FENYŐSZEGI CSEREKJÉK  Tavasz 2014 – 26 szám.

A Zsögödi Szó igazi belévaló utódlapja

 

 

 

Falopásba Hargita Megye az élen jár!

 

   Legalább mi is valamiben elsők lettünk. E mán döfi (ez igen)! Vigyázat, a tehetséges munkálkodás csak az utóbbi tizenkét hónapra érvényes. Ha nem ügyelünk, hamar lecsúszhatunk a második helyre! Gondolom használt a figyelmeztetés a nem hivatalosan, vagy esetleg hivatalos papírokkal rendelkező, többszörösön ugyanazzal a bárcával élő embereknek is. Nem kell hagyni magunkat! Hátha sikerül úgy lecsupaszítani a Csíki és Gyergyói medence melletti hegyeket, hogy átláthatunk a környező megyékre. Így a legeltetésre való figyelem egyszerűbb volna, mert az ellenőrzést egy távcsővel is meglehetne ejteni. Akár beláthatnók a pásztor szájába. Milyen pompás ötlet, akkor nem zavarnának bele a képbe azok a „fránya” fenyők és lombhullató fák. Régen elég sok bajt okozott a rengeteg, alig lehetett átvergelődni rajtuk, most meg bárki nyugodtan sétálhat a fák között, kellemes liget hangulatot kölcsönözve a tájnak. Ráadásul könnyen megszámolhatóak az ottlévő a vadak is. S ha már nem lesz erdő, akkor bújjanak, ahová akarnak, vagy egy kicsit urbanizálódjanak ők is, vagy mi. Mindezekért az előnyökért díjat kellene létrehozni, - amíg még van fa (véges elismerés). Vajon ki kapná meg az Aranycsutak nagydíjat?            Hírkukacka

A húsvéthétfői locsolás mezején

 

Na mi van Nyuszi? Irigykedünk, mert belülről még nem locsolkodtál?!   Rajz: Fenyőszegi

 

ZSÖGÖDKÖRNYÉKI HÍREK

 

   Zsögödfürdei vízvezeték-hálózat rendbetétele Nem kell rögtön örömmámorban betotyyantani (betojni), hiszen ez még csak terv, de ki tudja egy szép napon bele fognak húzni, s akkor meglesz.

 

   Tavasztól dolgoznak a „Suta-tónál” A hajdani Csíkszereda melletti Suta-tónál, úgy néz ki állni fog a bál. A már több mint egy évtizede lecsapolt tó üregében fűzfaliget ad otthont a környék kisállatainak, de nem sokáig. Újból gépek zaja fogja felverni a csendet. Kimélyítik a medret, és megerősítik a gátat. Ki tudja, még a benne lévő bokrost is felhasználják, mondjuk tűzifának.

 

   Átadták az utolsó Nagy Laji dombi orvoslakások kulcsait a bérlőknek az utóbbi ötven évben legtöbbet átalakított mesterséges környezet zsögöd környékén a Nagy Laji dombját érte. Most orvoslakásokat húztak fel, fiatal doktorok számára. Ezek a házak a korház és a poliklinika közötti részen lettek elkészítve. Az érintettek nemrég beköltöztek. Ez az elgondolás hasznos dolog. Több ilyesfajta kezdeményezésre lenne szükség.

 

   A csíksomlyói fertőző osztály is a Nagy Laji dombjára kerül A tüdőgyógyászati és fertőző osztályt a szeredai poliklinika (rendelőintézet) épületébe fogják áthelyezni, mivel a csíksomlyóit visszakapta az egyház. Ezt egy felújítás és átalakítás fogja megelőzni. A szakrendelőknek valahol máshol fognak helyet biztosítani. Hogy hol? Arról halvány lila gőzöm sincs. Sehol egy hírfoszlány, csak néma csend és hullaszag. Később majd csak kiderül

 

   Szétvert és kidöntött táblák Zsögödben  Most már Zsögöd is csatlakozott a Névtelen Kemény Legények klubjához. Kár is lett volna lemaradni. Az egy-egy városrészt bemutató információs táblát zsögödben teljesen ledózerolták, aztán nekiestek a közeli közlekedési táblának. Nos, mindenki megnyugtatására elmondhatom, sikerült azt is kidönteni, majd szétverni. Gondolom segítség sem kellett. Csak remélni tudom, hogy drága aszfalthősök nem sérültek meg kemény feladatuk végzése közben.

