„Mert ahol ketten vagy hárman egybegyűlnek az én nevemben, ott vagyok közöttük.”
                                                                                                          (Máté evangéliuma)







Szemelvények a Szent Imre kápolna történetéből:

         A kápolna Csermajorban található, mely település közigazgatásilag Vitnyéd községhez tartozik. Az oltárképen kápolnánk védőszentje, Szent Imre herceg és nevelője, Szent Gellért püspök látható. Szent Imre a magyar fiatalok patrónusa - tiszteletére minden év november 5-én, a mindenkori vitnyédi plébános szentmisét mutat be a kápolnában. A misét egy 1926-os kiadású misekönyvből tartják a mai napig, amelyet egy székelyfaragásos misekönyv-tartón helyeztek el.

         A Szent Imre kápolnát – mint iskolakápolnát - a csermajori M. kir. Mezőgazdasági Tejipari Szakiskola építtette, majd 1936. április 6-án szentelte fel Dr. Breyer István győri megyéspüspök.
         Az iskola igazgatósága még 1934-ben döntött arról, hogy a tanulólétszám jelentős növekedése miatt, a már meglévő kápolnát kibővítve, idővel egy olyan, nagyobb méretű kápolnát építenek, amely elegendő lesz az összes növendék befogadására. 

         Részlet a csermajori M. kir. Mezőgazdasági Tejipari Szakiskola és Mezőgazdasági Szaktanácsadó Állomás 1937/38. iskolai Értesítőjéből:
„A vallásos élet elmélyítésére igen nagy gondot fordítottunk. Tanulóink felekezetüknek megfelelően rendszeres hit- és erkölcstani oktatásban részesültek. A vallás-erkölcsi neveléssel a tiszta magyar erkölcs megalapozását, a vallásos érzés ápolását és erősítését szolgáltuk. Súlyt vetettünk arra, hogy tanulóink megfelelő buzgósággal vegyenek részt az egyes istentiszteleteken. Vasárnap és ünnepnapon tanulóink kis kápolnánkban istentiszteleten vettek részt, karácsonykor és húsvétkor pedig szent gyónáshoz és áldozáshoz járultak. A vallásos élet elmélyítése céljából tanulóink részt vettek a budapesti Eucharisztikus Kongresszuson (...) Tanulóink túlnyomó többsége (82,5%) római katolikus vallású, de iskolánkban még tanulnak református, evangélikus, unitárius és görögkeleti felekezetűek is.” - Dr. Gábos Dénes igazgató

         A szakiskola a kápolnát 1943-ban megnagyobbíttatta, melyet 1944. június 5-én áldott meg Boldog báró altorjai Apor Vilmos győri megyéspüspök. A szertartás és a szentmise után a megyés főpásztor a bérmálás szentségét szolgáltatta ki.

         1950-ben az akkori iskolavezetés készített egy kimutatást arról, hogy milyen épületekkel rendelkezik az intézmény, illetve azok milyen állapotban vannak, felszereltségük mennyire felel meg az elvártnak, és milyen célokra használják. Ekkor a kápolna felszereltségét teljesnek minősítették, ugyanakkor a funkció rovatot kihúzták.

         Részlet Gróf László egykori csermajori diák memoárjából:
„Egyik osztálytársunk, Schraub Béla, a soros karácsonyi szünetről betegen, hasüregi fájdalmakkal érkezett vissza. Még viccelődtünk is vele, hogy 'telezabáltad magad, ne nyögjél most itt a nyakunkon' - de az állapota egyre rosszabb lett. Beszállították a kapuvári kórházba, ott derült ki, hogy a teljes belseje tele volt rákos daganatokkal. Már össze sem varrták, meghalt. Holttestét a csermajori kis kápolnában ravataloztuk fel. Édesanyja csak két nap múlva érkezett meg, egyik ájulásból a másikba esve. Béla édesapja sem volt ott - az orosz fronton tűnt el. Osztálytársunkat a csermajori temetőben, a tejüzem mögötti erdő fái alatt helyeztük örök nyugalomra 1950 januárjában. Mindössze 20 éves volt...
A '90-es években már egy kidőlt fejfa sem jelezte a sírját…”


         1989-ben az Ujhelyi Imre Élelmiszeripari Szakközépiskola és Szakmunkásképző Intézet a kápolnát teljesen renováltatta. A munkálatokat Véghelyi József  kapuvári épitési vállalkozó végezte. Az iskola dolgozói a hiányos berendezési tárgyakat pótolták, a meglévőket felújították. Tóth Kálmán vitnyédi polgármester díszkerítést építtetett a kápolnához vezető út mindkét oldalára. - A tanulóink újra részesülhettek hitoktatásban.

