I S K O L A I      K Ö N Y V T Á R  - A Hargita Megyei Iskolai Könyvtárosok éves beszámolója -

2020. tizenhatodik száma

“A jövő könyvtára” szakmai konferencia Székelyudvarhelyen 2019

  2019. augusztus 29-30-án volt a székelyudvarhelyi Nyírő József Városi Könyvtár rendezésében megtartott Kárpát-medencei könyvtárosok konferenciája. Az eseményen közel százan vettek részt.

   Az első nap programjait a városi Polgármesteri Hivatal Szent István termében tartották. Szőcs Endre főszervező köszntő beszéde után Koreny Ágnes, a budapesti Szabó Ervin Könyvtár főigazgató helyettese tartotta „A könyvtár, mint közösségi tér” címmel. Marosvásárhelyi Adrienn, a Pécsi Tudományegyetemi Könyvtár és Tudásközpont könyvtáros biblioterapeutája, a drámapedagógia könyvtári használatára hívta fel a figyelmet. Rövid szünet után Lotta Muurien a Helsinkiben található Oodi Központi       Könyvtárat mutatta be. Az utolsó előadók Juhász Zoltán és Kertész Zoltán voltak a Békés Megyei Könyvtártól. Rövid könyvtári ismertető után a könyvtár újdonságait, a Kollabor és Digilabor tevékenységét mutatták be.

Délután a székelyudvarhelyi könyvtár gyakorlati foglalkozásaiba nyerhettek betekintést a résztvevők. Jómagam a digitális planetáriumot tekintettem meg, és részt vettem fizikai kísérleteken is.  A gyakorlati tevékenységek vezetői: Kisfaludi Erika – Quilling papírcsík technika, Kovács Erzsébet – Könyvtárpedagógia, Sándor Krisztina – Fizikai kísérletek, Szabó Károly – Fényírda és cianótípia, Péter Gabriella – 3D film, Szőcs Endre – Digitális planetárium, Tóth Melinda – Olvasóklub

  A konferencia második napján kerekesztal-beszélgetések következtek. A jelenlévő könyvtárosok választhattak az előző napi előadások témájából, amelyet a kiválasztott előadóval/előadókkal folytattak. Az érdeklődők jobban megismerhették azt a szakterületet, tevékenységet, amelyre a legjobban kíváncsiak voltak. Ezt követve a Románia Magyar Könyvtárosok Egyesületének éves közgyűlésére került sor. Este a Nyitott Könyvek Éjszakáján, mint tavaly is, a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár dolgozói is tevékenykedtek.

Erdélyi iskolai könyvtárosok aki részt vettek a konferencián: Barabás Zója, Borbé Levente, Dunkler Réka-Kinga, Forreiter Csilla, Kelemen Rebeka, Lakatos Tamás (községi könyvtáros is), Kiss Károly.

   A konferencia levezetője Gálovics Rózsa, a székelyudvarhelyi Nyirő József Városi Könyvtár munkatársa volt.    B.L

Olvass többet! határtalanul – 2019 - KOVÁSZNA

  Kovászna városa 2019. október 19-én második alkalommal tartotta meg az Olvass többet! Határtalanul – magyarul nemzetközi irodalmi szakmai konferenciát.

A köszöntőbeszédek után Peternainé Juhász Zsuzsa, a debreceni Ady Endre Gimnázium magyartanára, könyvtáros tanára, Az Olvass többet! ajánlott olvasmányai és a projektmódszer lehetőségei magyarórán című bemutatójával kezdődött. Kónya István, a debreceni Ady Endre Gimnázium matematika- és informatika szakos és versenyszervező tanára az olvasás magával ragadó szépségéről beszélt. Hatos Melinda, a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium könyvtárosa az olvasótáborok varázsáról és az Erasmus+ projekt hatékonyságáról tartott előadást. Lazić Éva, a szabadkai Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola közgazdász tanára üzenetét Bede Emese olvasta fel. Az előadásra szánt szöveg a vajdasági magyar kisebbség helyzetével, és a Délvidék olvasás-népszerűsítésével foglalkozott. Tamás Adél, a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola magyartanára az alternatív tankönyvírás világába kalauzolt el. Kovács Anikónak, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Líceum magyartanárának személyes otthoni tapasztalataiból kiindulva sikerült megvalósítania munkájában az ajánlott művek olvasómappákban történő feldolgozását. Fülöp Éva, a kassai Szakkay József Szakközépiskola könyvtárosának előadás anyagát Varga Emese olvasta fel. Az ebédszünetet után Molnár Juliánna, az Olvass többet! Határtalanul magyarul 2018-as kiadványát mutatta be. Borbé Levente, a csíkszeredai Márton Áron Fögimnázium könyvtárosa a mesélés megéléséről, az olvasóvá válásról és ennek a tudásnak a továbbadásáról beszélt. Kovács Enikő, a brassói 15-ös  , - és  Ugron Levente a  2-es Számú Általános Iskola magyartanára az általuk szervezett Irodalom – és természetbarátok táborának hangulatáról meséltek. Nagy-Bákai Réka és Kolumbán Melinda, a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei könyvtár olvasásnépszerűsítő rendezvényeiről számoltak be. A konferencia könyvkiállítással is büszkélkedhetett, amelyet a résztvevők megnézhettek, beleolvashattak.  MÁF könyvtárosa