 

Egyszer volt, hol nem volt... – NAGY LAJI DOMBJA –

   Régebb a Zsögödhöz tartózó Nagy Laji Dombja nagy része az azonos nevű úré volt. Nagy Lajos úr Zsögödben élt, de erről többet lehet olvasni az alábbi linken:

   http://www.szekelyhon.ro/archivum/offline/cikk/22174/varmegyei-tisztviselo-volt-nagy-laji-dombjanak-nevadoja Nagy Laji elhunyta utáni időszakról többet tudok. Akkor már a Csíkszeredához tartozó domb (1930-tól) képe évről évre változott. Emlékeimben úgy él, ahol nem volt erdő, csak néhány kis bozótos, pedig már akkor rajta hegyeskedett Hargita megye korháza és később egy kicsit lejjebb a poliklinika. A rokonaim beszámoltak arról, hogy a hetvenes évek első felében lett kész mindkét épület. A mellette lévő kis erdő a szemem láttára nőtt fel. Zsögödi iskolásként többször tekintettem meg a dombot. Közel van úgy a templomhoz, mint az iskolához. A hetvenes években a dombot inkább legeltetésre használták, de aztán a sokoldalúan fejlett szocialista társadalom fokozatosan „hasznos termőfölddé” alakította át az alsó részeit, kivételt képez a temető, és ahol ház volt. Amikor Fenyőszegről felköltöztünk Szeredába (Zsögöd városnegyedhez tartozó telekre), mégy egy esztendőt visszajártam a zsögödi vackor máterbe, átrövidítettem a dombon. Később pajtásaimmal itt játszódtuk el az időt. Bandáztunk, mint más gyerekek. Létrehoztuk az akácvárat, kis akácliget kellős közepébe, majd később közelebb az úgynevezett városhoz egy általunk vájt földalatti barlangba tettük át a székhelyünk. A környéken kosornyászva (itt – fel-alá járkálva) gyújtottuk meg az első kihagyhatatlannak számító cigarettánkat. A nyolcvanas évek végén már a Tudor n. déli részére eszkabált Pork Sziti (disznóváros), ahol kisebbségben a gazdák tyúkokat, nyulakat stb. tartottak, köztük a pajtásaim szülei is lett a sláger. Na onnan lehetett érezni, hogy valami bűzlik ebben a kommunizmusban. Ott szaladgáltak a kutyák, macskák, de a kihordott eledelből jót csömiztek az egerek és patkányok hada, na meg a verébsereg is. A Pork Sziti kialakított központjában ott iddogáltak a tömbházakból kijárt gazdák egészen a kilencvenes évekig, amíg lenem bontották.

  A kilencvenes években gombamód nőttek ki a házak főleg a korház és a poliklina környékén, valamint a zsögödi részen, visszaszorítva a természetes környezetet. A temetőre néző rész még legelős és bokros. Ott található a kis sziklás, melynek környékén kos eper (mezei vadeper) és berke eper (szamóca). Az alsó szántóföldeket elhagyva egyre följebb egy kis vadon fogad. Már tavasztól megindul az élet. Kinyílnak az első virágok: az ibolya, kankalin, a gyöngyös fürtike (fürtös gyöngyike), később a margaréta, vadszegfű, kéknefelejcs, kakasvirág és sok más virág. Az erdő felől ott lapul a szibériai írisz. Gyönyörű színpompába tündököl a táj. Lepkék, méhek, dongók dolgoznak rajtuk. Vándormadarak hada érkezik a környékre, de lehet látni vadnyulat is. A nyári zöldellés után ősszel kiszínesedik a bokros. Télen fehérbe öltözik a táj. Mostanság sokan síznek és szánkóznak ott. Nagy veszteség volna a városnak, ha eme kis éden teljesen eltűnne   Dombszeretőke


 

SZÉKELYFÖLD Kincsei – I.Borvizek 1. (folyt. 3. old)

 

   Székelyföld többnyire hegyes vidék. Vulkanikus és gyűrődéses vonulatok közé ékelődő kis medencék tarkítják. Nyugati részeire inkább a dombság az uralkodó, úgy Székelyudvarhelytől a Mezőségig. A hajdani kialudt vulkánok környékén több ezer ásványvízforrás a fenyvesek és bükkösök szomszédságában, pezsegve tör fel a felszínre. Egyrészűk küpükből (borvízkutakból), csorgókból folydogálnak szét a közeli folyóvizekbe. Más helyeken kiépített borvizes üdülő- és gyógyhelyek várják az arra kívánkozó, gyógyulni vágyó vendégeket.

   A borvíz egyfajta ásványvíz, ami általában szénsavas, kénes, vasas forrásvíz, de másnemű ásványokat és gázakat is tartalmazhat. Forrásonként, vidékenként az összetételük változó. Megnevezése Székelyföldi sajátosság. A borvizek vagy borkútak nevüket a borhoz való hasonlósága végett kapta. Más vidékeken savanyúvíznek is nevezik. Igen hasznos nedű, főleg a környéken élők szomjoltására.

