A pirog teljes értékű ebédnek felelt meg – tölteléke a legkülönbféle lehetett: hús, hal, zöldség, gyümölcs, gomba, kása, erdei bogyók, tojás stb. Útravalóként szolgált a messzire tartóknak és szívesen vitték ki a mezőre a nehéz szántás-vetési munkák idején.
Nagyon sokféle változatát ismerik, melyek attól függően, hogy kemencében vagy olajban kisütve készül a következőkben térnek el: alaptészta elkészítési módja (élesztős, rétes jellegű rétegelt, kovásztalan stb.), külső megjelenés (nyitott, zárt, kicsi, nagy, szögletes, kerek stb.), töltelék (hús, hal, gomba, erdei gyümölcsök, zöldségek, kásák, túró stb.). Az összes fajtát felsorolni lehetetlen. Minden tájegységnek megvannak a sajátosságai és titkai.
A pirog mindig fő helyet kapott a megterített asztalon. A pirog a gondosság, figyelmes törődés, az otthonosság jelképe volt évszázadokon át.
A klasszikus orosz étkezésben a pirog a hal, vagy halétel után következett, amit még egy második fogás, egy sült hús, pecsenye vagy kása követett. Az egyszerűbb házaknál vagy a leves, vagy a második fogás után kínálták.
Az orosz konyha a pirog nagyon sokféle változatát őrizte meg, melyeket évszázadokon át, nemzedékről-nemzedékre, anyáról leányra szállva adták tovább egymásnak. Ugyanakkor minden háziasszony igyekezett valami sajátosat is hozzá adni.
A pirogok legismertebb változatai:
A pirog egyik változata a pirozski. Gyakorlatilag a pirog kicsiben. Leginkább előételként kínálják. A pirozski leginkább néhány falatból áll, míg a pirogot felvágva kínálják.
A pirogok töltelékét leggyakrabban egy, ritkábban néhány összetevőből készítik. Zöldségekből a káposzta, zöldborsó, sárgarépa, burgonya, hagyma, sóska, gombákból a friss, szárított, olajban sütött, savanyított, kásából a sűrű, ragacsos, magas vajtartalmúak, halak és halhús, húsfélék, csirkehús, túró, főtt tojás, esetleg vadhús kerül bele. A legtöbbet készített töltelékek a kása hagymával és főtt tojással, káposzta főtt tojással, gomba hagymával, végül, de nem utolsó sorban természetesen a hús és halak rizzsel és főtt tojással.
A kész pirogot nem szabad azonnal felvágni, hagyni kell kihűlni. Szükség esetén forró vízben felmelegített késsel határozott, gyors mozdulatokkal kell felvágni, hogy a tészta ne nyomódjon össze.
A pirogot tiszta konyharuhával takarják le és a kemence vagy sütő közelében hagyják kihűlni.