I S K O L A I      K Ö N Y V T Á R  - A Hargita Megyei Iskolai Könyvtárosok éves beszámolója –

2014. tizedik szám

 

Iskolai könyvtárosok és a

Dokumentációs Központok felelőseinek módszertani napja

 

 

   2013. November 25-én 10 órától az Apáczai Csere János Pedagógusok háya Bolyai dísztermében az iskolai könyvtárosok és a dokumentációs központok felelőseinek értekezletére került sor.

 

Napirendi pontok:  a könyvtárosi törvényekről és törvénytervezetekről Karda Béla a Hargita Megyei Tanfelügyelőség jogásza beszélt. A tanév programjának összeállításáról és munkatervekről Márdirosz Ajka-Klára adott eligazítást.  Moraru-Drăghici Dorina román szakos és a könyvtárakért felelős tanfelügyelő és Kovács Dorina  módszertanos tanár a pedagógusok házából, különböző projektek és továbbképzők lehetőségeiről adtak ajánlatot a könyvtárosoknak. Dáné Szilárd magyar és könyvtár szakos tanfelügyelő Márdirosz Ajkával az elmúlt esztendő könyvtárainak felméréseit mutatta be. A statisztikákból kitűnt a könyvtárosi posztok csökkentése egyes településeken.  Az ABR országos könyvtárosi konferenciáról Roman Ioan a Hargita Megyei Iskolai Könyvtárosok elnöke és Crăciun Mariana a baláni Liviu Rebreanu Líceum könyvtárosa számolt be. Sajnos bármennyire is szükségszerű a leépítés, de ez a megoldás az iskola tanítás romlásához vezethet. Továbbá szó esett az Iskolai Könyvtárosok Világhónapjáról.

 

A magyarországi Rotary Klub könyvadománya

az erdélyi iskoláknak

  Nagy örömünkre újból visszatért hozzánk, szintén könyvadománnyal a Dunakeszi Rotary Club. Erdély szerte ajándékba vitték többek között Bethlen Farkas Erdély Története öt kötetben szedett művét. Kolozsvárra, Nagyenyedre, Székelyudvarhelyre és Gyimesfelsőlokra ők maguk juttatták el az iskoláknak a köteteket. Nagy részét a Márton Áron Gimnáziumban hagyták, onnan majd folyamatos szétosztásra kerül sor a már feliratkozott iskolai könyvtárak részére. Nagyja a csíkszeredai és csíki iskolákban kap helyet, de fog menni Bihardiószegre, Sepsiszentgyörgyre, Kézdivásárhelyre, Barótra, Székelykeresztúrra, Szentegyházára Gyergyó környékére is. Így közel 30 könyvtárhoz fog eljutni az ajándékcsomag.

 Juhász András Réka az igazgatóság nevében kedvességük viszonzásaként egy gimnáziumi évkönyvcsomagot és a Keresztény Szó Márton Áronról szóló 2013. februári számát nyújtotta át.

Az erdélyi iskolák számára felajánlott köteteket a Rotary Club csapata egy volt magánkönyvkiadótól vette át. Szerencsés egybeesés volt e magánnyomdára való rábukkanás, hiszen a kötetek a zúzdába kerültek volna.

A könyvek révbeérését Varga Szilárddal beszéltem le. A könyvcsomag annál is inkább jól jön, hiszen egybeesik az októberi iskolai könyvtárosok világhónapjával, azon belül pedig Bethlen Gábor erdélyi fejedelmemé választásának 400. évfordulójával.

Borbé Levente, a Márton Áron Gimnázium könyvtárosa

  I. Olvasótábor a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnáziumban

 

   A mai világban szinte kihívás megszerettetni az olvasást a gyerekekkel, hiszen már sokkal több lehetőségük van kikapcsolódni, információt szerezni. Ott van a televízió, a számítógép, az internet és a különböző technikai csodák, amiket a gyerekek használnak és ami elveszi az idejüket a hagyományos olvasástól.

Az olvasásszeretet otthon, illetve az alsó tagozatban dől el. Ha elérjük azt, hogy az olvasás örömet és ne feladatot jelentsen, a gyerek előbb-utóbb rátalál az őt érdeklő művekre, és megszereti az olvasást.

