I S K O L A I      K Ö N Y V T Á R  - A Hargita Megyei Iskolai Könyvtárosok éves beszámolója -

2022. tizennyolcadik száma

A Magyar Népmese napjáról a székelyföldi iskolai könyvtárakban

Székelyföldön a Magyar Népmese Napján alig akadt olyan óvoda, általános iskola, amihez még a líceumok is csatlakoztak, ahol ne ünnepelték volna meg ezt a remek ünnepet. Zömében Benedek Elek mesemondó tiszteletére az ő mesegyűjteményéből válogattak. Természetesen nemcsak felolvastak, hanem, hallgattak és néztek is népmeséket, mesemondókat hívtak meg.

 A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban több osztály ellátogatott a könyvtárba, ahol mesét hallgattak, rajzoltak, játszódtak. A II. A osztály diákjai abban a szerencsében részesültek, hogy a Domokos Géza könyvtár olvasótermében ülve megismerkedhettek Elek apó egyik ükunokájával, Bíró Borókával, akivel virtuális sétán vehettek részt a kisbaconi Benedek Elek Emlékház kertjében.  Hír: Forreiter Csilla

  Benedek Elek születésének napját a Mikes Kelemen Elméleti Líceum diákjai az iskola könyvtárban egy héten át ünnepelték a népmesét.  A  könyvtáros nem mesét olvasott, hanem ő maga volt a mesemondó, felhasználván Benedek Elek népmeséinek elemeit, a résztvevők segítségével alakítva azokat. Hír: Kiss László

  A székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskolában a Magyar Népmese napja a ,,Mesepárnán, mesék szárnyán’’ nevet kapta. Barabás Zója könyvtáros kényelmes ülőalkalmatosságot hozott létre hallgatóinak az iskolai könyvtárban. Ő maga Benedek Elek mesegyűjteményéből válogatva olvasott fel. A hallgatók igencsak élvezték ezt a varázslatos kalandot.

  A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa virtuális kalandra csábította a diákokat. A gimnázium diákjai már az általános iskolákban ismerték a népmeséket. Feladatuk az volt, hogy válasszák ki a legérdekesebbeket közülük. Győzött a becsületesség, az agyafúrtság és a szerelem. Utóbbi hír és összeállítás: Borbé Levente

Online szakmai értekezlet az erdélyi magyar iskolai könyvtárosoknak

2021. október tizenegyedikén, hétfőn, 13 órai kezdettel, tekintettel a járványhelyzetre, az erdélyi magyar iskolai könyvtárosok online szakmai értekezletet tartottak.

 Kiss László, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum könyvtárosa beszélt az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Hónapjáról, a nemzetközi iskolai könyvtárak kapcsolatáról.

 Egyed Daniela, a csíkszeredai Nagy István Művészeti Líceum könyvtárosa vette át. A múlt tanévi online tevékenységének beszámolójával indított, majd kitért e tanéveleji munkáira is.

  Dunkler Réka, a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola könyvtárosa a könyvtár költöztetés bonyodalmait ismertette a kollégákkal. A tevékenységeit az osztályokban bonyolította le. Főleg olvasásnépszerűsítő programokat szervezett. De továbbra is maradtak a drámapedagógiával kapcsolatos projektek, és a könyvismertetők.

  Borbé Levente, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa összefoglalta az elmúl tanév munkásságának eseményeit: az általa levezetett továbbképzőket, biblioterápiai foglalkozásokat, a könyvtár és iskolatörténeti, olvasásnépszerűsítő s könyvtárismereti foglalkozásokat.

  Sorra kerültek a járvány alatt kialakult nehézségek megoldására vonatkozó beszélgetések. A könyvtárosok a nem könyvtárosi tevékenységekkel azonos teendőkkel való leterhelése, hanem az online problémák kiküszöbölésére való gyógyír megtalálása volt a cél. Résztvevők névsora: Borbé Levente, Bölöny Melinda, Dánél Hajnalka, Dunkler Réka Kinga, Egyed Daniela, Forreiter Csilla, Gábor Emilia, Gábor Tünde Anikó, Haba-Gagyi Melinda, Hatos Melinda, Kántor Ágnes, Kiss Károly, Kiss László, Lukács Dalma, Kovács Edit, Marossy Enikő, Mákszem Olga, Simó Ildikó, Varga Emese.

