FENYŐSZEGI NYÁR 2016 – 35. szám. A Zsögödi Belészólója

 

Régiók vagy nem régiók? Mifelénk also-felső szinten mindent letárgyalnak, megtárgyalnak, és mindennek utána kell nézni, s főleg addig halasztani, ameddig feledésbe nem merül. Közben még Európa felé is kell kacsintgatni, hogy feltétel nélkül kövessük őket. Pedig a rossz nyelvek szerint az Unió nélkül jobban megvoltunk, mint vélük. Cifra nyomorúság ez. Keveset figyelünk magunkra, s többet belemagyarázunk számunkra egyáltalán nem kedvező dolgokba. Pedig érdemes lenne amire több időt szánni saját problémáinkra. Ilyen például a tartományok kialakítása.  A régiósítás is már esztendők óta téma. Volt is hőzöngés körülötte, de olyan, hogy sokan annyira felidegelték magukat, mintha tényleg megszülettek volna az új régiók. A mai napig nem sikeredett világossá tenni, hogy milyenek lennének ezek a régiók. A természetes, és történelmi szempontok fölött egyelőre a sokoldalúan fejlett politikai magyarázatok tömkelege variálódik. Hol ezt, hol azt, ha teljesen egyértelműen kihagynak belőle. Tudni való, ha valamit ember összehoz, azt szét is tudja szedni. Úgyhogy nem kell jóelőre hergelődni. Fárasztó és hiábavaló. Amit tenni tudnánk cirkuszok nélkül, hogy egymást egy cseppecskét jobban értékeljük, és ügyeljünk arra, ami a miénk. Székelyföldi régió már századok óta étezik, és úgy tudnánk megvédeni, ha saját magunk embereinek biztonságot teremtenénk. Egy kis ráfigyeléssel a szinte gyerekcipőben járó turisztikát felehetne turbózni. Már abból igencsak jól meglehetne élni. Másról most nem is érdemes beszélni. Ez a különös sajátossággal rendelkező népcsoport Kelet-Közép-Európa ritkasága. Igen, a régiók, anélkül is megvannak, ha nincsenek is hivatalosítva. A hivatalosításhoz, ahogy a szocializmusba mondták, több megegyetértés, és összefogás szükséges.       Régióka

Mezei munkák itthoniba                  Rajz: Fenyőszegi

 

Mit búsulódsz komám? 

 Így járék, egyedül kell megdolgojzam a fődet.

 Há ne beszéjj zőccséget, hol van a fiad, a testvéred és az okos unokád?

 Én lehet beszélem a zőccséget de ök azt szedik kilfelden.

ZSÖGÖDKÖRNYÉKI HÍREK  

   Működik a zsögödfürdei strand – Nagy az öröm, a hosszantartó huzavona ellenére a csíkszeredai önkormányzatnak sikerült bérbe adni a zsögödfürdei szabadtéri fürdőt. Az új bérlő azt ígérte, hogy július elejétől már lubickolni lehet benne! Hurrrá!!!

   Zsögödfürdei kanalizálás, útjavítások – A már tavaly Zsögödferedőn végbement szennyvíz- és ivóvízhálózat bővítése úgy elintézte a környéket, hogy csak na! Aztán az út renbetétele is hagy maga után kívánnivalót. A helyi érdekeltségű Csihányos természetvédelmi övezetre fittyet hányva megmocskolták a helyi utak környékét. Az utak egyelőre úgy néznek ki, hogy huzamosabb ideig járhatók maradnak.

   Árvizek zsögöd környékén – Nem tudunk túl nagyot bőcsködni az időjárás felől, mert közbe felvette a pityókaültetvényeket Zsögödb környékén egészen le Zsögödferedőig a folytonos esőzések utáni víz. Nincs mit csinálni, az eső az rittyenti továbbra is rendesen.

   Főlopások – Vannak olyan állattartók Zsögöd környékén, akiknek egy darab földjünk sincs, s méges vígan hizlalják jószágukot. Ezt úgy tudják megvalósítani, hogy, akinek van földje attól lopnak. Nem nehéz kitalálni kik es ezek. Pedig jó lenne, ha a hatóságok foglalkoznának az üggyel, mert ez valós törvényszegés.

   Őzikék Nagy Lajin Hihetetlen, de való. Őzikék járnak pihenni a Nagy Laji dombjára. Na persze, a zsögödi felére, ahol nem annyira koslatnak (járkálnak) az emberek.

