Image2

Sült ponty mártással

Hozzávalók: 1 és fél kg-os ponty, kevés só, törött bors, 6-8 deka vaj, 3 deci tejföl, 1 citrom leve, kevés citrom héja, 10 szem kapribogyó, 3 deka zsemlyemorzsa

Egy nagy pontyot megtisztítunk, hosszában bevágjuk úgy, hogy a hal egész maradjon: kevés törött borsot sóval összekeverünk, ezzel besózzuk, olvasztott vajjal bekenjük és rostélyon megsütjük. Ha jól megsült, tûzálló tálra tesszük, néhány darabka tejfölt öntünk rá, 1 egész citromnak a levét, apróra vágott citromhéjat, kevés kaprit, egy marék zsemlyemorzsát és néhány darabka írósvajat adunk hozzá, jól felfûzzük és az asztalra adjuk.

 

 

Kapros csuka roston

 

Hozzávalók:
1 szép csuka, 2 dl olívaolaj, 2 csipet száraz kapor, só, olaj, 3 dl mandulás likőr, 1 citrom, 5 dkg vaj

Elkészítés:
Tisztítsuk le a halat, mossuk meg, töröljük le, és mélyen vágjuk be többször mindkét oldalon. Olajozzuk be egy ecsettel. Helyezzük a rostélyra, 15 perc elteltével fordítsuk meg, és süssük ugyanennyit a másik oldalán is. Azután szórjunk a parázsra kaporszálakat, és még egy kicsit süssük a halat, néhányszor megforgatva. Tálalás előtt flambírozzuk mandulás likőrrel. Körítésként citromnegyedeket és friss vajat tegyünk.

 

Fogas- vagy süllőszeletek vajban, finom mártással

Hozzávalók: 60-80 deka süllõ-, vagy fogasszelet (személyenként 18-20 dekás) 1 liter víz, egy kis só, egy sárgarépa és petrezselyemgyökér, 1 babérlevél és néhány szem egész bors. A mártáshoz: 2 egész tojás, pici só, 1 kávéskanálnyi mustár, 2 deci tejföl, pici cukor, 1 evõkanálnyi citromlé és 2 evõkanálnyi víz. A süllõ- vagy fogasszeletekbol eltávolítjuk a csontot és lehúzzuk a bõrét, aztán megmossuk bõ vízben.
Akkor felforralunk kb. fél liter vizet, egy kis sóval és egy sárgarépa- és petrezselyemgyökérrel. Teszünk bel még egy babérlevelet és néhány szem egész borsot.
A forró, lobogó vízbe beletesszük a süllõ- vagy fogasszeleteket és 4-6 percig lassú forrással fõzzük. Aztán lapátkanál segítségével kiemeljük és a tálra tesszük a halszeleteket s a következõ
mártással öntjük le:
Két egész tojást pici sóval, egy kávéskanálnyi mustárral, két deci tejföllel, pici cukorral és egy evõkanálnyi citromlével és két evõkanálnyi vízzel jól összekeverjük és tûzre tesszük. Habverõvel állandóan keverjük, míg sûrûre fõzzük. Igen ajánlatos ezt a mártást habüstben elkészíteni és a forrás után azonnal egy porcelán vagy zománcos edénybe tálalásig átönteni. A hal mellé sós vízben fõtt és petrezselymes vajjal leöntött kifliburgonyát adunk.

Bundázott hal

      Hozzávalók:: egy 60-70 dekás szép ponty vagy más hal, 2 tojás, 3 kanál liszt, 1 kanál olaj, szóda-vagy ásványvíz, só, bors. Olaj a sütéshez. A pontyot kifilézzük, szeletekre vágjuk, sóval borssal megszórjuk. A tojásból, lisztből csipet sóval, 1 kanál olajjal, annyi szóda- vagy ásványvízzel, amennyit felvesz, sűrű palacsintatésztát keverünk. A halszeleteket belemártjuk és bő forró olajban pirosra sütjük. Petrezselymes burgonyával, salátával tálaljuk, de adhatjuk előételnek is tartármártással kísérve.

Halpaprikás.

 

      Hozzávalók:: 1 kg vegyes hal vagy ponty, 2 fej hagyma, 1 kanál pirospaprika, 1 nagy kanál zsír, 1-2 dl tejföl, só.