Az erdélyi magyar iskolai könyvtároso járvány alatti tevékenysége

A járvány ideje alatt nagyrészt csak online lehetett felvenni a kapcsolatot a helyi, országos, és külföldön élő könyvtárosokkal. Viszont ezek a kapcsolatok részben segítették a könyvtári tevékenységet.

   A 2021 - 2022-es tanévben lehetőség adódott bekapcsolódni a pedagógusók segítségnyújtásába, bizonyos könyvtári munkák elvégzésébe. Ugyanakkor az a virtuális világ adta lehetőségekkel tudták szélesíteni a kért anyag skáláját. Természetesen sokaknál megmaradt a tankönyvrendelés, és egyéb, a nem mindig könyvtári munkával kapcsolatos foglalatosságok. A diákokkal és a tanárokkal való kapcsolattartás szinte elengedhetetlen volt online.

 A közkönyvtárosok munkája tekintélyes mértékkel besegítettek a mindennapi teendőkben. Gondolok itt az online könyv- és folyóirat ajánlókra, az ingyenesen felajánlott könyvek elérhetőségére, diákoknak meghirdetett pályázatokra és online versenyekre, és a kvízjátékokra. Itt érdemes kiemelni a csíkszeredai Kájoni János Hargita Megyei Könyvtár naprakész online elérhetőségét. Azon lehetett tájékozódni a hazai, a magyarországi és a nemzetközi könyvtárak online tevékenységéről. A könyvtárosok a Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok blogján, és másmilyen blogokon, virtuális oldalakon (honlapok, facebook, instagram, yahoogroups stb.) osztották meg a kapott információkat, hogy az érdeklődő tanárok és diákok könnyen hozzáférhessenek.

  Könyvajánlókat és a tanuláshoz hasznos anyagokat tettek fel a könyvtárosi, valamint iskolai honlapokra, blogokra a szintén diákok és tanárok számára egyaránt, ezzel is megkönnyítve az akkori váratlanul kialakult helyzet adta online oktatás nehézségét. Egyes kollégák a gyerekeknek még e-mailen is továbbküldték a kért anyagot és köteteket.

 Ezen kívül jó segítség volt a Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok blogjának naprakész információval való ellátása (román nyelven is működik), amalyen a a havi évfordulók is megtalálhatóak. Ugyanakkor nem kell elfelejteni és a Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesületének  ReMek-e hírlevelét sem, hiszen azzal lehetőség nyílt kitekinteni a hazai és nemzetközi könyvtárosok tevékenységére.

A biblioterápiás tevékenység pedig egyre időszerűbbé vélt, tekintettel a kialakult helyzetre. A facebook-os Székelyföldi biblioterápia oldalra számos könyvajánló, biblioterápiai tevékenységekhez tartozó linkek ismertető várta az érdeklődőket. Hiszen a könyvajánlók, filmajánlók, felolvasások mind összefüggnek a felnövekvő nemzedék lelki fejlődésével, ablakot nyitnak az érzelmek tudatos megélésének világába.

Borbé Levente

Szakmai könyvajánló

  A biblioterápia közelről, azaz „A szentendrei modell”, Bartos Éva biblioterapeuta szerkesztésében, nemcsak egy könyvek általi gyógyítástörténetet ír le, hanem gyakorlati segítséget is nyújt az érdeklődők számára.

   Bevezetőként, Szávai Ilona a Pont Kiadó szerkesztőjének, Bartos Évával való interjúját lehet olvasni. Mint tudjuk, Bartos Éva a magyarországi könyvtári biblioterápia megalapozója.

  A könyvek általi gyógyítás egyik célravezető eszköze az emberi lélek orvoslásának ügye. Ugyanakkor kiváló eljárás lehet a biblioterapeuta által felolvasott mű, annak céljaként, hogy közelebb hozhassa a résztvevőket a könyvek szeretetéhez a foglalkozásokon.