   Nagy Imre galéria Akárhogy számoljuk, de az idén nyáron lesz annak negyven esztendeje, hogy megnyitották a nagyérdemű közönség előtt a zsögödi Nagy Imre képtárat. Persze továbbra es látogatható.

Csontváry Szeredába– Csíkszereda abban a művészi kegyben részesült, hogy láthassa Csontváry Kosztka Tivadar felvidéki származású magyar festőművész alkotásaiból létrehozott kiállítást a csíkszeredai Mikó Várban egészen augusztus 20-ig. Ha teheti látogassa meg ön is. Az élmény nem marad el.

Hol volt, hol nem volt… Égígérő vackorfa varázslata

 

       Van egy káprázatos vidék ahol a szabadság békés végtelenje hatja át az embert. Ez az az univerzum melynek kapuját átlépve, bárki jelleme, léte, pillanatok alatt teljes összhangba rendeződik össze. Visszatérve oda, a kezdeti szikrához nem könnyű, de megéri. A hely felfrissülést, kiteljesedést hoz az odalátogatónak, miközben tisztítja a beszennyezett életet, a szembe tartott lélektükrével. Érdemes magunkból előcsalogatni ezt a ritka feltétel nélküli segítséget, csak adni tud, elvenni nem. Még jólesőbb érzés felidézni, megosztani másokkal. Szerencsésnek mondhatom magam, mert még mindig meglátogathatom gyermekkorom varázsvackorfáját. Íme a rövidre fogott, szavakba öntött történet:

Fenyőszegvégi Égígérő vackorfához Zsögödfürdő központjától kell elsétálni a Fenyőszegi úton (amit még hajdanán gyerekkoromban apám nevezett el, kezdetben az Olt holtága mellett sétálgatva előre), elhagyva a borvizes szabadtéri strandot, s felkapaszkodva a huszonöt esztendeje beépített Fenyés völgyén át érkezünk meg az Égigérő vackorfához. Egy darabon a kis patak is követi ezt az utat, aztán a Kicsi Erdő felé tér el.  Most onnan érdemes átgyalogolni a gyerekkorom vackorfájához, amelyet, ha jól értesültem mostoha nagyapám ültetett. A hajdani hektáros kertünk csodaéke vala, a kis lakunktól északra terebélyesedett. Azóta nincs kert, ő pedig szabadon terpeszti ágait összeolvadva a magasságos egekkel. Egy igazi látomás. A vackorfa Fenyőszegi út utolsó állomása, aztán már a Büdösfürdő felé vezető ösvény váltja fel pihenőt tartva az Egyes vályúnál, és Nagyos Patakánál. A jó öreg fa télen fönségesen állt, tavasszal virágba borulva csalogatta magához a méheket, nyáron rajta pihentek meg a legkülönbféle madarak, ősszel tarkallottan nézett ránk, s ontotta sárga, narancsos pírral tarkított gyümölcsét felénk. Minden esztendőben lombjából lehulló színpompás levélcsokrot szedtem asztalunkra. A fa jelképe volt a lombozatának cifrasága, aki ölelő árnyékával megvédett a rossztól. Testvéreinkkel tudtuk azt a titkot, amit most közzéteszek: azt hogy égígérő, s különös lények, köztük tündérek sétafikálnak fel s alá rajta. Ők vigyázták lelkünk tisztaságát a vackorfától délre, s egy picit északra elterülő Tündérvölgyben, az azon kívül élő boszorkányoktól, s a csíkszentkirályi bánya felől hallatszó Balambér sárkány haragjától, akivel idővel jó barátságba lettünk. Balembér annak idején még a Haromvára vezírének szépséges lányát kérte feleségül, de ez egy másik történet... A különös lények részesei voltak életünknek. Tudtuk, hogy nem bírnak ránk törni a föld alatt fortyogó ördögök, s csak kivételes esetben lepnek meg fura vicceikkel a kis manók, mert az Égígérő vackorfán nappal ott őrködnek a tündérek, s éjszakánként angyalok szállnak alá vigyázva álmainkat. Utolsó meglepetésként megosztom véletek az Égígérő vackorfa legkülönlegesebb erejét. Nemcsak védi, ápolja és visszahozza gyerekkori tisztaságunk, hanem bármilyen állat megáll alatta, vagy madárka felszáll terebélyes koronájára rögtön érteni annak beszédét. Na persze, csak a tiszta szívűek hallhatják őket. A történethez tartozó képre rácsodálkozhattok az alábbi linken: https://arboriremarcabili.ro/hu/trees/2214/details   Borbé Levente, Volt Fenyőszegvégi lakos

