You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

A VILÁG NYELVEIRŐL NÉHÁNY ÉRDEKESSÉG

Napjainkban, szerte a világon kb. 6500 nyelvet beszélnek és ebből 2000 kihalóban van (kihalóban lévő az a nyelv, melyet kevesebb, mint 1000 ember beszél).

Feltételezések szerint, kéthetente hal ki egy nyelv a Földön.

A legtöbb hivatalos nyelv Indiában van, számuk – 17. A második legtöbb hivatalos nyelvvel rendelkező ország a Dél-afrikai Köztársaság, ahol számuk – 11.

A legtöbb fajta nyelv és nyelvi dialektus Pápua Új-Guineában található, több mint 700 féle. Ezért is a helyi alkotmányban nincs olyan fogalom, hogy hivatalos nyelv. Az ügyiratokat angol és pidzsin (https://hu.wikipedia.org/wiki/Pidzsin_nyelv) nyelven készítik.

A Földön a legtöbbek által beszélt nyelv a kínai nyelv mandarin dialektusa – 885 millióan használják. A második helyezett a spanyol nyelv – 332 millió nyelvhasználó. Az angol nyelv pedig, melyet a nemzetközi kommunikáció nyelveként tartanak számon, a harmadik helyet foglalja el 322 millió nyelvhasználóval.

Kutatók úgy tartják, hogy a Föld lakosságának legalább a fele még egy nyelvet vagy annál is többet beszél.

A világ népeinek ábécéi többségükben föníciai gyökerekkel rendelkezik, melyet i.e. 2. évezredben alkottak meg.

A legtöbb betű a Kambodzsai khmer ábécében található – 72. A legkevesebbet, a Pápua Új-Guineához tartozó Bougainville szigeteken élő bennszülöttek használnak – 12.

A sedang nyelvben, melyet Laosz keleti részén és Vietnám középső részén beszélnek, 50 magánhangzó van.

Az abház nyelvben csak 2 magánhangzó van és 60 mássalhangzó.

A vietnámi nyelvben az „én” személyes névmásnak 8 különböző jelentése van. Használatuk a nyelvhasználó nemétől és társadalmi hovatartozásától függ.

Anglia hivatalos nyelve 600 évig a francia volt.

Majdnem a német lett az Egyesült Államok hivatalos nyelve? A történet nem igaz, bár némi valóságalapja van. A legenda keletkezése 1794-re vezethető vissza, amikor a virginiai németajkú amerikaiak egy csoportjának petíciója nyomán felmerült, hogy az angolon kívül németül is megjelenjenek a törvények. Nem helyette tehát, hanem mellette. A képviselőházi bizottság elé utalt indítvány megvitatására 1795. január 13-án került sor. Érdemi döntés nem született, a jelenlévők csupán arról határoztak, elnapolják-e a kérdés vitáját egy későbbi időpontra. Végül 42-41 arányban az az álláspont diadalmaskodott, hogy nincs szükség újratárgyalásra, s ezzel gyakorlatilag megölték az előterjesztést.

Az Egyesült Államokban szövetségi szinten nincs hivatalos nyelv, az egyes tagállamokban önállóan dönthetnek a kérdésről. Az 50 állam közül 28 az angolt nyilvánította hivatalos nyelvvé (illetve mellette Hawaiin a hawaiit, Louisianában a franciát, Új-Mexikóban a spanyolt), 22-ben pedig nincs hivatalos nyelv.

Az et jel, és jel vagy ampersand (&) gyakran feltűnt a latin ábécé utolsó betűjeként. Állítólag az et jel utolsó betűként való tanítása – ami a 19. században általános volt – vezetett angol elnevezéséhez (ampersand), mely az „and per se and”, vagyis „és maga az és”.