Kakasdi Hagyományőrző Együttes
30 év eseményei dióhéjban
1991

1991. 
május 1.

Bonyhád, majális. Egy köszönőlevél Bonyhád város polgármesterétől az együttes vezetőjének: „Bonyhád város Önkormányzat nevében tisztelettel megköszönöm az 1991. május 1-jei majális sikere érdekében kifejtett tevékenységét. Kérem, munkatársainak is adja át üdvözletemet és köszönetemet!”


Május 9-12.:
Érden nagy a készülődés, mert itt tartják a Bukovinai Székely Találkozó és Tudományos Tanácskozás c. rendezvényt. A Kakasdi Székely Népi Együttes Sebestyén Ádám vezetésével 12-én délután mutatja be a műsorát. Az összes bukovinai székely együttes között különösen szép és egyedi dramaturgiával bíró szereplést nyújtanak. 
Az előkészítés, szervezés során Sebestyén Ádám válaszlevele bizakodó, melyet olvassunk el teljes terjedelmében:

„Kedves Rózsi!

Bár kicsit késve, de a meghívótokra megadom a választ. Együttesünket sikerült újra életbe léptetnünk, s így május 12-én vasárnap mi is ott leszünk, kb. 30-35 fő (de lehet több is…)
Én szeretném, ha már 9 órakor ott lehetnénk Du. a szabadtéri színpadon való fellépésünkön a fonó jelenetet adnánk elő. Éneke kb. 10 perc és közben Fábián Ágostonné elmond egy mesét – kb. 5-8 perc.

Közben készülünk május 25-re a bonyhádi fellépésre is. Itt az andrásfalvi lakodalomnak az utolsó jelenetét adjuk elő „a menyasszony bekontyolása” címmel. E jelenetben kerülnek elő az Andrásfalván ismert legszebb lakodalmas népdalok és az úgynevezett hétfélés táncok. Ha lesz rá idő, ezt is előadhatjuk, de jóval hosszabb mint a fonó jelenet…”

Részlet Kóka Rozália válaszlevélből: „…mellékelten küldöm a négynapos rendezvény programját. Összesen 15 együttes, 500 szereplő jelezte részvételét. Minden csoport maximum 10 perces műsorral szerepelhet. A program a bevezetővel, konferálással, közös énekléssel előreláthatóan 3 órás lesz. Ezért kérem ismételten a műsoridő betartását. …A fellépés sorrendjét a helyszínen közöljük. Önöktől a következő műsort választottam: a menyasszony bekontyolása (összesen 10 perc).”

A tanácskozáson megjelent és felszólalt Antall József miniszterelnök, és felszólalásában név szerint kiemelte, s egyben példaképül állította a hagyományőrzésben élen járók között a kakasdiakat, és Sebestyén Ádámot.

A bukovinai székelyek hazatelepítésének 50 éves évfordulója alkalmából Érden rendezett országos rendezvény „…első részében néhány történelmi tartalmú dallammal kezdünk, majd a bukovinai székely folklór szinte teljes skáláját láthatják a legény avatástól, a guzsalyaskodástól a lakodalmasig” – mondta a folklór műsor bevezetőjébenKóka Rozália. A folklór műsorról VHS-felvétel készült.

A kakasdiak mesemondója – Fábián Ágostonné – a Virág úrfi c. meséjét mondja. Aztán az Andrásfalvi-lakodalmast látjuk, miután a műsorvezető megszavaztatja a közönséget arról, hogy azandrásfalviak lakodalmasa jobb-e, vagy a hadikiaké?
A szavazatok megoszlottak.


Május 31.:

Mai keltezéssel a székely körök, a hagyományőrző csoportok vezetői levelet kapnak a következő szöveggel: „Kedves Székely Testvéreink! A hazatelepítésünk 50. évfordulója tiszteletére emlék utat szervezünk Bukovinába az érdeklődők számára…”

Az emlékút Csíkszereda, Madéfalva, Gyergyószentmiklós, Suceava, Andrásfalva, Hadikfalva, Radóc, Fogadjisten és Józseffalva meglátogatását jelenti.



Június 1-2.:A Mözsi Székelyek Baráti Köre székely találkozóra hívja a kakasdiakat más együttesekkel együtt. Elsejére ide várják a bátaszéki, a bonyhádi, az egyházaskozári, a felsőnánai, a lengyeli együtteseket és természetesen fellép a délutáni műsorban a helyi székelykör is. Másnap – vasárnap a kakasdiak már nem érdekeltek a programban, mertaz aparhanti, az izményi, a hertelendifalvi, az érdi, a teveli és a véméndi együttes lép fel.

