I S K O L A I      K Ö N Y V T Á R  - A Hargita Megyei Iskolai Könyvtárosok éves beszámolója -

2019. tizenötödik száma

“A jövő könyvtára” szakmai konferencia Székelyudvarhelyen

 

2018. augusztus 30-31. között került sor a magyar könyvtárak együttműködése réven a székelyudvarhelyi Városi Könyvtár rendezésében tartandó Kárpát-medencei könyvtárosok konferenciájára.

    A rendezvénysorozat első napját a város Polgármesteri Hivatalának Szent István termében tartották. Az előadások központi témája a könyvtárak megújulásának lehetőségeire választ adó kérdések voltak. Eme kérdések alapvető szempontjai között található az információáradás aktuális helyzetfelmérése, a jelen problémákra keresett megoldások, az olvasói és a könyvtárhasználói igények kielégítése. Hatékony eszköznek bizonyultak az időszerű projektek applikálása, a biblioterápián keresztüli értő olvasás népszerűsítése, különböző foglalkozások, programok életbeléptetése modern olvasói eszközökkel, valamint más tevékenységek, játékok bevezetése (gyerekeknek szülőkkel való közös programok és nemcsak, társasjátékok használata, szabadulószoba, születésnapi rendezvények stb.). Az elmondottak rávilágítottak arra, hogy egy-egy aktuális rendezvény, amely a könyvtár falain belül zajlik le, egyúttal megnöveli a könyvkölcsönzők táborát is. Ha a könyvtár nyitott a jelenlegi könyvtárhasználói elvárásokra, és lehetőséget ad a közösségi rendezvényekre, akkor nagyobb lesz a vonzása, többen látogatnak el oda. Úgy is nevezhetjük a megújult eszközöket alkalmazó könyvtárat ebből a szemszögből, mint kulturális közösségi tér.

   A konferencia résztvevői a Kárpát-medence minden szegeletéből érkeztek.

   Erdélyi iskolai könyvtárosok, akik részt vettek a konferencián: Borbé LeventeCsíkszeredából, Dunkler Réka-Kinga – Székelyudvarhelyről, Kelemen Rebeka – Parajdról, Lakatos Tamás (kultúrigazgató és községi könyvtáros is) – Kászonból, Kiss KárolySepsiszentgyörgyről.     B.L.

Hargita megyei iskolai könyvtárosok módszertani gyűlése

 

2018. október 12-én 9 órakor vette kezdetét a Hargita megyei iskolai könyvtárosok módszertani gyűlése, amelynek témája az“Újdonságok az iskolai könyvtáros tevékenységében” volt.

A gyűlést Márdirosz Ajka-Klára, az Apáczai Csere János Pedagógusok Házának könyvtárosa nyitotta meg.

Ezt követően Dáné Szilárd magyar nyelv és irodalomszakos, valamint a könyvtárakért is felelős tanfelügyelő ecsetelte az iskolai könyvtárosok jelenlegi helyzetét.

Bedő Melinda, a Kájoni János Hargita Megyei Könyvtár osztályvezető könyvtárosa az új adatvédelmi előírásokról adott felvilágosítást, amelyek a könyvtárakra is vonatkoznak. 

Hatos Melinda, a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium könyvtárosa bemutatta saját munkatervét.

Crăciun Mariana, a baláni Liviu Rebreanu Szaklíceum könyvtárosa az iskolai könyvtárak aktivitásának műveleti eljárásait vázolta fel.

Egyed Daniela, a csíkszeredai Nagy István Művészeti Líceum könyvtárosa a könyv lényeges kulturális szerepéről, az olvasóvá nevelés fontosságáról beszélt.

A beszélgetés Márdirosz Ajka-Klára továbbképzőkről tett ajánlásával folytatódott.

Gal Rodica, az érdemfokozati doszár összeállításáról tartott ismertetőt.

Az összejövetel második felében az iskolai könyvtárosok régiókba csoportosulva beszélték meg problémáikat.   

Borbé Levente, könyvtárpedagógus

Csíkszék könyvtárosainak módszertani gyűlése

 

   2019. február 7-én délelőtt 10 órakor látta vendégül Bölöni Melinda, a Nagy Imre Általános Iskola könyvtárosa a Csík körzeti iskolai könyvtárosokat és meghívottjaikat.

