Sony Vegas FAQ

Renderelés

 

Akárki akármit mond, szerintem a legkritikusabb pont a videóvágás során a renderelés. Ez az a folyamat, ami során a project fájlunkból (.veg) bárki által nézhető videófájlt készítünk. Hiszen mit sem ér minden munkánk, ha mások nem tudják megnézni! (Illetve van, hogy előnézetben nem élvezhető a sok effekt miatt, amit azonnal kell számolnia)

A File menüpontban keressük ki a "render as" pontot és vessünk rá egy pillantást:

A fontosabb, gyakran használt kapcsolók:

Render loop region only
: Csak a kijelölt rész renderelése. Ez akkor lehet hasznos, ha egy-egy résszel "előrenderelést" akarunk készíteni, hogy lássuk milyen lesz valójában, illetve ha a codec-ekkel akarunk kísérletezni.
Stretch video to fill output frame size (do not letterbox): Videó széthúzása, hogy kitöltse a kimeneti képméretet (letterbox kikapcsolva).
Save project markers in media file: Markerek elmentése a médiafájlba. A projectben elhelyezett markereket beleintegrálja a videófájlba, amit a Sony DVD Architect képes felismerni. Így a fejezeteknél (chapter) már nem kell külön beállítgatnunk a chapter-pontokat.

A következő lépés a fájl típusának kiválasztása. A teljesség igénye nélkül, a gyakrabban használt formátumok:
MOV: Windowsos környezetben nem annyira használatos, a codec beállításokkal viszont nem sokat kell foglalkozni.
WMV: Windows Media Video, kifejezetten Windowsra. Előnye egyben a hátránya: kevés beállítási lehetőség, viszont egyszerűen konfigurálható és windows-os gépeken biztosan elfut.
AVI: Ezt a formátumot lehet a legsokféleképpen felhasználni. Sok Codec-ből választhatunk. Az opciók sokfélesége miatt ezt a formátumot, illetve a codec-et bonyolultabb megfelelően beállítani, de általánosan ezzel érhető el a legjobb minőség/méret arány.
MPEG: Az MPEG-1 régi fejlesztésű videóformátum; VideoCD-k készítéséhez használják. Az MPEG-2 ennek továbbfejlesztése, Műsoros DVD-k készítéséhez használatosak variánsai (m2t, m2v), amelyeket a DVD author programok könnyen kezelnek.

Miután kiválasztottuk a kívánt formátumot, több, előre beállított sablon (template) is rendelkezésünkre áll. Ezeket mi is bővíthetjük a saját konfigurációinkkal. Ezeket a "Custom..." menüben érhetjük el, ahol beállíthatjuk a renderelés minőségét (video render quality), a használni kívánt video és audio tömörítéseket.

Az alábbiakban részletesebb leírások a beállításokról, fájlformátumonként:
WMV:
Előszöris el kell döntenünk, hogy milyen tömörítési metódust választunk: CBR, vagy VBR (lásd lentebb). De ha nem nagyon akarunk szőrözni a beállításokkal, akkor egy 3MB-os template szinte kivétel nélkül meg szokott felelni. Project fülnél állítsuk Best-re a renderelési minőséget.

CBR: Constans BitRate; a bitráta folyamatosan állandó értékű. Ez gyorsabb tömörítést eredményez, viszont nem túl helytakarékos, hiszen ha pl. 3MB -os bitratet állítottunk be, akkor ott is ekkora adatforgalmat számol a gép, ahol elegendő lenne az 500kb is.  De az állandó adatfolyam kevésbé terheli a gyengébb processzorokat, így a lejátszás folyamatosabb lehet bizonyos helyzetekben. Azonban, ha túl kis bitrate-et adunk meg, akkor a videónk mérete kisebb lesz, de ahol nagyobb érték lenne szükséges (gyors mozgások, stb.) ott kihagyások, torzulások jelentkezhetnek. Mindez vonatkozik a képre és a hangra is.
Javaslat hangfolyamhoz: csak CBR-t alkalmazzunk, sokszor gondok vannak a VBR-el. Mindig akkora bitrátát állítsunk be, amekkora az alkalmazott zenék, hangok legnagyobb értéke. Frekvenciát szintén.
VBR: Variable BitRate; gyakorlatilag kétszer renderelünk. Az első lépésben egy analízist futtat le a codec, hogy mely helyeken milyen bitrátára van szükség valójában. A második lépésben pedig végbemegy a tényleges renderelés, a megfelelő, változó értékű bitrátákkal. Ez lejátszásnál jobban terheli a processzorokat, viszont helyet spórolhatunk meg vele. Az újabb processzoroknak (pl. Core2Duo, Pentium DualCore, CeleronM) azonban ez nem okoz gondot. A VBR-es tömörítést van, ahol látszatra egy lépésben végezzük, mint pl. a WMV-nél. Más codec-eknél, mint mondjuk az XviD-nél és H.264-nél két (vagy akár 3) külön lépésben kell elvégeznünk a tömörítést (two-pass vagy multipass); az első lépés után kapott "analízis-fájlt" használva alapul a renderelés folyamán.