         1991. június 10-én, a tanév végéhez közeledve Lázár Dezső Kelemen O. Cist., vitnyédi plébános atya a hittanos tanulóinak szentmise keretében a keresztelés, az elsőáldozás és a bérmálás szentségét szolgáltatta ki.

         2000. november 7-én 15 órakor kápolnánkban Dr. Pápai Lajos megyéspüspök  szentmisét mutatott be Szent Imre herceg, a csermajori kápolna védőszentjének tiszteletére. A püspök atyával koncelebrált Böcskei Győző vitnyédi plébános és Winkler Zsolt püspöki titkár.

         Különösen lélekemelő érzés számunkra, hogy két Szent Imre napi szentmisénket is egy-egy volt csermajori diák celebrálta. Tenger Szilárd atya 2007-ben, Kovács József atya pedig 2015-ben mondott misét iskolánk kápolnájában, példát mutatva a mai korosztálynak hitből, az egymás iránti szeretetből, és Csermajorhoz való kötődésből, mely kötődés egyben iskolánk mottójának realizált valósága is: „aki nálunk tanult, az többé sohasem megy el tőlünk egészen.” 

          2012. június 7-én iskolánkba látogatott a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola küldöttsége. Az erdélyi iskolából érkezett vendégeink a kápolnához vezető útra felállítottak egy általuk készített, és a nemzeti összetartozásunkat kifejező székelykaput.

         2012-ben megszűntették a tanítást Csermajorban (az iskolát bezárták), azóta a búcsúi szentmiséket a Vitnyédért Egyesület önzetlen segítségével tudjuk megtartani. Az egyesület Császár Antal egyesületi elnök vezetésével tevékenyen részt vállal a szervezési munkálatokban, segítik életben tartani a hitet és reményt a Csermajorért aggódókban. Az évenkénti szentmisék találkozási lehetőséget biztosítanak a volt csermajori diákoknak, hogy együtt imádkozhassanak a magára hagyott, pusztuló alma materért, a magyar tejipar ikonikus iskolájáért.

          2014. szeptember 13-án mintegy ötszáz volt csermajori diák részvételével megünnepeltük iskolánk alapításának 125. jubileumát, melyen Fazakas Z. Márton apát, prépost-prelátus, a csornai Premontrei Prépostság vezetője celebrálta az ünnepi szentmisét.
           Ez idő tájt reményt keltő tárgyalások folytak az agrárminisztériumban arról, hogy az iskolát átvenné a csornai Premontrei Rend - Felmerült annak a lehetősége, hogy az épületeket és a parkot felújítva létrehozzanak egy kisebb, de a jelentős szakmai múltra alapozott, emelt szintű képzést folytató tejipari iskolát (felelevenítve a korábbi francia kooperációs kapcsolatokat), egy zarándokszállást, látogató- és konferenciaközpontot, valamint a tanüzemet átalakítanák olyan látványtanüzemmé, ahol a látogatók megtekinthetik a sajátmárkás sajtok gyártásának lépéseit.
           Nagy szomorúságunkra, ez a terv sem valósulhatott meg!

          2016. október 16-án ellátogatott iskolánkba Böjte Csaba ferences rendi szerzetes atya (a Dévai Szent Ferenc Alapítvány létrehozója), és a kápolnában imát mondott Csermajorért, mindannyiunkért, melyben reményét fejezte ki, hogy nem hagyják pusztulni ezt a nagy múltú iskolát. „Azt hittem, megszakad a szívem, amikor az elhagyatott majort láttam” - nyilatkozta szomorúan  a megyei napilapnak a Csermajorban látottak után.