  A borvíz régen is nagy népszerűségnek örvendett. Akinek lehetősége volt rea () borvizet rakott ivóvízként az asztalra. A lakosság egy része borvizek fuvarozásából jól megélt. A székelyföldi borvíz határokat nem ismerve eljutott Bécsig is! Ma ugyanúgy csillapítja szomjat, habár főleg a városi lakosság már a finomított palackozott formáját kedveli jobban.

   A borvizes gyógyfürdők javarészt már az Osztrák-Magyar Monarchia idején megnyitlak. Kezdetekben Székelyhonban (1900 előtt) Korondon, Borszéken, Hosszúaszóban, Tusnádfürdőn, Homorodfürdőn, Kászon-impéren, Kászonjakabfalván, Kászonfeltizen, Bodokon, Málnásfürdőn, Mikóújfaluban, Kovásznán, Felsőrákoson és Kézdipolyán palackozták a borvizet. A hajdani kis töltődék imigyen hamar tönkrementek. A későbbi háborúk és országok közötti hatalomváltások kihatottak a gyógyfürdők életbenmaradására is. Legtöbbjük igyekezett fenntartani magát, de egy részük az idők során megszűnt, vagy felújításra vár.

   Székelyföld tekintélyesebb borvizes gyógyfürdői napjainkban Borszéken, Zsögödfürdőn (Csíkszereda részei), Tusnádfürdőn, Bálványosfürdőn, Sugásfürdőn, Málnásfürdőn, Előpatakon, Kovásznán vannak. Ezeket egészítik a néhány esztendeje elindított Borvíz-útja program. Ennek köszönhetően a helyiek is boldogan megmártózhatnak és gyógyulhatnak a nemrég elkészített, vagy felújított medencékben.

  A Borvíz-útja program célja kialakítani egy borvízferedős hálózatot. Egy része már el is készült. Többnyire csíkszéki, gyergyószéki, udvarhelyszéki és háromszéki falvak borvízforrásainak útvonalát foglalja magába. A környezetvédelemre való tekintettel a Borvíz-út elsősorban ásványvízforrásokat összekötő bicikliút, ahol meg-meglehet állni, egyet fürödni a szabadtéri medencékben, megkóstolni az ottani forrást, s vigyázkodni (nézelődni).  Minden egyes felújított kis feredőnél eligazító tábla áll a borvíz összetételéről és annak egészségügyi használatáról. Az első Borvíz-út Csobotfalvától kezdődően, érintve a csíksomlyói Barátok-feredejét halad tovább a csíkszépvízi Cibrefürdő felől, majd visszakanyarodva dél felé véve az irányt sorjában következik Zsögödfürdő, Csíkszentkirály, a tusnádi Nádasfürdő, a Kozmási Sószékfürdő és a kászoni Sóskútfürdő. Az említett fürdők kalákában, a helyi székelyek mellett, magyarországi önkéntesek segítségével együtt készültek el. A további terv, hogy a háromszéki feredők is összekötődjenek. Sepsiszentgyörgytől kiindulva Előpatakon át Barót felé visszakanyarodva Bükszádig. Egy másik útvonal a Kovászna-Bálványos-Kézdimartonos lenne. Csíkszék-Udvarhelyszék borvízes útvonala a következő feredőket kötné össze: Zsögödöt, Szentegyházát, Szejkefürdőt. A másik útvonal, pedig Borszéket és Gyergyóremetét.

  Borvizek palackozását manapság Székelyföldön, Borszéken, Csíkszentkirályon, Csíkszentimrén, Csíktusnádon, Málnáson, Sepsibodokon, Előpatakon, a Baróthoz tartozó Bibarcfalván, Kovásznán és Szentkatolnán végzik. Csíkszereda melletti Szeredai fürdőn, a Csíkszenkirály felé vezető útón (Zsögödi borvíztöltőde), valamint Székelyudvarhelyen is tettek kísérletet a borvizek palackozására.

  Borvízeink népszerűsítésére nyílt meg a tusnádi Csíki Székely Múzeum égisze alatt és a szejkejkefürdői pedig a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum részeként a két borvízmúzeum. A tusnádi egy nemezsátrat utánzó kis épületben kapott helyet.  Mindkét múzeum egyedi dolgokkal is büszkélkedhet.       Információ: Hargita Megye Útikönyve, Csíkszereda 1973; Orbán Balázs: Székelyföld leírása. Pest, 1871; Péter Elek., Makkfalvi Zoltán.: A romániai ásványvíz palackozás fejlődésének korszakai. A Miskolci Egyetem Közleménye , 77 kötet, 2009, 5-17o; Tallózás a Világhálóról   F.B.L.

 

FÖLD BOLYGÓI SZÁMOLÁSOK

 

   Két Bika csillagképből jött űrhajó landolt a Holdon. Küldetésük: megfigyelni az földi civilizációt. Egyik csoport tevékenysége éppen Csíkszereda városára esett. A kis űrlények egy boltot centiztek ki, ahol éppen két emberpalánta, akiket kislányoknak mondanak, vásárolt.