   Bölöni Melinda rövid köszöntője után Szabó Irén Ottilia, a Hargita Megyei Nevelési Tanácsadó- és Erőforrás Központ vezetője tartott előadást az Olvasási szokások és nehézségek iskolás korú gyerekeknél címmel. A másfél órás interaktív megbeszélés kis szakmai ismerkedéssel kezdődött, megtoldva a legjobb élménnyel azon a héten. Szabó Irén Ottilia kiemelte az olvasás döntő szerepének fontosságát, amelynek alapköve a család kellene hogy legyen.

   Kis szünetet követve jómagam beszéltem A biblioterápia alkalmazása az iskolában címmel. Végül Lázár Ervin egyik meséjét adtam elő, eljátszva a legfontosabb szereplőket abban a műben.

   A metodikai nap az iskolai könyvtárosok általános problémáinak megbeszélésével zárult, mint az állások megszüntetése, azok összekapcsolása másmilyen tevékenységekkel, a könyvek és más dokumentumok beszerzésének ellehetetlenítése stb.

A rendezvény szervezői: Bölöni Melinda, Egyed Daniela és Márdirosz Ajka-Klára és jómagam.                                  Borbé Levente, könyvtáros

Udvarhelyszéki könyvtárosok módszertani napja

 

   2019. április 10-én került sor az udvarhelyszéki könyvtárosok módszertani napjára, a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskolában. Tevékenységünk témája: Olvasásra nevelés az iskolai könyvtárakban. Módszerek az olvasók megtartására. Az első bemutató egy Erasmus+ projekt felvázolása volt Európai legendák, nemzeti irodalmi hősök címmel.  A projektről Hatos Melinda, a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium könyvtárosa számolt be, aki a program helyi koordinátora. Marossy Enikő, a Bányai János Szakközépiskola könyvtárosa egy irodalmi- műveltségi vetélkedőről számolt be, melyet az Eötvös József Szakközépiskola könyvtárosával, Botorok Ildikóval szervezett.

A következő beszámolót Kántor Ágnes, a székelykeresztúri Petőfi Sándor Általános Iskola könyvtárosa tartotta Könyvek karácsonya címmel. Dunkler Réka házigazda egy olyan tevékenységet mutatott be nekünk, amely román és magyar nyelven egyaránt megvalósítható. A projekt címe Cartea mea preferată, ami tulajdonképpen maga a végtermék.

Hatos Melinda, könyvtáros

Csíki iskolai könyvtárosok karácsonyi ajándékozása 2018

Az Egyed Daniela ötletéből megvalósult iskolai könyvtárosok karácsonyi meglepetése folytatódott. Szintén az ő szervezése által sikerült több csíki iskolai könyvtárt mozgósítani.

A könyvek az adományokból lettek kiválogatva, iskolánként külön-külön. Akik részt tudtak venni a programban, ajándékcsomagot állítottak össze a csíksomlyói tüdőkórház betegeinek. A csomagok könyveket, folyóiratokat, játékokat, írószereket, gyümölcsöt és édességet tartalmaztak. Az ajándékcsomagot Borbé Levente, Egyed Daniela könyvtárosok, és Vass Márta tanárnő a Nagy István Művészeti Líceumból 2018. december huszadikán adták át az ott jelenlévő nővéreknek. Az ajándékozó könyvtárosok névsora: Borbé Levente - Csíkszereda, Márton Áron Főgimnázium, Bölöni Melinda - Csíkszereda, Nagy Imre Általános Iskola, Egyed Daniela - Csíkszereda, Nagy István Művészeti Líceum, Gábor Emilia - Csíkkarcfalva, Mártonffy György Általános Iskola.                                       Borbé Levente

 

 

Továbbképző az olvasóvá nevelésről

 

     A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége A gyermek olvasóvá nevelésének módszerei az iskolai könyvtári munkában címmel szervezett továbbképzőt az iskolai könyvtárosok számára. A főszervező Márdirosz Ajka-Klára volt.

A továbbképzésnek helyt adó intézmény az Apáczai Csere János csíkszeredai Pedagógusok Háza volt. A képző Magyarországról érkezett, a Budapesti Könyvtári Intézet munkatársa, Hock Zsuzsanna személyében.

A 20 órás háromnapos továbbképző inkább azokra a könyvtárosi praktikákra fókuszált, amelyeket könnyebben lehet kivitelezni az iskolai könyvtárban.

Első nap bemelegítésként a résztvevők arról az iskolai könyvtárról beszéltek, amelyben jelenleg tevékenykednek.

Szó esett a PISA és a PIRLS mérésekről, s annak helyi hasznáról, mint az olvasásfejlesztés könyvtári lehetőségei, vagy a helyi olvasás mérési eszközei.

