Az időzónákat és az időszámítást Oroszországban is, mint a világ számos országában törvény szabályozza. A legutóbbi módosítás alapján az ország 11 időzónára lett felosztva. Oroszország földrajzi szélessége 171°22′-et tesz ki, ami kb. 11,4 órának felel meg. Az időzónák határa az Orosz Föderáció szubjektumainak határán halad és minden egyes szubjektum területén egy időzóna van. Ez alól kivétel Jakutia, melynek területén három időzóna van (MSK+6, MSK+7, MSK+8) és a Szahalini megye, melynek területén két időzóna található.
2011. március 27-én az órákat Európával megegyezően átállították 1 órával előre a nyári időszámításra és ősszel nem tértek vissza többet a téli időszámításra. Ezzel megszüntették a nyári időszámítást.
Oroszország 11 időzónája a következő:
Japánt a felkelő nap országának is szokás nevezni, hiszen ők látják meg elsőnek a felkelő Napot. Ez viszont hibás tény, mert Petropavlovszk-Kamcsatszkijban az óra 3 órával előbbre áll.
Alaszka és Oroszország között található a Big Diomede (Ratmanov) és a Little Diomede (Krusenstern) szigetek. Az előbbi Oroszországhoz, az utóbbi az USA-hoz tartozik. A két sziget között kb. 4 km a távolság, ez motorcsónakkal kb. 15-20 percet vesz igénybe. Igen ám, de a hovatartozás miatt mindkét szigeten más időzóna van, így a távolság közöttük 21 órát tesz ki. Míg a Big Diomede (Ratmanov) szigeten csütörtök 12 óra van, a Little Diomede (Krusenstern) szigeten szerda 15 óra van.
Vlagyivosztok Japánhoz képest nyugatra található, időben viszont Japán 1 órával későbbi időzónát használ. Így történhet meg az, hogy Vlagyivosztokból Japánba tartva, azaz nyugatról keletre, az órát nem előre, hanem visszafelé kell állítani 1 órával.
Novoszibirszk az Ob folyó két partján helyezkedik el. 1958-ig, amikor is megépítették az első gépjárművek számára is használható hidat, a két városrész – melyek különböző parton helyezkedtek el – különböző időzónában voltak. 1 óra különbség volt közöttük.