 

 Akik minket szerettek IV. rész Móricz Zsigmond

 

   1879. június 29-én született a kicsi Zsiga, Tiszacsécsén, ahol jólétben nevelkedik. Anyukája Pallagi Erzsébet, egy református lelkész lánya. Édesapja Móricz Bálint földműves és építési vállalkozó.  Mindezt a szép álomvilágot az 1884-es esztendő töri ketté, amikor a család egy sajnálatos baleset végett anyagilag tönkremegy. Szülei Prügyre költöznek, őt pedig a nagyanyjával együtt az istvándi nagybátyja,   Pallagi László fogadja be. 1888-ban a családja visszaveszi. 9 testvére közül kettő hamar meghal. 1890-ben már a debreceni református kollégium padjait koptatja. Egészségi állapota végett egy évet halaszt. Saját vallomása szerint hat esztendős korától érezte, hogy az írás jó neki. Igazából, tudatosan, azonban tizenkét évesen fogalmazódik meg benne. Szülei 1894-ben Sárospatakra költöznek. Három esztendei debreceni gimnáziumi évek után tanulmányait Sárospatakon és Kisújszálláson folytatja. Továbbhaladásában Pallagi Gyula nagybátyja, a kisújszállási gimnázium igazgatója is segít. 1899-ben beiratkozik a debreceni református teológiára.  A teológiáról a jogtudományi karra iratkozik át. Írásai a helyi lapokban kezdenek megjelenni. 1900-ban a Debreceni Hírlap segédszerkesztője lesz. Kicsit később Budapesten folytatja jogi tanulmányait. 1905-ben Házasságot köt Holics Jankával. 1907-ben írja meg a Harmatos rózsa regényét. Műfordítással is foglalkozik. Az 1900-as években sorra jelennek meg írásai köztük van a Hát krajcár című novellája is. 1911-ben jelenik meg első nagy sikerű regénye a Sárarany. 1919-ben a Kisfaludy Társaság tagjává választja, a Tanácsköztársaság bukása után kizárják belőle. 1920-ban jelenik meg a Légy jó mindhalálig regénye. 1921-ben németül is lehet böngészni a Sáraranyt. 1925-ben felesége öngyilkosságot követ el. Nem marad egyedül sokáig, mert 1926-ban Simonyi Máriát feleségül veszi. 1929-ben az ötvenedik születésnapján tiszteletére ünnepséget rendeznek Tiszacsécsén.  Osváth Ernő halála után, Babits Mihállyal a Nyugat folyóirat szerkesztői lesznek. 1933-ban az Írók Gazdasági Egyesületének elnöke lesz. 1935-be jelenik meg a Boldog Ember című regénye és az Erdély-trilógia. 1937-ben második házasságának is vége szakad. 1939-ben lesz a Kelet Népe főszerkesztője, amely folyóirat halála után megszűnik. 1941-ben Erdélybe utazik. Ekkor jelenik meg az Árvácska és a Rózsa Sándor a lovát ugratja. 1942 augusztus idusa végén, unokája születése érzelmeit felkorbácsolja, s agyvérzést kap. Szeptember negyedikén a budapesti kórház Korányi klinikáján távozik körünkből. Három édes, és két fogadott gyermek apja volt.

