsődleges nyelvcsaládja
1 kínai (mandarin) 918 sino-tibeti
2 spanyol 460 indoeurópai
3 angol 379 indoeurópai
4 hindi 341 indoeurópai
5 bengáli 228 indoeurópai
6 portugál 221 indoeurópai
7 orosz 154 indoeurópai
8 japán 128 japán
9 nyugat pandzsábi 93 indoeurópai
10 maráthi 83 indoeurópai
A kétnyelvűség

Az emberek gyakran választanak egy további „második” nyelvet, amelyet később, vagy az iskolában, vagy önállóan, vagy tanfolyamokon tanulnak meg. Ennek eredményeként az illető „kétnyelvű” lesz. Ezt szimbolikusan az L2 jelöli. A világ népességének csaknem 43% -a kétnyelvű és könnyen tud váltani két nyelv között. Az adatokból ki lehet számítani egy második nyelv (L2) beszélőit úgy, hogy megnézzük az anyanyelvi beszélők és az összes nyelvhordozó teljes számának százalékos különbségét. Például az angolul beszélők 66% -a második nyelvként tanulta meg az angolt.

Meglepő módon a szuahéli nyelvben van a legmagasabb a kétnyelvűek L2 aránya az összes nyelvhordozó teljes számához képest. A szuahéli nyelvet anyanyelvként 16 millióan beszélik. Ugyanakkor világszerte 98 millió ember beszéli. Összességében a szuahéli nyelvet beszélők 82%-a számára ez a második nyelv. A szuahéli nemzeti vagy hivatalos nyelvként több afrikai országban van jelen: Tanzániában, Kenyában, Ugandában és a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Valószínű, hogy a vidéki területekről a nagyvárosokba kerülő embereket a jobb gazdasági lehetőségek keresése ösztönzi a szuahéli nyelv második nyelvként való elsajátítását.

Az indonéz nyelv a másik hasonló példa. A második nyelvként L2 használók aránya 78%. A maláj ezen változatát régóta használják a kommunikációra a szigetvilágban.

Ellentétes a helyzet a kínai nyelvvel (mandarin): a nyelvhasználók csak 17%-a használja második nyelvként. Nehéz megtanulni és nehéz a kiejtése is.

A nyelvi hagyományok megőrzése

A nyelvek folyamatosan fejlődnek. A 100 leggyakoribb nyelv egyedülálló képet mutat számunkra a világ többévszázada tartó jelentős változása ellenére. Itt található ezen nyelvek teljes listája.

# Nyelv Nyelvhasználók száma
millió
Anyanyelvként használók száma
millió
Elsődleges nyelvcsaládja
1 angol 1 132 379 indoeurópai
2 kínai (mandarin) 1 117 918 sino-tibeti
3 hindi 615 341 indoeurópai
4 spanyol 534 460 indoeurópai
5 francia 280 77 indoeurópai
6 arab 274 nincs adat afroázsiai
7 bengáli 265 228 indoeurópai
8 orosz 258 154 indoeurópai
9 portugál 234 221 indoeurópai
10 indonéz 199 43 ausztronéz

E nyelvek népszerűségének oka egyszerű - aktívan és következetesen használják őket. Sajnos az összes nyelv kb. 40%-a, ami csaknem 3000, veszélyeztetettek, vagy már kihalóban vannak. Ez azt jelenti, hogy nagyon kevesen beszélik őket, ugyanakkor senki sem tanulja ezeket a nyelveket, elvesznek a mindennapi életből. A helyzet sok kutatót aggaszt, mivel a nyelv mindennapi életünk egyik meghatározó szerepét tölti be. Ezek elvesztése óriási negatív hatást gyakorol az őslakos népek alapvető emberi jogaira.