Tányéros árnyékoló

Saját árnyékolóim bemutatása; ötletek, tapasztalatok

Miért van szükség a hőmérő szenzorok árnyékolására? Ahhoz, hogy a mért adatok mindig, szó szerint minden körülmények között pontosak legyenek, a hőmérő szenzort árnyékolni kell. Ezt nem úgy kell érteni, hogy eltakarom a napfénytől, oszt' jól van, hanem egy olyan "burokba" kell helyezni a szenzort, amely nem engedi be sem a napfényt, sem a szórt fényt, viszont a levegő szabadon mozoghat benne. Ugyanis, ha csak egy árnyékos helyre tennénk a szenzort, még ha teljesen borult idő is van, akkor is fölülmérne a szenzor árnyékolás nélkül, mivel a fény spektrumában lévő infravörös sugaraknak melegítő hatásuk van. Felhagytam a gagyi árnyékolási technikáimmal, ugyanis rájöttem, hogy nem is olyan bonyolult, és nem is annyira drága egy ilyen árnyékolót megépíteni, csak be kell szerezni a "hozzávalókat". Bár kicsit körülményes - pl. a fúrás, a száradás sok időt vesz igénybe -, de megéri. Egyszer kell elkészíteni egy jó árnyékolót, utána - megfelelő karbantartás mellett - akár évekig is használható. Még annyit tennék hozzá, hogy annál jobb, minél több rétegben visszük fel a fekete festéket belül. 2 réteget ajánlok, főleg a felső tányérra. Én ráadásul a legfelső tányér fölé közvetlenül, távtartó elhagyásával tettem még egy tányért, amelyet 2 rétegben fújtam le. S hogy miért? Azért, mert egy vascsövön volt rögzítve az árnyékoló (jelenleg farúdon), az alsó tányér középen ki van lyukasztva, és így rögzítettem. Na mármost, ha mozgattam, vagy megigazítottam az árnyékolót a vascsövön, a legfelső tányér festése megsérült, ezért tettem rá még egy tányért... *

* Frissítés: Ha távtartó elhagyásával teszünk a legfelső tányérra még egy ugyanolyan tányért, akkor idővel a két tányér közötti rész "befülled" - bepárásodik, ennek következtében a festés itt-ott megsérülhet, leválhat! Még egy távtartó közbeiktatásával megoldható ez a probléma, tehát a fölső két tányér közé is tegyünk távtartókat (aközé a két tányér közé, amelyek teljesen feketék belülről), és megoldódik a probléma.

+ Még egy dolog (fontos!): Rájöttem, hogy miért vannak a tányérok egymáshoz képest elcsúszva (lásd 7. kép). Azért, mert a 3 lyuk egyszerre lett kifúrva az összes tányéron, és összeszereléskor nem figyeltem arra, hogy a lyukak pontosan fedjék egymást (tehát egymásra kell helyezni a tányérokat, és addig kell forgatni őket, míg mind a 3 lyuk fedésben van egymással - amíg át nem látunk a lyukon). Így szépen, pontosan egymás alatt lesznek a tányérok. (lásd 9. és 10. kép). Így először a 2-es, majd július 19-én az 1-es mérési helyen is "megigazítottam" a tányérokat (szétszedtem óvatosan őket, majd egymásra helyeztem, addig forgattam, amíg fedésben van egymással a 3 lyuk, és így helyeztem vissza). Prímán néz már ki, valamivel kisebb is lett az árnyékoló.

Karbantartás: Érdemes legalább félévente szétszerelni az árnyékolót, megnézni elsősorban azt, hogy vannak-e szennyeződések (pókhálók, pókfészkek, egyéb, ami zavaró). Ha igen, szedjük szét óvatosan teljesen az árnyékolót, tisztítsuk meg vizes ronggyal a tányérokat. Ha megszáradtak, szereljük vissza őket. Mindig figyeljünk arra, hogy a tányérokon lévő lyukak szépen egymás alatt, fedésben legyenek egymással. A hőmérő szenzort is karban kell tartani. Meg kell nézni, hogy a rögzítés (nálam ez több rétegben, szigetelő szalaggal van megoldva, a farúdhoz) megfelelő-e, nem lazult-e meg. Ha elemcserére van szükség, haladéktalanul cseréljünk. Érdemes késő ősszel elvégezni a karbantartást, mert a téli időben kényelmetlen bajlódni vele. Ha készen vagyunk a tisztítással, tegyük vissza a szenzort, rá az árnyékolót.

2014. szeptember 26-án új árnyékolót készítettem.

