I S K O L A I      K Ö N Y V T Á R  - A Hargita Megyei Iskolai Könyvtárosok éves beszámolója -

2023. tizenkilencedik száma

A Magyar Népmese napjáról a székelyföldi iskolai könyvtárakban

 

Székelyföldön a Magyar Népmese Napján beköltözinek a csodalények  az óvodákba, az általános iskolákba, amihez még a líceumok is csatlakoznak. Nagy ünnep ez héthatáron. Zömében Benedek Elek mesemondó  mesegyűjteményéből folyik a kalandozáshoz szükséges válogatás. Ilyenkor nemcsak felolvasnak, hanem, népmeséket néznek és hallgatnak, valamint mesemondók segítségével élik át a varázslatos történeteket.

 

 Idén is kellőképpen emlékeztek meg a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban a163 éve született nagy mesemondónkról, Benedek Elekről, akinek egyik ükunokája, Bíró Boróka – az internet segítségével –meglátogatta az olvasóteremben tartózkodó negyedikeseket. Távozáskor minden diák kapott ajándékba egy almát Elek apó fáiról.  Hír: Forreiter Csilla

  A sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum elemi tagozatos diákjai Benedek Elek munkásságához méltóan ünnepelték a Magyar népmese napját. Szeptember 30-án mesei szereplők bőrébe bújtak a gyerekek, főszerepet vállaltak a mesék előadásában vagy hallgatóként vettek részt az iskola könyvtárában zajlott mesemondáson.  Hír: Kiss László

  Újra megrendezésre került sor a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskolában a Magyar Népmese napja. Barabás Zója könyvtáros folytatta az előző esztendőkhőz híven a iskolai könyvtárban a népmesék felolvasását. Ő maga Benedek Elek mesegyűjteményéből válogatva olvasott fel. A tartalmas és izgalmas olvasáshoz diákok is csatlakoztak.

    A Gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskola diákjai az előkészítőtől a nyolcadik osztályig részt vettek az iskola könyvtárában megtartott Magyar Népmesenapi rendezvényen. Közös olvasás, mesenézés, beszélgetés folyt, de volt feladatlap, videokészítés és más interaktív feladat is.

 Forrás: Galaczi Mária

  A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa Tamási Áron mesei elemekkel tűzdelt novelláit és regényeit olvasták. Kiindulópont a 125 éve született író emléke volt. A többségében kilencedikes diákok olvasták el  kedvenc történetüket Tamásitól. A kiválasztott műről szóló élményeiket papírra vetették. Néhányuk illusztrációval gazdagította a beszámolóját. Utóbbi hír és összeállítás: Borbé Levente

Tizenöt esztendős a Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok blogja

2007 szeptemberében indult útjára a Hargita Megyei Iskolai Könyvtárosok blogja, a mostani blog elődje. Közel fél esztendő után született meg a román nyelvű változata. Az újabb lehetőségek megnyitották a szakmai kapcsolatok magasabb szintre emelését. Immár minőségi virtuális közösségi terek alakultak ki, ahol a könyvtárosok megoszthatták tapasztalataikat, ötleteket adhattak egymásnak, vitázhattak.

A kommunikáció könnyebbé tétele érdekében fontos volt létrehozni az Erdélyi Iskolai Könyvtárosok elektronikus körlevelét, amelynek több mint száz tagja volt. Sajnos, az iskolai könyvtárosok fokozatos leépítése után ez a szám drasztikusan csökkent. Viszont egy idő után lelkes, könyvtárosi szakma iránt érdeklődő, azt kedvelő magyar nyelv és irodalom szakos kollégák csatlakoztak a táborhoz. A létszámcsökkenés miatt új lépésre volt szükség. A blog 2019 áprilisától vette fel a Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok blogja nevet, a régiót kiszélesítve, bevonva Székelyföld összes magyar iskolai könyvtárosát.

