BARÁTSÁGOK

 

„Te most az én számomra még csak egy kisfiú vagy, százezer más kisfiúhoz hasonló. És nincs szükségem rád. És neked sincs szükséged rám. Én a te számodra csak egy róka vagyok, százezer más rókához hasonló. De ha megszelídítesz, szükségünk lesz egymásra. Az egész világon egyetlen leszel számomra. Az egész világon egyetlen leszek számodra…”

Antoine de Saint- Éxupéry – A kis herceg című művéből

 

 

BARÁTI KAPCSOLATOK

Ritkaság számban megy, mikor valóban meg tudjuk fogalmazni, mi szent az életünkben. Sok keresgélés és kutatgatás után sikerült összehozni néhány gondolatsort, arról, ami tényleg szent. Számomra az igazi szentségek a család és a barátság. Családról már sokat hallottunk, barátságról is, talán nem olyan súllyal, ahogyan előadom most. Természetesen más dolgok is vannak, amitől az egyén nemesebbé válik, mint például a munka, de mégsem mondható szentnek, esetleg kell belőle, hogy az ember megtalálja, ami szent számára. A mérsékletesség mindenhol fontos, de van, ahol nem, muszáj, s ez a barátság. Egy igazi barátságban nincsenek kötöttségek, még kevésbé elvárások. Egy igazi barátság a végtelen erkölcsi lehetőségeket hozza magával, amelyet semmilyen emberi eszme nem dönthet meg, mert belefér a mindenség, és amire nem lehet számítani még az is. Ha nem tartjuk az előbbi gondolatokat helyénvalónak, akkor ott már megkérdőjeleződik a barátság, vagy már nem is létezik. Ezért a barátság, ragyogó létforma, amely kölcsönös szereteten alapul. Az emberi tisztaság fellegvára, ahová csak azok térnek be, akik tudnak létezéséről. A barátságról elcsépelt fogalmak, tévhitek pártolói csak a szavakkal maradnak, mint külsőségekkel. Ugyanúgy van ez, mint aki sokat tud, de attól még ne művelt. Nem elég a piros almát csodálni, hátha belül rothadt, inkább választani kell egy másikat, amelyik nem annyira csicsás, de az íze zamatos.

A szerkesztő úr gondolatfutamodása

 

 

ERDÉLYI  NÉPI KÖZMONDÁSOK A BARÁTSÁGRÓL

Zsögödi kommentárral

Vagyonos hergelődés a barátságról

   Elég olcsón adott barátság -

Erszény pénznél drágább a jó barát.

   Ez mán egy cseppet drágább…

Jó barát drágább az aranynál.

   Nem es barátság csak annak rötyötölik…

Addig a barátság, míg zsíros a konyha.

   Megént egy csipetnyi vagyongond

Jó úti társaság és nyájas barátság jobb hatlovas hintónál.

   Pénz oltárán áldozók közmondása -

Jobb egy erszény, mint két jó barát.

     Barátságnak mondott pénzsóvárok köz sunyizására írt mondások

   Variáció gazdagra:

A gazdagnak mindenki barátja.

Gazdag könnyen lel barátot.

   Variáció szegényre

A szegénynek kevés a jó barátja.

Senki sem barátja a szegénynek.

   Variáció vagyon megállapításon kívül:

Hogyha nincsen pénzed, nincsenek barátaid.

      Okoskodás egyedi példánya:

Rokonom a kas, barátom az erszény.

     Okoskodás barátra tukmálva

Legjobb barátod a „legjobb” idődet vesztegeti.

Igazi barátságról szóló odamondások

    Kilóra mért barátság

Egy jó barát kitesz száz atyafit.

   Tiszta barátság

Barátod vize édesebb az ellenséged mézénél.

   Filozófus eszmefutkározás a barátságról

Mondd meg ki a barátod, s megmondom ki vagy!

    Figyelmeztetők a barátságra

Nem mind barátod, aki rád mosolyog.

    Agyhergelődtető gondolatok

Ne vesd meg barátod kis fogyatkozásáért.

    Barátgyűjtéskor mire kell vigyázni…

Új barátért el ne hagyd a régit.

    Csalóka kapcsolat bévetése ellen

Úgy légy másnak barátja, hogy magad ellensége ne légy.