   Móricz Zsigmond Észak-Erdély visszacsatolásakor látogatott Erdélybe. Többször találkozott erdélyi írókkal. Barátság fűzte Tamási Áronhoz. Egy kerek esztendőt töltött a számára is e varázslatos helyen. Elbűvölte az erdélyi szellemiség. Székelyföldre szinte mint felfedező-kutató érkezett. Minden érdekelte, hamar belopta magát az emberek szívébe, akik közvetlenségéből fakadó természete gyanánt Zsiga bácsiként kezdték emlegetni. Ami elsősorban e vidéken ledöbbenti, az a bözödújfalusi székely szombatosok kálváriája. A Kelet Népe 1941.1-es számában A szombatosok közt című riportjában az antiszemitizmus előretörése végett megkínzott lakosok védelmére kél. A Bözöd és Bözödújfalu közötti ösvényt a világ leggyönyörűbb gyalogútjának nevezi ki. Székelyföldi útján a valóságot szerette volna megragadni. Ezért látogatott meg oktatási intézményeket, mint a Székely Mikó Kollégium, amelynek hajdani diákja Beke György lelkesen ír visszaemlékezéseiben. Bözödi György biztatására indult neki Székelyföldnek. Bözödi feltűnés nélküli rendes embernek látta, aki a város és falu elöljáróival könnyen beszél, de ugyanúgy meghallgatja az egyszerű embereket. Elsősorban azért, hogy élethű képet kapjon a vidékről. Zsögödbe vagy két hetet töltött Nagy Imre festőművésznél. Itt vett részt egy juhnyíráson is, de ellátogatott a zsögödi gazdakörre. Az utóbbi „rossz” élményéből született meg a Gazdakör Székelyföldön riportja, szintén a Kelet Népében,  amelyben hevesen bírálja az hivatali bürokráciát, amit a csíkvármegyei székelyek el kell viseljenek. Meglátogatta a csíksomlyói templomot, a zárdát, csak egyet bánt, hogy a búcsún nem vehetett részt. Szerencséjére Csíkszeredában sikerült találkoznia éppen a búcsúról érkező csángópárral. Pillanatok alatt megtalálta velük a hangot. Úgy beszélt vélük, mintha régi ismerősök lennének. Így, ha közvetetten is de fel tudott töltődni a zarándokhely csodálatos hangulatával.

    Nagyon örült, hogy megismerhette e páratlan vidéket. Lenyűgözte a székely nép elevensége, az élet szeretete. Bármennyire is zord a vidék, és nem oly gazdag, mint Erdély más vidékei, az emberek mégis jól érzik magukat. A mostoha időjárási viszonyok, meg a szegényes gazdasági lehetőségek ellenére sem csüggedő nép szinte megbabonázta őt. Értékelte a gyakorlatias kucifántos (kacifántos) észjárásukat, ami a magyarok lakta vidékek közül inkább csak erre a tájegységre jellemző. Szerette az emberek derűjét, az életerőtől duzzadó szeretetüket, a tiszta lelkükből fakadó vidámságukat. Bámulatba ejtette, hogy a székely ember legyen az kicsi vagy éppen nagy munkája végezte közben mindig dalra fakad.

Hivatkozások: Zsögödi Nagy Imre: „Az úgy volt, hogy... Hallák-e?” Följegyzések, Csíkszereda Kiadóhivatal, Csíkszereda, 2012; Móricz Zsigmond közöttünk, Kriterion Kiadó, 1979, Bukarest ; Vargha Kálmán: Móricz Zsigmond,Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest 1971.  

Összetákolászta: Borbé Levente

 Tegnap a piacon jártam              

    Kedveseim, kurva boldognak érezhettem magam, hogy végre a kiválasztott szép nyári napon elértem az őstermelők biopiac vásárcsarnokát. Volt ott minden. Égből csöppent savas esővel öntözött zöldség és gyümölcs, meg tápokkal etetett jószágokból előálított hústermékek, satöbbi, ami a gülü figyelő szemeimnek és éhségtől nyáltól csorgadozó szájnak ingere. A reklám mégtöbbet mutatott. Kivételes vidékekről származó hazai árut kínáltak. Megjegyezendő, hogy igen érdekes tapasztalatot gyűjtöttem az utóbbi esztendőkben e téren, mégpedig számtalan megvásárolt portékának az íze hasonlított az idegenből hozottal, amit lustaságból csak úgy megvásároltam a nem biopiacon.  Hát, neki is kezdtem a valagászódásnak (itt – alkudozás, kérdezősködés). Voltak kedves árusok, meg morcosok finom vegyesen. A morcosokat igyekeztem kikerülni. Ha már vásárolok, legyen kellemes az átverés. Nézegettem jobbra és balra. Igyekeztem kiszúrni a legigazibbat. Egyik kedves árusítótól ezt-azt vásároltam. Elpakoláskor a hátizsákomnak csupán egyetlen helyet találtam, ahol már felszedték az árut. Az elárusító hölgy látván hová helyeztem le a zsákot, a pénzem legombolása után hisztibe tört ki, védelem alá helyezve az egész körülöttem lévő zöldséget. Szerencsére nem let rosszul, mert ha ráborul odalett volna a többi portéka is… Szó szoros értelemben ősi termelő lehetett, akihez már egyel kevesebb vásárló jár. Én

 

Nyári kirándulások szinterei

 