2020 márciusától, a világjárvány elterjedése miatt bizonyos időszakokban csak a virtuális terekben lehetett tevékenykedni. Ezért az iskolai könyvtárak (akik nem tették meg ezt hamarabb) fokozatosan átnyergeltek a világháló közösségi tereibe (Facebook, Messenger). Itt több csoport is megalakult, mint amilyen a Hargita megyei könyvtárosoknak szánt kétnyelvű oldal, a Bolyai Nyári Akadémiás közösségi csapat kis tere, valamint az Erdélyi iskolai könyvtárosok csoportja (Messengeres változatban is). A Székelyföldi Biblioterápia viszont másmilyen közösségi hely. Ide bárki bebocsátást nyer, aki érdeklődik e téma iránt. A jelzett közösségi kommunikációs csatornák segítségével az általunk kívánt információ sebesen célba ér. Természetesen mindennek árnyékában ott áll a blog, amelyen keresztül, linkek segítségével, újabb beszámolókkal, tapasztalatcserékkel, ötletelésekkel gazdagodik a szakma iránt érdeklődő kereső. Forrás: Borbé Levente, Kelemen Katalin tomácsolásában.

Link: http://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2022/08/15-esztendos-blog.html  

Erdélyi iskolai könyvtárosok módszertani napja

 

Az eseményre 2022. november harmadikán, csütörtökön, 12,30 órai kezdettel került sor

   Elsőként Borbé Levente, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa, a módszertani gyűlés szervezője és moderátora köszöntötte az egybegyűlteket. Ezt követően az iskolai könyvtárosok jelenlegi helyzetével kapcsolatos problémákat ismertette, valamint saját programjait mutatta be, mint a Tamási projekt. Más programok: Könyvtártörténeti bemutatók, biblioterápiai tevékenységek, eseményekhez kötött rendezvények és kiállítások.

   Dunkler Réka, a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola könyvtárosa beszélt a János Vitéz projektjükről. Petőfi Sándor művének fejezeteit felosztották kis csapatok között. Minden csapatnak volt egy felelőse. A csapatmunka a feladat végzése közben összekovácsolta a diákokat. A Fuss Neki Közösségi Alapítvány segítségével pedig adományt kapott az iskola könyvtára, amelynek állományát sikerült valamelyest kibővíteni.

   Kántor Ágnes, a székelykeresztúri Petőfi Sándor Általános Iskola könyvtárosa több projektet is elindított. Az őszt sem hagyták ki a forgatókönyvből. A programokhoz verseket, gyerekkönyveket keresett a könyvtáros, amelyeket jó kedvvel mutattak be a diákok. Volt felolvasás, rajzkészítés népmesékből, és más interaktív tevékenység, mint például a levél- és virágkoszorú készítés.

   Hatos Melinda az iskolájától figyelemreméltó összeget kapott a könyvtárállomány gyarapításához. Ezzel az összeggel sikerült pótolnia azokat a könyvhiányokat, amelyekre nagy szükség van az intézmény diákjainak és a pedagógusainak egyaránt. Náluk a papírszínház is divatba jött.

  Dánél Hajnalka ajánlást tett, úgy a könyvtárosok, mint a pedagógusok jövőbeni tevékenységének egyik helyszínére. Az ajánlás a Csíki Székely Múzeum állandó kiállításáról szólt, amely a diákcsoportok számára egybe lesz kötve a múzeumban tartandó foglalkozásokkal.

   Kiss László, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum könyvtárosa kifejtette az Iskolai Könyvtárak Világhónapjáról szóló tevékenységek sokszínűségét. Hangsúlyozta a különböző nemzetközi programok lehetőségét. Gondolt itt a jól ismert eTwiningre vagy az Erasmus-ra. Ugyanakkor lehetőség van a magyarországi Testvérkönyvtárak programjainak kipróbálására is. Külön kiemelte az iskolákban működő könyvturik szerepét. Hozzátette, hogy az iskolának felajánlott könyvadományokat érdemes fogadni, mert abból is lehet értékes könyvekhez jutni.

   Érdekességképpen szóba került a CarteTECA pályázat, amelyet a Libris.ro és Salvați Copiii Szervezet hirdetett újra. Aki felhívta rá a figyelmet, Kiss Károly sepsiszentgyörgyi kollégánk volt. Már jó néhány könyvtáros sikerrel járt.

A módszertani nap végére került a közös problémák megvitatása.

