Sebestyén Ádám Hagyományőrző Székely Együttes
30 év eseményei dióhéjban
1998

1998. május 1-3.


Ismét nagy felelősséggel járó rendezvény Bonyhádon. A lengyelországi Pila-ban munkálkodó Zbigniew Kowalski kezdeményezésére évről-évre megrendezik a Bukovinából elszármazott népek fesztiválját.

Most első ízben zajlik a rendezvény Bonyhádon. Lengyel vendégek is vannak, akik szintén Bukovinából költöztek haza Jarowie-Pilaba.

A menettáncban és a műsorban fellépnek az érdi székely, a mözsi Hargita egyesület, a bonyhádi német nemzetiségi kórus.

A lengyel vendégeket Kakasd is vendégül látja; közös műsorral kedveskednek a község lakosságának.


Május 22.
: Bonyhád Székely Emlékpark avató ünnepség után a művelődési központban a kakasdi Sebestyén Ádám Székely Hagyományőrző Népi Együttes .nyilvános főpróbán bemutatja a lengyelországi IX. Bukovina fesztiválra összeállított műsorát.

Júniusban
az együttes hat táncosa (Doma Andrea és Németi Zsolt, Sebestyén Emese és Csiszer Csaba, Dávid Mónika és Varga János) Homokmégyen részt vesznek a

II. Hagyományőrző Szólótáncversenyen



   Június 14.:
Jastrowie- a IX. Nemzetközi Bukovina Folklór fesztiválon részt vesz a kakasdi együttes. Erről tanúskodik a Zbigniew Kowalski által aláírt díszes oklevél és az együttes fényképét megjelenítő díszes emléklap, és az itt megbúvó fényképek.

Szinte haza sem értek, máris egy újabb „megpróbáltatás”! Tevelen készülődnek a Székely találkozóra, amelynek legfőbb célja a bukovinai székely lakodalmas élőben való felelevenítése. Nézzük a meghívót:

A találkozó igen gazdag élménnyel szolgált a résztvevőknek, a társadalmi eseményt a megyei sajtóban is megfelelő súllyal szerepeltették.



Szeptember 27.: szüreti felvonulás és bál.
Illés Ferenc polgármester köszöntője után kezdődik a műsor.
Fellépnek: Szekszárdról az Ifjú Szív együttes, a Hidasi Hagyományőrző együttes, Jánoshalmáról a Lajta László Művészeti iskola néptáncosai, valamint a helyi Sebestyén Ádám Székely Népi Együttes.

Az öregekkel beszélgetve – leginkább az öreg Bada Ferenc bácsitól szerzett ismeretek alapján létrejött az „Andrásfalvi bál –1926-ból” címmel egy új táncot koreografált Varga János. A tánc lényege egy életkép, egy hangulat visszavarázslása. Sikerrel oldották meg a feladatot a koreográfus és az együttes lelkes táncos-énekesei. Új jelenség a legények közötti vetélkedés – a táncban. Igen kifejező Varga János, Sebestyén Miklós és Németi Zsolt, és a többi legény szólótánca. A bemutató érdekessége, hogy a 95 éves Sebestyén Ferenc szólót táncol a legények között.

1998. december 29-én nagyon fontos fordulóponthoz érkezett az együttes. táncosokból, énekesekből, mesélőkből és pártoló tagokból – 40 alapító taggal – egyesületi jogállással megalakul a Sebestyén Ádám Székely Társulat.

Elnök: Barabásné Fábián Elvira, elnökhelyettes: Sebestyén Brigitta, titkár: Sebestyén Györgyné,
PEB elnök: Sebestyén Imre Dezső, PEB tagok: Illés Ferenc és Kozma Orbán, művészeti vezető: Varga János.

A bírósági bejegyzésre 1999 február 17-én került sor.