Sebestyén Ádám Székely Társulat
30 év eseményei dióhéjban
1999


1999. 
január 16.:


A Földes János II. megyei Néptánc Találkozót Kakasdon tartják. Emléklap tanúsítja, hogy ezen részt vett és sikeresen szerepelt a kakasdi Sebestyén Ádám Hagyományőrző Székely Együttes.


Március 16.:Vass Lajos népzenei találkozó regionális rendezvénye
”Egy emberként szól a dal” – hirdeti ahelyi újság szalagcíme. A tanácskozást együttesünk műsorral köszöntötte, közben Sebestyén István kakasdi, és mások útravalóval látták el a hallgatóságot, végezetül a tánccsoportunk kápráztatta el a résztvevőket.


 
Március 27.:

Országos székely mesemondó verseny Sombereken.

Több, mint 100 versenyző indult, és ebből a felnőtt első helyezések és több különdíj Kakasdra kerültek. A verseny névadójának családját Sebestyén Ádám Tibor – a legkisebb fiú - képviseli jelenlétével és a végén elhangzó megható köszönő szavaival. Ő az egykori együttes alapító tagja. Az eseményről részletesen beszámol a megyei sajtó.



Április 8-i keltezéssel sponzor kerestetik tárgyú levelet fogalmaz a vezetőség.


Május 1.:

„Perdül a szoknya’ fesztiválműsor ad keretet a 11. Bukovina-fesztiválnak és a ’99 Bonyhád Majális rendezvénynek.

Közreműködnek a Sebestyén Ádám Székely Népi Együttes, Balog Attila népdalénekes,

a Jastrowiacy Együttes – Jastrowie - Lengyelország,
a Német Nemzetiségi Ének-zenei Egyesület – Bonyhád, a Hidas Hagyományőrző Táncegyüttes, a Florile Bukovinei Radauti – Románia, a Német Nemzetiségi Tánc Együttes – Bonyhád, a Bonyhádi Székely Kör, az Aparhanti Székely Hagyományőrző Együttes; a Csernovici Ének és Táncegyüttes – Ukrajna, a Völgységi Táncegyüttes – Bonyhád.

A Sebestyén Ádám Székely TársulatMartin György gyűjtéséből a 3 erdélyi falu – Méra, Szucság, Györgyfalva – táncaiból Varga János koreográfiáját a Kalotaszegi táncokat adják elő. Ekkor került sor további két koreográfia eltáncolására is. Ezek: a Varga János Visán történt saját gyűjtése alapján készített Mezőségi II., vagyis a Visai táncok, továbbá a szintén mezőségi Széki táncrend bemutatására.

Július 2-án újsághírből szerzünk tudomást a gyerekek felkészítéséről.


Július 20-24.: Nyáron az együttes a görög tengerparton turnézott. Hivatalos meghívás alapján Görög országban vendégszerepel 32 fő. Több fellépésük volt, a nagy melegben még menettáncot is bemutattak egy utcai felvonuláson a turistáknak. Itt láthattuk volna – ha ott lettünk volna - a Bátai üvegestánc koreográfiát. Azóta láthattuk Kakasdon.

Az egyesület viszont fogadja augusztus 17-20-ig a vendéglátó görög együttest. Mohácson, Harkányban és Pécsett készítenek elő nekük fellépési lehetőséget.


1999. július 26-tól augusztus 2-ig:a Bukovina fesztivál májusi magyarországi rendezvényeRomániában Cumpulung Moldovenescben, Radócon és Csernovicban folytatódott.
A kakasdi Sebestyén Ádám Székely Társulat 39 fővel, és az Aparhanti Székely Hagyományőrző Együttes képviselik a magyarországon élő bukovinai származású székelyeket a rendezvényen.. A kakasdiak a romániai helyszíneken lépnek fel. Az Andrásfalvi bál – 1926-ban kompoziciót és a Székely lakodalmas műsorszámot mutatják be. Az eseménnyel több újságcikk is foglalkozik.


Október 9-én: Szüreti felvonulás és bál. Résztvevők: a Lengyeli Székely Hagyományőrző Csoport, a kakasdi egyesület utánpótlás gyermek csoportja székely népviseletben; az immár 10 éves Ifjú Szív Együttes – 6 éve minősített tánccsoport – Szekszárdról.

Megjegyzem, hogy a vendég együttesek részvétele a felvonuláson és a műsorban kölcsönösségi alapon zajlik. A ő falujuk felvonulásán résztvesznek a kakasdiak.


A műsorban a felvonuló együtteseken kívül felléptek „Kakasd rejtett kincsei” – konferálta be a sombereki székely mesemondó verseny helyezettjeit Sebestyén Brigitta. Úgymond minden díjat elhoztak: Müller Józsefné Réti Ági felnőtt második, míg Sebestyén István, az I. helyezett mesemondó mesél a műsorban, akinek a mesemondása CD-n és kazettán is sokszorosításra került.

Csibi Krisztina vezetésével fellépnek a Teveli Ifjúsági Táncegyesület 12-15 éves táncosai. Ismét egy meglepetés: bemutatkozik a kakasdi együttes énekkara Illés Ibolya vezetésével.


A népdalkörünk a ősz folyamán alakult, és a kakasdi szüreti napon mutatkozott be, majd a karácsonyi ünnepség színvonalát emelték előadásukkal. – írja később az évet értékelő tájékoztatójában az elnökasszony.

Most először hallhatunk a műsorközlőtől arról, hogy szponzorai vannak az együttesünknek – a Polgármesteri Hivatalon túl helyi vállalkozások: a Szakács Kft., a Mobil Kft., a Tempera Kft. Sebestyén György, Fábián Kft. Fábián János asztalos és a Székely Szövetség.

Az esti műsor újabb szenzációja: a kakasdiak bemutatják a Mezőségi táncok koreográfiát. A siker óriási.

A műsor megtekintése és az egyesület által szervezett bálon való részvételel mindenki számára ingyenes.



A kakasdi székely betlehemes játék országos elismertsége révén karácsonyonként meghívást kap az egyesület a Betlehemes találkozóra, mellette Pécsett is előadták a műsort.


Az anyagi támogatások és a megnyert pályázati összegek révén sikerült az egyesület eszköztárát bővíteni; új betlehemes bundákat és fellépő ruhákat készítettek.


Igen fontos megemlítenünk, hogy az ezredforduló Szilveszteri bálját szintén az együttes – már az új egyesület – szervezi, amelyen a táncosok is fellépnek.


Az éves munkáról készült elnöki beszámolót Barabásné Fábián Elvira az elnökség elé terjeszti a következő év  májusában. Itt olvasható.