Virágos mező Zsögödi templommal. Fotó: Zsögödi

 A nyári szabadság, szünidő, lángra lobbantja a pihenés fenemód vonzó erejét. Gyakran tépelődünk azon, vajon merre menjünk. A kényelem mellett a kellem megteremtése, s annak érzése, lényegbevágó tény. Sokszor szemünk előtt nyugszik a hőn áhított táj. Bizony legtöbbször úgy jövünk rá, hogy körbekerüljük a Földet. De ha már megleltük, töltödjünk fel ott, majd azután nyaraljunk kedvünkre akárhol.      Pihenő Nyaraló

ÍZELÍTŐ a kirakatrendezés történetéből!  (Szemelgetés a világhálóról)

A kirakat a kereskedelem szükségszerű tartozéka. Nála nélkül az árut eladni nehezebb. Egy a megoldás létezik, amelynek a központi témája nem más mint minél vonzóbbá tenni a megvételre szánt árút. Kezdetben valának a kirakodó vásárok. A kirakat szavunkat is a kirakodásból származtatják. A kirakodó vásárok mellett feltűntek az első reklámtáblák, amik még a mai napig is fellelhetők a piacokon. Ha az árú igényesebb vásárlóknak volt szánva, a reklámok nemcsak csalogató felhívásokkal, hanem plakátokkal is párosultak. A polgárosodás idejére tehető az első üzletek, s azok reklámkirakataik nagyszámú elterjedése. A XIX. században már a Kárpát-medencében is terjedni kezdtek, míg a XX. század elejére behálózták egész Magyarországot. Az üzletek bejárata előtti és melletti egyre igényesebb reklámszöveg jelent meg. Felkerültek a falakra a cégek nevei is. Az üzlet ablakaiban utcára tátongó kirakatok igényessége is megnőtt a kor szellemének megfelelően. Mindezt a fejlődést a „sokoldalúan fejlett szocialista társadalom” húzta keresztbe. Ott már a kollektív szükségletekre állítódott be minden, amíg a fokozódó jólét következtében belefért a kirakatrendezés is. Igaz, bizonyos felső utasításra megszabott korlátok között, de igazán jól működött az 1990-es fordulatig. A huszadik század derekán, ami változást hozott, azok az önkiszolgáló üzletek voltak. Jónak bizonyult viszont az a kis jó beszélgetés az eladó és a vásárló között kezdett megszűnni. Viszont a járókelők örömére egyre több ízléses kirakat született. Szerették bámulni az emberek, s ennek hatására szívesen tértek be abba az üzlethelyiségbe.     Kibámulóka

Kommunizmus megidézése 15. rész  – kirakatrendezés –

   Mifelénk Székelyföldön a kirakatrendezés az 1950-es évektől újból nagy lendületet vett. Marosvásárhelyen lehetett e szakmából oklevelet szerezni. Dávid Kálmán volt kirakatrendező mesélt régi élményeiről. Érettségi után nem éppen azt a szakmát választotta, amit elvégzett. Még könyvtároskokott is, de igazából egy kirakatrendezői továbbképző / tanfolyam után ezt a szakmát választotta. Akkoriban nagyon ügyeltek a kirakatrendezés esztétikájára, nemcsak az épülethez kellett passzoljon a bizonyos reklámfelület, hanem a város arculatának formájához is kellett illeszkedjen. Hiszen mindezek a dekorációk közvetve csiszolták-finomították az ott lakók ízlését is. Ebből következik, hogy egy kirakatnak elengedhetetlen tartozéka volt a tervezés és kivitelezés, amelyben nem hiányozhattak a művészi eszközök sem. A díszítések pedig az árú jobb színben való feltüntetését juttatta előnyhöz. A fő elv: törekedni a vásárlók csalogatása végett a minél vonzóbb elemekhez, amelyek kiemelik és előnyös színben tüntetik fel az árút. Minél figyelemfelkeltőbbre sikeredett egy kirakat, annál jobban segítette az eladást. A kirakatrendezés egyik sajátos eleme volt a megvilágítás, amellyel sokat lehetett dobni az adott tér hangulatán. Egy üzleti kirakatban a legfontosabb az árú központi elhelyezése volt, esetenként, ott ahol szükség megkövetelte árcédulával együtt. Ezt követte az ötletek sokaságából összeállított díszítések, amihez a képzelőerő párosult. A figyelem megragadásának művészetéből fakadó „élő” kirakatott kellett megvalósítani. Szaknyelven úgy hívják hogy tekintetfogó (Blickfang). Ebben sokat segít a fantázia, vagyis a képzelőerő korlátlan tárháza. Ha sikerül elmondani a vásárlóknak a kirakat-kiállítással a lényeget, azaz, megvalósítani a tekintetnek is tetszetős reklámot, akkor a kíváncsiskodó a csalogató kirakat hatására ösztönösen az árura figyelt. Mégis akkoriban a kirakatok nem föltétlen a pénzről szóltak, hanem érzelmi töltetük is volt. Kellemes hangulatot keltve reklámozta az adott árút.