Eltérések a régi árnyékolóhoz képest:

- 9 helyett 11 tányér
- a tányérok távolsága 2 cm helyett 2,5 cm
- kívül-belül festve, több rétegben

A tányérok számát megnöveltem, valamit távolságukat 2 cm-ről 2,5 cm-re változtattam, ezek által sokkal jobban átjárja a levegő, minimálisra csökkent a "befülledés" esélye. A két felső tányér továbbra is teljesen zárt maradt.
A festésről: legelső lépésben kívül-belül be lett festve 2 réteg fekete vízbázisú festékkel (Trikolor Aqua), majd a tányérok teteje, valamit az alsó tányér alja 2 réteg fehér radiátorzománc festékkel lett bekenve. Ezzel a módszerrel anyagában tettem átláthatatlanná a tányérokat, tehát még a legkisebb fényt sem engedik át a tányérok ezáltal, mivel a külseje is kapott fekete festést, mintegy alapozást. A módszer bevált, amióta az új árnyékolóban van a hőmérő szenzor, sokkal pontosabban mérek vele. Ez talán köszönhető még a tányérok számának és távolságának megnövelésének is. Bár, igaz, legpontosabban a Taki-féle árnyékolóban lehet mérni, az olyan tányérokból álló árnyékoló, mint amilyen van nekem, kevésbé ajánlott, mivel könnyen befülledhet, de így, ahogy megcsináltam, eddig nem tapasztaltam egyszer sem felülmérést. Közhiedelemmel ellentétben, gyors hőmérséklet-változásokra (pl. zivatarok, hirtelen jött hidegfront stb.) is kellő időn belül reagál. Ezt tapasztalatból mondom, tényleg így van. Az árnyékolót magát arrébb tettem az udvarunk közepére, tujáktól távolabb, nehogy azok is beleszóljanak a mérésbe. Igaz, hogy a nagy fenyőfánk délután ideiglenesen beárnyékolja az udvar egy részét, de ez a mérésekbe szinte semmit nem szól bele! Amint eltűnik a fenyő árnyéka, újra süti a nap az árnyékolót, tehát be tud állni a tényleges maximum érték. Továbbra is farúdra van "ráhúzva" az árnyékoló, melyet csupán esztétikai szempontból lekentem a fehér radiátorzománccal, valamit továbbra is a rúdra van erősítve a szenzor, tökéletesen lehet mérni vele így is.

 
Képek
Vigyük a képek fölé az egeret a leírás megtekintéséhez!
Az új árnyékoló tányérjainak festése
 
Az új árnyékoló
 
A távtartók; a tányérok festése
 
Az árnyékoló összeszerelése, elhelyezése ideiglenes helyen
 
Az árnyékoló elhelyezve
 
 

Ezekre volt szükség az első árnyékoló elkészítéséhez:
- 2 db M8-as menetes szár, horganyzott, 1 méter hosszúságú, 3-at vettem, amiből 40 cm hosszúságú darabokat vágattam + 6 db M8-as anya + 6 db M8-as csavaralátét (össz. 725 Ft) -> vas-műszaki bolt
- Very Well! (vagy bármely más márkájú) akril alapozó és akril fekete matt festék (1860 Ft) -> Háztartási bolt
- 24 cm átmérőjű fehér virágcserép alátét (vastagabb fajta, perem nélkül, polipropilénből) -> Háztartási bolt
11 db-ot vettem, de csak 8-at használtam fel (1200 Ft)
- Távtartók: régi, használt vékonyabb slagból lett levágva
(0 Ft)
Összköltség: 3785 Ft
(lehet ennél több vagy kevesebb is)

Ezekre a festékekre volt szükség az új árnyékolóhoz:
- Trikolor Aqua vízbázisú fekete festék (1 liter kb. 2000 Ft) -> Háztartási bolt
- Fehér radiátorzománc (Trinát) (fél liter kb. 2500 Ft) -> Háztartási bolt
- + ha nincs, festő ecset
Összköltség: kb. 4800 Ft
(lehet ennél több vagy kevesebb is)

Megjegyzések:
A falu központjában lévő árnyékolót 2013. március 28-án 07:30 és 14:30 között készítettem.
A másik árnyékolómat - a falu északi részén - 2013. április 18-án délután készítettem.
Az új árnyékolót, amely már 11 tányérból áll, 2014. szeptember 26-án állítottam össze.
A falu északi részén lévő árnyékolóm vascsövét olcsó fehér "mészpor festék"-kel kentem be (2013. júl. 18-án) - bár nem volt időálló, de jól nézett ki fehéren.
Mivel a mérés a falu északi részén 2014 augusztusa végén megszűnt, az árnyékolót onnan elhoztam, abból készítettem el az új, 11 tányérból álló árnyékolót.