    Mi választjuk meg barátainkat alap

Csendesnek csendes a barátja.

    Spirituális szemszögből kukucsálva

Élőnek élő, holtnak holt a barátja.

    Vallásos alapon

Kinek Krisztus a barátja, nem kárhozik el.

Legnépszerűbb közmondások barátságról:

Szükségben ismered meg a jó barátot.

Madarat tolláról, embert barátjáról.

Mestert szerszámjáról lehet felismerni

Hergelődjenek csak e magasztos gondolatokról

 

 

ZSÖGÖDKÖZI BARÁTSÁG

Elmesélem barátságomot. Zsögödébe lakok mán egy jó idejecske, vagyes amióta megszülettem. Ott ne, despa és desnya kézen-közön felnevelt. Felhányódtam, mind sokan mások ebbe a faluba, vagy másutt. Még kölyök vótam, amikor megkóstolám a szilvapálinkát. Bévallom, még a szemem es szikrát vetett, s hát belem, az langalt. Mongyuk egy cseppet szégyenecske ezt bévallani, most megtermett ember létemre, de micsinálj ez van. Desnya intett a rossz barátoktól, mett olyan es van. Azétt egy cseppet sem szartam bé ezektől az integetésektől. A rossz barátokot minden egyes kedves ivócimborámra értette, akik beléhurcoltak a bajba. A baj az hogy iszom. Há de mindenki iszik, vagy nem? Főleg ha megszomjohúzik. Én pediglen bizony elégszer szonnyas lettem, sö torkomot ilyenkor valamivel le kellett löttyintsem, nehogy kiszáradjon. Hála Istennek, még eddig egyszer se esett meg. Fáin torkocskám van. Amikor elkerültem a szülei házamtól, egy cseppet távolabb estem a kocsmától es, de az asszony nem bánta. Egyfolytába vizet akart itatni vélem. Meg es mondottam előtte a két szemibe, hogy vizet csak az állatok isznak. Ő es kezdette, mint desnya, hogy a rossz barátok elrontanak, egyfolytában a kocsmába vagyok. Pedig ez nem es igaz, mert még a kocsmába sem ülök egyfolytában ott. Közbe ki megyek pisálni, vaj valaki után futok, hogy egyet béhúzzak a pufájába.  Sa kocsmán kívül, pedig dolgozok a reteken, a mezőkön, vagyes a földeken. Zenyém a gürc. A zasszony egy cseppet perlekedő fajta, így hát hamarébb béhúzom az adagomot, s nem a barátokkal kecmergek haza, hanem egyedül. Ezétt van a zasszony előtt egy csepp mencség. Ő nem es tuggya, hogy nekem akadt egy igazi jó barátom, azt sosem mocskolják szemből. Nem más, mint az ital, de nem a víz, hanem a bor sör pálinka, segyébb, amibe szesz van. Mett, ha szomorú vagyok, egy szeperc alatt megvigasztal, ha ideges vagyok, elmúlik a mérgem, ha örömem van még jobban kaphatós leszek a mulaccságra, s ha nincs mit csinálni egy cseppet béhajtok, teljen az üdő… Itten Zsögödközt van a fáintos ívóda, be es térek, s barátomot béveszem a testembe. Akkor érzem ki es ő valójába.                     

   Barátkozó Zsögödi

 

 