   Itt a titkos jelentésük szövege:

Űrmanó 1 – A kislány valami játékórának mondott, karjára ráilleszthető izét választ. A testvére gülü (kiguvadt) szemekkel figyeli.

Űrmanó 1 –  Az eladónak titulált felnőtt egyed cserébe 20 lej értékpapírt mond nekik, de 10 egész kilencvenet üt be a memóriagépébe.

Űrmanó 1 – A kisebbik kislánytól az eladó, amit a nagyobbik kislány egészít ki elvesz egy 10 lejes értékpapírt, és négy egyest, s átadja a kütyüt.

Űrmanó 1 – Nem értem ezt a földi számítást.

Űrmanó 2 – Miért kis csápom?

Űrmanó 1 – Azért mert ami 20-as számérték, miért 10 egész kilencvenes a memóriagép megítélése szerint? Fölöttébb érdekes, hogy mindezt az eladó egyed a gyakorlatban 14 lejes számértékben mérte föl.

Űrmanó 2 – Most mennek haza. Nézzük, mi történik otthon, hogyan számolnak el a maradék pénzzel meg azzal a játékórával, őrző-védőiknek?

Űrmanó 1 – Szemmel láthatólag sem az Apa, sem az Anya nem érti az egészet. Valami furcsa számolásnak lettünk tanúi.

Űrmanó 2 – Arról beszélnek, hogy nem lehet bizonyítani, ezt az egyébként bikacsillagképi agyat is felmúló számolást. Ráadásul az óra hibás, nem mutatja az időt. Tehát nincs értéke, s mégis adtak neki.

Űrmanó 1 – Nekünk van bizonyítékunk!

Űrmanó 2 – Ha a kis emberpalánták elmondásai sem számíthatnak bizonyítéknak, akkor nekünk annyira sem hisznek, mert szerintük nem létezünk. Ami pedig nem létezik, az nincs is.

Űrmanó 1 – Akkor az eladó számítása marad? Tehetünk valamit?

Űrmanó 2 – Igen! Azt hogy jó messzire elkerüljük ezt a bolygót. Visszatérünk pár fényév múltán, hátha akkor már a számok és az értékek tökéletesen megegyeznek, s minden, közöttük az értékeknél való számolások is azok maradnak, aminek elsőre is látszanak.   Űrmanó barát

 

 

Csak ezt kérem...  Hazafelé menet néhány kutyaszart, szélfútta zacskót, és elázott papírdobozfoszlányokat kikerülve szembe mentem a közeli kis üzlet ajtójával. Ha már így történt gondoltam vásárolók valamit. Az eladó éppen valami áruátvevés vége felé járt. Elnézést kérve tőlem néhány pillanatig eltávozott. Kisvártatva megérkezett. Örömmel tudattam, hogy ennyit lehet várni, miért is ne, habár az ember munka után minél hamarabb szeretne otthon lenni... Kikértem az első árut. Az eladó mérlegre helyezte, s szinte le is vette. Jómagam valami finomságot megpillantva szerettem volna érdeklődni az áráról, amikor hirtelen berobbant egy hölgy, aki a kenyeres polcról lekapott egy kisebb méretű pepét (kenyeret) felém se fordulva az üzletessel közölte, hogy csak azt kéri, lerittyentve az összeget kirobogott az ajtón. Ezt az eladó külön blokkolta, majd újra visszatért hozzám. A következő árut úgyszintén félig tudta elintézni (már a kimérésnél járt), amikor beállított egy pacák elkapva egy flakony (műanyagpalackos) sört, nyugtázva az eladót, hogy fákat nyestek a környéken, s na, hirtelen kell az a kis lenyomtatni való. Amikor a második „fontos ember” is eltűnt a boltból, sikerült megoldani a második áru kimérését. A harmadikat, amit kértem már nem kellett méregetni, de, megint forgószél támadt az üzletbe. Egy hölgy szaladt újból a kenyeres polchoz, lekapott egyet a sok közül, nem is kell mondjam, hogy ő is csak azt az egyet vásárolta. A pultra dobta az eladónak a pénzt, mert sietett, s azzal eltűnt. Nem tagadom, hirtelen megfordult a fejemben, hogy itt maratoni kiszolgálás a menő. A viharos távozás után az elárusító újból blokkolt, aztán újból sor került rám, kértem még valamit, s láss csudát, az újabb vásárló, aki belépett az üzletbe nem tudott megelőzni! Bevallom, egy kicsit izgultam, netán, ki tudja, még ott kell aludjak az üzletbe. Nagy öröm fogott el, hogy mégse. Máris kint találtam magam az utcán miközben vidáman kerülgettem a már az egyáltalán nem zavaró mocskot és kutyaszar kupacokat. De azért furcsa érzésem támadt, hogy igen gyenge ember vagyok, mert nem tudok eszeveszettül, mint egy megkergült szaladgálni, s „csakeztkérem” mintájára gyorsan bevásárolni. Sok fontos ember viharzott el, akiket az eladó annak ismert el, hiszen kiszolgálta. Rájöttem hozzájuk mérve magam piskóta vagyok, ezért kell más üzletet választanom, ahol a magamfajta kevésbé maratonos emberrel, sorra következtekor, addig foglalkoznak, amíg megveszem a saját árumat.      Csöndes Vásárló