A beszélgetést követően Bartos Éva, Horváth Judit és Magyarné Fekete Katalin élménybeszámolója következik az elmúlt esztendők biblioterápiás foglalkozásaikról. Dr. Oláh Andor orvos és természetgyógyász úttörő biblioterapeuta tevékenységétől kiindulva, hogy milyen fejlődésen ment át az általuk irányított biblioterápiás gyakorlati foglalkozás. A személyes élményekre való visszaemlékezések csak még közelebb hozzák a biblioterápiás módszerek iránti érdeklődőket. Ahogy a lelkes biblioterapeuta kollégák munkájából is kiderül, méltón nevezhető munkájuk a „szentendrei modellnek”, hiszen az évek során egy alapos és jól kidolgozott tanítási témakörrel is foglalkoznak.

    A kötet első része, Gulyás Enikő által bemutatott a Magyar Biblioterápiás Társaság honlapjával zárul. A részletes tájékoztató azt mutatja, hogy igencsak komoly munka folyik e szakma fontosságának ismertetése érdekében.

  A második részben a biblioterápiát elsajátító tanítványok munkái kerülnek előtérbe, ami az emberek személyiségfejlesztésének jelentőségére és a megsegítésére koncentrálódik. Itt különböző korosztályok számára készített foglalkozási terveket lehet tanulmányozni. Ezekre a jól megírt biblioterápiás foglalkozásokra alapozott témák, tematikák. Ötleteket adnak a gyakorlati megvalósítás könnyebb lebonyolítására.

    Külön érdekes részek azok, ahol a továbbképzőkön és tanfolyamokon résztvevők beszélnek az ott ért lelki hatásokról. Ezeknek a tudatosítása vezeti el az embert az önismerethez. Hiszen a biblioterápiás munkát kellő önismeret nélkül nem lehet végezni. Viszont a felkészültség után a biblioterapeuta feladata, hogy a foglalkozások alatt a résztvevők személyisége ki tudjon bontakozni, fejlődést mutasson, amivel jobban tudnak boldogulni a tanulásban és egyáltalán az életben. Oda pedig a foglalkozásvezetőnek elengedhetetlen az empátiakészsége.                                         B. L.

 

 

Online szakmai gyűlés Hargita megyében                              B. L.

2022. febuár 21-én, hétfőn, 12 órai kezdettel a Hargita megyei iskolai könyvtárosok online szakmai gyűlést tartottak.

 A köszöntőbeszéd után Borbé Levente, a gyűlés szervezője egy átfogó ismertetőt tartott az iskolai könyvtárosok járvány alatti tevékenységéről. Ugyanakkor összefoglalta az elmúlt tanév munkásságának eseményeit. Az általa levezetett könyvtárismereti, könyvtártörténeti és iskolatörténeti, valamint olvasásnépszerűsítő foglalkozásokról beszélt. Ezek közül kiemelte a rendkívüli magyar- és osztályfőnöki órák jelentőségét, valamint a biblioterápiai foglalkozásokat. Örült annak, hogy újból fizikai jelenléttel tudta megvalósítani programjait.

Ezt követően Dunkler Réka, a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola könyvtárosa a diákok által kedvelt Kreatív olvasónaplóról beszélt. Többnyire olvasásnépszerűsítő programokat szervezett, amelyet interaktív játékokkal tett érdekessé. Nem maradtak el a drámapedagógiával kapcsolatos projektek és a diákok közös könyvismertetői sem. Végezetül könyvajánlókkal és online könyvtárosi anyagok bemutatásával zárta beszédét.

Egyed Daniela, a csíkszeredai Nagy István Művészeti Líceum könyvtárosa részletesen beszámolt jelenlegi könyvtárosi tevékenységéről. A gyerekek olvasási programokban való bekapcsolódását szorgalmazza. A szokásos művek bemutatásán kívül újabb programokkal népszerűsíti az olvasást, amelyeket a tanítókkal és tanárokkal együtt visznek sikerre. Igaz, a tevékenységeket korosztályokra lebontva tudja megvalósítani.  A könyvajánlók és az interaktív segédeszközök bemutatása is terítékre került.