   Dunkler Réka kollégánk értesített a közeledő RMKE vándorgyűléséről, amelyet még november folyamán szeretnének megtartani Székelyudvarhelyen. Erre az eseményre minden egyes iskolai könyvtárost szeretettel várnak.

   Végül, de nem utolsó sorban megbeszélésre került az Erdélyi Magyar Iskolai Könyvtárosok szakmai találkozója. A találkozót jövő esztendő tavaszán szeretnék megtartani Gyimesfelsőlokon. Házigazdája és szervezője pedig Gábor Tünde Anikó, a gyimesfelsőloki Árpádházi Szent Erzsébet Gimnáziumból lenne.

   Összességében egy jól sikerült szakmai ötletelés alakult ki. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a könyvtáros személyisége fontos szerepet játszik a programok szervezésében. Ugyanakkor olyan tevékenységeket érdemes választania, amelyben ő maga is otthonosan mozog.

A módszertani nap résztvevői: Albert Melinda, Balogh Zsuzsanna, Borbé Levente, Botorok Ildikó, Dánél Hajnalka, Dunkler Réka, Egyed Daniela, Forreiter Csilla, Gábor Bogács Emília, Gábor Tünde Anikó, Gagyi Melinda, Galaczi Mária, Hatos Melinda, Kántor Ágnes, Kelemen Rebeka, Kiss Károly, Kiss László, Kovács Edit, Mákszem Olga, Portik-Bakai Magdolna, Simó Ildikó, Varga Emese.

 

A munkám technikai részét Kovács Zsuzsa csíkszeredai fizika-informatika tanár segítette.                                                          Borbé Levente, könyvtáros

 

„Ahány könyv, annyi élmény – szakmai nap az olvasásról, olvasásért”

    A rendezvényt Márdirosz Ajka, a csíkszeredai Apáczai Csere János könyvtárosa, az esemény kulcsszervezője bonyolította le. A meghívottak között több olvasást érintő szakterületről voltak jelen, úgy mint pszichológus, pedagógus, magyar nyelv és irodalom szakos tanár, mentálhigiénés szakember és olvasásszakértő.  Összességében az olvasás mai helyzetéről, az olvasási szokásokról, az olvasásra nevelésről, az olvasás megszerettetéséről/népszerűsítéséről beszéltek.

A plenáris előadások után a magyar nyelv és irodalom szakos tanárok, könyvtárosok és könyvtárért felelős pedagógusok, valamint a tanítók workshopjai következtek.

A könyvtárosok helyben maradtak a Bolyai teremben. Itt tartották meg előadásaikat.

   Elsőként Dunkler Réka, a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola könyvtárosa mutatta be a rendezvényeit. A jobb program lebonyolítása érdekében bevonja pedagógus kollégáit is. Előadásában a diákok által készített könyvajánlókat, könyvismertetőket, a kreatív olvasónaplókat, a drámapedagógiával kapcsolatos projekteket valamint az állománybővítéshez szükséges stratégiákat taglalta.

   A második előadó Dánél Hajnalka, a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskolától volt. Perezentációjában az olvasáshoz és a könyvhöz kapcsolódó tevékenységeit mutatta be, amelyeket a pedagógusokkal karöltve, az iskola diákjai részére szerveztek meg.

  Borbé Levente, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa az iskolai könyvtárban megtervezett biblioterápiás foglalkozásokról számolt be az anyaggyűjtéstől, az órák megtervezésén keresztül a végső eredményig.

  Varga Emese, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceumtól az „Olvass többet! határtalanul-magyarul” konferenciát és tábort mutatta be. Az említett konferenciát, majd az ezt követő tábort egy nemzetközi olvasó verseny előzi meg, ahol a diákok több országból összemérik tudásukat a feladott könyvek elböngészése után, de más feladatok is vannak (az adott műből készített rajzok, könyvborítók stb.).

  Kiss László, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceumtól a könyvtárba csalogató praktikákból idézett fel néhányat. Mint mondta, a diákok sokkal jobban rákattannak a gyakorlati tevékenységekre, s ha netán még az elektronikus kütyüket is lehet használni, akkor teljes a siker. Nagyon szeretik a kvízeket és egyébb olvasás serkentő, de szórakoztató jellegű online programos feladványokat.