          2019. november 9-én 14:30-kor – a kapuvári ÍzvadÁszok, Magyar László egyesületi elnök közbenjárására - a budapesti Bonum Tv közvetítette (online is!) a Lőrincz Béla vitnyédi plébános atya által celebrált búcsúi szentmisét, így a világ bármely pontján élő minden volt csermajori lélekben újra együtt lehetett velünk a csermajori Szent Imre kápolnában...

          2022. november 5-én a Szent Imre napi búcsúi szentmisét - ezidáig utolsó szentmisét - Lőrincz Béla vitnyédi plébános atya celebrálta.

          Dr. Veres András győri megyéspüspök atya Vitnyéd (Vitnyéd-Csermajor) lelkipásztori ellátását 2023-tól a Kapuvári Szent Anna Plébániára bízta.


          A csermajori temető: Tanulókkal, tanárokkal és mezőgazdasági munkásokkal benépesített Csermajorban kezdetben nem volt temető, és ha előfordult haláleset, akkor a több kilométernyire fekvő Vitnyéd község temetőjében temetkeztek. Ez indította arra a csermajori iskola és uradalom igazgatóságát, hogy engedélyt kérjen a közigazgatási hatóságtól Csermajorban temető létesítésére. Mivel a temető céljaira kijelölt területet egy vegyes polgári és egyházi hatósági tagokból álló bizottság alkalmasnak találta, ezért az iskola közelében az újonnan létrehozott temetőt 1926-ban felszentelték és átadták hivatásának. - A csermajori temető






  Az iskola és a kápolna jelenlegi elhanyagolt, reménytelen állapotát látva, szomorúan kérdezzük egymástól:
Vajon mi lesz a csermajori Szent Imre kápolna további sorsa, meddig áll még a kápolnánk?
Félünk, hogy közeleg az az idö, amikor a hit és a szakmai tudás irányt mutató fényei végleg kihúnynak, mert
Csermajorban nem lesz többé templom és iskola.


Imádkozzunk Csermajorért
, hiszen a csermajori láng üzenete:
"Nem vagyok csillag, csak rőzsetűz, de az, amíg ég, meleget tud adni az egyszerű embereknek.",







Iskolánk Szent Imre kápolnája éves


A kápolna oltárköve püspöki zárópecséttel


















Lépjen be a kápolnánkba!









A csermajori temető







        Tanulóink (igény szerint) 1989-óta részesülnek hitoktatásban.
        Káponánk védőszentje Szent Imre herceg, a fiatalok patrónusa. Tiszteletére tartjuk meg minden évben a csermajori búcsút, melynek magasztos eseménye a vitnyédi plébános által celebrált szentmise a kápolnában.





        Egy régi hagyományt felelevenitve egy-egy osztály a sikeres záróvizsga után a vizsgabizottság tagjaival együtt vonul át a kápolnába hálaimát mondani.




        Akinek emléke örökre szívünkben él:
Lázár Dezső Kelemen O. Cist., vitnyédi plébános atya.



         1989 és 1993 között végezte lelkipásztori szolgálatát iskolánkban, oktatta hittanosait a hitre,  emberségre és az egymás iránti igaz szeretetre.


Szentmise, keresztelés, elsőáldozás a kápolnában











Jézus szíve szeretlek én...









Püspöki szentmise Csermajorban

       2000. november 7-én 15 órakor a csermajori kápolnában Dr. Pápai Lajos megyés főpásztor ünnepi szentmisét mutatott be Szent Imre herceg, a kápolnánk védőszentjének tiszteletére. A püspök atyával koncelebrált Böcskei Győző vitnyédi plébános és Winkler Zsolt püspöki titkár. - Győri Egyházmegye



Dr. Pápai Lajos megyéspüspök, Winkler Zsolt püspöki titkár és
Böcskei Győző vitnyédi plébános




  A püspök atya látogatása iskolánkban

 

Jubileumi ünnepség
(Csermajori Nagy Találkozó)


       2014. szeptember 13-án mintegy ötszáz volt csermajori diák részvételével megünnepeltük iskolánk alapításának 125. jubileumát, melyen Fazakas Z. Márton apát, prépost-prelátus, a csornai Premontrei Prépostság vezetője celebrálta az ünnepi szentmisét. A résztvevők együtt imádkoztak Csermajorért, és azért, hogy a tejesek nagy múltú, ikonikus iskolája megmaradhasson a jövő generációi számára.



