A Német Bundesliga története


A Bundesliga a német labdarúgó-bajnokság elso osztálya, melyben 18 csapat vesz részt. A Bundesliga elnevezést az osztrák labdarúgó-bajnokságra is használják, valamint a két országban számos sportágban a legmagasabb versenyszintet jelenti. Németországban szokatlan módon sokáig nem alakul ki országos bajnoki rendszer (mint ahogy ez a legtöbb országban megtörtént). A Bundesligát csak 1963-ban hozták létre. A bajnokságot a Német Labdarúgó-szövetség (németül: Deutscher Fußball-Bund, DFB) alapította, ám jelenleg a Német Labdarúgó-liga (németül: Deutsche Fußball Liga, DFL) muködteti.

 

Alapító tagok :

A válogatott veresége 1962-es labdarúgó-világbajnokság negyeddöntojében Jugoszlávia ellen (0–1) vezetett odáig (többek között), hogy létrehozzanak egy egységes, országos nemzeti bajnokságot. Hermann Gösmann, a DFB újonnan megválasztott elnöke 1962. július 28-án hozta létre a Bundesligát Dortmundban, melynek elso kiírása az 1963–1964-es szezonban volt.[1] [2] Az újonnan létrehozott professzionális német bajnokságot a hosszú ideje muködo, 1888-ban alapított angol bajnokságról mintázták.

Akkoriban öt Oberliga volt (melyek az elso osztálynak feleltek meg), amiket az NSZK földrajzi szempontból történo felosztása szerint alakítottak ki. Ezek szerint Északi- (Oberliga Nord), Déli- (Oberliga Süd), Nyugati- (Oberliga West), Délnyugati- (Oberliga Südwest) és Berlini (Stadtliga Berlin) Oberligát különböztettek meg. A szovjet megszállás alatt álló NDK saját bajnoki rendszerrel rendelkezett. Negyvenhat klub jelezte a részvételi szándékát az új ligában. Tizenhat csapatot választottak ki a pályán elért sikereik alapján, gazdasági ismérveket figyelembe véve és az figyelve, hogy mindegyik Oberliga képviseltesse magát. Fontos kritérium volt továbbá az is, hogy minden városból csak egy csapat indulhatott (ennek esett áldozatul többek között a Bayern München is).

Az alábbi tizenhat csapat a Bundesliga alapító tagja:

* Oberliga Nord: Eintracht Braunschweig, Werder Bremen, Hamburger SV
* Oberliga West: Borussia Dortmund, 1. FC Köln, Meidericher SV (ma MSV Duisburg), Preußen Münster, FC Schalke 04
* Oberliga Südwest: 1. FC Kaiserslautern, 1. FC Saarbrücken
* Oberliga Süd: Eintracht Frankfurt, Karlsruher SC, 1. FC Nürnberg, TSV 1860 München, VfB Stuttgart
* Stadtliga Berlin: Hertha BSC Berlin

Az elso Bundesliga-mérkozést 1963. augusztus 24-én játszották le. Az elso bajnok az elozetesen esélyesnek tartott 1. FC Köln lett (45 ponttal), míg mögötte a Meidericher SV és az Eintracht Frankfurt végzett (egyaránt 39 ponttal).


A csapatok rangsorolásának szabályai:

A bajnok személye kizárólag a Bundesligában lejátszott mérkozések alapján dol el. Minden csapat megmérkozik az összes többi klubbal hazai pályán és idegenben is. Eredetileg a gyozelemért ketto, a döntetlenért egy, míg a verségért nulla pont járt. Az 1995–1996-os szezon óta a gyozelemért három pontot adnak, a döntetlen és a vereség pontozása nem változott. A bajnokság végére a legtöbb pontot gyujto egyesület nyeri meg a német bajnoki címet. Jelenleg az elso két helyezett csapat kvalifikálja magát automatikusan az UEFA-bajnokok ligája csoportkörébe, míg a harmadik helyezett a bajnokok ligája selejtezojének 3. fordulójában indulhat. A tabella utolsó két helyén végzo csapat kiesik a másodosztályba, amíg a másodosztály elso két helyezettje feljut az élvonalba. A tizenhatodik helyen végzo klub a másodosztály bronzérmesével játszik oda-visszavágós osztályozót. A párharc gyoztese a következo idényben az élvonalban indulhat, míg a vesztes a másodosztályban.