AVI: Magában a Vegasban viszonylag kevés beállítási lehetőségünk van. Kiválaszthatjuk, hogy interlaces vagy progresszív képet szeretnénk (field order), megválaszthatjuk az FPS-t, és ha akarunk, játszadozhatunk a keyframekkel is. De a lényeg: kiválaszthatjuk a kívánt tömörítési eljárást (video/audio format). Innentől fogva pedig ahány codec, annyi féle beállítás. Kiemelnék pár fontosabbat:
DivX: Egyszerű, sablonokra épülő beállítás, jó képminőség. Azonban fizetős.
XviD: DivX alapokkal rendelkező, ingyenes codec, sok beállítási lehetőséggel. Jó ideig az egyik legelterjedtebb codec volt. Jó minőség/méret arány. Manapság egyre jobban lehagyja az x264, de ezt könnyebb beállítani.
H.264: Tömörítési szabvány, vannak fizetős és ingyenes változatai is. Az egyik legelterjedtebb, az ingyenes x.264. Tömérdek opció és kiváló minőség/méret arány. Beállítása körülményes lehet.

Audio: Én közvetlen Vegasból többnyire MPEG layer3 vagy AC3 hangformátumba szoktam tömöríteni AVI-ban, de ha a Hangot első lépésben tömörítetlenben hagyjuk, és aztán VirtualDub-ban tömörítjük, akkor menthetünk MP3-ba, OGG-be, stb. Tanács: Mindig igyekezzünk a felhasznált hangok legjobb minőségű tulajdonságaihoz állítani a mintavételezést és a frekvenciatartományt. Pl.: ha minden aláfestőzenénk 128kbps 44kHz -en megy, akkor ne válasszunk 192kbps 48kHz-et, mert felesleges. A minőség nem lesz jobb, nem tud hozzáadni a semmiből plusz információkat.

DivX-es tömörítés: A render ablakban kiválasztjuk az AVI-t, majd a custom beállítások Project fülén állítsuk Best-re a minőséget. A video fülön állítsuk be a Project beállításoknak megfelelő értékeket, majd a Video format-nál keressük ki a DivX-et (FONTOS: a tömörítéshez DivX Pro verzióra van szükség!). A configure... gombra kattintva sablonszerűen beállíthatjuk, hogy milyen jellegű a filmünk (Certification Profile); házimozi, HD 720i/p 1080i/p, stb. A codec fülön még szabályozhatunk, hogy inkább a gyors tömörítés vagy a minőség a számunkra fontos (Tanács: gyengébb gépeken maradjunk inkább a kiegyensúlyozottab opciónál. Annyival nem lesz szebb a kép, hogy megérje egy napig tömöríteni). A többi beállítás jórésze előre definiált a választott Profil szerint. De persze mindent beállíthatunk egyedileg is.

XviD-es tömörítés: A custom menüben a Project fülön szintén Best, videó fülnél a Video format-nál kiválasztjuk az XviD-et. A configure menüben single pass-nál (CBR) állítsuk be a bitratet ízlés szerint. 2-3000-rel már nagyon jó képminőséget érhetünk el, de állíthatjuk kisebbre is. 
Ha multi pass-ban (VBR) szeretnénk renderelni, akkor először végig kell futtatnunk a 1st pass-ban a renderelést, itt nem is kell állítani semmit, ilyenkor csak megvizsgálja a filmet, hogy hol lehetne esetleg kisebb bitrátát alkalmazni, ahol lassú a mozgás, stb. Ez kirenderel egy pár MB-os fájt. Majd ha ez végigment akkor újra renderelés, válasszuk ki a 2nd pass-t. Itt már meg kell adnunk egy átlagos bitrate értéket, mintegy "irányadó értéket", hogy mihez képest változtassa a bitrátát. Itt ajánlottabb másik fájlba menteni, ne írjuk felül az előzőt.

