FENYŐSZEGI CSEREKJÉK feletti sziromeső 2013.  A Zsögödi Szó méltó  utódja

 

 

Tavasszal a cirkusz Csíkszeredában járt

 

   Há mit es mondjak az Amerikánó Várgász Cirkusz cirkuszi előadásáról. Az első mélyreható élmény a zene volt. Úgy bőgették félfalcsul (fél-torzulva), hogy  a dobhártyánk szakadt bé, de nem es hagyták abba, s eresztették két álló órán keresztül. A fapadok pedig olyanyok (olyanok) voltak, hogy azt az ember megemlegette, de meg asszony a gyerek, sőt a tata, mama es. Nem túlzok, ha aszondom (azt mondom) kelés nőtt a seggünkre. Na, a nagy muzsika vettetése közepette, voltak félresikerült tornászleányok és legény mutatványok lent és fent a kötélen. Osztán (aztán) egy rakás állatot vonultattak ki. Egyeseket ostorral csapdosva irányították. Voltak gyerekek, akik sajnálták es szegényeket. Amit a jegyen írtak minden vadállat megjelent, kivéve a láma, s az oroszlánoknál nem volt legény a gáton, mint a plakáton, csak leány. Egyes állatok csak úgy elvoltak magukban. Például a piton kégyók (kígyók), szentheverdel (kicsit hempergőztek) perceket tartottak. A kicsi ló pedig a nagy ló alatt átfutkorászott néhányszor. A többi állat es mutatványozott egy cseppet. A bohóc sültelenkedett rendesen (sületlen volt). Szünetbe lehetett fényképezkedni a póni lóval meg a kétpúpú tevével, rakás rágcsálni valót és villogó lócsicseket (csecsebecsék gyereknek) venni. Az igazi mutatvány azonban a végére maradt. A közönségből egy család az ingatag lépcsőről egyenesbe lezuhant ejsze (lehetséges) három metret (métert) a földre. Ezt nem kísérte taps, pedig még bokatörés se volt. Még vagy kettő megbotlott de az mán nem volt eppeg akkora szenzáció. A lényeg azon van, hogy a gyerekek szerették, s ez csuda jó!    Hősapa dumája

 

A TERMÉSZET SZENTÉLYE

 

      Az állandóság ott van mindenütt. Belopja magát hétköznapjaink apró kis zegzugába, s szinte észrevétlen átjárja titkainkat. Nyugalmat árasztva magából széppé teszi életünket még akkor is ha folyton fog a zsigora (marháskodás).

 

 

Fotó és szöveg: Fenyőszegi úr. Nagy Laji dombi vackorfa sziromeső előtt

Székely nyelvjárásról röviden

 

   A mű nyelvjárásunk esszekötő (összekötő) kapcsa az ë hang amelyék valahol az e ás az é etelközén (közte) van. Persze csak úgy nagyjából, met (mert) vannak másfajta beszédformák es, mint a öu és a üö használta. Például a fődet (földet) úgy es mondják föüd. Nem beszélve az ö-zésről. Azt majdnem minden egyes udvarhelyszéki faluban repesztik. Hasonlít a baranya megyeiekre,- a Szögediekre. A háromszékiek körében elterjedt egy olyan e hang, amelyik egy cseppet az a hangba torkollik belé. A gyergyószékieknél az é hang helyenként szinte í-re vált. A gyimesekben megesik néhány szó rövidítése, vagy eppeg megcifrázása. Udvarhelyiek es mán, de attól nyugatra az o helyett az a hangot roppintsák (itt - beszélik) (Például: baorsó = borsó).  De azétt (azért) egy cseppet másképp beszélnek egymástól a marosszékiek, udvarhelyszékiek és a keresztúrkörnyékiek, a háromszékiek, barcaságiak, a kászoniak, alcsíkiak, felcsíkiak, gyergyóak, a gyimesiek és hétfalusiak, meg az aranyosszékiek es. Ide sorolják még a bukovina székelyek nyelvjárását es, akik nagyjából a Magyar Alfődre kőtöztek (költöztek). Még mindig létezik az elbeszélő múlt használata, igaz inkább öregek beszélik (Például: arra eregelt (ráérősen ment) vala = arra járt) Családi helyhatározóragok még most es elevenen élnek (Példák: Feriéknél, Feriékhez, Ferinitt satöbö.) Azt se felejtsük el, hogy az és helyett a s vagy -t használjuk. Persze ez csak egy kicsi ízelítő, kedvcsináló vót (volt) a székelység nyelvjárásának bémutatására. Azétt, ha valaki jobban belé akar mászni a témába, a Fenyőszegi cserekjéket kijjel (kívül) böngészheti a székely népköltészetet es. Például: népdalokot, népmeséket, népballadákot, vicceket s más egyebeket.                     Székely Nyevhűcske