RUZSA NÉNI BARÁTJAI

Hát lelkecskéim, csúful eltőtt az idő. Annyi barátom vót, hogy nem tudtam vóna megszámlálni az én s a te s még a szomszédasszonyom kezén össtzesen. Leán koromban sokat es bolondoztunk, hergelőztünk, hotkoroskodtunk, s elég fáinul tőtt az üdő. Azóta sok minden megváltozott. Amikor férjhez mentem a szomszéd mennyecske járogatott át. Sírt es nekem, hogy a férje megcsalja, s a hátát is eldengeli, s még ezután hívja egy kis esti hergelőzésre. Néha a térdemhez lepcsent, s úgy bőgött, hogy egy fazék is megtőt sós vizzel. Abba főztem meg aznap a fuszulyka levest. Vigasztaltam es úgy ahogy értem. Aszonta ő, hogy én vagyok a legjobb barátja. Elég meghatósan hangzott, addig, míg a párnámból ki nem lopta a dugi pénzemet. Akkor nagyon összeherrentünk, s a férjével fenyegetőzött, hogy kiszúrja a két szememet, csak még hazudjak egyfelé. Há nem történt meg. Én se tartottam többet a pénzt a párnámba, azután a zsebkendőmbe, a kombinémba, a dinamó bugyimba, s csüccs tartómba szortíroztam szét. Nem es vót baj többet a péndzel, de lett a kollektívába, ahol végeztem mindennapos vármegye robotját. Ott az egyik elvtársnő lett kedvencke barátocskám. Ketten fejtük este a tehenyeket, ketten hántuk ki az istállóból a ganyét. Néha az uram es béjárt, akkor röhögtünk a jópofa mondásaim. De egy idő után a férjem egyre többször járt arrafelé a traktorral, még akkor es mikor már nem kellett szántani, vetni, aratni, boronálni, na… E sse tűnt fel olyan nagyon, de mikor éccaka ment el a traktorral, akkor mán igen. A baráccságból hurbolászás lett, s azóta es ott lakik, immán a volt férjem. A mostani uram dög még felkelni es, legalább nem jár félre. Igaz nehez megszokni megént egy másik ember lábszagát. Oztán még jöttek barátságok, eléges elégek, de dugtig lettem velük, mint a tippadt szilvás gombócokkal. S akkor mikor nem es sejtettem, hirtelen lett egy igazi barátom, egy bebelló. Mindenbe beléegyzik, amit én mondok. Ha kell hallgatni, hallgat, ha kell sírni ő es sír, ha kell röhögni ő es röhög. El es osszuk a szegénységet és a nincstelenséget, s azt es hogy megtóttuk a házunkot, s kocsit vettünk, s ehhez hasonló. Asszem ez az igazi barátság.    

 Ruzsa néni, innen Csíkból, ne!

 

 

BARBI BARÁTAI

Millió plusz egy barátom van. Igaz, mindenkit szeretek, még az élettársamat is. Ő egy üzletember. Igazi barátaim nem éppen a pasik, habár odavagyok értük, nem is a kislány társaim, akikkel lófrálok a száguldó kocsiba, de nem is a Pipike kutyusom, de nem is a Rityike papagájom, de még nem is a hibiszkuszom, hanem a drága üzletecskéim. Úgy hallottam az a barátság, ahol csak szárnyal az ember és a kislány is. Nahát az üzletecskémben szárnyalok. Alig várom már, rucit, kenceficéket vegyek. Kaját nem, mert csinos kell maradjak. Azt majd megveszi, akinek kell. Azért kettőt szoktam harapni. Annyira izgalmas, ha vásárolok, aznap újjá vagyok születecskélve.  

Aranyos Barbika baráti vallomása

 

 