 

Rajongás Tamási Áronért

 

   A kissé módosított kép láttán ki meri azt állítani, hogy nem szeretik a híres székely írót. A fiatal rajongó, feltételezhetően nőnemű, félreérthetetlen nyomokat hagyott kedves írójának orcáján. Azt viszont kevésbé lehet tudni, hogy a művei nyűgözték-e le annyira a kedves tanulót, vagy pedig maga a szimpatikus arcképe. Hogy mikori ez a puszikás fotó? Néhány hetes, talán pár hónapos is lehet. Több, mit valószínű olyankor eshetett meg, mikor darabszámra vitték órára az érdeklődő diákok a Tamási köteteket. S íme, megtörtént a cupp.

  Mint gyakorló könyvtáros, e tapasztalatok birtokában azt ajánlom a kortárs íróknak, költőknek, hogy egy könyv kiadásánál vegyék figyelembe az előbbi tényeket, és minél huncutabb, szexisebb fotót tegyenek ki magukról, akkor a kötetük sokkal közelebb kerül az olvasóhoz, mint ahogy a „fenti ábra” is mutatja. Könyvike

Kommunizmus megidézése 7. rész – Örökségünk dózerolása

 

   A sokoldalúan fejlett szocialista társadalom igényei közé tartozott, hogy az ügyes kezű városi lakos, és néha a helybéli községi kommunista ember blokkoba (panelházakba) költözzék. Olyan szikárerős épületeket kezdtek felhúzni, mint maga a nagy proletár eszme. Eleinte csak egy-két torony magaslott ki a házak fölé, majd egyre több. Az egész ország a szocialista vezetők büszkeségére egy igazi sántérrá  (építőtelep – románul magyarosítva) változott. A jólétet irányító pártfőnökök egyre jobban odavoltak eme cselekedetükre. Csináltak is blokkokat tonna számra, melléjük, pedig gyárakat, ahol dolgozhassanak a hetykén jövő felé néző emberek. Imigyen egy pöttyöt sem lep meg senkit, ha azt állítjuk, hogy nagy léptékben épült újjá a haza! Ha a régi épületek hatása csorbította a sziklaszilárd betontömbös hangulatot, akkor nyomban bontási parancsot adtak ki. Helyükbe valami keményebb, szelekkel is komolyan dacoló kaptárhoz hasonló izéket eresztettek meg.

   Eme úgynevezett városfejlesztési program alól, Csíkszereda sem volt kivétel. A kis városban az igazi lendület Hargita megye központjává válása után következett be. A kommunista csillagosának fénye eleinte eleinte picuri kis pislogás volt. Sunyi óvatossággal épült itt egy tömbház - ott egy tömbház módszerrel haladtak előre, aztán egyre nagyobb erőt kapva nőttek ki a városnegyedek, mint a nyári eső utáni gombák. Hiszen a dicsőséges terv alapján, mint minden megyeközpont lakossága, höhöö a fáintos ütemterv szerint két-három évtized leforgása alatt minimum duplájára kellet volna nőjjön. A betelepítést nemcsak a környező falvakból, hanem a románok lakta vidékekről igyekeztek „pótolni”. Ha minden a terv szerint halad, mint ahogy sikerült Erdély nagy városaiban, akkor Csíkszereda román többségű városában békésen és nagy boldogságban élnének a nemzetek. Ennek a ragyogó tervnek a felbujtó imperialisták keze (1989-es események) vetett végett.