„Kájoni János öröksége” vetélkedő

2019. november 15-én került sor a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár rendezésében a Kájoni János öröksége című vetélkedő döntője, amely a Kájoni János születésének 390-ik évfordulójára volt megrendezve középiskolás diákok számára. A vetélkedőt két fordulósra tervezték. Az első fordulóban 19 (tizenkilenc) három diákból álló középiskolás csapat próbálkozott. Az elért eredmények szerint az első 6 (hat) legjobb csapat jutott tovább. Ebből három a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumból, egy a csíkszeredai Joannes Kájoni Szakközépiskolából, egy a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközponttól, és még egy a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnáziumból. Első körbe a diákok Kájoni egyik tevékenységét mutatták be. Ezt követően a vetélkedő online kvízversennyel folytatódott.

A díjazáskor Kelemen Katalin, a Kájoni János Megyei Könytár könyvtárosa, és a műsor levezetője elmondta, hogy a diákok nagyon jól teljesítettek.

I. helyet a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium IX. osztályos csapata nyerte.

  A Márton Áron Főgimnázium csapatait az intézmény könyvtárosa, Borbé Levente helyi szervező és a felkészülés egyik kisegítője, míg a többi csoportot a felkészítő tanárok kísérték el.

  A zsűri tagjai a következők voltak: Fazakas Gabriella, a Hargita Megyei Kulturális Központtól, Gyulai Arthur, a Kájoni János Megyei Könyvtár Igazgatója, valamint ifjú Szabó András zenetanár, a Nagy István Művészeti Líceumtól.  B.L.

IRIS Őszi szavalóverseny a csíkszeredai Joannes Kajoni Szakközépiskolában - 2019

   Iskolánkban idén is megrendezésre került a hagyományos IRIS Őszi szavalóverseny. A rendezvény időpontja 2019. november 7., helyszíne az iskola multimédia terme volt. Az előző évekhez hasonlóan a szavalóverseny két nyelven zajlott románul és magyarul. A magyarul szavalók kötelező verse Petőfi Sándor Szeptember végén című költeménye volt, a románul szavalók kötelező verse Mihai Eminescu Afară-i toamnă című alkotása volt. A versenyen a város középiskoláiból IX-XII-es tanulók vettek részt, összesen 15 magyarul és 16 románul szavaló versenyző a Márton Áron Főgimnáziumból, az Octavian Goga Kollégiumból, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumból, a Nagy István Művészeti Középiskolából, a Venczel József Szakközépiskolából, a Kós Károly Szakközépiskolából, a Székely Károly Szakközépiskolából és a Joannes Kájoni Szakközépiskolából, tanáraik kíséretében. A versenyt Molnár Erika X. B osztályos tanuló nyitotta meg, a résztvevőket köszöntötte Sükösd Annamária igazgatónő és Oanea Sergiu Manuel aligazgató. Sárossy Gabriella és Busuioc Stelian tanárok ismertették a szavalóversennyel kapcsolatos tudnivalókat. A zsűri tagjai: Sükösd Annamária igazgató, Sárossy Gabriella, Negru Réka tanárnők, Busuioc Stelian tanár és jómagam, Kovács Edit könyvtáros.

„Olvasói utazás” a Márton Áron Főgimnáziumban, 2019

Az első 2019-i biblioterápiai foglalkozásom októberi és novemberi hónapokban zajlott, heti egy alkalommal, Markó Ilona magyar nyelv és irodalom szakos tanárnő a X.B-t segítségével. A lényeg a közösség összekovácsolódása és egyesekben a szórakozottság és a szétszórtság csökkentése, azaz a figyelem erősítése volt. Az első közös találkozón ismertettem a foglalkozás lényegét, és a tanárnővel kialakítottuk a két csoportot. Itt figyelembe kellett vegyük a sportoló gyerekeket, hogy milyen időszakban tudnának inkább jelen lenni.

