Kakasdi Hagyományőrző Együttes
30 év eseményei dióhéjban
1981


Az együttes ismét hallat magáról. Sebestyén Ádám dr. Kovács Ágnes népmese kutatónak írt leveléből idézek: „…a kakasdi székely népi együttes újjászervezését ismét el kellett vállaljam, minden csütörtökön este próbát tartunk. Részemre ez is megterhelést jelent, hisz a műsort is nekem kell összeállítanom s a próbákat is nekem kell megtartanom. Szerencsére eddig elég jó a hozzáállás a szereplők részéről.

A műsorban az andrásfalvi lakodalmat szeretném megeleveníteni a menyasszony és a vőlegény jelenlétével. S közben az Andrásfalván ismert táncokat is beleszőjük a jelenetbe.”- írja Sebestyén Ádám.

Az együttes június 6-án fellép a Sötétvölgyi Ifjúsági Táborban rendezett honismereti táborban.

A műsor előtt Sebestyén Ádám előadását hallgatják meg a gyerekek. Olvassunk el ebből egy kis részletet:„…igen jóleső érzés látni és hallani székely népi együtteseinknek hagyományőrző műsoraikkal való fellépését. Hisz most már a nagyközönség az ő műsoraikon keresztül ismeri meg a székelység szellemi életét, hagyományainkat, amelyek a születéstől a halálig motiválják a családi és közösségi életünk cselekedeteit, egyes elemeit.” A folytatása: „…sokáig úgy tűnt, hogy az új környezetben, az új társadalmi viszonyok között a tárgyi kultúránk is elvész, feledésbe merül. Szerencsére nem így történt. Az idősebbek tulipános ládáiból előkerültek a száz éves koronás, tükörvirágos, favirágos, epres rokolyák, s az öltözetet kiegészítő szedett-ingek, lajbik, derek-bundák és a fejkendőként szolgáló teveszőr-ruvák. Hogy a férfiak megjelenés is székely népviseletben történjen, Molnár Ágoston bácsi – aki nagy mestere a szabás-varrásnak – elkészítette a zsinóros, Bukovinában viselt lájbit (mellényt) és a fehér zsinóros posztóharisnyát, ami a mai fogalmaink szerint nadrágként szolgált.”

A Honismereti táborban bemutatott műsort ekként konferálja Sebestyén Ádám: „…nézzétek meg a nemrég újjá alakult Kakasdi Székely Népi Együttes fonó jelenetét, amely jó néhány népdallal és Fábián Ágostonné – Márika Néni – meséjével van fűszerezve.

Utána pedig az andrásfalvi lakodalomból adunk egy kis ízelítőt; főleg azt a részét elevenítjük fel, amelyen az Andrásfalván ismert népi táncok kerülnek elő. … és végül még csak annyit szeretnék elmondani, hogy a szereplésünk talán nem lesz egészen tökéletes, hisz alig néhány hete kezdtük meg a próbákat… - …és főleg a hétfélés táncoknál előfordulhat, hogy a tánc egy-egy fordulatát talán még egy-egy szereplő hibásan járja. De még a mozsikások is bizony tapogatóznak a dalok játszásában. De ennek ellenére minden egyes szereplőnk odaadással fog dolgozni, és e rövid kis műsorunk a tetszéseteket el fogja nyerni.” 

A konferálás folytatása kissé meglepő: „…No! Aztán még valamit el kell mondanom: a bukovinai székelyeknél szokás szerint soha nem táncoltak páros táncokban lányok vagy asszonyok külön, férfi nélkül. Amelyik lány nem volt szemrevaló, az bizony csak figyelhette a mások vígasságát! Mai műsorunkban azért, hogy a táncbemutatónk tömörebb legyen a szokástól eltérünk; asszonyok, lányok összefogózva fogják ropni a táncot! Mindezek elmondása után kívánom, hogy nagyon jól érezzétek magatokat! Érezzétek azt, hogy a bukovinai székelyek között vagytok!



Sebestyén Ádám Madéfalvától napjainkig címmel történelmi műsort állít össze, amelyet arra szán, hogy a kakasdi együttes szavalókórusként mutatja be

A írás visszhangjaként idézem Sebestyén István dunaszentgyörgyi tanár levelének egy részletét: „Remek (ismeretterjesztő) műsor! …Több énekkel egy estét betöltő kedves, megható műsor. /A szereplők kívülről mondják az összekötő szöveget, a legendákat s a verseket!/ Semmit sem szabad kihagyni belőle! Ez így egész! Ne mutassa meg hozzánk nem értőnek! Tanulják meg, s adják elő minden faluban. Ha lehet vigyék el Pancsova vidékére is, Érdre, Baranyába, Garára, stb. A műsor nem enged felejteni! A fiatalokat tanítja! Gratulálok és köszönöm, hogy elolvashattam.”


A premierre 8 évvel később Kismányokon a templomszentelésen került sor a Lengyeli Székely Hagyományőrző Együttes előadásában. A templomszentelésről videofelvétel készült, és így ma is meghallgatható az előadás. A videofelvétel is jó, de a zsúfoltság miatt a szereplők nem voltak megközelíthetők és így nem láthatók!