    Hargita megyében az Unió Szövetkezet berkein belül munkálkodtak a kirakatrendezők. Foglakozásuk átfogta az egész megye területét, ahol városok vagy nagyobb üdülőhelyiségek voltak. Dolgoztak: Csíkszeredában, Tusnádfürdőn, Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron, Szentegyházán, Balánbányán, Gyergyószentmiklóson, a Gyilkostónál, Galócáson, Maroshévízen és Borszéken. Az áruházakban szezononként cserélték a kirakatot. Azonban, hogy ne váljék unalmassá igyekeztek időnként változtatásokat „becsempészni”, és új árú esetében cserélni azokat. Az üzletben kínált árú hordozta a kirakat témáját is. Ilyenkor minden kis apró részlet fontossá vállt. A szemrevaló tervezés kivitelezéséhez kiváló szín-, és térlátásra volt szükség. Gyakori követelménynek számított a természetes hatás is.

   Főleg a cégek kirakatainak rendezése volt fontos. Ezzel is jobban tudták reklámozni a hazai vállalatok saját áruját, melyek a kapitalizmust lemásolva, de merészen, áttételesen szembeköpve „mi is tudunk olyant” elvvel mutatták meg tehetségüket.

  Kálmán bácsi több megyei kiállításon vett részt lehetett az textil, famegmunkálással foglakozó üzem, vagy éppen a népművészeti szövetkezet mindenhol a leleményességét, és fantáziáját használva változtatta át a kiállítást, a kirakatot művészi alkotássá. A kirakatrendezők kiállításait díjazták. Munkájukkal megjárták tengerpartot és a fővárost is. A hajdani termésnapok alatt is komoly kirakatrendezői munka folyt. A zöldségek és gyümölcsök rendszerezése, rendezése kívánatossá tette az árút.  Eme szakmabélieket azon kívül, hogy az Unió szövetkezet alkalmazottjai voltak tehetségüknek köszönhetően külön megbízást, sőt teljesen eltérő feladatot kaptak, ami a kereskedelmet illeti. Például múzeumok berendezését és annak szánt anyagát alakították ki igazi tárlattá. Ilyenek voltak a Gyergyószentmiklósi, Székelyudvarhelyi és a Székelykeresztúri múzeumok. A feladathoz mérten száraz virágokat, dobozokat, kartonból készült képkereteket, fatörzset és ágakat, leveleket, kerítést, fényképeket s a többit használtak fel. Két igen látványos munkája Kálmán bácsinak, amire büszke lehet az egy papírplasztikából készült keretbe tett szánkó, amelyen csomagok voltak. Az egyik kedves bámészkodónak annyira megtetszett, hogy meg akarta vásárolni. A másik szintén kartonból készült a zeneosztály számára, hegedű és zongoraklaviatúra. A a vásárlók hada bámulta. Természetesen mindkettő térben megfelelő háttérrel színekkel telítve. Számomra egy képből kiugró ág ragadta meg a figyelmemet, amin fészek is volt. Mindenképpen egy élmény vala bámulni az efféle kirakatokat. Voltak hazafias kötelességek is a kirakatrendezőknek például amikor a hajdani országünnepen, Augusztus 23-án autókat kellett teli csicsázzanak virágokkal. A tribünt, ahol kötelező örömmel elvonult, a szintén kötelező mosollyal és éljenzéssel a „boldog” tömeg, éjjel készítették el, hogy reggelre a díszítés friss maradjon... Ennek ellenére a munka eredménye meglátszott, mert az emberek kedvelték, és igényelték az ízléses dekorációkat. Sajnos ez a csoda 1990-ben országszerte megszűnt. A szövetkezetet felszámolták, és a sok értékes kirakatrendező egyik napról a másikra útra került.  A gombamód kinövő vegyes üzletek, kávézók, és másmilyen kereskedelmi létesítmények kirakataiban olyan áruömlesztős „technikát” alkalmaztak, vagyis ahogy érték azt duvasztottak ki az üzletek ablakaiba. Sajnos a jó ízlésnek már semmi keresni valója nem volt az egyre fokozódó pénzéhes világba. Ha jól meggondoljuk, ezeket a kirakatokat nézve, az embert olyan érzés fogta el, mintha az üzlet most költözne be vagy ki.

