I S K O L A I      K Ö N Y V T Á R  - A Hargita Megyei Iskolai Könyvtárosok éves beszámolója -

2016. tizenkettedik száma

Könyvtárak a minőségért

2015. október 14-15. között volt megrendezve az RMKE vándorgyűlése, amelynek a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár adott otthont. Az előadások fő témája ezúttal Könyvtárak a minőségért gondolatmenet köré csoportosult. Külön kiemelném az iskolai könyvtárak előadóit. Ezen a vándorgyűlésen sokkal többen vállaltak előadást, mint az előbbi években.

   Az iskolai könyvtárosok előadását Forreiter Csilla, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium könyvtárosa kezdte meg. Néhány igazán érdekes tevékenységről számolt be, amelyből egyet jó maga indított útjára (Punguţa cu poveşti).

    Csillát szintén Sepsiszentgyörgyről a Puskás Tivadar Szakközépiskola könyvtárosa, Török Júlia követte. Örvendetes dolog volt látni azt, hogy milyen szerteágazó tevékenység folyik a szakközépiskolákban is.

   Dunkler Réka, a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola könyvtárosa az olvasásnépszerűsítő programjaira fókuszált. Lelkes hozzáállása segítségre talált, s az eredmény sem maradt el. A diákok egyre többen és jobban olvasnak, és szívesen járnak könyvtárba.

   Az iskolai könyvtárosok csoportját Kiss László zárta. Kiss László, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum könyvtárosa most nem a gazdag rendezvénysorozatairól beszélt, hanem arról az útról, amelyet biciklivel tett meg a Fekete tengertől az Északi Tengerig. Összesen 7 országon át biciklizve, háromezer kilométert megtéve hirdette az iskolai könyvtárak elengedhetetlen szerepét a gyerekek olvasásának fejlődésében. Útja során több kollégával találkozva osztotta meg véleményét. Sikerült részt vennie az Iskolai Könyvtárosok Maastrichti nagygyűlésén (Konferenciáján). Az útja végén bónuszként még Belgiumba is „bebiciklizhetett”.           B.L

Megcsonkított könyvtárosi állások a romániai iskoláknál

  A tanügyminisztérium által kibocsájtott rendelet alapján a tanügyben dolgozó kisegítő személyzet és nem didaktikai alkalmazottak létszámát drasztikus módon csökkentették. A rendeletet 2015. augusztusában lett leküldve a megyei tanfelügyelőségre, s rögtön elkezdődött a létszámcsökkentés.

   Zömében a leépítések úgy zajlottak, hogy közölték az illetékessel, szeptembertől háromnegyed posztja lesz, vagy le van felezve. Esetenként végleg megszüntették az állását. Hogy mit vettek figyelembe a leépítéskor? Hát nem sokat. Nem számított az iskola profilja, hogy miként működik tovább az iskola a megfogyatkozott csapattal, és néhány kollégánál még az sem, mennyire volt hatékony a munkája. Ilyen körülmények között kezdődött az új tanév, mikor megint egy újabb rendeletet küldött le a Tanügyminisztérium a létszámcsökkentéssel kapcsolatosan. Egy kvótarendszert dolgoztak ki, amelyet az intézményben lévő diákok számához igazítottak, mintha az alkalmazottakkal, beleértve a pedagógusokat is, nem kellene dolgozzanak... Szerencsére (úgy vélem egyelőre) ennek végrehajtását az Országos Szabad Tanügyi Szakszervezetek nyomására visszavonták. Sajnos, akit addig érintett a leépítés, azon nem lehetett változtatni. Nehéz felmérni hányan maradtak teljes állásban. Annyi biztos, hogy a székelyföldi teljes könyvtárosi állások felét „lefelezték”. Alkalmazottként kevésbé tudunk beleszólni a fentről érkező intézkedésekbe. Azonban annyi biztos, hogy a „félig-meddig” működő könyvtárak már felére sem azok, mint egy tanévvel ezelőtt. Borbé Levente

Olvasásnépszerűsítő program a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Ált. Isk. könyvtárában 2015-ben is meghirdették olvasást népszerűsítő programot a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola könyvtárában. Ezúttal két vetélkedő keretében ismerkedhettek meg a fiatalok a téka új köteteivel. Korábban csak a hetvenes években kiadott ismeretterjesztő kiadványokból tájékozódhattak a Bethlen Gábor Általános Iskola diákjai, azonban a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal által meghirdetett ifjúsági pályázaton nyert majdnem kétszáz könyvnek köszönhetően aktualizálták a gyűjteményt – mondta el Dunkler Réka könyvtáros. A tanintézmény a Tudomány és technika bűvöletében – olvasóvá nevelés a Bethlen Gábor Általános Iskolában című projektjének köszönhetően 177 új ismeretterjesztő kiadvánnyal bővítette a téka kínálatát. Ahhoz, hogy a diákok mielőbb kikölcsönözzék az újonnan beszerzett könyveket, két versenyt is hirdettek a témában. A könyvtárba járó tanulók kvízversenyen vehettek részt, a helyes válaszokkal pedig pontokat szerezhettek. Szintén egy másik versenyen is próbára tehették tudásukat a fiatalok, melynek célja az volt, hogy a gyűjtemény új darabjait könyvészetként használták fel a tanulók különböző tízperces előadásokhoz vagy makettek elkészítéséhez.