A színvonalas nagy ívű rendezvényen a kakasdiak is kitettek magukért. Kezdő műsorszámként Fábián Ágostonné mondja el a „Házasodni induló legény” című meséjét.
A tőle megszokott stílusban, kissé gyengébb hangon – fanyar humorral beleszövi a mese vége felé a saját fogyatékosságát is. A meséjével és az öniróniával átszőtt humorával mosolyt fakaszt a hallgatóságban. A műsor nagyobbik hányadát az Andrásfalvi-lakodalmas teszi ki. A felvezető szöveget az immár fehér hajú - és sajnos láthatóan már nagyon beteg - Sebestyén Ádám mondja az Andrásfalva monográfiában leírtak szerint. Az együttes nem csak lelkes, de örömmel játssza a lakodalmast: a menyasszony felcicomázását, a kikérést, az esküvőről való megérkezést, az ajándék bemondást, a kontyolót, majd a hétfélés táncokat járják. Aztán közben sokat és szépen énekelnek. A fellépésről VHS-felvétel is készül



Június 10-i keltezéssel – pontosan egy hónappal az igényelt szolgáltatás előtt - levél érkezik Sebestyén Ádámhoz a Barcsay Gyermek Képzőművészeti Alapítvány kuratóriumának elnökétől.
Részlet a levélből:„… szeretném, ha a gyermekek megismerkednének a bukovinai székelyek népviseletével, s egy-két körjátékával, egy-két szép népdalával is, ahogy áprilisban megbeszéltük. Szeretném tehát, ha lennének népviseletben felöltözött asszonyok, lányok, férfiak, akik valamilyen kis előadást bemutatnának. Mári néni pedig mesélne egy-két mesét. …Természetesen előbb érkezünk Kakasdra, de szeretnénk egy-két vázlatot is készíteni a régebbi parasztházakról…”Sebestyén Ádám feljegyzése a levélen: „Vasárnap du. 4 órakor… rövid történek; együttes – ének – mese”
A lengyeli Apponyi kastélyban tartott honismereti tábor záró rendezvényére meghívót hoz a posta a kakasdiak mellett az aparhanti, a bonyhádi és a lengyeli hagyományőrző együtteseknek és Fábián Évának. A kakasdiak a székely lakodalmast adják elő 45 perces időkeretben.




Még egy levelet kézbesít a postás a kakasdiaknak a székely tábor vezetősége kezdeményezésére a Székely Szövetségtől.
 

Részlet a köszönő levélből: „A székely Szövetség és a honismereti tábor vezetősége köszönetét fejezi ki azért az anyagi, erkölcsi és egyéb támogatásért, melyet az intézményektől kapott. Mivel a szövetségünknek anyagi forrása nincs, így támogatók nélkül nem tudta volna megszervezni a székely hagyományok ápolása céljából a tábort. …Kakasd:Hagyományőrző Csoport, Bányai János, Sebestyén Ádám, Sebestyén Ádámné, Kozma Szilveszterné, Sebestyén Péterné, Fábián Ágostonné, Sebestyén Ferenc, Sebestyén Lajos és fia, Kelemen Istvánné.”


A faluház lassan, döcögve épülget. A polgármesteri díszteremből végülis kívűl kerültek, együttesnek meg próbálni kellene, mert fellépési lehetőségeik vannak. Segítség érkezik az általános iskola igazgatójától: „Ádám bácsi! – szól a levél – Örömmel értesültem, hogy fiatalokból álló lelkes tánccsoport működik. Szívesen állunk rendelkezésükre azzal, hogy próbáikat a tornaszobában tartsák meg. Hogy időben ne korlátozzuk a próbákat, ezért a tornaszoba udvari bejáratához egy kulcsot juttatunk el Önnek. Az a kérésem, hogy a próbák után zárjákbe az épületet, és ez legyen az Önök felelőssége…



Egy héttel korábban a hagyományőrző együttes nevében Sebestyén Éva tánccsoport vezető és Sebestyén Ádám pályáz a Lakitelki Alapítványhoz.Két hét múlva az alapítványtól a pályázatra válaszolva azt írják: „…a beküldött pályázattal, kéréssel érdemben nem foglalkozunk…” Valami okból a döntésüket a Lakitelki Alapítványnál átértékelték, mert még egy válasz érkezik ugyanarra a pályázatra: „…mint korábbi levelünkben megírtuk…most mégis kivételt tettünk… soron kívül egyszeri támogatásként 30.000,- Ft-ot utalunk át a számlájukra…” – szól a rövid értesítés.