  Bedő Melinda és Haţegan Corina a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtártól a „Sikerrecept a könyvtárból” előadás menetén beszéltek a fiatalok bevonzásáról a könyvtárba. Fontosnak tartják az együttműködést más könyvtárosokkal, hiszen a sok ötlet, ami elhangzik egy szakmai napon ötletbörzévé formálódik, amelyből mindenki csipegethet a saját rendezvényei kibővítésének/felhasználásának érdekében.                       B.L

Felolvasómaraton 2023

 

A Kájoni János Hargita Megyei Könyvtár az idén 15. alkalommal szervezte meg a felolvasómaratont. Ehhez az eseményhez, ugyanúgy, mint az előző esztendőkben számos székelyföldi iskolai könyvtár is  csatlakozott.

A rendezvény idei időpontja: 2023. február 28 volt.

Az felolvasómaraton szerzője ezúttal a 140 esztendeje született Babits Mihály magyar költő, író, irodalomtörténész, műfordító, eszperantista, és a Nyugat folyóirat hajdani szerkesztője volt.

Kis ízelítő a z eseményekből:

A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumból öt osztály diákjai és hat tanár vett részt az idei felolvasómaratonon. A kisebb diákok a Barackvirág-ból olvastak fel, a nagyobbak pedig végigolvasták a Jónás könyve című elbeszélő költeményt. A kedvenc viszont minden osztálynál a Mindenik embernek a lelkében dal van… megzenésített változata volt, amit a részt vevők többször is meghallgattak és elénekeltek.                      Forreiter Csilla

 

Parajd község iskolái (parajdi Áprily Lajos Általános Iskola, alsósófalvi Sükösd Ferenc Általános Iskola, felsősófalvi Székely Mózes Általános Iskola és a békástanyai iskola) is bekapcsolódtak a XV. Nemzetközi felolvasómaratonba. Babits Mihály életrajzával és munkásságával ismerkedtek meg a tanulók, megtapasztalták a közös felolvasás örömét, együtt énekeltek, majd illusztrációkat készítettek a választott versekhez.

Kelemen Rebeka

 

Gábor Tünde-Anikó a Gyimesfelőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Líceum könyvtárosa Babits műveinek felolvasását egy fotópályázattal tették színesebbé, ahol az ünnepelt néhány meghatározott versét kellett ilusztrálják. Nagyon kreatív és ötletes képek érkeztek be, a nyertes pályamunkákat elismerő oklevéllel és egy kis ajándékkal értékelték.

RMKE vándorgyűlés 2022

2022. november 21-én, hétfőn, tartotta meg a Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesülete az éves közgyűlését, vándorgyűlését a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtárban.

   Szőcs Endre, a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár Igazgatója és az RMKE elnőke 9 órai kezdettel nyitotta meg az egyesület éves közgyűlését a könyvtár előadó termében. Ismertette a 2021-es esztendő tevékenységi beszámolóját. Ezt az RMKE leköszönő elnökétől, Kopacz Katalintól átvett új vezetőség tagjainak bemutatása követte.

 Utána szó esett a könyvtárosok régiónkénti látogatásáról.

  A tevékenységi beszámolót a szakmai bizottság megválasztása követte, amelynek élére Lázok Klárát, a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár igazgatóját szavazták meg.

A vándorgyűlés szakmai megbeszéléssel folytatódott. Szóba kerültek különbező problémák, mint: a honlapkészítés, az adatgyűjtés és felmérés a romániai magyar könyvtárosokról, a szakmai tapasztalatcsere, a tagságdíj, a fűtésprobléma, a költségvetés, a Monoki díj stb.. Kis szünet után szakmai fórumokra különültek el az egybegyűlt könyvtárosok: iskolai könyvtárak, kistérségi és városi könyvtárak, önálló költségvetésű könyvtárak és különleges gyűjteményekkel rendelkező könyvtárak beszélték meg azonos gondjaikat, lehetőségeiket. Majd a tanácskozáson felmerült gondolatokról beszámoltak kollégáiknak. Iskolai könyvtárosok névsora az RMKE vándorgyűlésén: Barabás Zója, Borbé Levente, Dunkler Réka Kinga, Kiss László, Lakatos Tamás, Kászon (iskolai könyvtáros is), Simó Ildikó és Varga Emese.                                                          B.L

Biblioterápiás képzés a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárban - 2022

2022. november 7.-9. között került sor biblioterápiás képzésre a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárban. A szakmai továbbképzést dr. Bartos Éva biblioterapeuta, a Magyar Biblioterápiás Társaság oktatója vezette.