   Csík központja igazi arculatának sántérrá változtatása  a Kosuth Lajos utca régi házainak ledózerolásával teljesedett ki. Az arra megbízott emberek sorra járkálták a házakat, s elmondták a tulajdonosoknak, hogy a házaik telkeikkel együtt a nép vagyonát képezik. Persze egy csöppet se kellett elkeseredjenek, mert cserében a nagylelkű városi tanács családonként kettő vagy háromszobás lakrészt utalt ki. Micsoda jószívű társaság… A felmérés alatt a házak legelőnytelenebb részét fotózták le, alátámasztva rozzantságukat. Ilyen esetben a bontás szinte nélkül elkerülhetetlen volt. Emeletes házak sokasága vált a dózerolás martalékává. A kiköltöztetés az előre tekintő kommunista rendszernek egyszerű volt. Eljött a nagy perc, s akkor lehetett költözni, ha volt rea annyi idő, s ha nem az se baj, mert kertestől a házban benne lévőkkel együtt lehetett omlasztani. Akinek meg ideje volt javaik megmentésére, az ahová tudta oda vitte. Ilyenkor számításba jöhetett a rokon ismerős jó barát. Akinek meg nem volt ahová vigye dolgait, az ügyesen vethette belé a szemétbe, vagy éppen mindegy hová. A város vezetősége, akik a beosztásukért nagyon odavoltak, figyelmen kivül hagyták a magántulajdont, az már nem számított kérdésnek. Nem is csoda, hiszen akkor minden közös volt. Közös erővel földig romboltatták Csíkszereda egyik tekintélyes városnegyedét. A lakók, pedig közösen költözhettek a kiutalt lakásokba. Voltak, akik belehaltak vagyonuk elvesztésében, de történt olyan is, hogy bontás közben odanyomta a ráboruló fal. Természetesen utólag az akkori vezetők arról beszélnek, hogy mindezt kötelezettségből, meg kényszerből tették. Sőt volt, aki korszerűsítésről beszélt, mert az a városrész kurvára elvala hanyagolva. Így vált ilyenné Csíkszereda is, mint sok város és község szocialista hazánkban.       Egy építőtelepen felnövő

 

Borvizek 2. Gyógyferedők és üdüllőhelyek az 1990. előtti HARGITA megyében (folyt. a 2 old.) Romániában az 1968-as megyésítéskor a régi történelmi székely székeket eltörölve összeeszkabálták a mostan is még létező megyéket. Így hozták létre Hargita megyét is, ami Csíkszék és Udvarhelyszék nagyobb részéből lett összetákolva. A hetvenes években, a hazai szocializmus legszebb időszakában az üdülés meg a gyógyulás is nagy hangsúlyt kapott. A meglévő üdülőtelepeket valósággal felvirágoztatták.

  Az 1973-as Hargita Megye útikönyve is ezek leírásával büszkélkedik. Minden egyes üdülőhelyiség bemutatása után annak gyógyjavallatát mutatja be. Elsőként az ország szinten elismert két üdülővárosról ad tudósítást. Borszéken a borvizek többsége fokozza a gyomornedv termelését és savasságát, jó az epének. Tusnádfürdőn emésztési bántalmakra, savtalanságra, krónikus bélbántalmakra, máj- és epe megbetegedésekre, alkalmasak.

   A két kis üdülőváros mellett, amire büszke lehetett Hargita megye a Gyilkostó és környéke volt. Ezt követően felsorolja a helyi érdekeltségű kis gyógyfürdőket és üdülőhelyeket. Elsőként a megyeszékhelyhez közeli Zsögödfürdő jön a képbe, majd a csíkszeredai Katalin-fürdő. Továbbiakban bemutatja: a maroshévízi Fenyő fürdőt, Homorodfürdőt, Kirujfürdőt, a csíkszentimrei Büdösfürdőt, Hargitafürdőt, a lövétei Kirulyfürdőt, a korondi Árcsófürdőt, az oklándi Dungó-fürdőt, a székelykeresztúri Sóskút-fürdőt, a parajdi Sósfürdőt, a gyergyóremetei Maros gyógyfürdőt, a Székely-Szelterszt, a Csíkmadarasi fürdőt, a csíkrákosi Bogát-fürdőt, a csídánfalvi Dugás-fürdő, a csíkkkarcfalvi Madicsa-fürdő, Kászonfürdő, a Csíkszentgyörgy fürdőt és a csíkszentkirályi Borvízfürdőt.

 Az itteni ásványvizek többsége gyomorbántalmakra, szív- és érrendszeri betegségekre, máj- és epebántalmakra, idegbántalmakra, reuma kezelésére, bőrbajok gyógyítására használták. Persze ez precízen leírva, hogy ivókúrát vagy fürdőkúrát érdemes választani.

   Azért jó volna, ha a feredők egésze felújított pompájukban működnének.    Borvíz őr

 

Kipillant a természet

Fotó: Fö Bö és Lö. Nagy Laji dombi napsugárkák

 

   Most már felénk is megélemedett a táj. Örömmel vettük tudomásul, hogy már a gólyák is kezdték a fészküket rendezgetni a háztetőkön. Újból visszatértek hozzánk a többi vándormadárral együtt. A rét, és az út menti sáncok lassan de biztosan kizöldültek, s előbújtak az első gyermekláncfű csokrok.      Kipillantka


 

 

HOVÁ MÉSZ TE KIS BETEGECSKE...?