SIMLIS ADALBERT ÜZLETI BARÁTSÁGA

Hogyis mondjam, vagy ne mondjam. Elmondom, igaz, hogy titok, de van egy jó üzleti ajánlatom, s aki azt megtudja, netán beáll, lehet ezüst, arany, gyémánt, platina érmes üzleti vállalkozó. Nincs semmi rizikó benne. Csak azért mondom el, mert barátom vagy, s barátok között nem baj, ha egy kicsivel többet beszélek, arról a szerencséről, ami érhet. Ami, tehát érhet. Egy a biztos, hogy megéri. Megéri mindkét félnek. Neked azért, mert ilyen ajánlatban nem részesültél soha! Ez az első alkalom, szemed-szájad tátva maradt.  Hinni kell benne, hogyne hinnél, én is hiszek, hogy neked tetszik, és nem adod fel. Két perc alatt elmondom mi a lényeg. Ezt a rendkívüli árut, amit kipakoltam és látsz, s nem lehet megkapni üzletekben, s nem lehet megkapni sehol sem, csak nálam, te nagy lezserül forgalmazhatod barátom, sőt vehetsz belőle, és, még ami nagyon megéri meg is, gazdagodsz belőle rogyásig. Hol és kit lehet becsapni ezzel? Mese az egész. Én segítőkart nyújtok mindenkinek. Látom, te is be akarsz állni, én már beálltam, s már gyémánt érmes vagyok, szinte semmit sem kell csináljak…  Na, ezt nem úgy értettem, hogy semmit, hanem jó szívvel. S meglásd, mikor beindul az üzlet barátom, csak megrendelő megrendelőt követ, s egyszer ott állsz a csúcson, amiről csak álmodtál. Most már rájöttél, hogy nem szívatás, ez a puszta valóság, pénzben a Mennyország- Höhö, a rímelés kedvéért, de van neki smakkja, csak ízleld meg barátocskám, s tudni fogod előtted a nyugalmas élet vár. Nem kell vacillálni, ismerőst, szomszédot be kell vonni, mert megéri, hát hogyne érné meg barátocskám, hiszen csak neked szól, csak érted teszem, s ha jót akarsz másoknak segítesz. Hiszen nincs szebb dolog a segítségnél. Na, van-e szebb dolog a segítségnél, ugye nincs. Én segítek rajtad, rajtad, s rajtad, s te segítesz rajta meg rajta, meg rajta. Legyen szomszéd vagy jó barát az már mindegy. Ugye most szeretnéd árulni a terméket? Na ugye! Sajnos ez nem így megy… Először be kell iratkozni. Így ni itt a papír, neked is van személyid, neked is, neked miért nincs? Egyáltalán mit keresel itt? Mit akarsz? Hogy lejárass minket. Veled csak jót akartunk te szerencsétlen fráter! Hát még mindig nem fogtad fel, hogy itt a segítő jobb működik, te balfácán, s mellette egy véka szeretet baráti alapon. Azt mond meg ennél több, mi kell. Jól van na, kitöltheted az adataidat, ha tudod fejből is. De te is tudod, hogy csak jóhiszemű ember tesz ilyent. A lényeg az, hogy durrogjon az üzlet! Sikert sikerre halmozva fölrepítitek magatokat a csillagos égig. Nem kell várakozni, még ma el kell kezdeni, mert azért tenni is kell valamit, csak úgy nem pottyan a sült galamb a szádba! Neked sem neked se, s neked se, sőt, még neked se. Meg kell rágni az ügyet, s ha már beálltál munkára fel! Minél többet rendelni! Meglátod csőstől jön a bevétel, s nagyon, de nagyon megéri, de még mennyire, hogy megéri. Megéri, megéri, megéri! Főleg nekem.                     

Simlis üzleti segítő jobbja 

 

 

TÉVÉSOROZATOK

Volt bajom az életbe elég, még a hátam es fáj, ha rágondolok mennyit gürcöltem, hajtottam, húztam az igát, hogy a részeges férjemnek s gyermekeimnek legyen valami betévő falat. Hát jó, a férjem is hozott valamit a konyhára, de legtöbb részét elitta. Mindenét én tartottam a hátamot, a rendőrségen, az iskolába, a munkahelyen. Szenvedtem is, mint senki kutyája. Nem beszélt velem szinte senki. Nagyon fájt nekem. Mérgembe, hogy még jobban szenvedjek, s szenvedés vonalon nehogy elkerüljenek, éjjel is dolgoztam. A hátamon csak csorgott az izzadság. Azt is lehet mondani, hogy sohasem száradt meg az ingem. A környéken egy idő után csúfolkodás helyett tisztelni kezdtek. Így telt az idő. Össze is szedtem betegségekből, szinte nincs is olyan betegség, ami nekem ne volna, de azért nem törődök velük, tartom magamot. Azaz igazság egy cseppet összebarátkoztam velük, a gürcöléssel még hamarabb, de amióta leszázalékoltak, vagy tízféle betegséggel, más barátot kellett keressek. S szerettem volna, ha már egyszer éngem is meghallgatnak. Nos, sikerült elérnem. Egyik fiam tévét vett nekem, a lányom meg béköttette ezt a kábelizét. Azon annyi tévé megy, hogy sok. Rengeteg kedvenc filmem lett. Érdekes a hősök a legjobb barátaim, akár én is lehetnék, pont úgy gürcölnek, mint annak idején én. Igaz most is tartom sok mindenért a hátamot, de mit csinálj, muszáj valaki húzza az igát. Világéletemben ártatlan voltam, s mindenki csak kihasznált, megalázott, de nem baj, mert k sem ússzák meg. Na, de nem erről van szó, ne is beszéljünk ilyesmiről, hanem az igaz filmekről. Néha egyedül nézem, s elsírom magamot, mennyi igazságtalanságot elkövetnek Euláliával, Izaurával, Cassandrával, Rosalindával és a többiekkel, jön, hogy segítsek szegényeken. Szerencsére nem panaszkodnak, s mégis a sok keserves kín után jól járnak. Éngem is hasonló kín éreget, de azért nem panaszkodok, így is telik az élet. Mostanában sorozatok után kiülök a ház előtti padocskára, s a szomszédasszonyokkal megtárgyaljuk a filmeket, a sok igazságtalanságot. Szóvivő vagyok, ki más lehetne, legjobban én tudom, hogy mi az a szenvedés. Az életemből három sorozatot, s legalább egy kétkötetes vastag regényt lehetne írni. Hát igen, ilyen a dolog. Visszatérve a mesélése, elismert lettem. A koraesti padka nagy beszélője lettem. Mindenki csodálattal hallgatja az érveimet. Arra is rájöttünk így szomszédokul, hogy ennyi igazságot más tévéadásba nem mutatnak. Milyen ember az, akinek nincs egy kedvenc filmje, amit mindennap nézeget, vagy egy valóságsó műsora. Megmondom milyen: az már nem is ember, mert nincs szíve. Az könnyen veszi az életet, mert nem képes egy kicsit belégondolni a sok nehézségbe. Ha belégondolna, akkor nem vigyorogna annyit, mint Hencike a sarkon a palotájába… Mindenkinek nem könnyű, de azért ő is megjárhassa egy szép napon, s többet nem fog vigyorogni az aranyozott tett fogaival. Szerénységemhez híven e kis csekélységet tudta elmondani.   