Csermajori diákok voltak
Tenger Szilárd Kovács József



Rátz András egyházmegyei felügyelő, evangélikus lelkész beszéde
(Győri Öregtemplom átadása)



 Szent Imre napi búcsú

A szentmisét bemutatta: Tenger Szilárd újmisés atya (iskolánk egykori tanulója)

(2007.11.07.)




Tenger Szilárd:
Hogy Életed Legyen

Azért jöttem e világra
Hogy életed legyen,
Gyere hát, s állj mellém
Ott fenn a Szent Hegyen!

Hogy életed legyen,
Emberré váltam,
Nem néztem sorsom,
A sír mélyébe szálltam.

Hogy életed legyen,
Hogy ne takarjon sír,
Én letiportam a halált,
Hogy lásd, van ki Élettel bír.

Ha napod átkoz,
Te mondd a legszentebb imát,
S hívogasd bűnbánó szívvel
Istennek Szent Fiát!

Karját nyújtja feléd.
Legyél te is fenn, a hegyen,
S mondd: Miatyánk,
Hogy életed legyen.









Reményik Sándor: Kegyelem

Először sírsz.
Azután átkozódsz.
Aztán imádkozol.
Aztán megfeszíted
Körömszakadtig maradék-erőd.
Akarsz, egetostromló akarattal —
S a lehetetlenség konok falán
Zúzod véresre koponyád.

Azután elalélsz.

S ha újra eszmélsz, mindent újra kezdesz.
Utoljára is tompa kábulattal,
Szótalanul, gondolattalanul
Mondod magadnak: mindegy, mindhiába:
A bűn, a betegség, a nyomorúság,
A mindennapi szörnyű szürkeség
Tömlöcéből nincsen, nincsen menekvés!

S akkor — magától — megnyílik az ég,
Mely nem tárult ki átokra, imára.
Erő, akarat, kétségbeesés,
Bűnbánat — hasztalanul ostromolták.


Akkor megnyílik magától az ég,
S egy pici csillag sétál szembe véled,
S olyan közel jön, szépen mosolyogva,
Hogy azt hiszed: a tenyeredbe hull.

Akkor — magától — szűnik a vihar,
Akkor — magától — minden elcsitul,
Akkor — magától — éled a remény.
Álomfáidnak minden aranyágán
Csak úgy magától — friss gyümölcs terem.

Ez a magától: ez a kegyelem.









Lépjen be a kápolnánkba!


Újabb csermajori találkozási lehetőség volt!

        2015. november 7-én (szombaton) ismét megünnepeltük a Szent Imre napi búcsút Csermajorban a Vitnyédért Egyesület segítségével. Az iskola kápolnájában tartott szentmisét Kovács József atya, iskolánk volt tanulója celebrálta.







Minden érdeklődőt szeretettel hívtunk és vártunk a 126 éves Csermajorba!











         2012. június 7-én iskolánkba látogatott a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola küldöttsége, így együtt imádkozhattunk iskolánk kápolnájában, Isten áldását kérve a nemzeti összetartozásunk továbberősítéséhez.



Az erdélyi testvériskolánkból érkezett vendégeink
felállították a kápolna elé a nemzeti összetartozásunkat szimbolizáló székelykaput.









"Csodálatosan szép a világ, és csodálatosan szép a matematika,
mert az Isten adta, de a legcsodálatosabb az értelmes emberi lélek, ha az Isten él benne." 

Endrédy Vendel O. Cist.

Endrédy Vendel élete






God bless our school! God save it Csermajor!






Szent Imre napi búcsú 2017
A szentmisét celebrálta: Lőrincz Béla vitnyédi plébános atya






Lépjen be a kápolnánkba!



Lépjen be a kápolnánkba!



Nemzetközi  Eucharisztikus Kongresszus - Budapest (2021)

Tovább...


Powered by Papp László