  Hát nem es tudom. El kell indulni valamerre. Az első reakciója a betegnek, hogy szalad a háziorvosához. Ott ha beutalót kapott rohan tovább a rendelőbe, ahol időpontot nyer! 2, 3 vagy 4 hét múltán máris megvizsgálják. Ha ezt a lehetőséget egy magánrendelőbe ejti meg, akkor sokkal hamarabb révbe jut. Vérvétel és egyéb analízisre szintén ki kell várni a sort, de úgyszintén pillanatok alatt leveszik egy kis pénz ellenében, ha a magánrendelőt választja az ember. Hiába van egészségügyi és mittudoménmi biztosításod, ha nem fizetsz, akkor ki kell várnod a sorod, azt remélve, hogy rohangálás közben, valahol, nem hagyod ott a fogad. Az még egy jó eset, ha sürgősségin kötsz ki, mert több esélyed van a túléléshez. A nehéz itt az, hogyan jössz rá, hogy mikor válik sürgőssé a bajod, ami még egy pár napja a háziorvosnál nem volt az. Menne is az ember magánrendelőbe, de mindenkinek nem telik rá, sőt a betévő falatot is ki kell dekázza. Akkor hogyan oldja meg? Ahogy tudja. Házi orvoslással satöbbi. Érdekes régen valahogy tudtak fogadni, mondjuk voltak is sorok, de valahogy gördülékenyebben ment. Tudjuk mindenkinek kell a pénz, és az egészségügy és hadilábon áll, de azért egy pöttyel több figyelem nem lenne rossz a betegeknek se, s ez még beleszorítható a Hipokrátészi eskübe. Betegi bá

 

Húsvétra bárányhús!

 

     Az áldozati bárányhús fogyasztása nagyon régi hagyomány. Számos és számtalanféleképpen elkészített eledelt lehet belőle a nagy ünnepen feltálalni. Azonban ildomos a hús eredetéről érdeklődni egyet s mást, mert bizony volt néhány esztendő, mikor egy komolyabb razzia után kiderült, hogy kutyuli husit kapott kézbe több kedves vevő. Nem beszélve arról, hogy ezek után a mit sem sejtő vásárló töltött bárány helyett elfogyasztotta a töltött kóbor kutyát. Ki tudja még fincsi is lehetett... Mint mindig, egy-két kivétellel, erre a titokra is nagyjából olyan homály derült, mint más fineszes (leleményes) dolgokra. Mindenféleképpen, ha nem is tanfolyamot, de egy kis körültekintést megér vásárlás előtt a bárány csontvázának tanulmányozása. Ezt most egyszerű megejteni, tele van velük a világháló. Amire föltétlen figyelni kell, hogy a bárány fejecskéje legyen egybe a testével, hanem bizony kutyául megjárhatjuk.                          Szertefigyelőke

 

Üdvös kikelet!

 

Fotó: Hát én (Nagy Laji dombján készült)! Tavaszi zápor utáni szépkékség

 

  Ritka az a mulandó szépség, amely örökre belopja magát az ember szívébe. Ilyen a minden esztendőben felénk járó üdvös kikelet, majd a belőle kiáramló, virágillatba burkolódzó tavasz. Határtalan frissességgel tölti el az erdőt-mezőt, hegyet-völgyet, és aki beengedi lelkébe, annak megtisztítja a szívét is. Éljük meg újra mindannyian ezt a lehetőséget ebben az esztendőben is.             Tavaszrajongó Manó

 

Csudafogyizás biókerámiás módszerrel!!!

 

  Az egyik tévécsatornán a mindennapi reggeli hírözön után az adás átvált életünket gyökeresen megváltoztató hihetetlen észbontó ajánlatra. Mint tudjuk ilyenek és ehhez hasonló reklámcsodák, csak nekünk, csak itt, csak most, szekérderéknyi számra vannak. Azonban ez az ajánlat szinte a tündérmesék legszörnyűbb eseményeit is felülmúlja. A reklám azzal kezdődik, hogy egy hölgy találkozik az igen trendi barátnőjével, aki rácsodálkozik hihetetlen bubás (itt – a trendnek megfelelő formás) alakjára. Mi tagadás Elizöbeth erre kurvára büszke. Természetesen ajánlja barátnőjének, akinek már a nyála cseppen el, hogy szintén ebbe a karcsúságba szenvedjen. Az boldogan hallgatja végig.