Sorozatszenvedő

 

 

DRÁGA KÖNYVEIM!

Mivel, mely, midőn, mindazonáltal, s azonképpen borzalmas művelt vagyok, egyértelmű, hogy sok könyv járt a kezemben. Még többet fogtam, megesett, hogy olvastam is egy-két oldalt belőlük. Az egészet nem kell, a nélkül, is, gyönyörűen el tudok boldogulni ezenképpen, lévénhogy könnyen megjegyzek bármit is. Az idő elteltével, nos tapasztalatból beszélek, egyre több haszna van a könyveknek. Sokat vásároltam annak idején, mert mindenki gyűjtötte. Igyekeztem a bútor színével hasonlatosakat beszerezni, nehogy megrontsa a szobám összhangját. Most, hogy lecseréltem a bútorokat, a könyvekkel is azt tettem. A könyveket átadtam az árvízkárosult szomszédainknak, akiknek jól fogott a borítókat, könyvtáblákat lapítónak, a lapokat meg csomagolópapírnak és illemhelynél alkalmazták. Jómagam nagyon örvendtem, minő segítséget tudtam nyújtani. Egyes 1956-os pedagógiai szemlét beadtam a községi könyvtárba, mert beleírtam a nevem, hadd lássa az utókor, hogy abból dolgoztam én annak idején. Bevételnél még a nevem is díszeleg e neves adomány mellett. Most új könyveim vannak. Színesek, sok képpel, ennek ellenére, nagyon művelődök. Mindennap el tudok nézni, elnézést (ha önök is nézik), olvasni egy könyvet. Hiába, egy értelmiségi, ha szeret valamit fel kell áldozza kincseit másnak, hadd legyen hasznára másnak is, hátha bölcsebbé és okosabbá válik. Emlékezetemben, úgyis megmaradnak drága használt barátaim, „akiket” már többen is használtak, azaz használnak, vagy így vagy úgy. Ebből is kiviláglik, hogy könyveim a legjobb barátaim. Igen, így van. Ámen! 

