2005. OKTÓBER 22..

TOLNA MEGYE KÖZÉLETI HETILAPJA

VIII. ÉVFOLYAM 39. szám


Az "igazi góbé” meséi

Sebestyén István Ka­kasdról az előadásai kezdetén így mutat­kozik be: "Bukovinai székely szülők 10. gyer­mekeként jöttem a vi­lágra Szekszárdon.

A '60-as, '70-es évek­ben végeztem az osko­láimat. Ebből es lát­hatjátok, hogy elmú­lottam már 18 éves".

Ez a vidámság és huncutság sugárzik róla, amíg magá­ról beszél:



    Sebestyén István mesemondó

Sebestyén István

Családunkban a mesébe én bele­születtem. Kakasdon nagyon sok Se­bestyén nevű család volt, ezért bece­nevek adásával tettek különbséget köztük.

Diszkepál Anti és a felesége János Márta
Sebestyén István szülei, (az együttes alapítói) egy menettáncban

     .

     

Apámat "Diszkepál" Antal néven ismerték, mindig verseket mondott, anyám pedig sokat énekelt. Olyan csodálatos hangja volt, hogy sokan azért jártak a templomba, hogy hallják anyámat énekelni. Én már gyermekkoromban szerepeltem szín­padon. Esténként gyakran voltak ná­lunk felolvasópróbák. A család törté­netét - édesanyámat és nagyszüleimet kifaggatva - már korán hangszalag­ra rögzítettem.             e

Amikor a Duna TV-n a Magyar Népmesék sorozatot ismételték, fel­tűnt nekem, hogy nem egészen úgy mondják a székely meséket, ahogy én gyerekkoromban hallottam. Az­tán amikor Sebestyén Ádám ke­resztapámnak megjelent a négy kötete, akkor egész estéket betöltő mesélések voltak nálunk.
Ekkor tu­datosan elkezdtem olvasni és gyűj­teni a székely népmeséket tartalma­zó könyveket, hanganyagokat. Az ember minél több könyvet olvas, an­nál jobban kikristályosodik a nép­mesék fajtája, hogy milyen alkalom­ra milyen mesét lehet mondani.    
         Ma úgy mesélek, hogy a megtanult szö­vegből elveszek, hozzáteszek, va­gyis saját magamra szabom.
       A mese akkor él, ha aktuális, ha a mesélő hitelesen adja elő.

1999-ben jelentkez­tem a mára már nem­zetközivé vált Sebes­tyén Ádám Mesemon­dó Versenyre. Meg­lepetésemre mindjárt országos első díjat nyertem.

Később meg­hívtak egy országos versenyre, ahol a nép­mese mellett népdal kategóriában is arany minősítést kaptam.

             A Vass Lajos Kárpát-me­dencei Nagydíj 2001. évi versenyén 8 ezer versenyző közül én kaptam a Kiemelt Nívódíjat népdal éneklés kategóriában,
majd 2002-ben má­sodszor is sikerült elnyernem azt.  (Interpretálásában meghallgathatjuk a Virágok vetélkedése címû bukovinai népdalt).

Az idén Érden népdal éneklés és mesemondás kategóriában nyertem országos nagydíjat.

Azért érzem magam a székely me­sék igazi góbéjának, mert leginkább felnőtteket szórakoztatok meséim­mel. Most már odáig jutottam, hogy­ ha meghallok például egy palóc me­sét, átültetem székely dialektusba, és autentikusan el tudom mesélni, hogy éljen a mese.

A gyerekeknek tanulságos mesé­ket mondok. Mivel a maiak már nem értik a dialektust, a mesék előtt mindig megbeszéljük a szavak je­lentését.

Szerencsére Kakasdon van utánpótlás a mesemondásban. Több gyermek felkészítését segítettem a Sebestyén Ádám Országos Mese­mondó Versenyre az idén is, akik országos II., III. helyezést és külön­díjat értek el.

Terveim között szerepel egy CD kiadása "Hozd fel Isten" címmel, amelyen a mesék, tréfák mellett egy gyermek történetén át mesélném el a székelyek sorsát, a menekülést. Azt szeretném, hogy a sokáig csak búvó­patakként terjesztett székely kultúrát minél több ember megismerje. (DuO)




2006. július 1-jén, a Kakasdon tartott 10. országos székelytalálkozó rendezvényen a Bukovinai Székelyek Országos Szövetsége Sebestyén Istvánnak adományozta a Sebestyén Ádám - díjat.


Még egy hír: 2006. júliusában a Rézbong Kiadó megjelentette "Tréfás székely fonó" címmel  Sebestyén István előadásában a mulatságos bukovinai  történetek, énekek összeállítást. A kiapadhatatlan és áradó székely tréfakedv igazi gyöngyszemeivel szolgál ez a kiadvány. Sebestyén István, az elismert hagyományőrző énekes, mesemondó  a gyermekkorában a családi tűzhely körül hallott mulatságos történeteket, és magukkal ragadó énekeket gyűjtötte egybe mindannyiunk örömére.

  1.
Aluszol-e jó juhász?
  2.
Fösvény emberek
  3.
A rest leán
  4.
Ciba kutya ne ugass
  5.
A furfangos székely menyecske
  6.
Menyecske-menyecske
  7.
Csicseri borsó bablencse
  8.
Együtthálás
  9.
Jézus és Péter
10.
Ne búsuljon komámasszon!
11.
A ditrói vásárban
12.
Kicsi ökör, nagy a szarva
13.
Sütő Béni betgegsége
14.
Határigazítás
15.
A bukovinai székelyek története
16.
Most jöttem Erdélyből
17.
Virtuskodó legények
18.
Cifra cserknek nincs teteje

(további részletek Sebestyén István, a népművész cikkben olvashatók, illetve hallgathatók)