Első nap dr. Bartos Éva bemutatkozással indított, majd ő is bemutatkozott. Ezt követően rövid összeállítás következett magáról a szakmáról, a biblioterápiás tevékenységről, amely három fő támpilléren nyugszik: a szakismeretek elsajátításán az irodalom segítségével, az önimeret fejlesztésén és a drámapedagógia alkalmazásán.

A továbbképző másnapján a biblioterápia történetével ismerkedhettek meg a jelenlévők, kezdve annak hajdani és mostani szerepével. Ezt követően a biblioterápia céljai kerültek terítékre, mint: a csoport létrehozása, a kiválasztott mű hatékonysága és végül, de nem utolsósorban, a foglalkozásvezető szerepe. Harmadik nap a biblioterápiás foglalkozások előkészítése és lebonyolítása került gorcső alá. Másként mondva, hogyan építhető fel egy biblioterápiás tevékenység. Az alapos és részletes bemutató után, amelyekből a különbőző praktikák sem maradtak ki, jöhetett a foglalkozástervezés.

 Harmadik nap a biblioterápiás foglalkozások előkészítése és lebonyolítása került gorcső alá. Másként mondva, hogyan építhető fel egy biblioterápiás tevékenység. Az alapos és részletes bemutató után, amelyekből a különbőző praktikák sem maradtak ki, jöhetett a foglalkozástervezés. A résztvevők csoportokba osztva egy-egy irodalmi művet választott ki, amelynek gyakorlatba ültetését egy foglalkozásterv alapján mutatta be.  A továbképző iskolai könyvtáros résztvevői:  Borbé Levente és Dobos Katalin

 

Bölöni Melinda könytáros kollégánk nyugdíjas lett

 

Melinda 1991-ben lett az újonnan felépült csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola könyvtárosa. Gyakorlatilag ő maga építette fel az iskola könyvtárat. Mint könyvtáralapító tag igencsak jól kiszelektálta a könyvtárnak szánt adományokat is. Hamarosan egy igazi otthonos könyvtárat alakított ki, amelybe úgy a diákok, mint a pedagógus kollégák és az iskola más alkalmazottai is szívesen betértek. Mivel a szakmáját szerette, gyakran részt vett továbbképzőkön, és szinte nem volt olyan módszertani nap, hogy ő jelen ne lett volna. Hogy még közelebb kerüljön a modern könyvtárosság elvárásaihoz, elvégezte a brassói egyetem könyvtár és információtudomány szakát is. Az iskolán belüli rendezvényekbe gyakran bekapcsolódott, könyvtáron belüli programokat is szervezett. Melinda 2023. július végén búcsúzott kollégáitól és szeretett könyvtárától.                                             B.L

 

Könyvtárosi témával kapcsolatos anyagot megjelentetés céljából be lehet küldeni a borbelevi@gmail.com címre.

 

 

 

A Hargita megyei iskolai könyvtárosok összegző lapja a 2023-es esztendőben. Szerkesztette: Borbé Levente

 

Az elmúlt tanévben több rendezvénnyel rukkoltak elő az iskolai könyvtárosok, amelynek beszámolóit a Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok Blogján olvashatják (olvashatjátok) a Rendezvények, Iskolai Könyvtári világhónap, Könyvtár, olvasás stb. linkek alatt. Link: http://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com

* * *

Szeretettel fogadjuk az erdélyi iskolai könyvtárosok szakmai ötleteit, élményeit és beszámolóit is!

 

Borbé Levente,

könyvtáros,

Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda

* *

Nekünk és rólunk, könyvtárainkról szóló olvasmány a ReMeK-e hírlevél.

Megjelenik havonta. Olvasható a világhálón.

Megrendelhető a következő címen: remekehirlevel@gmail.com