      A halat keresztben kétujjnyi szeletekre vágjuk és besózva félóráig állni hagyjuk. Közben a hagymát nagyon apróra megvagdaljuk, forró zsírba tesszük és üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a pirospaprikát, belerakjuk a halszalateket azzal a lével együtt, amit engedtek és a fedő alatt lassú tűzön pároljuk. Ha kell, időnként egy evőkanál vizet adunk hozzá. Amikor a hal elkészült, összeforraljuk a tejföllel és apró galuskával tálaljuk.

 

 

Haltekercsek szalonnában sütve

 

      Hozzávalók: 1 kg hal, 15-20 dkg szalonna, 1 csésze fehérbor, só, paprika, petrezselyemzöld.

Nagyobb, kb. 1 kg-os halat megtisztítunk, kifilézzük és háromujjnyi szeletekre vágjuk. A szeleteket sóval, paprikával megszórjuk, felsodorjuk és papírvékonyra vágott szalonnaszeletekbe csavarjuk, fonallal átkötjük a tekercseket, bőven vajazott tűzálló tálba állítjuk, leöntjük borral és a sütőben megpároljuk. Petrezselyemzölddel megszórva, burgonyasalátával tálaljuk.

 

 

 

 

Pácponty

 

 

      Hozzávalók: : 1 db szép nagy ponty, 1 kg burgonya, 2 zöldpaprika, 2 paradicsom, 5 dkg füstölt szalonna, 10 dkg vaj, 2 dl tejföl, só, bors, paprikakrém vagy pirosarany.

      A burgonyát hajában megfőzzük. A pontyot besózzuk, mindkét oldalát éles késsel kétujjnyi távolságokra mélyen bevagdaljuk, a résekbe egy-egy kis szalonnaszeletkét teszünk. Mély tűzálló tálat vastagon megvajazunk, kétujjnyi vastag réteget rakunk az aljára a karikára vágott burgonyából. Megszórjuk apróra vagdalt zöldpaprikával és paradicsommal, ráfektetjük a halat. A hal hátát megkenjük paprikakrémmel. A vajat megforrósítjuk, rálocsoljuk a halra, megöntözzük a tejföllel és a sütőbe tesszük. Saját levével többször öntözgetve sütjük, amíg a hal pirosra sül.

 

Pontyhalászlé

 

 

Halászlé, pontyHozzávalók:  Egy Kg megtisztított, filézett, szeletelt ponty (10 szelet) 400 g halfej és farokrész 200 g ikra (elhagyható) 2 közepes vöröshagyma 1 kanál olaj 2 kis halászlékocka , 20 g fűszerpaprika , 1 db cseresznyepaprika kb. 8 g só, vagy "diétás" (nátriumszegény) só.

Elkészítése: A pontyszeleteket besózzuk, majd állni hagyjuk. Az apróra vágott hagymát egy csipet sóval az olajon - ha szükséges kis víz hozzáadásával - megpároljuk. Ezután a fűszerpaprika felével megszórjuk, 2 liter vízzel felengedjük, beletesszük a halfejeket, a farokrészeket, két szelet pontyot (kb. 200 g), a halászlékockákat és a sót, majd legalább egy órán keresztül lassú tűzön főzzük. Ha megfőtt, a fejeket és a farokrészek csontjait (uszonyt) kidobjuk és a szelet halakat, a farokrészekről lefőtt húst, meg hagymát a lével együtt átpasszírozzuk. Az így kapott sűrítményt egy másik, nagyobb fazékba rakjuk, óvatosan beletesszük az előkészített, megmaradt halszeleteket, a cseresznyepaprikát, az elfőtt víz mennyiséget pótoljuk, a tetejére meg rászórjuk a maradék fűszerpaprikát. Lassan, a forrástól számítva még kb. tíz percig főzzük, amíg a halszeletek meg nem puhulnak. Közben az ikrát külön enyhén sós vízben megfőzzük. Melegen, egytálételként tálaljuk, az ikrát külön tányérban adjuk mellé.