 

    Ma is létezik magyar nyelven kirakatrendezői szak egybekötve lakberendezéssel, vérágkötéssel, rendezvényszervezéssel, műszaki rajzzal, reklámszerkesztéssel, mégsem a régi. S ami a mai kirakatokat illeti, hát valamelyest javult az állapot, de néhány kivételével a jó ízlés határát sem súrolja.      

Köszönet a régi élményekért Dávid Kálmán kirakatrendezőnek.          Borbé Levente

Csíki kaszálók mesevilága Fotó: Virágbolond

  Fellegek gyüjtötte esőcseppek gyöngyéből táplált erdő-mező ajándéka, a lelket frissítő és szemet gyönyörködtető látvány, a tündéri tarkallós virágtavacskák.

 

Nyáreleji fenyőillatos napok ajándéka

 Gondos fenyőrüggyűjtő  Fénykép: Fenyőszegi

  A világunkat egyértelműen, feltételek nélküli szeretetét zsenge korban lehet teljességgel megtapasztalni. Ha minden zökkementesen történik, akkor szép csendben összeér a teremtett a teremtővel. 

KICSI GYEREK NEM PELUS NÉLKÜLI  GYEREK

    Kisgyerekek láttán manapság igazi pelusharcosokat vélünk felfedezni, akik nem szívesen szoknak le a kényelmes beszarásról. Foggal-körömmel védik kissé karika lábat formáló védőfelszerelést.  A régebbi pelenkák nem élveztek ily nagy védelmet hordozójuktól, mert azok bizony hamar felcsíphették az apró hősök popsikáit. Oka, egyszerű. Az anyukáknak sem jutott annyi idő, főleg azért mert kézzel kellett öblitgeni annak idején, hogy folyton-folyvást cserélgessék. Az új idők komfortja, bizony új kihívások elé állítják a szülőket. Erről és más egyebekről ejtek néhány peluskörötti történetekből fakadó pillanatot.

   Elméletből tízes – A gyereket illik megpuhítani. Ilyenkor megismertetjük a bilikével, elmondjuk neki milyen isteni annak használata. Íme Apa, Anya és a testvérke hasonlót használ. Sőt nemcsak bilikére, hanem arra is ráülhet, hiszen neki erre az alkalmakra van a kisebbített popóméretű ülőke. Eme eszmefuttatás után a kedves gyerek elsajátítva az elméletett jelesre megválaszolja, hogy hová kell kakálni, miközben telerotyogtatja a pelusát a lakás valamelyik szegeletében.

   Kakanuku Bili Kong – Így hívják a japánosított viccbeillő vécés nénit. A gyerek nem buta, csak kicsike. Résen áll, amikor a lépten-nyomon kaki után nyomozó kedves gyanuskodó szülő osonkodik utána. Már jóelőre a szoba olyan sarkába húzódik be, ahol foggal-körömmel lehet kiszedni. Persze, megtorpanva benyomva a durcit elvégzi “vármegye robotját”. Azután jöhet a peluscsere. A lényeg, hogy minél jobban szaglászik a szülő, annál később talál rá a szag forrására, s akkor a bili továbbra is megőrzi érintetlen ragyogó állapotát.

   Bilitréning – Na persze, az anyuka a számtalan esélytelen próbálkozás után nekilát a bili mutogatásához, s véletlenül cask úgy mesél annak elengedetlen fontosságáról. Mindezt teljes komolyság és türelem kíséri. A gyereknek egyelőre csudajó játék, meg az is lehet, hogy egyik óvatlan pillanatban ráül. De mint minden tréning alatt fenáll a veszélye, hogy hirtelen, akár csorogtatás alatt, vagy éppen szotyogtatás közben felpattan róla, s az eredmény, ami után nagy éljenzés és taps szokott járni, a bilin kívüli övezet rövid időtartamú vendége lesz.

    Mókás rotyogtatás – Kemény eredménnyel számolhat az a szülő, aki ezt az utat választja a leszoktatásra, hiszen a gyerek játéknak tudja be, s nagyon mókás dolgot művelhet. Ha rendbejönn valamelyest a biliügy, lesznek hátulűtői. Nemegyszer művészi tehetségét kezdi kibontakoztatni, mint egy reneszánsz mester, határtalanul dolgozva bilin kivül és belül.