Forrás: http://szekelyhon.ro/

Magyar iskolák tanévnyitó ünnepsége         MÁG könvtárosa

2015.09.12-én tartották meg Kolozsváron a romániai magyar iskolák tanévnyitó ünnepségét a Farkas utcai református templomban. Erre az ünnepségre meghívottak voltak a magyar tannyelvű iskolák küldöttei is. A Márton Áron Főgimnáziumból Csonta Ildikó és jómagam tehettem tiszteletem az eseményen. Egy igen kedves gesztus volt az igazgató részéről, hiszen könyvtárosként ott lehettem az ünnepségen.                                                         

Erdélyi iskolai könyvtárak részvétele a Magyar Népmese Napján  A Magyar Népmese Napját számos erdélyi iskola megünnepelte. Sok iskolai könyvtárban tartottak különféle programokat: felolvasásokat, vetélkedőket, mesés játékokat, népmesével kapcsolatos foglalkozásokat, népmeséből merített színdarabot adtak elő stb.

Habár Erdélyből jóval kevesebben csatlakoztak a 2015-ös Magyar Népmese Napjának megünnepléséhez, mégis elégséges ahhoz, hogy részvételünkkel tudjuk nyugtázni a mese örök érvényű szükségességét.         Az alábbi link is ezt bizonyítja: http://www.nepmesenap.hu/index.php/2015csatl

Olvasótábor diákoknak Székelykeresztúron Az Orbán Balázs Gimnázium Könyvtára 2015. szeptember 8-10 között olvasótábort szervezett a II-IV osztályos kisiskolások számára. 19 gyerekkel dolgoztak, a 3 nap alatt meséket, verseket olvastak, változatos tevékenységekkel sok-sok érdekes játékkal közelebb hozták a gyermekekhez a könyvet, az olvasást. Népmesékkel ismerkedtek, Kányádi Sándor verseit olvasták, nyelvtörőket, mondókákat, dalokat tanultak. Az olvasottakhoz gyakran egyéni, páros, illetve csoportos feladatokat társítottak. Versírás is volt, miközben a helyesírásról sem feledkeztek meg. Az ismeretlen szavakat szótárak, lexikonok segítségével értelmezték. A drámajátékok, a mozgásos-, verseny- valamint szórakoztató játékok segítségével derűs légkört teremtettek. Az előző évekhez képest kevesebb gyermeket fogadtak, így hatékonyabban tudtak dolgozni vélük. Mindenből kaptak egy csipetnyi ízelítőt a gyerekek. A tábor mindenkori célja az olvasóvá nevelés, olvasási szokások kialakítása, valamint az olvasás kikapcsolódást, szórakozást, élvezetes, örömteli élményt jelentő tevékenységgé fejlesztése volt.                                                                         Hatos Melinda könyvtáros, Szávuly Emese tanítónő

 

 

Hargita és Kovászna megyei iskolai könyvtárosok szakmai találkozója

 

   Pénteken, 2016. február tizenkettedikén délelőtt tíz órai kezdettel került sor a Hargita és Kovászna megyei iskolai könyvtárosok közös szakmai – módszertani találkozójára, amelynek a tusnádfürdői Közösségi Ház adott otthont. A találkozó témája: A könyvtári munka hatékony ösztönzése volt. A találkozón részt vettek a két megye iskolai könyvtárosai, a Háromszéki román, latin és könyvtár szakos tanfelügyelő, Pandele Maria, valamint a rendezvény házigazdája: Urkon Judit, a tusnádfürdői városi könyvtár könyvtárosa.

   Köszöntőbeszédet mondott a háromszékiek részéről Kiss László a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceumból, és a Hargita megyeiek részéről Egyed Daniela a csíkszeredai Nagy István Művészeti Líceumból.