 

ZSÖGÖDKÖRNYÉKI HÍREK

 

Megnyílt a zsögödfürdei szabadtéri strand A nagy meleg hatására megnyitotta kapuját május elsejétől a zsögödfürdei hidegbazin (szabadtéri fürdő). Ejsze (itt - úgy vélem) még nem kezdődött soha ilyen korán zsögödfürdőn a strandidény. Na, lehet menni feredőzni!!!

Megnyílt a Csíki Csobbanó es Május elsejétől a jégpálya melletti fedett uszoda es kitárta kapuit a feredezők előtt.

A zöldségpiacot kiviszik az Olt hídjáig A csíkszeredai zöldségpiac költözni fog. Több variáns van, hogy hová. Egy dendrológiai parknak nevezett flakonymezős (műanyag palackos) valamibe, valahová Taplocához közel (valamelyik bevásárlóközpont társaságában) vagy az Olt hídja mellé. Soknak útban fog esni, féleg aki a környéken lakik, mások meg teljes búcsút fognak nyerni mialatt kikászálódnak odáig.

Csíkszeredai városi nagytakarítás A fürdő utca tavaszi nagytakarítását melyik időszakra és évre tervezte a Polgármesteri hivatal” kérdik a Csíki Hírlap SMS rovatában maguk a fürdőutcai lakók. Igen vannak ilyen várostakarítási és rendezési kérdések dögivel. Magyarázattal, ha nem is történik semmi, de időlegesen megoldható (elsimítható).

Székelyföld napok – Az idén is több helyszínen rendezik meg a Székelyföld napokat, ami május 10-17. között zajlik. Több információ az internetes www.szekelyfoldnapok.ro portálon.

Pünkösdi búcsú – Az idén is rögtön a Székelyföld napokat követi a csíksomlyói pünkösdi búcsú. Május 17-20 között fog lezajlani.

Világhálóra feltett program: http://salvator.ro/punkosdi-bucsu-programja/

Berke eper, szamóca, erdei eper  Fotó: Eperkedvelő kisködmön

Nem olyan nagy teremtés, mint a kerti eper, de legalább háromszor ízesebb e háromféleképpen megnevezett tavaszvégi zsögödi gyümölcs.

Uniós hóbortok magas szintű művelése Há nem-e, hogy valami levegő fújó gépeket tiltanak bé uniós barátaink egészségünk megvédése érdekében. Kész beszarás, ahogy manapság szokták alkalmazni a hirtelen lepetésekre. Ezek az unió vezetői mennyire ügyelnek arra, hogy mit eszünk, mit iszunk, s milyen levegőt szívunk bé, szinte könnyet csalnak a szemembe. Eléggé meghatós ugyebár. De azért jöhet hozzánk a nem uniós török, egyiptomi, izraeli, s mittudomén milyen Európai övezeten kívüli vízízű zöldség-gyümölcs. A többi termékről nem is beszélve. Úgy látszik az már egészen más ha egy nyugati uniós cég írtja erdeinket, ami több levegőt pumpál mint bármi más, viszont  ez egy cseppet se rázza meg lelkileg őköt.  Lokálika

 


 

 

Margaret Thatcher próbatemetése

 

   A volt brit Vaslédi, azaz a néhai miniszterelnök temetésének volt egy főpróbája, értesülni lehetett az újságokból. Vajon több próbája is volt ennek szomorú pillanatnak? Amúgy a nem éppen nagy népszerűségnek örvendő hölgyet hatalmas csindaratta (csinnadratta) közepette temették el. Most hirtelen egy szekérderéknyi kérdés fogalmazódott meg bennem. Egy-kettőt megelevenítek pötyögésemmel. Vajon az anyja több próbaszülést és egy főpróbaszülést vezényelt le neves magzatának világra jötte előtt? Esetleg (kis fekete humor 16 éven felülieknek) szegény lélek próbahaldoklást hajtott végre, s aztán a főpróbán rájött, hogy fog kimúlni? Lehetne fokozni eme kérdéseket végtelenségig, de most valahogy nem ez a főcél. Inkább az, miként pocsékolják el a pénzt egy gazdasági válság (lehetséges ugyanúgy volt főpróbája a válságnak is?) közepette. Úgy látszik, van amire jut dögivel pénz, s fontossági sorrend szerint égető volt ez a temetési főpróba is.   Politikuska