 

A szegedi halpaprikás

 

Az igazi halpaprikást csak eleven halból ajánlom késziteni, mert csak ugy nyeri meg hires különleges izét. Azért tehát ne is reménykedjék tökéletes halpaprikás elõállitásában az, a kinek teljesen friss hal nem áll rendelkezésére. Vegyünk egy kisebb darab kecsegét, egy kis harcsát és egy potykát; ezeket tisztitsuk meg kivül jól késsel, a melyik halnak pánczélos a bõre, arról azt szedjük le; a mely hal pedig sima bõrü, az olyanról a nyálkás részt kell késsel levakarni. Minden halat a hasánál vágjunk fel; a belét vessük ki és az egész halat vagdaljuk fel két ujnyi darabokba. Egy lábasba tegyünk. három kisebb halhoz, 3 fõ vékony laskára vágott vereshagymát. Ehhez a halhoz zsir nem kell. E halat megsózva, tegyük a hagymára, hintsük be egy bádogkanál igen szép, piros szegedi paprikával és öntsünk reá annyi vizet, a mennyi a halat ellepi, azután tegyük gyors-(láng-)tüzre, fedjük be és meg se kavarjuk addig, amig ki nem tálaljuk, mert kavarás közben szerte-szét omolna az igen gyorsan fõvõ, gyenge husu hal. Husz perczig kell neki fõni és akkor készen van.

 

Tálaláskor használjunk mély tálat, a melybe gyorsan egyszerre boritsuk ki a halat, hogy széjjel ne hulljon a husa.

 

 

Grill aranykárász kerkenni mártással

 

Hozzávalók:

 

1 db 1,5 kg-os kárász,

 

A kerkenni mártáshoz:

4 db paradicsom,

4 zöldpaprika,

2 fej hagyma,

5-6 mentalevél,

 petrezselyem zöldje,

1 zellergumó,

fél citrom leve,

3 evőkanál olívaolaj,

só,

őrölt bors,

harissza ( észak-afrikai csípős fűszerkeverék, püréformában),

1 gerezd fokhagyma.

 

Elkészítése:

 

Belezzük ki a halat de ne pikkelyezzük le. Parázs fölött vagy grillsütőben süssük meg, 5 percenként megforgatva. Forrázzuk le és húzzuk le a paradicsom héját. Vágjuk apró kockákra a többi zöldséget. Olajjal pároljuk meg, majd a végén ízesítjük. Tálalás előtt vegyük le a kárász bőrét, és tegyük mellé a kerkenni mártást.

 

Keszeg sütve

                                              

Hozzávalók:

                       

10 db keszeg,                        

3 dkg só,                        

10 dkg liszt,                        

1 db fejessaláta,                        

0,5 dkg fűszerpaprika,                        

6 dl olaj,                        

10 adag velesült burgonya.

                                                       

A keszegeket pikkelyezzük, bontjuk, a belsőségeket   eltávolítjuk, majd a fejeket levágjuk az első  gerincszelettel együtt. Az előkészített keszegeket  hosszanti irányukra merőlegesen vagy enyhén rézsútosan   sűrűn beirdaljuk a gerinccsontig. Arra ügyeljünk, hogy a  gerinccsontot ne vágjuk át, mert így sütés közben a   keszegek könnyen eltörhetnek. Ezután kívül-belül jól   besózzuk a keszegeket, és állni hagyjuk. Közben   elkészítjük a paprikás lisztet. A megszitált liszthez  keverjük a fűszerpaprikát.  Az előre besózott keszegeket a paprikás liszbe  forgatjuk, a felesleget lerázzuk. Serpenyőben olajat   melegítünk, amelyben a keszegek mindkét oldalát   megsütjük pirosra, ropogósra, közepes ütemben, hogy  húsuk ne maradjon nyers középen sem.   A keszegeket úgy sütjük, hogy a vége felé hozzáadjuk a a  héjában főtt, hámozott, cikkekre vágott burgonyát. A   keszegeket és a burgonyát együtt sütjük készre. Ha elkészültek, lapátkanállal csepegtetőrácsra emeljük mind  a keszegeket, mind a velesült burgonyát, és alaposan  lecsepegtetjük. A velesült burgonyát tálpapírral fedett  halastálra halmozzuk, majd ízlésesen mellé helyezzük a  sült keszegeket úgy, hogy félig fedjék egymást.  A tálat salátalevéllel díszítjük.   

 

Korhely halászlé

 

Hozzávalók:

 

1 db kb.