   Ezért is született meg egy olvasótábor gondolata, amihez nagyobb teret adott és több lehetőséget nyújtott egy pályázati kiírás. A Balassi Intézet felhívására egy projektet készítettünk el és adtunk be, amit a pályáztató háromszázezer forinttal jutalmazott. Táborunkat az őszi vakációban tartottuk meg a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium könyvtárában, 23 alsó tagozatos kisdiák számára, Szávuly Emese tanítónő segítségével. A tábor fő célja nem csak az olvasás iránti érdeklődés felkeltése, a gyermekek könyv- és könyvtárhasználati ismereteinek elmélyítése volt, hanem gyermekkönyvtárunk állományának bővítése, frissítése is.Ezalatt a három nap alatt különböző tevékenységek zajlottak. Minden reggelt beszédtechnikával kezdtük, de volt itt értő olvasás- amit feladatlap megoldása követett, meseillusztráció készítés, egyperces mese, feldarabolt mese, „könyvturkáló” az új könyvekből, népdaltanulás és sok- sok játék. December 4-én sor került a tábor végleges lezárására, amikor a szülőknek, nagyszülőknek és minden érdeklődőnek bemutattuk, hogy mit is tevékenykedtünk a tábor ideje alatt. A szöveges és fényképes prezentációt egy ludas játékkal és az Aranyszőrű bárány mese dramatizálásával zártuk.                 Hatos Melinda, könyvtáros

 

2014-ig lejárt szerzői jogok

    2013-ban több alkotó esetében lejárt a szerzői jog, ami azt jelenti, hogy, akik 1943-ban hunytak el, azoknak a művei mentesültek a védettség alól. Az idei lista legismertebb neve Rejtő Jenő, de mellette többek között  Bálint György író, Harsányi Zsolt író, dalszövegíró, Hegedüs Gyula író  és Huber Gyula nótaszerző művei is közkinccsé váltak ez év január 1-jétől.
   A szerzői jog a szerző halála után 70 évig védi az alkotásokat, az oltalom minden esetben december 31-ig tart - emlékeztet az Artisjus -  Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület közleménye. A művek innentől szabadon felhasználhatók, azaz a jogutódok engedélye  nélkül lehet a könyveket kiadni, sokszorosítani, megfilmesíteni. "Egy  dolog marad továbbra is sérthetetlen: a szerző névjoga. Ez azt jelenti,  hogy továbbra sem állíthatja senki, hogy ő írta volna Senki Alfonz vagy  Fülig Jimmy kalandjait".

Forrás: MTI

 

Link a letölthető Rejtő könyvekhez

http://www.nemokap.hu/rejto/rejto.html

Rejtő műveit olvashatják Magyar Elektronikus Könyvtárban is - www.mek.oszk.hu

 

 

Online adatbázisokról szóló képzést tartottak a Kájoni János Megyei könyvtárban

 2013. október 7-8. között intenzív online adatbázisok képzést tartottak a csíkszeredai Kájoni János Hargita megyei könyvtár előadótermében. A továbbképzőt Kopacz Katalin, a könyvtár igazgatója nyitotta meg. . Ezt követően Téchy Tünde, a Budapesti Könyvtári Intézet munkatársa rövid bemutatkozás után megkezdte az online katalógusok bemutatását. Az adatbázisok nagy része, amelyeket bemutatott, elsősorban szépirodalmi, irodalomtörténeti valamint irodalomtudományi területet fedte be, a szakkönyvtárakat leszámítva ez a könyvtárosi munka legkeresettebb témája. Nyilván más szakterületekről is szó esett. Ezekkel az ismeretekkel élve a könyvtárosnak lehetősége van átadni a használóknak a keresett anyag utáni tippeket, amelyek jelentősen megkönnyítik és segítik felkészülésüket, munkájukat. A hagyományos tájékoztatási módszerek mellett kiegészítőként teljes ablakot nyit a keresők-kutatók világára. Nemcsak egy anyagrészt lelhet föl a használó, hanem további tájékozódáshoz is segítséget nyújt (pl. egy bibliográfia összeállításához). A továbbképző lényege, hogy eme felsorolt lehetőségekkel élni tudjon az irányító (ebben az esetben a könyvtáros). A könyvtárosok rá tudjanak fókuszálódni a használók igényeinek segítségére, azok megtervezésére, és a technikai eszközök otthonos használatára.

A leadott anyagot minden egyes könyvtáros, egyformán teljes egészében fel tudja használni az elkövetkezendőkben. A tájékozódás elsajátításának módszere egyszerű és könnyű volt. A mindennapi alkalmazása viszont már eléggé munkás feladat, mert a használók informálódásának egyik eszközeként kell belopni a köztudatba.

A továbbképző résztvevői

Csíkszeredából: André Katalin, Berényi Zsófia, Borbé Levente, Kovács Ilona Juliánna, Lázár Mónika, Márdirosz Ajka, Nagy-György Erika, Török Edit, Gyergyószentmiklósról: Antal Bernadette , Marosvásárhelyről: Kuszálik Eszter, Sántha Emese, Sepsiszentgyörgyről: Fazakas Éva, László Anna-Eszter, Székelyudvarhelyről: Dunkler Réka-Kinga

 

 

 

 

Bolyaisok szabadidős tevékenysége

 

   A XXII. Bolyai Nyári Akadémia csíkszeredai jelentkezői szabadidős tevékenységüket a város környékén töltötték el. A közel egyhetes intenzív pedagógiai programot, amely a differenciált oktatásról, a félzárkóztatásról és a tehetségápolásról szólt a közoktatásban egy szerdai nap aktív pihenése tette változatosabbá. Részt vettek rövid gyalogtúrán, kiránduláson. Az elsődleges szempont azonban a város nevezetességeinek, és a napirenden lévő kiállítások megtekintése volt.