   A szakmai nap bevezetőjeként jómagam beszéltem a könyvtári munka ösztönzésének szerepéről. Arról, hogy az iskolai könyvtárosok szakmai érdekeltsége a posztok lefelezése ellenére is megmaradt. A  gyűlés is ezt tükrözte, hiszen szép számmal vettek részt mindkét megyéből iskolai könyvtárosok ezen a szakmai napon. Igen, kijelenthetjük, a könyvtárosok motiváltak, és készek legjobb tudásuk szerint végezni munkájukat, amelyet tapasztalatcsere útján tudnak jobban kivitelezni. A könyvtárosok igazi motiválása mégis az elismerés lenne, nemcsak a szakmában, hanem intézmény és tanügyi szinten egyaránt.

     Egyed Daniela, a csíkszeredai Művészeti Líceum könyvtárosa a saját iskolájában zajló korosztályonkénti csoportosított tevékenységekről beszélt. Fontosnak tartotta a tevékenységekbe bevonni a tanárkollégákat, szülőket, és alkalomadtán a meghívottakat is.

    Dunkler Réka, a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola könyvtárosa, a diákok világhálón való tartózkodásának veszélyeire hívta fel a figyelmet. Főleg, ami kommunikációs szinten teremtődik meg. Helyeselte Egyed Daniela ismertetőjét, hiszen a fiatalok nap mint nap ki vannak téve feldolgozatlan lelki traumáknak.

     László Emese, a sepsiszentgyörgyi Csutak Vilmos Pedagógusok Házától, az olvasókörök fennmaradását, és újak létrehozását szorgalmazta. Bemutatójában egy játékos és könnyen levezethető olvasásra ösztönző programot mutatott be.

   Kiss László, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum könyvtárosa, a könyvtárosi munka információ orientált univerzumába kalauzolt el. A modern könyvtárosnak otthonosan kell mozognia úgy a hagyományos, mint a digitális és a világháló nyújtotta lehetőségek világában. A virtuális tér egy lehetőség minden egyes olvasó, használó számára.

    Pandele Maria, a Kovászna megyei tanfelügyelőnő felszólalásában hangsúlyozta a könyvtárosi munka nélkülözhetetlen szerepét az oktatásban. Elismerését fejezte ki a könyvtárosok szakmai találkozójáról. Örvendetesnek és példaértékűnek tartotta a könyvtárosok összetartását, és hozzáállását a szakmához.

Szervezők: a szakmai nap ötletgazdája Kiss László Háromszékről, valamint Borbé Levente és Egyed Daniela Hargita megyei részről.                     B.L.

Felolvasómaraton 2016

Már hagyománnyá vált a Kájoni János Megyei Könyvtár szervezésében elindított felolvasómaraton. A rendezvény időpontja: 2016. február 23. volt.

    A Csíkszeredai Márton Áron főgimnázium tanulói és tanárai ezúttal is csatlakoztak ehhez az eseményhez. A tavalyihoz viszonyítva sokkal többen vettek részt. Csak az iskola könyvtárában több mint 200-an olvastak fel. A gyerekek közül voltak más iskolából is. A felolvasómaraton választott szerzője az 50 esztendővel ezelőtt elhunyt Tamási Áron farkaslaki író volt. Iskolánk dokumentációs és információs központjának ajtaján egy általam készített plakát hirdette eme rendezvényt.

   A Dánél Hajnalka a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola könyvtárosa, magyar szakos tanár irányításával megszervezett rendezvényen a felső tagozatos diákokkal 10 órától 14 óráig rendhagyó irodalomórán fényképek segítségével elevenítették fel a legjelentősebb életrajzi eseményeket Tamási Áron életéből. Ezt követően Tamási Áron gazdag és változatos életművéből, mesék, novellák, humoros regényrészletek hangzottak el.

  A Johannes Kájoni Szakközépiskolában a tavalyihoz hasonlóan most is a multimédia teremben szervezték meg reggel 8 órától 13 óráig a felolvasómaratont. A szervezők a magyar szakos tanárok  és Kovács Edit könyvtáros volt. A felolvasáson részt vettek a IX, X, XI osztályos diákok.

  A székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium diákjai és pedagógusai Hatos Melinda könyvtáros irányításával részt vettek a nyolcadik alkalommal megszervezett nemzetközi felolvasó maratonon. Iskolánkban a felolvasás két helyszínen zajlott. A felső tagozatosok, magyar irodalom szakos tanárok irányításával Tamási Áron novellákat olvastak, az V-VII. osztályosok pedig az Ábel című regényt. Az alsó tagozatosok az iskola könyvtárában vettek részt a felolvasáson.

 Természetesen sokkal több iskolában tartottak felolvasómaratont, ahonnan nem érkezett hír.

 

GONDOLATOK A KÖNYVTÁRRÓL

  Ahogy az Osymandyas könyvtárának ajtaja fölötti felirat gondolata jelezte: a könyvtár nem más mint „ A lélek gyógytára”.

