XV. Peron Music Tehetségkutató Fesztivál

(2010. szeptember 11. szombat, Tatabánya)

 

A Trick zenekar nyerte a Peron Tehetségkutatót

 

A döntőn 14 zenekar játszott a közönség és a szakmai zsűri előtt. A rendkívül magas színvonalú versenyen a második helyen végzett a szentgotthárdi Zaporozsec, a harmadik helyen pedig a kecskeméti Black Sound zenekar. Mindhárom csapat zenészei nagyon fiatalok, és elementáris produkciót nyújtottak Tatabányán.

 

Különdíjban részesült négy csapat: a Vesztegzár zenekar (Komárom), a Bunout zenekar (Székesfehérvár), a Mr. Acoustic (Tatabánya), és a PÉCS R" zenekar (Pécs).

 

Cserteg István szervező szerint a tehetségkutató életének legmagasabb színvonala volt az idei. Bizonyára ezekből a csapatokból megszülethet a jövő nagy magyar sikere is. Izgalmas színpadi produkciókat láthatott minden jelenlévő vendég és szakember. Külön öröm számomra, hogy ilyen magas színvonal mellett végre megyei zenekar vihette haza az első helyezést, és a vele járó díjakat. Az idén a fő díjazást a stúdiókban való hangfelvételek elkészítése jelenti a zenekarok számára.

 

A Trick zenekar tagjairól röviden. Csimár Csabáról bátran elmondhatjuk, hogy a dobszerelése mögött nőtt fel, már több mint tíz éve tanul hangszerén. Az "üres" részeket kreativitásával képes ötletesen megölteni. Ideje nagy részét általa rajongott jazz lemezek hallgatásával, és elemzésükkel tölti. Biográfiai tudása szinte már lexikális. Zdosek Ádám a funk vizeiről evezett a Bartók Béla Konzervatórium jazz basszusgitár szakára, ahol most tölti második évét. Telt, mély hangzás az övé, letisztult technika,  ízes virtuozitás jellemzi. Győri Attila pedig kedveli a tradicionális fender hangzást, a "koszos" funk muzsikát. Egyedi hangzásvilágban és hangulatban készíti a dalok alapszerkezetét. Idén nyert felvételt  a Bartók Béla Konzervatórium  jazz-gitár szakára.

 

A zsűri tagjai voltak: Schneider Zoltán (zenész), Újfalusi Gábor (Magyar Művelődési Intézet és KL ), Szebeni János (PÉCS-Kulturális Főváros menedzsere, zenész) , Határ József (zenész)

 

A zsűri a kreativitás és egyéni törekvések mellett a pontosságra, a zenére, a dalszövegre figyelt. A legmagasabb pontszámot elérő csapatok stúdióba és fesztiválokra (Pécs és Balatonboglár) juthatnak el, illetve idén minden szereplő zenekarról film készült. A filmek természetesen hamarosan felkerülnek az internetre. Ezen kívül zenei kiegészítőkhöz juthattak a nyertesek.

 

Jeszenszky Zsolt a fő támogató képviseletében a következőket mondta a rendezvény kapcsán: A ProArt - Szövetség a Szerzői Jogokért nagy örömmel támogat minden olyan eseményt, rendezvényt, ahol a jövő zenészei mutathatják meg tehetségüket. A zeneipar mai nehéz helyzete sajnos elsősorban őket sújtja. Álságos és a valósággal köszönőviszonyban sincs az a médiában is gyakran hangoztatott, kétségtelenül népszerűnek tűnő gondolat, hogy az ingyenes letöltések, illegális zene felhasználási formák a nagy, "zsíros" kiadókat teszik tönkre, a zenészek viszont kifejezetten jól járnak. Lehet valaki bármilyen tehetséges, de akár ki is rakhatja a zenéjét ingyen a különböző közösségi oldalakra; a közönség magától sohasem fogja őt megtalálni a több millió másik akár hasonlóan, akár kevésbé tehetséges zenész között. Megírhatja akár a világ legjobb dalait is; az csak akkor fog eljutni a zenehallgatók százezreihez, millióihoz, ha komoly munkával, s nem utolsósorban pénzbefektetéssel elkészítik nem csak a hangfelvételt, s kiadják a lemezét, hanem azt reklámozzák, promótálják a legkülönbözőbb csatornákon, hogy a közönség széles tömegei valóban megismerhessék őt.

 

Ha egy ilyen befektetésnek kicsi a megtérülési esélye, nyilvánvalóan senki sem fogja vállalni a kockázatot - és ennem lehetünk ma tanúi. Mivel a közönség nem akar fizetni a zenéért, sőt, szívesen kapaszkodik mindenféle népszerű, de hamis ideológiákba, hogy miért is nem fizet érte ("drága a CD", "úgysem a zenészek kapják a pénzt", "vesszenek a kiadók", stb.), s sajnos ez Magyarországon fokozottan igaz, ezért a különböző tehetségkutatók résztvevői számára is igen kevés esély kínálkozik a kitörésre, arra, hogy a zenélés, az alkotás megélhetést biztosítson számukra.

 

A Peron Tehetségkutató fellépői között 5-10 olyant is találunk, aki elég tehetséges ahhoz, hogy kellő szakmai segítséggel és nem utolsósorban anyagi háttérrel színvonalas, jó zenéket tudnak készíteni és széles tömegekhez eljuttatni - a mai helyzetben sajnos valószínűleg még a legjobbnak, a győztesnek sem lesz erre esélye. Aki tehát fizet a zenéért, akár CD-t vesz, akár legális online forrásból szerzi azt be, épp azt teszi lehetővé, hogy a már sikeres, befutott előadók zenéi által generált szerzett bevételekből a kiadók újabb tehetséges zenészeket "fedezzenek fel" és juttassanak el a közönséghez, s így a tehetségek lehetőségekhez, mi pedig mindannyian újabb és újabb jó zenékhez juthassunk.