   Nos, most jöhet a reklám lényege. Egy biókerámiás oldalkapca, amelyet karcsúsító fehérneműnek becéznek, csak ezt nem a lábra kell tekerni, hanem a derékra. Figyelem! Nanótechnológiás!!! Hogy pontosan mi ez a nanótechnológia, hamar meglehet kapni az Interneten, nagyon szakszerűen van ecsetelve, laikus ember keveset ért belőle. No de térjünk vissza e csodakapca darab használatához. Csak egyszerűen be kell csomagolnod magad, s akkor kegyetlenül kezdesz fogyni... Nem kell sokat mozogni, s annyit zabálhatsz amennyi csak beléd fér. A lényeg az, hogy eszedbe se jusson, még véletlenül se, hogy fele annyit egyél, s azután pedig el kezdj kocogni. Nagy butaság lenne. Akkor nem vehetnéd meg a testbégyömöszölős, ej be karcsúnak nézel ki alsóneműt. Igen, kedveseim, legfőbb hatása a felülmúlhatatlan és kitűnő zsírégetés. Azt hiszem Varvara néninek kéne ajánljam, mert ő szokott tepertyűt (töpörtyűt) készíteni.  Megint elálltam a lényegtől. Azt a piculás piculáját neki! Jótékony hatása még az is, hogy felpezsdíti a vérkeringést, gyorsítja az anyagcserét. Na erre köss bogot! Az egyszerű sportolás is olyasmi, de azt nem fizeted meg, ráadásul férfiak is használhatják. A reklámba el is gügyögik, hogy nem szégyen. Ha ők mondják, akkor ne mind mozogjunk egyfelé, inkább betegedjünk le, de kellően vigyázzunk a vonalainkra! Csudaszerre Lebukkócska

ZSÖGÖDI SZÓKANYARKA

zsögödbe es mondogatott szavak és azoknak elaszondása

 Hercs Na, ennek magyarázatja elég kemény dió, de azétt (azért) valahogy megpróbálom kibogozni magyarázatját, sö (és) remélem el tudok boldugolni véle. 

  A hercs az a fajta ember, hogyha nem vagy felkészülve lelkileg és idegileg jobb, ha elkerülöd, met (mert) nagy hirtelenjében úgy oda tud mondani, hogy még az eszed es megáll. Jellemző rea () a folytonos tüsténkedés, mintha nagy dolgokot (dolgokat) művelne, persze ez azért van, hogy más nehogy megtámadja, s ha meg es (is) teszi tudja azt mondani „Mit mind nyeletlenkedsz (itt - zavarsz) nem látod hogy el vagyok foglalva!”.  Hasonlít a tűzről pattanthoz, de inkább kakaskodó, mind (mint) a tyúkok szemefénye, de ott es mutogassa (mutogatja) a kincset, ahol nincs es. Fontoskodásánál a fürge és csipkelődő észjárása hatalmasabb. Az igazságosztásban, pedig nagyon elől van, azt es elmondja másnak, amilyen hibái vannak neki, de az reanézve egy cseppet se érvényes, s ezt azzal magyarázza ki, hogy azétt (azért) van így, met mások beléköpnek a pötyös lelkébe.

   A hercseskedés, az előbbinek egy időszakos változata. A nem hercsnek es lehet ötperce, mikor fontoskodó igazságokot mond, s percek alatt kioszt valakit.

   Szögezzük ca (csak) le, hogy a hercs ember, ha nem tudná belévinni mindennapjaiba a sok feszültséget, amit embertársain próbál ki, akkor nagyon magányos lenne. Ezétt (ezért) igyekezik megtartani fontos pozícióját, főleg környezetébe, hogy tudjon ezek idegein szökdösni.     Szócska Bontó Megaszondó

 

R E K L Á M Ö Z Ö N K É CS K E

 

   Szeretné átverni magát? Mondja csak nyugodtan, mit akar rendelni? Mi sokszoros áráért kiszállítjuk!!! Ha nem szükséges, akkor apró pénz ellenében visszavesszük, hogy másnak is fel tudjuk kínálni a cuccot! Ne feledje ezzel ön is nyerhet. Nem kell magával hurcolva, cipelje súlyos pénztárcáját. Rendeljen akármit, most ebbe a szent helybe!!!           Kibékapó Szállító Rt.

* * *

   Fiatalabbnak szeretne tűnni? Csak egy szavába kerül, s mi megoldjuk! Nem kell mást tennie, csak vegye fel a kapcsolatot velünk. Csapatunk emberei rögtön terjeszteni fogják önről fűnek-fának, hogy milyen veszettül fiatal. Bónuszként hozzátesszük a mennyire fitt és jól néz ki jelzőket!           Mézes-MázasTársaság

  * * *

   Nem érzi magát fontosnak? Búsul ezért? Ne tegye! Jöjjön el hozzánk, s irdatlan mennyiségű önkéntes munkával bízzuk meg. Cserében minden fórumon kiolvassuk a nevét!!!    Fontosi Klikk

  * * *

   Harmadnapja nem evett, se sokat se keveset? Szinte csontváz? Ha még nem hunyt el, menjen manökennek.      Deszka Módiék

 

Erre a címre írjon, hogyha akar: Szerkesztőség borbelevi@yahoo.fr, Megkukucsálhatja a szerkesztő úr honlapját es, itt: www.borbelevi.tvn.hu .