 

Nagy örömünkre szolgált, hogy a városnézés egyik fontos állomása a Márton Áron Gimnázium volt. Veress Emőke bolyais szervező, tanárnő vezetésével két alkalommal látogattak meg bennünket. Július kilencedikén az óvónők és tanítók, július tizenhatodikán pedig a tanárok.

 

   Mindkét pedagógus csoport a dokumentációs és információs központban tartott ismertető révén nyert betekintést a gimnázium történetébe és annak könyvtárába, könyvtártörténetébe. A könyvtár ismertetésénél hangsúlyt kapott a gimnázium neves személyeinek bemutatása, a jelenlegi régi állomány bemutatása, valamint egyes könyvek viszontagságos története is. A tanári csoport tagjai ajándékba egy-egy Antal Imre „Tisztesség Adassék” Lapok a csíkszeredai Római Katolikus Főgimnázium történetéből című iskolamonográfiát kaptak.

 

    A vendégek a gimnázium kápolnájának bemutatása után búcsúztak el tőlünk. Jól eső érzés volt, hogy figyelemmel kísérték a kiselőadást, és még kérdéseket is tettek fel néhány őket is érintő vagy egyszerűen csak érdekelt témában. Emígy a kellemes élmény nekünk házigazdáknak sem maradt el.

 

Borbé Levente,

A Márton Áron Gimnázium könyvtárosa

 

Fotók:

Balázs-Bécsi Enikő dokumentarista

 Nemzetközi Könyvajándék Nap

a gyimesfelsőloki Árpádházi Szent Erzsébet Líceumban

 

Február 14-én a Nemzetközi Könyvajándék Nap alkalmával ismét megajándékoztam  könyvekkel a gyermekeket. 90 könyvet vihettek idén haza, amit nagyszünetben találtak különböző helyeken: iskolánk folyosóin, lépcsőin, ablakpárkányain lerakva. Minden könyvben cédula volt elhelyezve, amelyben tájékoztattam arról, hogy milyen alkalomból kapják.

Második alkalommal leptem meg a gyerekeket, sikerrel.Volt köztük akik öt könyvet gyűjtött össze, majd elajándékozta azokat.

Gábor Tünde-Anikó, könyvtáros

 

BESZÁMOLÓ a „2014 – ÉV KÖNYVTÁRA” VERSENYRŐL

 

    „Az év könyvtára - 2014” elnevezésű verseny 2013. december 6-án vette kezdetét. A kétfordulós verseny az 5-8. és 9-12. osztályban járó diákok számára indult, melynek először megyei szakaszán mérettettek meg azon kisfilmek, amelyeket a diákcsapatok beküldtek. A verseny oktatási, kulturális-művészeti jellegénél fogva arra próbált rávilágítani, hogy mennyire lényeges, kulcsfontosságú szerepe van az iskolai könyvtárnak egy adott oktatási intézményben. A 6-7 fős diákcsapatok azt kellett tehát az alig 3 perces kisfilmjükben kifejtsék, hogy miért fontos számukra az iskolai könyvtár, miben különbözik az ők könyvtáruk másokétól, hogyan segíti őket a könyvtár abban, hogy ők aztán jól informált, felelős, aktív felnőttekké váljanak az életben, társadalomban, ahol élnek, hogyan segíti őket az olvasás saját értelmi-, szakmai- , személyiségfejlődésükben stb.

   A versenyt a jászvásári „Spiru Haret” Pedagógusok Háza kezdeményezte, amelyhez partnerként és megyei szervezőként a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Háza Könyvtára is társult. A kisfilmek – ahogyan a verseny szabályzata előírta –, a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Háza Facebook oldalán lettek közzétéve, majd az első 5 legtöbb szavazatot kapott film került zsűrizésre, s ezekből került ki aztán az első három legjobb. Az országos szakaszra mindkét kategória első helyezettje jutott tovább.

    A Hargita megyei „Az év könyvtára - 2014” első helyezését 5-8.-as kategóriában a maroshévízi „Sf. Ilie” Általános Iskola diákjai kapták, a líceumi kategóriában pedig a csíkszeredai „Nagy István” Művészeti Líceum „007-es Művészek” csapatja bizonyult a legjobbnak.                                                                         Márdirosz Ajka-Klára

Apáczai Csere János Pedagógusok Háza Könyvtára

 

Módszertani gyűlés Székelykeresztúron

 

    2012. április harmadikán a második Udvarhely-Keresztúri körzeti módszertani könyvtárosi gyűlésre került sor, ahová a Csík körzeti könyvtárosokat is meghívták.