Az egyéb opciók között lehetőségünk van a tömörítés FourCC értékét átállítani pl. DivX-re, így jó esélyünk van rá, hogy mondjuk DivX-es asztali DVD-lejátszónk is képes legyen olvasni a filmünket. Ennek utólagos átítására használhatjuk a FourCCCahnger nevű programot is.


MPEG-2: Ennek a formátumnak a használatának igazán Műsoros DVD készítésekor van értelme. Attól függően, hogy a DVD Authoring programunk milyen fájlformátumokat támogat menthetünk mpg, m2v, m2t, mpa formátumokba. Az m2v és m2t formátumok előnye, hogy a DVD kreálás utolsó szakaszában már nem kell ezeket a fájlokat újrakódolnia a programnak, ezért a DVD véglegesítése gyorsabb.

MPEG, mint forrásfájl használata: Erre több mód van. A Vegas 6.0c-től a file menüben az import fül alatt van egy "DVD camcorder..." opció. Itt nincs más dolgunk, mint megadni, hogy melyik meghajtóban van a DVD-nk és a vegas mpeg-et készít belőle. VAGY, átmásoljuk a VOB fájlokat a merevlemezre és nemes egyszerűséggel átnevezzük őket *.MPEG-re. Vigyázat! Az mpeg és ac3 fájlformátumokat külön kell regisztrálni!

Gondok a rendereléssel: a Vegas nem hajlandó néhány codec-et használni
Sajnos a Vegas hajlandó megtagadni néhány codec használatát (ez a probléma AVI-nál jöhet számításba, mivel a MOV, MPG, WMV formátumoknak "saját" codec-jük van), mivel egész egyszerűen nem ismeri. Hiába kapcsoljuk ki az "ignore third party codecs" (külső codec-ek tiltása) funkciót, nem használ. Ugyanis néhány codecet vagy nem is ismer, vagy pedig csak a hivatalos variánsukat hajlandó használni. Nekem pl. MP3-at még nem sikerült belőle kierőszakolni, illetve a H.264-es codec-ből is csak a fizetős, MainConcept féle verziós hajlandó kezelni.
Ezt a problémát ismét VirtualDub-al tudjuk áthidalni, az mindent megeszik.

Renderelés hatékonyságának növelése
Nagyon sok tényező van, ami lassíthatja a renderelést és független magától a Vegas-tól. pl.:

- Mivel a merevlemez írási/olvasási sebessége korlátozott, nagyobb sebességet érhetünk el, ha két külön fizikai (nem csak partíció!) winchestert használunk; egyikről a forrásfájlokat olvasva, másikra pedig mentve a renderelt anyagot.

- A renderelés során használt merevlemez(eke)t mindig töredezettségmentesítsük a renderelés megkezdése előtt!

- Kapcsoljuk ki azokat a programokat, amelyek erősen használják a merevlemezt. Például: Torrent, aktív víruskeresés, stb.

- Lassabb számítógépeknél, ahol szűkében vagyuk a processzorteljesítménynek, illetve memóriának, eredményes lehet, ha kikapcsolunk minden egyéb más programot, nem használt szolgáltatást; lekapcsolódunk az internetről, hogy a háttérben ne fussanak a programok frissítő szolgáltatásai, stb.

"Csíkozás" elkerülése:
Jobb klikk a video event-re és a properties-ben pipáljuk be a reduce interlace flicker-t. Több videófájl esetén nagy segítségünkre lehet a FlickerBuddy nevű script. Ezt másoljuk be a vegas Script Menu mappájába és a következő indításkor már elérhető a Script Menüből. Ezzel egy kattintással bekapcsolhatjuk a reduce interlace flicker-t az összes kijelölt videófájlon, vagy akár beállíthatunk videóformátumot is. Az előnézetben még csíkozhat, de a kirenderelt videó jó lesz.