Országok rongya! könyvtár a neved - Vörösmarty Mihály

„A könyvtár annyit ér, amennyire olvasóinak hasznára válik.” -  Konrad Gesner

„Könyvtárak nélkül mi maradna? Nem lenne sem múltunk, sem jövőnk.”  - Ray Bradbury

„A könyvtárba bárki beléphet, s annak szellemi aranyát számtalanul viheti magával.” - Giovanni Pascoli

„ Az ember a könyvtárban egy nagy tőke jelenlétében érzi magát, amely kiszámíthatatlan kamatokat osztogat nesztelenül.” - J.W. Goethe

„A tudás: könyvtárak párlata”  - Anatole France

„Ha van egy kerted és egy könyvtárad, akkor mindened megvan, amire szükséged lehet.” - Marcus Tullius Cicero

„A könyvtárrendezés a kritika egyfajta csendes és szerény művészete.” -  Jorge Luis Borges

„A kertet választom és a könyvtárszobát, a hallgatag sétákat, a szótlan imát és a csendes üldögélést. Miért? Mert így mérhetetlenül többet kapok abból, amire szükségem van.” - Hamvas Béla

„A szép mesterségeknek és tudományoknak ha műhelyt akarunk állítani hazánkban, szükséges a könyves házaknak, bibliotékáknak felállítása” - Aranka György

„Egy dolgot biztosan kell hogy tudj, s mégpedig merre van a könyvtár.” - Albert Einstein                                                             Összellította: Borbé Levente, a csíkszeredai M. Á. G. könyvtáros

Nemzetközi Könyvajándéknap a gyimesfelsőloki Árpádházi Szent Erzsébet Líceumban

  Mivel vasárnapra esett a Nemzetközi Könyvajándék Nap nem a megszokott módon lett szétszórva az iskola folyosóin az ajándékba szánt könyvek. Az V. osztályosok és néhány IX-es lány vállalták, hogy kiosztják a tájékoztató cetlikkel ellátott 50 darab könyvet otthonuk közelében és képet is készítenek, amely bizonyítékul szolgál. Az önkénteseket a könyvtáros is megajándékozta jutalomkönyvvel. Néhány kötet még a távolabbi Háromkútra is eljutott.

                                                             Gábor Tünde-Anikó könyvtáros

Ferencesek kulturális tevékenysége

     A program résztvevői rövid betekintést nyerhettek a Ferences Rend múltjába, Assisi Szent Ferenc életébe, a rend alapítójáról, valamint a szerzetesrend elterjedéséről a hajdani Európában, s ezen belül Magyarországon.

   Az előadás azonban a ferences rend erdélyi tevékenységére fókuszált, kiemelve a csíkvármegyei nemes cselekedeteiket, a Csíksomlyón való letelepedésüktől napjainkig.

   A diákok egy átfogó képet kaphattak a ferencesek által terjesztett keresztényi értékek fontosságáról. Ilyenek az iskolaalapítás, a könyvtár alapítása, meg a Kájoni János által alapított nyomda, amely sokszorosító műhely nagy szerepet játszott az oktatásban, a hírek közlésében. Beleértve az 1848-1849-es forradalmat és szabadságharcot, valamint a Csíkvármegyére, Székelyföldre és Erdélyre vonatkozó jellegzetes és egyedi kulturális események és ténykedések tanulmányokban való összefoglalását, kinyomtatását.

Szervezők: KOVÁCS ZSUZSA - Kós Károly Szakközépiskola,  BORBÉ LEVENTE (előadó) – Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda

 

Könyvtárosi témával kapcsolatos anyagot megjelentetés céljából be lehet küldeni a borbelevi@yahoo.fr címre.

 

A Hargita megyei iskolai könyvtárosok összegző lapja a 2016-es esztendőben.    Szerkesztette: Borbé Levente

 

Az elmúlt tanévben több rendezvénnyel rukkoltak elő az iskolai könyvtárosok, amelynek beszámolóit a Hargita Megyei Iskolai Könyvtárosok Blogján olvashatják (olvashatjátok) a Rendezvények, Iskolai Könyvtári világhónap, Könyvtár, olvasás stb. linkek alatt.

Blogcím: www.hriskkonyvtaros.blogspot.com 

 

Nekünk és rólunk, könyvtárainkról szóló olvasmány a ReMeK-e hírlevél. Megjelenik havonta. Olvasható a világhálón. Megrendelést Bákai Magdolnánál lehet kérni a bakai.magdolna@gmail.com címen vagy jelezze (jelezzétek) a ReMeK-e-hirlevel-subscribe@yahoogroups.comon