A hétfői program záróakkordja A Márton Áron Főgimnázium látogatása volt, amelyet jómagam vezettem. Kis iskolatörténettel indítottam, belefoglalva a könyvtártörténetet. A vendégek láthatták a Tudásközpontot, az iskolamúzeumot és a gimnázium kápolnáját azaz dísztermét.

Kedden az olvasáspedagógia bugyraiban kalauzolt el Hock Zsuzsanna. Betekintést nyertünk a szövegértés, az olvasás, és az ebben rejlő iskolai könyvtári munka lehetőségeibe. Például egy kép alapján is össze lehet hozni egy egész könyvtárosi programot több tanárkolléga bevonásával.

A szerdai napon az olvasásfejlesztő programokat boncolgattuk. Itt példák hangzottak el bemutatóval egybekötve, némelyiket helyben kipróbálva, gyakorlatba ültetve lehetett jobban megismerni. A nap második felében a tapasztalatok alapján, irányított beszélgetésen keresztül, csoportmunka folyt. A továbbképző résztvevői: Bakó Edit Csíkpálfalva, Gábor EmíliaCsíkkarcfalva, Székely EdithCsíkszentdomokos, Nagy ArankaCsíkszentmárton, Borbé Levente, Bölöny Melinda, Dánél Hajnalka, Egyed Daniela, Kovács Edit, Kristó Zita, Márdirosz Ajka, Molnár Gyula és Salamon-Magyari ÉvaCsíkszereda, Portik-Bákai AnnaGyergyóremete, Becher Ibolya és Beleuță Zita-MáriaKézdivásárhely, Deme Károly-ZsoltMaroshévíz, Kelemen RebekaParajd, Forreiter Csilla, László Emese, Mákszem Olga és Török JuliannaSepsiszentgyörgy, Mihály NoémiSzentegyháza, Hatos Melinda és Kántor ÁgnesSzékelykeresztúr     Borbé Levente

Biblioterápia iskolai könyvtárosoknak

 

 A csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok házában 2019. március 11-13. között az iskolai könyvtárosok számára három napos biblioterápiás képzés zajlott Márdirosz Ajka-Klárának köszönhetően. Témája A biblioterápia módszereinek használata az iskolai könyvtárban volt.

A továbbképzőt Pöllnitz Ilona, a Székelyföldi Oktatási és Módszertani Központ vezetője nyitotta meg, amely után Bartos Éva a budapesti Könyvtári Intézet nyugalmazott igazgatója, a magyarországi könyvtári biblioterápia megalapozója, a Magyar Biblioterápiás Társaság titkárának köszöntő beszéde hangzott el.           

A továbbképző Bartos Éva előadásával folytatódott. Esődleges célként az olvasási kultúra elősegítésének és erősítésének módozatait vonultatta fel az iskolai könyvtárosi, tanítói és tanári munkában.

A program a biblioterápia meghatározását követően annak történeti és elméleti alapjainak bemutatásával folytatódott. Utána került sor a gyakorlati ismertetésre. A tanfolyam felhívta a résztvevők figyelmét arra, hogy egy másmilyen módszer alkalmazásával is lehet sikert elérni nemcsak az olvasásban, hanem az emberi kommunikációk és kapcsolatok javításában is.

A három napos képzés gyakorlati részében meg lehetett ismerni a biblioterápia módszertanát, a hatékony kommunikáció alkalmazási fortélyait, annak szakirodalmát. A képzésen résztvevők névsora: Borbé Levente, Dánél Hajnalka, Egyed Daniela, Márdirosz Ajka-Klára és Hanner Emőke Csíkszeredából; Rodé Enikő Csikszentsimonról; Tamás Tünde Csíkszépvízről; Mezei Mihály Gyergyóditróból, Ambrus Emese-Mária Gyimesfelsőlokról; Beleuța Zita-Mária Kézdivásárhelyről; Varga Emese Kovásznáról; Kiss László Sepsiszentgyörgyről; Botorok Ildikó, Deák Enikő, Marossy Enikő és Szász Enikő Székelyudvarhelyről; Grünesz Orsolya és Schmidt Anita Kolozsvárról; Mihály Noémi és Simó Ildikó Szentegyházáról.                                  Borbé L.