Azt tapasztaltam hogy a foglalkozások alatt kevésbé a diákok mernek megnyilvánulni, viszont a foglalkozások előrehaladtával levetkőzték gátlásaikat, és már néhány őket érintő személyesebb problémáról is mertek nyíltabban beszélni. Ezek közül a kiközösítéstől való félelemről, az unalomról, meg a szeretetről beszéltek nyomatékosabban. Azt láttam, hogy egyesek megszelídültek, mások meg megfontoltabbak lettek, vagyis nem szégyellették (annyira) tetteiket, s annak következményét, kezdték vállalni saját magukat. A kitöltött tesztek is ezt bizonyították. Talán jó lett volna még egy-két óra, de most ennyi fért bele ebbe az időkeretbe, amit ki tudtunk hozni Markó Ilona tanárnő segítségével. Végkonkluzió az, hogy az „Olvasói utazást” nem tszabad abbahagyni, mert a tapasztalatok alapján a diákok nagyon kedvelik. Sokat kapna, és sokat adnak magukból.                                 Borbé Levente

 

 

 Járványkönyvtár, avagy az iskolai könyvtárak tevékenységének lehetőségei a kialakult koronavírus helyzet alatt.

 

    2020. március 11-től az iskolák zárva maradtak a diákok és a tanárok előtt. A személyzet továbbra is bejárt, noha a tevékenységük más formát öltött.

   Az iskolai könyvtárosok nagy része minden további nélkül bekapcsolódott az iskolai teendők elvégzésébe, valamint online munkával folytatta munkáját.

    Elsőnek a tankönyvrendelés feladatának teljesítése ugrott be, majd később a diákokkal és a tanárokkal való kapcsolattartás.

  Eme tevékenységek alatt meglátszott a könyvtárostársadalomban lévő összetartás, hiszen a közkönyvtárosok munkája tekintélyes mértékkel besegített tevékenységünkben. Itt a az online könyv- és folyóirat ajánlókra, az ingyenesen felajánlott könyvek elérhetőségére, diákoknak meghirdetett pályázatokra és online versenyekre, kvízjátékokra lehet gondolni. Természetesen, elsősorban a székelyföldi közkönyvtáraktól kaptak tömérdek anyagot, amelyet hasznosítani tudtak a munkájuk során.

   Külön Dicséretett érdemel a csíkszeredai Kájoni János Hargita Megyei Könyvtár, amelynek naprakész online elérhetőségei nagyban segítették az iskolai könyvtárosok munkáját. Itt lehetett tájékozódni a hazai, a magyarországi és a nemzetközi könyvtárak hasznos online tevékenységéről.

    Ez idő alatt az iskolai könyvtárosok is igyekeztek máshonnanról is beszerezni a fontos online pedagógia anyagokat, amelyek segítik a tanítás menetét. A kapott kapott információkat blogokon, közösségi oldalakon (facebook, instagram, yahoogroups stb.) osztották meg, hogy közülük bárki könnyen hozzáférhessen, és tudja továbbajánlani az érdekelteknek.

 Sokan közülük, könyvajánlókat és a tanuláshoz hasznos anyagokat tettek fel a könyvtárosi, valamint iskolai honlapokra, blogokra a diákok számára, ezzel is megkönnyítve a frissen kialakult helyzet adta online oktatás nehézségét.

 A fentiekhez még annyi hozzátehető, hogy kérésre e-mailen is továbbküldték a diákoknak a kért anyagot és köteteket.

  Azonban a tankönyvekkel foglalkozó iskolai könyvtárosok újabb kihívásoknak néznek elébe. A végzős osztályoktól össze lehet gyűjteni a felkészítők során, de a többiek  szeptemberre maradtak, hiszen nem kaptak engedélyt, hogy beléphessenek az intézménybe.

    Az iskolai könyvtárosok ugyanakkor besegítettek az iskolájuk adminisztratív tevékenységébe is, mint titkárság, könyvelőség st.

   Egyed Daniella könyvtáros a csíkszeredai Nagy István Művészeti Líceumtól részletesen beszámolt az online tevékenységéről a könyvtárosi blogon.     B.L.

Felolvasómaraton 2020

A Kájoni János Hargita Megyei Könyvtár immáron 12. alkalommal szervezte meg a felolvasómaratont. A rendezvény idei időpontja 2020. február 18. volt.

 

  A felolvasómaraton kiválasztott szerzője ezúttal a 115 éve született József Attila, a magyar költészet egyik óriása volt.

A rendezvényhez plakátokat készítettek. Plakátokon kívül József Attiláról szóló életrajzi adatokat, verseket és főleg fotókat állítottak ki. De néztek videókat, megzenésített verseket, vagy együtt szavaltak, akár egy egész osztálynyi csapat. A kisebb diákok rajzokat készítettek Petőfiről, és verseiről. Vagy sajátmaguk készítettek könyvjelzőket.