 

Könyvek nélkül semmit sem lehet elérni

 

   A Nagy Könyv 2005-ös programsorozatának egyik plakátja is ezzel szlogennel büszkélkedett. Maga a kép, ami nagyon kifejező volt ezt láttatta a kedves érdeklődővel: egy gyerek felcsimpaszkodott a polcra könyvek segítségével, még pediglen úgyhogy 5-6 kötetet felpóckolt (egymásra helyezett) létra gyanánt és arra állt fel. Ebből kiindulván jómagam is rájöttem erre a nagysikerű igazság ízére…

   Azzal kezdeném, hogy mélybegyökerező teljes igazságot hordoznak a fent említett gondolatok! Vegyük csak azt a csóré hátköznapi valóságot, amikor az iskolába egy diáknak kell egyetlen vers, akkor nem mind cipelje-hurcolja magával azt a vaskos kötetet, ott a két keze, s kitépheti belőle. Imigyen fénymásolnia se kell neki, sőt az ebből megmaradt összeget félrerakhatja, mondjuk egy energiaital kiegészítésére. Nem is beszélve arról a tényről, hogy e kötetekből mi mindent lehet készíteni a gyereknek belőle. Például papírrepülőt, papírhajót, a nagyobbakból akár csákót, sótartót stb. Ha maradi ez a gondolat fel is turbózhatjuk a mostanság irtó divatos japánból származó origami papírvilág kínálta millió-egy figurájával. Lehetőségek között ott rejtőzik a kirándulás is. Hiszen vagy nem hiszem, de ha az illető éppen kirándulni megy, s útba ejti a nagymamáját, akkor onnan elveheti annak imakönyvét, felérve a táborhelyre isteni tűzgyújtót varázsolhat belőle. Alkalmatosnak találom a kicsit vékonyabb lapu kötetek vidéki kerti pottyantóra alkalmatos seggdörgölő használatát. Hasznos még e kitépett lapokból a házi tojásokat belecsomagolni vagy egyszerűen zöldséges láda aljába rakni néhány tartósabbnak ígérkező kiválasztott oldalt. Ha szép illusztrációk-képek vannak benne, akkor ki lehet dekorálni, mondjuk egy garázst, egy budit, satöbö. Csuda jónak tartom azt is, ha például a könyvtábláját szítós lapítónak (rögtönzött kormos lapító helyettes) használjuk fel, például egy bográcsos elkészülése után. Persze isteni arra is, ha a régi házakban nem egyenes a padló, s ezért valamelyik bútordarab alá helyezve elérjük, hogy vízszintesbe kerüljön az, ne mind-mind billegjen tovább. Továbbá kitűnő ablakpucolásra, szellőztetéskor ablaktámaszra, bogarak és szúnyogok leütésére-megfogására, de kellemes üllőalkalmatosságot is lehet belőle „faragni”. Ha messzire utazunk kiváló társ, főleg, ha kemény borítójú, hiszen arra rátéve a keresztrejtvényújságot vígan tudjuk fejteni, vagy éppen uzsonnázni. Azért rögzítettem e remek ötleteket, mert úgy érzem e találékonyság megszünteti azt a sok munkát, amit egy-egy nagytakarításkor az ember belefektet a könyvek tisztítására. Ha nem olvassuk ki, akkor lehet belőlük fotelt, karácsonyfát, vagy akár nyári lakot is készíteni gyerekeinknek. Ez már olyan, mint az összerakós legó!  Ha már úgy vagyunk velük, hogy a sánkérnak se kell (itt - még a dögnek se kell), de sajnáljuk elherdálni, be lehet adni az antikváriumba, mert még mindig kerül egy-két érdeklődő fetyelló (együgyű), aki megveszi. Itt olyan Krisztus előtt négybéli szülöttekre gondolok. Gondoljunk csak bele, ha folyton fogy a könyvünk a polcról, és nem is dobtuk ki, s újrahasznosítottuk, gondjaink elszállnak, helyükre rakhatunk dévédéket, s más elektromos kütyüköt néhány plüss maci és illatszer társaságában. A lényeg, hogy e folyamat nem a könyvek szelektálása gyanánt valósuljon meg, hanem az újrahasznosításáért, megújulásáért törekvés érdekében. Legyünk már egy kicsit rugalmasak!         Mondernke Rugalmaska

