Kakasdi Hagyományőrző Együttes
30 év eseményei dióhéjban
1992

1992. február 29. 


Ha farsang, akkor ismét székely bál. Bonyhádon a bálra résztvevőként várják a kakasdiakat. A műsorban az aparhantiak és a bonyhádi Székely kör énekkara lép fel. Az érdekesség kedvéért felsorolom a meghívón ajánlott tombolatárgyak jegyzékét, amelyeket érdekes és értékes tombolatárgyakként hirdetnek meg: „ székely szedett ing; székely férfi ing s gagya; székely bevásárló tarisnya; székely iskalás tarisnya; szénatartó pálka; abrakos tarisnya; szucsávai kaszakő; szőnyeg /rongypokróc/; székely szőttes párnahuzat; -kendő /törölköző/; -asztalterítő; ballagási tarisnyák; könyvjelzők; album a bukovinai kirándulás fényképeiből;”



június 19-21.:

Tamási Áron emléknapot szerveznek Mözsön a Székelyek Baráti Köre Bálint Ambrusné elnök vezetésével.

A meghívó szerint20-án 14 órától bemutatkoznak a székely együttesek, úgymint Aparhant, Izmény, Bonyhád, Lengyel, Érd, Kakasd és Tevel hagyományőrző együttesei.
Kakasdról a válaszlevél a bizonytalanságot tükröz, ezt támasztja alá az idézett részlet:„… együttesünket szerdán estére hívtam meg megbeszélésre és próbára. Bár még nem tudom, hányan jönnek el, de gondolom: ének mese és táncokbemutatásával részt tudunk venni.

Októberben tájékoztató levél érkezik a Székely Szövetségtől. Ebből megtudjuk, hogy „…a csátaljai székely találkozó programja nem változik, vagyis megegyezik a szeptember 25-i megbeszélésre szóló meghívóban leírtakkal, ill. a megbeszélésen elhangzottakkal…”…minden együttes írja le, hogy milyen műsorral kíván a találkozón fellépni. A teljes repertoárt is lehet írni; Csiszér Ambrusné, Szabóné Jakab Éva és Höfler Lajosné majd kijelölik, hogy mely számokat adják elő, és a fellépés sorrendjét is meghatározzák…”; továbbá: „…azokról a településekről is várunk résztvevőket, ahol nincs hagyományőrző együttes. Valaki szervezze meg az utazást, fogadjon buszt és 9 órára szintén legyenek lent Csátalján…”

<>A székely találkozó hagyományosan szentmisével kezdődik, amelyet az andrásfalvi (később kakasdi) származású Sebestyén (Bada) András aparhanti esperes celebrál, és szól a hívekhez. Intelmei a székelység meg-, és fennmaradásához szolgáltatnak érveket. Prédikációjának figyelemreméltó vezérgondolata az, hogy, „…isten csodája, hogy a bukovinai székelység ma együtt lehet. Ki gondolta volna, hogy lesz ennek a népnek még jövője?
Ti – hagyományőrzők vagytok a székelységnek a szíve, mert ha egy nemzet élni akar, meg kell ismernie a múltat, a szokásokat és a törvényeket. Ezeket elevenítitek fel ti!


A mise után Sára Sándor filmrendező jelentétében 42 gyertyát gyújtottak és méltó körülmények között virágot tettek a gyertyák mellé a lemészárolt 42 székely mártírra emlékezve.


Csátalján a kakasdiak a tágas színpadon szépen szerepelnek a kulturális programban. A fellépésük kezdetén Illés Ferenc kakasdi polgármester kér szót. Bejelenti, hogy ma a mese elmarad, mert két héttel ezelőtt - 63 éves korában - elhunyt az együttes mesemondója: Fábián Ágostonné Márika Néni, a Népművészet Mestere, akitől Sebestyén Ádám gyűjtött és jelentetett meg a Kakasdi Népmesék I és a II. kötetekben.
A kegyelet szünete után a fonóban című jelenetet mutatják be; pörögnek a guzsalyakról tépett kenderkóccal az orsók és közben szól a gyönyörű ének: Este van, este van…, Zöld erdőben, zöld mezőben sétállott egy páva…, - és így tovább. Majd táncra perdülnek. Kóbor Gábor harmonikás talp alá való zenéjére: a hétfélés közismert dalaira fiatalok nagy komolysággal ropják a táncot. Az első szám: Az ajtóig, s még vissza…, majd Eltörött a rossz fazak, tára-rittyom burty…, - és szól a dallam, folyik a mulatás. A jutalom a tánc végére a közönség vastapsa. Itt van és táncol Varga János, aki saját koreográfiájakéntegy új műsorszámot tanított be, a marosmenti táncokat, melynek egyben ez a premierje. Most esik meg először, hogy a fiatalok a színpadon nem bukovinai táncot járnak. Vastaps jutalmazza a produkciót. Végezetül a Bukovina közepében születtem… dallal zárul a kakasdiak bemutatkozása.




Ebben az évben írta, így ide kívánkozik Sebestyén Ádám Siklósra címzett leveléből két mondat, ami meghatározó az együttes további vezetésére vonatkozóan, - íme: „…együttesünk működését újra felelevenítettük – és Csátalján szerepeltünk a Székely Napon. Csak én már nem szívesen csinálom a működtetést, hisz pár nap múlva a 72-dik évbe lépek, s az egészségem sem jó…”