Az azonos pontszámmal rendelkezo csapatokat az alábbi szabályok szerint rangsorolják:

1. A bajnokságban lejátszott összes mérkozés gólkülönbsége.
2. A bajnokságban lejátszott összes mérkozésen szerzett több gól.
3. Az egymás elleni eredmények (egymás ellen szerzett összes pont).
4. Az egymás elleni eredmények gólkülönbsége.
5. Az egymás ellen szerzett több idegenbeli gól.
6. A bajnokságban lejátszott összes mérkozésen szerzett több idegenbeli gól.

Ha két csapat a fenti ragsorolás alapján is azonos mutatókkal rendelkezik, akkor egy semleges pályán megrendezett mérkozésen döntik el a helyezéseket. A Bundesliga történetében erre azonban még nem került sor.

A csapatok játékoskeretét illetoen a mérkozésre jelölt keretben nem lehet ötnél több EU-n kívüli játékos. Hét cserejátékost lehet jelölni a keretbe, melyek közül három szerepelhet a találkozón.

Az azonos pontszámmal rendelkezo csapatokat az alábbi szabályok szerint rangsorolják:

Csapatok száma az élvonalban:
o 1963/64–1964/65: 16
o 1965/66–1990/91: 18
o 1991/92: 20, amíg a kelet- és a nyugatnémet bajnokságot összevonták Németország újraegyesítése után
o 1992/93 óta: 18

Kieso csapatok száma:
o 1963/64–1973/74: 2
o 1974/75–1980/81: 3
o 1981/82–1990/91: 2 automatikus kieso, valamint a 16. helyezett oda-visszavágós osztályozót játszott a másodosztály harmadik helyezettjével az élvonalbeli indulás jogáért.
o 1991/92: 4
o 1992/93–2007/08: 3
o 2008/09-tol: 2 automatikus kieso, valamint a 16. helyezett oda-visszavágós osztályozót játszik a másodosztály harmadik helyezettjével az élvonalbeli indulás jogáért.

 

Az európai kupákba való kvalifikáció története:

Bajnokcsapatok Európa-kupája/UEFA-bajnokok ligája:
Az 1996–1997-es szezon befejeztéig : csak a bajnok
1997–1999: az elso két helyezett
1999–2008: az elso két helyezett automatikusan bejutott a csoportkörbe (a csoportkör a 2003–2004-es kiírástól kezdodött). A DFB UEFA-együtthatójától függoen egy vagy két klub (többnyire egy) a harmadik selejtezokörben indulhatott, amely továbbjutása esetén bejutott a csoportkörbe.
UEFA-kupa (a 2008–2009-es kiírást követoen Európa-liga néven fut tovább):
Az 1999–2000-es szezontól kezdodoen a DFB-Pokal (német kupa) gyoztese automatikusan kvalifikálta magát. A DFB UEFA-együtthatójától függoen nullától további három résztvevoig terjedt az indulók száma. Az UEFA Fair Play táblázata alapján a 2005–2006-os idényben a DFB egy ráadás helyet kapott az UEFA-kupában, amelyet az 1. FSV Mainz 05 nyert el a Bundesliga legsportszerubb csapata jogcímen.
Kupagyoztesek Európa-kupája (1999 után megszunt):
A DFB-Pokal gyoztese indulhatott a Kupagyoztesek Európa-kupájában. Ma ez a csapat az Európa-ligában indulhat.

Forrás:http://hu.wikipedia.org/wiki/Német_labdarúgó-bajnokság_