   Voltak könyvtárosok és magyar tanárok, valamint tanítónők, akik a résztvevő osztályoknak kis előadást tartottak József Attila életéről, lelkivilágáról, valamint munkásságáról. A diákok többsége József Attila ismertebb verseit olvasta fel. Azonban akadtak olyanok is, akik a költő életrajzából, vagy román nyelvre fordított költeményeiből válogattak böngészésre.

   A felolvasómaraton résztvevő diákja és pedagógusai a Hargita megyei könyvtár által tervezett József Attila könyvjelzőket kapták ajándékba.

  A megye területén ugyanúgy, mint Székelyföldön számos iskolájában tartottak felolvasómaratont.

 Az eseményről a Székelyföldi Iskolai Könyvtárásák blogjára a következő iskolai könyvtárosok írtak beszámolót: Barabás Zója – Móra Ferenc Általános Iskola, Székelyudvarhely; Bedő Melinda – Nagy Imre Általános Iskola, Csíkszereda; Borbé Levente – Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda; Dánél Hajnalka – Petőfi Sándor Általános Iskola, Csíkszereda; Forreiter Csilla – Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy; Kelemen Rebeka – Sóvidéki általános iskolák könyvtárosa; Kovács Edit – Joannes Kájoni Szakközépiskola, Csíkszereda; Török Júlia – Puskás Tivadar Szakközépiskola, Sepsiszentgyörgy;                   B.L.

Képzeletbeli interjú egy könyvtárossal                       Kérdezett: k-Roy                              Készítette:  Kiss Károly  könyvtáros és tanár

·       Neve ?                                                                     - Kerek Ferkó (Móricz)                                                         Sepsiszentgyörgyről

·       Hol lakik ?                                                               A város peremén ( József Jolán)

·       Mondjon valamit a házasságáról ?                           Különös házasság (Mikszáth )

·       Hogyan jönnek ki az apósával ?                              A vén gazember (Mikszáth)

·       Vannak gyerekei ?                                                   Ábel (Tamási) és Abigél (Szabó Magda) / Ábel és Eszter (Gárdonyi)

·       Az édesapja ?                                                           Az anyember (Jókai)

·       Mit tanácsolt önnek ?                                               Légy jó mindhalálig (Móricz)

·       Hol nőtt fel ?                                                            A kastély árnyékában (Wass Albert)

·       Milyenek a diákjai ?                                 Kedves csirkefogók (Steinbeck)

·       Melyik vakációt kedveli a legjobban ?                     A Kétévi vakáció -t (Verne)

·       Nyári tervei ?                                                          80 nap alatt a Föld körül ( Verne ), Utazás a Föld középpontja felé ( Verne )

·       Kedvenc panziója ?                                                  Tamás bátya kunyhója (Harriet Beecher Stowe)

·       Melyek a kedvenc virágai ?                                    A sárga rózsa (Jókai) , Árvácska (Móricz), A fekete tulipán (Dumas)

·       Van-e kedvenc állata ?                                             Pacsirta (Kosztolányi)

·       Milyen ékszer illik önhöz ?                                      Fekete gyémántok (Jókai)

·       Mi volt az előző életében ?                                       Koldus és királyfi (Mark Twain)

·       Mivel tölti a hétvégéjét ?                                          Billiárd fél tízkor (Heinrich Böll)

·       Mi a véleménye a politikusokról ?                           A nyomorultak (Victor Hugo)

·       Mikor megy nyugdíjba ?                                         Húsz év múlva (Dumas

 

Könyvtárosi témával kapcsolatos anyagot megjelentetés céljából be lehet küldeni a borbelevi@yahoo.fr címre.

 

AHargita megyei iskolai könyvtárosok összegző lapja a 2020-es esztendőben. Szerkesztette: Borbé Levente

Az elmúlt tanévben több rendezvénnyel rukkoltak elő az iskolai könyvtárosok, amelynek beszámolóit a Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok Blogján olvashatják (olvashatjátok) a Rendezvények, Iskolai Könyvtári világhónap, Könyvtár, olvasás stb. linkek alatt. Link: http://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com

* * *

Szeretettel fogadjuk az erdélyi iskolai könyvtárosok szakmai ötleteit, élményeit és beszámolóit is!

 

Borbé Levente,

könyvtáros,

Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda

Nekünk és rólunk, könyvtárainkról szóló olvasmány a ReMeK-e hírlevél. Megjelenik havonta. Olvasható a világhálón. Megrendelést Bákai Magdolnánál lehet kérni a bakai.magdolna@gmail.com címen vagy jelezze (jelezzétek) a ReMeK-e-hirlevel-subscribe@yahoogroups.com –on