   A győzelem napja! – Amikor először sikeredik a kismanónak pelus helyett a bilit választani. Az anyuka, ha készpénznek és nyílegyenesnek tudja be, változást vél felfedezni, akkor megfog lepődni mennyi szarhelyzetben fog még részesülni. A szobatisztaság gyakorlatba ültetése olyan, mint bármelyik mesterség. Elsajátításához idő kell. A siettetés a kisgyermeket a “kincse” megőrzésére ösztönzi.  S az eredmény ott is fog bűzleni, ahol nem kellene.

    Pelus nélkül – Hogyha a kis csemete rájön a pelus nélküli világ bájára, ha néha még becsúszik a meglepi, akkor se fogja becsomagoltani többet magát. Pelushős

 

 

MERENGŐ FENYŐTÜSKÉS TARISZNYA 4.

   Hát mit es mondjak, az eszem túl kicsike, hogy felfogjam, hogy mi a ráksúly megy végbe évente az érettségi körül. Két hetes érettségi időszakból az idén négyhetes lett. Ki tudja, ha így folytatódik kinyúlhat egy egész életre. A szigorítások pedig olyan mértéket öltöttek, hogy ember legyen, aki bétudna hatolni az épület érettségíztető részére. Kamerák, rendőrök, felügyelő tanárok, motozások stb után, mint igazi bűnözők úgy ülnek padba megmérettetésre a diákok. De kapnak poharakat, s vizet is visznek, nehogy kiszáradjon a torkuk a sok írástól... Bezzeg annak idején jómagam nem részesültem ebben a “kegyben”. Kérem ennek a rehabilitálását! Csuda, hogy élve megúsztam. Mindenesetre légy legyen a talpán, aki be mer menni egy vizsgáztató teremben. Semmi esélye, hogy élve kijusson. Ha a szigorítások így foltatódnak, végül még a diákok sem mehetnek be a vizsgára. S ha megvan az érettségi milyen lehetőség nyílik itthon? Hát nem sok. A bizonyos érettségi utáni havi ingyenpénz után irány külföld! Cuki!!!    Rácsudálkozi

 

  Nyúlfarknyi ZSÖGÖDI locsogó hablatyolás –

zsögödbe es elpufázott dumabélés

 

   Hennyeg Jópofa jelentése van. Az emberek egyik kellemetes állapotát eláruló szavacskája.

 

   Hennyegni udvarláskor szoktak, amikor a legény csapja a szelet a leánynak, s az es jó néven veszi. Hennyegni, annyit jelent, mind esszebújni (összebújni), vihorászni, s szerelmetesen egymást nagy boldogságban érezni. Úgy es mondhatnánk, hogy hízelegősen heherészve érzékelni karöltve a felhőtlen örömözést. Egyik megfelelője mifelénk a hetyegés. Ejsze többen es használják, mint a hennyegést, de a lényege szinte az. Egyféle, inkább az önfeledt gondtalan mámort fejezi ki. Ez a dörgölődzős, szinte kizárva a világot vidámság mast es jelent. Manapság főleg városokon komolytalan, hű belé balázs féle kapcsolatnak keverik bé. Mások pedig a fehérnép leteperése érdekében, mindent bévetek alapon féle hancúrozást értelmezik. De vannak olyanok es, akik kihagyva a flörtöt, a szép udvarlás gondolatát egyből belévágva a lényegesbe, csak szimpla etyepetyére gondolnak. Pedig milyen más egy csepp incselkedő huncut pillantás, a szemkacaj, meg a kétbalkezes mosoly, nem beszélve az egymáshoz való araszolás, amíg a rokonszenves testyek (testek) essze (össze) nem érinkeznek. Hennyegni házastársok és élletársak között es (is) lehet, met (mert) ez tiszta es lehet. Emigyen a bémocskolt es ártatlanná válik. Megmondó

Zsögödfürdei szálloda nagyjából egybe...           Fotó: Fenyőszegi

 A állítólagos tulajdonosok nem tudtak zöld ágra vergődni az épülettel kapcsolatosan. Nem úgy a szálloda, amelynek balkonján nemcsak ág, hanem egy terebélyes kisfácska teljes pompájában zöldell. Ejsze a vendégeknek azé a szabadba hálást ajánlanám.

 

Közöljön bátran! Küldjön ötleteket! Bíz Isten jól jön! Szerkesztőség borbelevi@yahoo.fr, Fenyőszegi honlapja itt : http://users.atw.hu/borbelevente/ .