Könyvtárosokon kívül, az előadás jobb kimeneteléért, besegített az Orbán Balázs Gimnázium igazgatósága, személyzete és a kollégák is.

   Szabó Miklós, az iskola igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket. Beszédében kihangsúlyozta, hogy nagyon örül annak, hogy iskolájuk helyet adhatott eme rendezvénynek. Dáné Szilárd magyar és könyvtár szakos tanfelügyelő köszöntőbeszéde után értékelte azt, hogy újból megrendezésre került a módszertani nap. Majd Hatos Melinda, az iskolai könyvtáros házigazda köszöntötte az egybegyűlteket.

   A vendégek fogadtatására az iskola diákjai egy kis műsorral készültek. Volt szavalás, néptánc és népdal is.

Hatos Melinda a hangulatos kis műsort követően megtartotta előadását. Az olvasás ösztönzése könyvtáros szemmel igen találó bevezetője volt az általa szervezett olvasótábornak.

   Másodiknak jómagam tartottam meg előadásom.  Felvázoltam néhány olvasásösztönző tevékenységet, amelyben a rendezvényeken túl fontos szerepet kap a mindennapos munka is. A legfontosabb, amit szem előtt tartok, még akkor is, ha kevés idő marad rá, a kommunikáció.

   Harmadiknak  Botorok Ildikó beszélt az iskolájukban megtartott Bálint napi irodalmi vetélkedőről. Nagy kihívást jelentett számára, hiszen egy szakközépiskolában másként kell megközelíteni az olvasást, mint egy líceumban, vagy az I-VIII-as iskolákban.

    Simó Ildikó, a szentegyházi Mártonffi János Általános iskola könyvtárosa hozzászólásában egy briliáns ötlettel toldotta meg az előadásokat. Arról beszélt, hogy iskola  diákjai több éve járnak hozzá anyagot gyűjteni egy-egy osztály- vagy iskolakirándulást megelőzően. Megnőtt a diákokérdeklődése könyvtár iránt.

    Dunkler Réka, a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola könyvtárosa elénk tárta olvasásösztönző módszerét az iskolában. Pontozó rendszerrel működő „verseny” alapján a diákok egyre több művet olvasnak el, évfolyamonként más elvárások alapján.

    Dáné Szilárd, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség magyar és könyvtárszakos tanfelügyelője, összegezve a módszertani megbeszélést elmondta, hogy továbbra is szükség van a könyvtárosi összejövetelekre.                                               Borbé Levente, a Márton Áron Gimnázium könyvtárosa

                Fényképezték: Barabás Zója                és Borbé Levente 

 

Monoki díj 2014

 

A 2014-es Monoki István díjat Demeter Lajosnak, a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei könyvtár dolgozójának ítélték oda könyvtári és helytörténeti téren végzett munkájáért.

 

A 2014-es Monoki díjas jelöltek:

 

Demeter Lajos könyvtáros, helytörténész, a háromszéki Bod Péter Megyei Könyvtártól

Kelemen Katalinkönyvtáros, a Hargita megyei Kájoni János megyei könyvtár dokumentációs részlegéről.

Borbé Levente iskolai könyvtáros, a csíkszeredai Márton Áron Gimnáziumból

 

Az idén szavazatra volt bocsájta a Kájoni János Megyei Könyvtár egész munkaközössége is.

 

Link a díjátadásról:

http://bcucluj.ro/rmke/index.php?option=com_content&view=article&id=120:2014-04-12-21-28-55&catid=35:monokidij&Itemid=76

 

Könyvtárosi témával kapcsolatos anyagot megjelentetés céljából be lehet küldeni a borbelevi@yahoo.fr címre.

 

A Hargita megyei iskolai könyvtárosok összegző lapja a 2014-es esztendőben.    Szerkesztette: Borbé Levente

 

Az elmúlt tanévben több rendezvénnyel rukkoltak elő az iskolai könyvtárosok, amelynek beszámolóit a Hargita Megyei Iskolai Könyvtárosok Blogján olvashatják (olvashatjátok) a Rendezvények, Iskolai Könyvtári világhónap, Könyvtár, olvasás stb. linkek alatt.

Blogcím: www.hriskkonyvtaros.blogspot.com 

 

Nekünk és rólunk, könyvtárainkról szóló olvasmány a ReMeK-e  hírlevél. Megjelenik havonta. Olvasható a világhálón. Megrendelést Bákai Magdolnánál lehet kérni a bakai.magdolna@gmail.com címen vagy jelezze (jelezzétek) a ReMeK-e-hirlevel-subscribe@yahoogroups.comon