K a l a n d o z ó

 

E g y  h é t  a  t a n y a v i l á g b a n

Székelyvarságról - diákképekben

 

 

                  Székelyvarságról azt tartják, hogy ez Románia legnagyobb összefüggő tanyarendszere, formálisan pedig az ország legnagyobb települése, ha a helységek adminisztratív határait vesszük figyelembe. Pomjánek Béla-Vargyas Antal-Zsigmond Enikő: Hargita megye c. útikönyve (Pallas-Akadémiai, 2002) így ír róla: „A Nagy-Küküllő forrásvidékén alakult ki, területén a Nagy-Küküllőbe ömlő számtalan patak sűrű vízhálózatot alkot. Oroszhegy rajzástelepüléseként jött létre... Turisztikai nevezetessége a Nagy-Küküllő és a Tartód-patak összefolyásánál a legendás Tartód vára romjai... Az óriási területen szétszórt tanyabokrok, a hagyományos stílusban épült házak, a különleges sziklaalakzatok titokzatos tája vonzóvá teszik a környéket a turisták számára.”

            Ám nem csak turisták keresik föl az amúgy elhanyagolt és magára hagyott vidéket, néhány éve a Hargita megyei művelődési szervek, a helyi hatóságokkal együtt rangos fotóstábort szerveztek a hegyi községben, amelynek nyomán kiállítás és képes album mutatta be a művészek által megörökített sajátos, még ma sem eléggé ismert világot.

            2004 nyarán a csíkszeredai Tanulók Háza fotókörének tagjai táboroztak egy hetet Kristó Róbert rajztanár, festő és fotóművész irányításával, illetve két lelkes szülő tevékeny segédletével. A kis fotóscsapat név szerint: Ádám Rebeka (ötödikes), Szalay Lilla (tizedikes), Kovács Márta, Mátéffy Eszter, Péter Pongrác, Szabó Áron Zoltán, Szabó Károly Attila, Tövissi Márton (tizenegyedikesek). A begyűjtött anyagból – mindannyian 6-6 színes leica és 1-1 fekete-fehér filmmel felszerelkezve csatangoltak, amerre kíváncsiságuk hajtotta – közös kiállítást szeretnének Csíkszereda legrangosabb kiállítótermében, a Golden Galery-ben.      

            Élményeikről, nyári kirándulásaikról, kalandjaikról kérdeztük őket, s bár nagy nehezen kibökték, hogy éppen láttak egy lovat, amit megmocskolt a medve, le is fényképezték a szerencsétlent, azon kívül az nyűgözte le őket, hogy oda mehettek, ott fényképezhettek, ahol éppen akartak. Végül megegyeztünk: élményeikről beszéljenek inkább a képeik, amelyek nyomán ízelítőt kaphatunk a varságiak életteréről. (csg)

 

 

A varsági tanyarendszer és környéke

 

Fotó: Mátéffy Eszter

 

Fotó: Mátéffy Eszter

 

Fotó: Péter Pongrác

 

Fotó: Péter Pongrác

 

Fotó: Szabó Áron Zoltán

 

Fotó: Szabó Áron Zoltán

 

Fotó: Szabó Károly Attila

 

Fotó: Szabó Károly Attila

 

Fotó: Szalay Lilla

 

Fotó: Szalay Lilla

 

Fotó: ÁdámRebeka

 

Fotó: Ádám Rebeka

 

Fotó: Kovács Márta

 

Fotó: Kovács Márta

 

Fotó: Tövissi Márton

 

Fotó: Tövissi Márton

 

 

 

K a l a n d o z ó

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Enveco Free Stat