Ewan Steery

KÖNYVKRITIKÁK

1. Timothy Zahn: Kirajzás

A könyv hátoldalán lévő fülszövegből nem derül ki, de ebben a történetben fontos szereplő Obi-van Kenobi és az ifjú Anakin Skywalker padawan is, akik szintén a Kirajzás expedícióval tartanak, hogy aztán az utolsó pillanatban Palpatine gyorsan leszedje őket a hajóról, mivel sötét tervei vannak a kölyökkel. Ez a megoldás határozottan feldobta a történetet, mert önmagában se Jorus C'baoth mester, se Jorj Car'das, se a Chiss Birodalom és az ifjú Thrawn kapitány nem lett volna elég érdekes egy ekkora méretű könyvben bemutatva.

A történet kapcsán bennem egyre az a gondolat járt, hogy miként lehetséges az, hogy a Köztársaság több tízezer éves fennállása során mindössze ez az egyetlen ismert eset, amikor egy űrexpedíció indul a galaxison kívülre, a Peremvidékre, illetve tovább egy szomszédos galaxisba? Ha a galaxisban több millió űrutazó faj és civilizáció van, biztos, hogy több tízezer év alatt ezek közül több, legalább néhány száz vagy ezer megpróbálkozott már ilyesmivel, és nyilván akadtak olyanok is, akik sikert értek el, azaz eljutottak valameddig és feltérképezték a távoli űrszektorokat. Ezek eredményeiről miért nem tud semmit a Köztársaság?

A másik dolog a hiperűrutazással kapcsolatos. A hiperűrben utazni veszélyes, mert a hajó könnyen belerohanhat mindenféle anomáliákba és elpusztulhat. Ezért először felderítőket (robotszondákat, majd személyzettel rendelkező kutatóhajókat) kell kiküldeni, hogy nagy munkával, lassan és óvatosan, némi veszteségek árán feltérképezzék a biztonságos hiperűr útvonalakat, amiket aztán mindenki más használhat. Ezek sokszor kanyargósak, illetve változó a szélességük, illetve idővel megszűnhetnek, elmozdulhatnak a helyükről, ahogy a csillagok eltérő sebességgel és irányokba mozognak az űrben.

Na most a Kirajzás ilyen feltérképezett útvonalak nélkül nem haladhatna kifelé az ismeretlenbe. Ha haladhatnak, akkor az útvonal fel van térképezve, tehát nem ismeretlen. Ha menet közben végzik a feltérképezést, az rendkívül lassú és unalmas munka, ráadásul veszélyes is, plusz sokszor belefuthatnak zsákutcákba, ahonnan vissza kell fordulniuk. Így ezer év alatt sem érnek el a rendelkezésükre álló csekély erőforrásokkal lényeges eredményt, távoli célokat. Ráadásul az expedíció nem is visz magával hiperűr felderítő egységeket, csak telepeseket, akik majd a felfedezett bolygókon letelepedhetnek. Ha hat Dreadnaughtból áll az expedíció, és minden lakható, de lakatlan bolygón kiszáll a csapat egy része, aminek hátrahagynak egy cirkálót, akkor maximum hat világot tudnak így felfedezni, aztán vége a műsornak. Így viszont a tervezett óriási távolságok miatt lényegében sehová sem jutnak el, épp csak a szomszédba. Szóval Zahn nagyon nem gondolta át ezt az egész témakört és a megvalósításával járó nehézségeket, meg a szükséges kapacitást.

A valóságban a kozmikus távolságok és a felfedezésre váró világok nagy száma miatt a Kirajzásnak egy komplett űrflottának kellene lennie, több száz, sőt több ezer különféle űrhajóval. Hadihajókkal, felderítő és kutató egységekkel, teherszállítókkal, utasszállítókkal, üzemanyagszállítókkal, bányászhajókkal, repülő ipartelepekkel, stb. Az expedíciót több civilizációnak közösen kéne megszerveznie, pénzzel, hajókkal, felszereléssel, személyzettel támogatva a tervet és kellene valami világos elképzelés, hogy pontosan mit is akarnak elérni? Csak felderítenek egy adott irányban egyre messzebb hatolva vagy inkább szétszóródnak egy adott térségben és teljesen bejárják azt? Csak kutatnak vagy gyarmatosítanak is? Később kapnak majd utánpótlást és erősítést? Mit fognak csinálni, ha útjukat állják más civilizációk, amiknek nem tetszik az érkezésük? Békésen továbbmennek vagy hódítani fognak?

És még egy fontos apróság: Miért a galaxis peremére indul az űrexpedíció, ki a semmibe, ahol kevés a felfedezésre váró csillag és bolygó és azok is nagy távolságokra vannak egymástól? Miért nem a galaxis túloldalára mennek, ami az űrtérképek szerint még teljesen felfedezetlen és ismeretlen régió? Ott elvileg sokkal nagyobb eséllyel találhatnának lakott vagy lakható világokat, új civilizációkat, stb. Hogyan lehetséges az, hogy a Köztársaság a több tízezer éven át tartó virágzása és terjeszkedése során képtelen volt teljes egészében feltérképezni az egész galaxist és a csillagváros majdnem fele még mindig ismeretlen területnek számít? És miért nem küldtek még expedíciókat a galaxis tányérja körüli halóba, az ott lévő kísérő gömbhalmazokba? Miért csak a korong síkjában röpköd mindenki a Star Wars univerzumban, nem pedig rendesen, térben?

Készült: 2015.01.15.

A könyvről ismertető a coruscant citizen oldalán, itt: Timothy Zahn: Kirajzás