Könyvtárosok az iskolában – Annak dacára, hogy semmi túlzás nélkül, missziós tevékenységet folytatnak az olvasás megszerettetésében az iskolai könyvtárosok zöme, méltatlanul bánnak vélük. Nem hagyják, hogy végezzék saját munkájukat, még azoknak sem, akik egész állásban maradtak. Minden fontosabb kezdett lenni, mint maga a könyvek szeretetének továbbadása. A plusz feladatok leterhelik őket, és képtelenek mindenfelé figyelni. Sajnos az egész rendszer úgy rossz, ahogy van.

2019. április 23-24. között a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium Domokos Géza könyvtárában biblioterápiás képzés zajlott, amelyet László Emese, a Csutak Vilmos Pedagógusok Házának könyvtárosa, valamint Forreiter Csilla házigazda könyvtárosa nyitottak meg.

A továbbképző első napján a résztvevők megismerkedhettek a biblioterápia fogalmával, történetével, visszanyúlva múltbéli gyökereihez egészen a jelenben zajló tevékenységek ismertetéséig. Délután a biblioterápiás módszer alkotó elemeinek bemutatásával folytatódott. Másnap az elhangzottak gyakorlatba ültetéséről esett szó, a biblioterápiás tevékenység előkészítésének, lebonyolításának és kiértékelésének módszereiről. Hangsúlyozvaz irodalomtanítás és a biblioterápiás tevékenységek közötti kapcsolatok és eltérések bemutatására is.

A program szervezésében részt vettek (névsor szerint): Forreiter Csilla, a Székely Mikó Kollégium könyvtárosa, László Emese, a Csutak Vilmos Pedagógusok házának könyvtárosa, Nagy Erika, a Csutak Vilmos Pedagógusok házának programszervező tanára, valamint Török Julianna, Puskás Tivadar Szakközépiskola könyvtárosa, mindhárman Sepsiszentgyörgyről. Résztvevők névsora: Sepsibodok: Nyíregyházi Edit (könyvtáros), Dálnok: Marosi Éva (tanító), Kézdivásárhely: Bartis Piroska (könyvtáros), Becher Ibolya(könyvtáros), Beleuţă Zita-Mária (könyvtáros), Dezső Beáta-Katalin(tanár), Dezső Ildikó (könyvtáros) Kovászna: Varga Emese (könyvtáros), Ozsdola: Páll Mária (tanító) Sepsiszentgyörgy: Bodor Vilma (tanár), Cserei Hajnal (tanító),Forreiter Csilla-Éva (könyvtáros), Hajdú Laura (óvónő), Haraszti Judit (tiszteletbeli könyvtáros), Jakab Anna-Mária-Zsófia (könyvtáros), Kiss Károly (tanár, könyvtáros), László Emese (könyvtáros), Mákszem Olga (könyvtáros), Szonda Kinga (tanár), Tankó Andrea(egyetemista), Tankó Blanka-Mária (tanító),Török Julianna(könyvtáros)

A továbbképző  megtartója : Borbé Levente könyvtárpedagógus

 

Könyvtárosi témával kapcsolatos anyagot megjelentetés céljából be lehet küldeni a borbelevi@yahoo.fr címre.

 

A Hargita megyei iskolai könyvtárosok összegző lapja a 2017-es esztendőben.    Szerkesztette: Borbé Levente

 

Az elmúlt tanévben több rendezvénnyel rukkoltak elő az iskolai könyvtárosok, amelynek beszámolóit a Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok Blogján olvashatják (olvashatjátok) a Rendezvények, Iskolai Könyvtári világhónap, Könyvtár, olvasás stb. linkek alatt. Link: http://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com

Blognév változtatás

Kedves könyvtáros kollégák! Közzététetik, hogy ezután a Hargita Megyei Iskolai Könyvtárosok Blogja a Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok Blogja elnevezést fogja viselni. A változtatás oka az, hogy székelyföldi kollégáink egyre intenzívebben vesznek részt a vitákban és a tevékenységük megosztásában. Természetesen ezt a kezdeményezést ők maguk sugallták.

* * *

Szeretettel fogadjuk az erdélyi iskolai könyvtárosok szakmai ötleteit, élményeit és beszámolóit is!

 

Borbé Levente,

könyvtáros,

Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda

 

 

Nekünk és rólunk, könyvtárainkról szóló olvasmány a ReMeK-e hírlevél. Megjelenik havonta. Olvasható a világhálón. Megrendelést Bákai Magdolnánál lehet kérni a bakai.magdolna@gmail.com címen vagy jelezze (jelezzétek) a ReMeK-e-hirlevel-subscribe@yahoogroups.comon