 Vidéki értelmiségi könyvbarát

 

 

AZ ÉN BALÁTOM

Az én balátom, nadon szok fan. Szeletem az én balátomot. Szokat jászunk, szokat kacagunk edütt, cak aszt nem szeletem ha megeszi a tízólaimot. Sazst sze szeletem, he nem ad az ő tízólaiából, pedig kell nekem isz kell kiszi mézes musztálos szószos kenérke. Ha nem at, ne leszek balátja, sz kész! Ha at, akkol leszek palátja sz kész! Mászik balátom nem asz ovipa va, ott van majnem, ahol mű lakunk. Eddütt szoktunk piciklizni, killeres meszéket nészni a téfébe, ész számítóképezni. Számítóképezni ededül joppan szeletek, met nem szól bele szenki mit cinálok ott. Szok értekesz játék fan. A szörneckéket élfeszem a lekjoppan. Anukám megfeszi, mondja nincs pénze, de asztán fan, s asz olan jó. Cak jön hasza, sz már mekint hosz valami lópofa játékot. Szeletem az én szok balátommal aszt cinálni, amit cak én akalok. Ha ők nem akalják, akkol nem isz palátaim. Ha a palátom akalsz lenni, att nekem a tíszóraidot, leden megkenfe mészes musztálos szósszal.                

Gazdag ovis barátkozása

 

BARÁTI ORSZÁGOK

Annyira szép, mikor egyik ország elnöke baráti látogatást tesz a másik országba. Az ember szeme könnybe lábad. A két elnök, pedig összecsókolkodik, s szelőcske szárnyán suhanva száll egy galambocska, néha a nadrágból biogázzal elegyítve. Aztán az egyik ország vezetősége kölcsönös segítséget ajánl fel politikai és gazdasági téren egyaránt. Mily szép, és mily megható, de ó! Hát ugye az egyik ország vezetősége nem annyira fineszes, mint a másiké, s kölcsönös segítségnyújtás vége, az egyoldalú harácsolás lesz, minek a vége egy nemzetközi cirkusz, azaz konfliktus. Cirkusz kell, mert az éhező nép addig sem búsulja a hasát, s a nem éhező nép, akkor is azt búsulja. A konfliktus hallatára egy vagon ország segít béketárgyalásokat összehozni. A béketárgyalások elhúzódnak, mint a hegyek közötti megrekedt hó tavasz végén. Sebaj, csak rájönnek, hogy ezt mégsem szabad tovább folytatni, úgy ötven évre rá, s az elnökök újra egymásra borulnak.     

   A Zsögödi gépelése

 

 

MÁRAI SÁNDOR- -A gyertyák csonkig égnek-

Márai egyedien közelíti meg a barátság fogalmát, mégis néha úgy tűnik, főleg a mai olvasó számára, hogy messze van a valóságtól az ő világa. Pedig nem.  Egy baráttal szembeni merényletet ellehet követni, de az igazi barátság ellen már nem, főleg amelyek gyerekkorban köttetnek meg. A barátság, a hűség és a féltékenység, mintha kimentek volna „divatból”, pedig az örökérvényű dolgok sohasem tudnak veszendőbe menni, mint a divat. Még akkor sem, ha puszta igazságra derül fény.  A barátság mindig megmarad, ha igazi.                     

 Há ki? Há én

Csak itt a honlapomon jelent meg!

 

 

EGYET MONDOK…

SOK LESZ BELŐLE.

Akinek sikerült két cikket elböngésznie világossá vált, hogy a barátságot mennyiféleképpen értelmezik, akár más fogalmat is, ami egyszer létezik e kerek világon. De mégis van valami, ami annál több, - tisztaság egy kapcsolatban, lehet éppen barátság. Igaz, évszázadok óta újrafogalmazódott, de jelentése mégsem változott. Például Arany János és Petőfi Sándor barátságát a mai ember, ha szó szorosan értelmezi, egyenesen félreértheti, mert „ilyen” a mai világ. A mai ember kevésbé kell ilyen vagy olyan legyen. Az újrafogalmazás is csak akkor jó, ha benne van az a spiritusz, ahogy benne volt évszázadok során a barátság szellemében is.

 

A ZSÖGÖDI SZÓ KÜLÖN VERTYÓKOLÁSÁNAK LAPJA

Ha barátra van szüksége, akkor ne keresse tovább, itt a ZSÖGÖDI SZÓ! Megtalálható az Interneten.

Ha hiányzik, valamelyik száma, újrarendelhető elektromos postán! Micsoda előnyök!!!

CÍM : Nem sokat változott – www.geocities.com/borbelevente , borbelevi@yahoo.fr vagy borbelevi@mag.ro