(Malawi tó)
(Malawi tó)
(Tanganyika tó)
(Malawi tó)
(Tanganyika tó)
( Malawi tó)
(Malawi tó)
Metriaclima estherae - nőstény (Malawi tó)
(Malawi tó)
Neolamprologus leleupi (Tanganyika tó)
Ophtalmotilapia ventralis (Tanganyika tó)
(Malawi tó)
A mechanikai szűrők a látható szennyeződések eltávolítására szolgálnak, inkább esztétikai szűrést végeznek, mint biológiait. Ebbe a szűrőtípusba sorolhatóak a szivacsos szűrők, a belső motoros szűrők nagy része, illetve a külső ”felakasztós” szűrők egy része is. Tisztításuk nem igényel túl sok időt, ha nem tapasztaljuk a teljesítményük csökkenését, illetve nem látjuk, hogy valami beleszorult volna (például egy levél) akkor nincs vele tennivalónk. Azonban ha a tisztítás szükségessé vált, azt is csak az akváriumból kimert vízben tegyük, így elkerülhetjük a szűrőben megtelepedett nitrifikáló baktériumok (ők végzik a biológiai szűrést) elpusztulását. Igaz ugyan hogy ezek csak mechanikai szűrők, de minimális mértékű biológiai szűrést is végeznek, ami jobb mint a semmi.
A biológiai szűrők szerepe jóval nagyobb, mint a mechanikusoké. A szűrőközeget álltalában nagyfelületű lyukacsos anyagok adják, melyekben megtelepedhetnek a lebontó baktériumok, ilyenek például a nagylyukú szivacs, krumpliszsák, tengeri szivacs, lávakő. Ilyen, biológiai szűréssel rendelkeznek a komoly külső szűrők, a szűrőmedencék, a biofilteres szűrők, illetve a házilag készített szűrők nagy része is.
A
kémiai szűrők, a vízben kémiai úton megköthető anyagokat
hivatottak eltávolítani. Ilyen szűrést (is) alkalmaznak az
aktív szénnel ellátott szűrő berendezések.
Levegővel működtetett szivacsszűrők
Népszerűsége a 80-as évekig tartott, majd kiszorították a belsőmotoros szűrők. Működési elve, hogy egy lyuggatott műanyag csőre szivacsot erősítenek, amin keresztül egy pumpa levegőt fúj a vízbe. A beáramló levegő, szívó hatást fejt ki a szivacs irányába, melyen így keresztül áramlik a víz. A szivacsban megtelepedett baktériumok pedig megszűrik a vizet. Ennek a szűrő típusnak nagy előnye, hogy roppant kis áramlást kelt csak, ami az ivadékoknak ideális. Ivadék akváriumba ajánlott emellett azért is, mert nincs rajta semmilyen nyílás, ami az ivadékokat beszívhatná. Ez a szűrő típus nem túl hatékony, így nem használható komoly feladatokra. Csak kisméretű akváriumokba ajánlhatom.
Motoros belső szűrők
Az egyik legelterjedtebb szűrő típus, leginkább a kis és közepes méretű akváriumoknál alkalmazzák, de kaphatóak akár 380 literes akváriumokhoz is.
Az ilyen szűrőket, az akvárium belső falára kell felerősíteni, általában tapadókoronggal. A működési elve, hogy a belső szivattyú a vizet átpumpálja a szűrőházban lévő szűrőanyagokon. Ebből a típusból sok féle kapható a díszállat kereskedésekben. Olcsóbbak az egyrekeszes szűrők, melyek szűrőtestében csak egy szivacs van, de vannak többrekeszes szűrők is, melyekben megtalálhatjuk mind a három szűrési eszközt (szivacs a mechanikus szűréshez, szintetikus vattát a bontó baktériumoknak, illetve aktív szenet), sőt egyes típusokba, még a fűtés is bele van integrálva. Ezeknek a többrekeszes típusoknak nagy előnye, hogy takarítást csak a mechanikus része igényel, így a nitrifikáló baktériumokat nem pusztítjuk el.
Szintén, egy régi, elavult szűrőtípus. A szűrő rendszer, az ajzat (pl.: kavics) alatt elhelyezett szűrőtálca felé hajtotta a vizet, így maga az ajzat, illetve az abban megtelepedett lebontó baktériumok szűrik meg a vizet. Ennek a rendszernek egyik nagy hátránya, hogy csak kis és közepes méretű akváriumoknál használható, illetve nagyon igénybe veszi az aljzatot, így azt sűrűn kell tisztítani. Másik hátránya, hogy típusú szűrést használva a növényeink megállnak a fejlődésben. Ennek oka még nem bizonyított, de a víz lefelé áramlásával magyarázzák.
Frissítés dátuma: 2010 szeptember
Magán személyek által létrehozott blogok, weboldalak
Az oldalon szeretnék idővel a lehető legtöbb fajról képet feltenni és egy rövid leírást, amely a fontosabb jellegzetességeket ismerteti az oldalon keresgető személyeknek. Akár kérésre is felhelyezek az oldalra idevágó dolgokat.
» Építőmérnök Bsc levelező segédlet