 

Juhász bácsik és kutyáik A juhásznak jól megy dolga, ha jól megy. Annak is megvannak a nehézségei, főleg, ha medve vagy farkas támad a nyájra. S még mindig ott van az időjárás megannyi szeszélye is. Ezért vannak neki kutyái. Jók jószágterelésre, azok megvédésére, de nem utolsósorban kirándulók ijesztgetésére is. A csíkkörnyéki juhászok egy része igazodott a zord és szeszélyes időjárás formájához. Ahogy a hirtelen jött zápor, s a véle járó menydörgés meg istennyila dolgozik fönn az égben, úgy csap le a juhászokból is néhányuk az arra kambacsolókra (itt - bandukolókra).  Hogy mit csinál ő maga egy kiránduló csapat érkeztekor (érkezésekor)? Hát semmit, s pont ez a baj, mert a nyáj körüli kutyák ösztönösen végzik dolgukat. Nem engedik közel „az egyre közeledő veszélyt”. Ez még a legjobb eset, de elég sokszor előfordul a kambacsolók nyájhoz való terelése. Amiest (amint) valamelyik tag csak egy cseppet is mozog rögtön mind az egész kutyuli a falkavezérrel együtt összevonják szemöldöküket (mint azt Rózsa Sándor rég betyári férfiassággal tette), és megmutatják az összes létező fogait. Általában mindezt boka közelben teszik meg. Néha bele is kóstolnak a „szabálysértőkbe”. Ezért durci (durva) a helyzet. S mindezt a juhász egy fa tövébe ülve, vagy éppen botjára támaszkodva végignézi. Amikor megunja a „mókát”, rászól a kutyákra. Azért érdemes egy kis eledelt dobni nekik, akkor könnyebben lehet szabadulni tőlük.    Bölö

 

A rengeteg nem is rengeteg, ha benne elveszve nem találjuk önmagunk.

Fotó és a gondolat sétafika: A Híres Fenyőszegi műve. Sziromeső utáni buja csönd

 

Tegnap is az élelmiszerüzletben jártam…

 

  Nem egy nagy cím ebben a soppingolós világban, de annál érdekesebb. Vásárolni mehetünk úgyis, hogy minden, ami kell, beléduvasszuk a kosarunkba. Ha kevés pénzünk akkor nem a drágább, hanem az olcsóbbik mocskot vesszük meg. Egyes élelmiszerekben annyi színezék, íz fokozó és tartósítószer van, hogy egy fiatal szülő már eldughatja az unokájának a hamit, s ha ő már nem is él, de gyermeke átadhatja neki fogyasztásra, mert a 200 esztendős garanciát simán ütheti az a valami.

   Hogy mit lehet megvenni? Mindent! Mi egészséges? Az üzleti árukból szinte semmi. Úgy néz ki az új generáció már immúnisabb kezdett lenni ezekre a kémia laborokba előállított élelmiszerekhez hasonló ízékre és ízekre. Jobban bírják.

   Ha például sonkát szeretnék venni, és igazságszérumot pumpálnának belém így mondanám: „Kérek külön sonkát s mérjen hozza egy csipor (csupor) vizet, hozzávetőlegesen azzal együtt legyen fél mondjuk egy félkiló”, vagy „Adjanak egy kiló paradicsom ízű paradicsomot, nem baj, ha drágább”, lehet ilyent is „Szíveskedjen egy kilós kenyeret adni levegő (térfogatnövelő) nélkül, az általában hozzáadott levegőt készpénzben inkább kifizetem”, esetleg rá lehet kérdezni „Nincs véletlenül olyan olvasztott sajt, amelyik nyomokban sajtot is tartalmaz?”.  De jó lenne egyenesbe így vásárolni… Vásárlócska

 

Az villámposta megmaradt a régibe: borbelevi@yahoo.fr , a honlapcím változott: www.borbelevente.atw.hu  Írjatok tiszta nyugudtan a Szerkesztő úrnak!