Hatos Melinda, a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium könyvtárosa többek között az Olvass többet! határtalanul – magyarul nemzetközi olvasó versenyt ajánlotta kollégái figyelmébe. Beszélt az olvasásnépszerűsítő verseny lebonyolításáról, amelyet a verseny facebook oldalán is el lehet érni.

Grünesz Orsolya a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házától elmondta, hogy a szokásos könyvtárosi munkán kívül a Sapientiás diákokkal a könyvtárba beérkező új könyvekhez könyvismertetőket írnak.

Barabás Zóját a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskola könyvtárosát telefonon lehetett elérni. Náluk a könyvtárosi programok, beleértve a kölcsönzést is, osztályonként órához kötöttek. A gyakran járó osztályok diákjai hosszabb programmal látogathatták a könyvtárukat.

Résztvevők névsora: Barabás Zója, Borbé Levente, Dánél Hajnalka, Dunkler Réka Kinga, Egyed Daniela, Gábor Emilia, Gábor Tünde Anikó, Grünesz Orsolya, Hatos Melinda, Kelemen Rebeka, Kovács Edit, Péter Erika, Simó Ildikó.

Nemes Nagy Ágnes felolvasómarton 

eseményeiből tallózva

 

A rendezvény idei időpontja: 2022. február 15 volt. 

 

    A Márton Áron Főgimnázium könyvtárában a felolvasók száma meghaladta a 120-at, de iskolaszinten ennek a száma 350-re tehető. Két osztály diákjai Markó Ilona magyar nyelv és irodalomszakos tanárnő vezetésével a megyei könyvtárban tették tiszteletüket. A rendezvényhez a könyvtáros plakátot készített, a diákoknak verseket nyomtatott és fénymásolt. Mindehhez egy hangulatemelő kiállítás is tartozott. Az olvasómaraton résztvevői láthattak Nemes Nagy Ágnes műveiből, az életrajzáról és munkálkodásáról, valamint meg lehetett tekinteni róla készült fényképeket, és olvasni idézeteket.

   A Székely Mikó Kollégiumban a felolvasást a Domokos Géza könyvtár olvasótermében a X.C osztály tanulói kezdték, akik Kedves Laura tanárnő irányításával előre kiválasztott verseket olvastak fel. Később számos osztály csatlakozott az iskolából.

   Parajd község tanintézményeiben a maraton alatt a tanulók felolvasták és elénekelték a költőnő legismertebb verseit, melyekhez illusztrációk és képversek is készültek. Köszönet a parajdi, alsósófalvi, felsősófalvi és békástanyai lelkes pedagógusoknak!
   A székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskolában  597 tanulót, valamint pedagógust és az iskola alkalmazottjait is megmozgatta meg eme rendezvény.

A gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Líceumban az iskola diákjai az intézmény könyvtárosával és magyar szakos tanáraival csatlakoztak a XIV. Nemes Nagy Ágnes 2022-es felolvasómaratonhoz. A hagyományos felolvasás mellett versillisztrációkat is készítettek.    Összeállította: B.L.

Táborozásra indult vendégek a Márton Áron Főgimnáziumban

   2022. június 27-én, kedden délelőtt az Olvass többet! határtalanul-magyarul nemzetközi verseny győztes csoportja tiszteletét tette a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumban. A vendégek magyarországiak és erdélyiek voltak. Az épületben Borbé Levente könyvtáros kalauzolta el. Hasznos volt számukra a látogatás, hiszen nemcsak a hajdani csíki gimnáziumról s annak könyvtáráról gyűjtöttek információt, hanem megtekinthették az iskolapalota gyönyörű dísztermét, és a benne lévő neves emberek emlékplakettjeit.