1,5 kg-os ponty,

1 fej hagyma,

1 zöldpaprika,

1 paradicsom,

fél citrom,

1 dl tejföl,

só,

őrölt tárkony,

pirospaprika,

fehér bors,

babérlevél,

1 halászlé kocka,

1 dl száraz fehér bor.

 

Elkészítése:

 

A karikákra vágott hagymát, zöldpaprikát, paradicsomot 10 szem borssal, a babérlevéllel és a hal farkrészével 1 liter vízben 20 percig főzzük. A megtisztított halat legalább 6 szeletre vágjuk és besózzuk. A zöldségeket és a farkrészt szitán áttörjük. A halszeleteket, a fejet és a belsőségeket lábosba rakjuk, az átpasszírozott levet ráöntjük. Felengedjük annyi vízzel, hogy a halat éppen ellepje.  Hozzáadjuk a bort, a halászlé kockát. Beletesszük a meghámozott és karikára szelt citromot. Fűszerezzük 1 evőkanál (édes vagy erős) pirospaprikával, kevés sóval, 1-1 késhegynyi fehér borssal és tárkonnyal. Takarékon 20-25 percig főzzük. Belekeverjük a tejfölt.  Megízleljük, hogy kell-e még fűszerezni. Tálalás előtt egyet forraljuk.  Tálalás: Aki szereti, szélesmetéltet adhat mellé.

 

Friss fehérkenyérrel kitűnő eledel.

 

Pisztráng mandulával sütve

                                               

Ehhez a halételhez sajnos itt nem lehet halat fogni, a tározóban nem élnek pisztrángok, viszont ha ajánlanom kellene, Szilvásváradon a Szalajka völgyben minden méretben kapható élő pisztráng. Kösse össze egy kellemes egynapos kirándulással, szép hely rengeteg látnivalóval.

 

 

Hozzávalók:   

                   

10 db egész pisztráng,                        

5 dl tej,                        

3 dkg só,                        

12 dkg liszt,                        

15 dkg mandula,                        

10 adag vajas burgonya.

                                                        

A pisztrángot óvatosan kibontjuk,pikkelyeit   eltávolítjuk, majd gondosan szárazra töröljük kívül,   belül. Az előkészített pisztrángokat ezután tejbe   áztatjuk, amelyben többször megforgatjuk, hogy mindenütt   érvényesüljön a tej ízjavító és puhító hatása.  Közben előkészítjük a mandulát. Vizet forralunk, amelybe   beleöntjük a mandulát. Néhány percig forraljuk, majd    leszűrjük. Ezután a héját könnyedén lehúzzuk. A mandulát   ezután leszárítjuk, metéltre összevágjuk. A pisztrángot   kiemeljük a tajből és gondosan leszárítjuk. Ezután   besózzuk, majd lisztbe forgatjuk.   Serpenyőben egy kevés vajat melegítünk, amelyben lassan   készre sütjük a pisztrángokat. A sütés vége felé  hozzáadjuk az előkészített mandulát, és együtt fejezzük  be az étel készítését. A készre sütött pisztrángokat lapátkanál segítségével  előmelegített halastálra tálaljuk. A tetejére öntjük a  vajas mandulát.  Külön vajas burgonyát adunk hozzá.               

 

Törpeharcsa Gyurci módra

                 

Hozzávalók:   

                   

6-10 törpeharcsa (nagyságtól függően)                        

1 dl. édes pezsgő                        

reszelt gyömbér v. gyömbér por                        

kevés fehérbors                        

kevés olaj, só                

                                       

A sütőt most kapcsoljuk be, hogy meleg legyen, az édes  pezsgőt tegyük a hűtőbe, hogy az pedig jéghideg legyen!   A törpeharcsát megtisztítjuk, majd forrásban levő vízbe    mártjuk. Pár másodpercig bene hagyjuk, majd kivéve  lenyúzzuk a bőrét (könnyen jön). Az előkészített halat   finoman besózzuk, finoman megborsozzuk (ne legyen sok!),  megszórjuk gyömbérrel. A halakat egy tepsibe helyezük.  Alájuk kevés olajat és édes pezsgőt (javasolt: Somló)  öntünk. Fóliázzuk be a tepsit és toljuk a már meleg  sütőbe. Pároljuk meg a halakat. Ennek ideje a halak  nagyságától függ. A kész ételhez párolt rizs illik,tejszínes gombamártással.