 A könyvtárban tett „kaland”, egybe volt kötve egy kis időutazással. Összefoglalót kaptak a ferencesek múltjáról, az iskola történetének fontosabb szakaszairól, és természetesen a könyvtár viszontagságos túléléseiről, gyarapodásáról, és mai állapotának kialakulásáról. Szó esett az iskola illusztris személyiségeiről, valamint a legrégebbi könyvek is bemutatásra kerültek. A kedves vendégeket szemmel láthatólag érdekelte a néhány esztendővel előbb, két részben felújított könyvtár, amelynek jelenlegi formája teljességgel modern és korszerű képet mutat. Ezt követve indultak táborhelyükre, Bükklokára.   B. L

Kerekasztal beszélgetés iskolai könyvtárosoknak

 

  2022. április 14-én, csütörtökön 10 órai kezdettel kerekasztal beszélgetésre voltak invitálva a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házának Bolyai termébe Hargita megye iskolai könyvtárosai.

A beszélgetést Ferencz-Salamon Alpár, a Pedagógusok Háza igazgatója vezette le.

  A téma az iskolai könyvtárak és a dokumentációs-információs központok jelenlegi helyzete és népszerűsítésének lehetősége volt.

  A résztvevők a megye különböző területéről gyűltek össze. Mindegyikük rövid ismertetőt tartott az iskolai könyvtára, valamint a dokumentációs-információs központja tevékenységéről és problémáiról.

  Ferencz-Salamon Alpár hangsúlyt fektetett úgy a dokumentációs-információs központok felszereltségi hiányának megoldására, mint az iskolai könyvtárakéra is. Gondolunk itt a digitális eszközökre, valamint az aktuális tantervhez igazodó szakkönyvekre, és nemcsak.

  A rövid kerekasztal beszélgetés hatékonysága abban mutatkozott meg, hogy egyfajta lehetőséget, és egyben ötletet szolgáltatott a könyvtárosok további munkájának megkönnyítéséhez, ami nemcsak a pedagógiai, hanem a kulturális tevékenységek gördülékenyebb lezajlását is segíti.

Molnár Gyula könytáros kollégánk nyugdíjas lett

    Molnár Gyula a csíkszeredai Kós Károly Építészeti Szakközépiskola könyvtárában, és nemcsak, látta el rábízott feladatait. Oktatóként is tevékenykedett.

   Gyulát (Gyula bácsit) könyvtárosként, több mint egy évtizede, elsősorban a szakmai gyűlésekről ismerjük. Aktívan részt vett a csíkkörzeti, Hargita megyei, megyeközi módszertani napokon. Szinte egyetlenegy lehetőséget sem hagyott ki, hogy tovább képezze magát. Éveken át úgy a helyi, mint az országos és nemzetközi tanfolyamok lelkes tagja maradt. Hozzászólásaiban rávilágított az adott téma lényegére. Személyiségéből fakadóan csendes tagja maradt közösségünknek. Nyugalmat sugárzott. Ösztönzően tudott hatni a munkánk folytatására. Ötleteket adott. Ahol tiszteletét tette, ott igazi párbeszéd alakult ki.

     Tartalmas perceket élhettünk át véle. Igazi tapasztalatcserék voltak azok.

    Éveken át töltötte fel a könyvtárosi anyagokat az erdélyi iskolai könyvtárosi facebook-os csoportokba. Mai napig is aktívan szerepel.                                       B.L

 

Könyvtárosi témával kapcsolatos anyagot megjelentetés céljából be lehet küldeni a borbelevi@gmail.com címre.

 

A Hargita megyei iskolai könyvtárosok összegző lapja a 2022-es esztendőben. Szerkesztette: Borbé Levente

Az elmúlt tanévben több rendezvénnyel rukkoltak elő az iskolai könyvtárosok, amelynek beszámolóit a Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok Blogján olvashatják (olvashatjátok) a Rendezvények, Iskolai Könyvtári világhónap, Könyvtár, olvasás stb. linkek alatt. Link: http://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com

* * *

Szeretettel fogadjuk az erdélyi iskolai könyvtárosok szakmai ötleteit, élményeit és beszámolóit is!

 

Borbé Levente,

könyvtáros,

Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda

* *

Nekünk és rólunk, könyvtárainkról szóló olvasmány a ReMeK-e hírlevél.

Megjelenik havonta. Olvasható a világhálón.

Megrendelhető a következő címen: remekehirlevel@gmail.com