Ewan Steery

KÖNYVKRITIKÁK

5. Sean Williams: Tomboló erő - The Force Unleashed 1. rész

Anélkül, hogy árulkodnék a tartalomról (spoilereznék), csupán annyit jegyzek meg erről a műről, hogy irodalmi szempontból - más Star Wars ponyvákkal összehasonlítva - egész jól megírt és választékos szóhasználattal, mondatszerkesztéssel megalkotott regény. Az elején legalábbis. A szerző láthatóan nagyon igyekezett, hogy akciódús sztorit ötöljön ki és jó néhány kérdésre választ adjon az olvasónak a felkelés kezdetével és választott szimbólumával (a felemelt szárnyú madárral) kapcsolatban. Ugyanakkor az utolsó hatvan oldalt egyértelműen összecsapta, elsiette Williams, pedig ott történnek a legfontosabb dolgok. Nyilván sürgette már a kiadója és nem akarta túllépni az előre kialkudott terjedelmet sem, amivel viszont gajra vágta az egész sztorit. A fordítás mégis igényes, amiért elismerésem Szántai Zsoltnak, bár nem ártott volna az olyan szavakat is lefordítani, mint a vocoder (sisakmikrofon) vagy a skyhook (űrlift).
A regényben talált további hibák a teljesség igénye nélkül a következők:

1. Nem lett volna szabad a 19. fejezet végén a szerzőnek csak úgy, simán elárulnia Leia nevét, mivel a nő nem mutatkozott be, a főhős pedig nem tudta a nevét és nem is kérdezte, kicsoda. ez egyértelmű írói hiba. Az olvasók amúgy is rájöttek volna, hogy ő volt az, a kinézetének leírása és a későbbi fejezetek tartalma alapján.

2. Mi volt ez jelenet, amiben már megint megölték Shaak Ti togruta Jedi mesternőt? Őt már A Sithek bosszújában is megölték egy párszor (a filmből kimaradt jelenetek miatt mondom). Azóta eltelt vagy 20 év és a császár meg Vader ennyi idő alatt sem tudta megtalálni és elintézni? Most meg hirtelen, játszi könnyedséggel megtalálják és kinyírják? Hmm. Ez nem tetszett.

3. Mi az a marhaság, hogy a Halálcsillag építéséhez vuki rabszolgák kellenek, mert robotokkal ezt nem lehet felépíteni? A robotok nem pihennek, engedelmesek, precíz gépi munkát végeznek. A vukik ellenben esznek, lázadnak, szabotálnak, csak a baj van velük. Ráadásul pihenniük kell, szállásra van szükségük, őrök kellenek melléjük és még rendesen beszélni sem tudnak, érthető emberi nyelven. Ide azt kellett volna betennie a szerzőnek, hogy a birodalom spórolni akart a gyártási költségeken és ezért alkalmazott ingyenes rabszolga munkaerőt ahelyett, hogy robotok ezreit állította volna üzembe. Amiből aztán tengernyi probléma adódott és talán emiatt is húzódott el annyira a harcállomás építése.

4. Engem eléggé zavart, hogy a felkelés három kezdeti vezetője, Bail Organa, Garm Bel Iblis és Mon Mothma ennyire gyenge és bizonytalan, mondhatni töketlen vezetőkként vannak ábrázolva ebben a könyvben, akik több évtizednyi politizálás után sem voltak képesek maguktól eljutni oda, hogy kirobbantsák a birodalom elleni lázadást? Egy jókora lökést kellett kapniuk a főhőstől, hogy 20 évnyi elnyomás és tehetetlenkedés, meg egész bolygók elpusztítása után végre csinálni kezdjenek valamit a Császár rémuralma ellen? Hmm. Ez így elég gáz. Nem is hiszem el.

5. Ahogy az is elég nevetséges, hogy milyen simán fogságba esnek a felkelés vezetői rögtön az első percben, majd utána meg milyen simán megpattannak a halál torkából. Ennél azért sokkal jobb történetet is ki tudtam volna találni, erőlködés nélkül. Ez így nagyon össze van csapva.

6. A főhős, aki csak Sith tanítvány (szóval zöldfülű) lazán eltérít az akaratával egy zuhanó csillagrombolót? Mi van...? :-O A fickó itt úgy van ábrázolva, mint a galaxis legnagyobb Jedije, aki Yodát is megszégyenítő képességekkel rendelkezik. Tényleg tombol benne az erő, valószerűtlen erővel. Aztán mégis simán el tudja takarítani Vader és Palpatine, hogy tovább folytathassák kisded játékukat?

Erről a történetről készült egy számítógépes játék is, majd a rajongók a játék grafikai elemeinek felhasználásával összeraktak belőle egy komplett animációs mozifilmet, ami nagy vonalakban követi a regény eseményeit. Olvasás előtt vagy után érdemes ezt megnézni a youtube-on, hogy jobb képet kapjon az ember az egészről.

Készült: 2011.12.22.

* * *

Sean Williams: Tomboló erő - The Force Unleashed 2. rész

Valamivel jobban sikerült, mint az első rész, bár továbbra is ugyanaz a fő baj vele, mint az előzményével. Starkiller Jediket megszégyenítő hatalommal bír az erő fölött és olyanokat csinál laza könnyedséggel, amikre még a legnagyobb mesterek sem voltak képesek soha. Ahhoz képest, hogy még mindig csak egy tanítvány, lazán leiskolázik mindenkit, Vadert is beleértve. A Junóval való romantikus kapcsolatot erőltetettnek érzem, Vader fogságba ejtését hihetetlennek, a kaminói klónozó központ elpusztítását pedig lehetetlennek.

És persze számos apró logikai hiba is becsúszott a sztoriba.:

1. A 12-13. oldalon van egy mondat, ami szerint ha megtörik egy Nebulon fregatt karcsú középrésze, akkor a hajótestből azonnal elszökik a levegő és mindenki meghal. Mintha nem lennének a hajótestben mindenfelé nyomásálló szakaszolóajtók. A regény végén, a Salvationon folyó harc során viszont mindenhol szakaszolóajtók állítják meg a levegő elszökését.

2. A 33. oldalon az áll, hogy a Kaminót körülvevő bolygóvédelmi pajzsot arra tervezték, hogy kint tartsa a hajókat, nem bent, így könnyű kifelé áthatolni rajta. Ez stratégiailag nem szerencsés, mert lehetővé teszi a bejutott szabotőrök elmenekülését. Ráadásul a legtöbb regényben ehelyett az szerepel, hogy a pajzsok mindkét irányból áthatolhatatlanok.

3. A regényben két helyen is említés történik arról (először a 48. oldalon), hogy Vader az Executoron készítette föl Starkillert. Csakhogy ez a történet a yavini csata előtt 2 évvel játszódik (Leia még csak 18 éves), a felkészítés pedig legalább 1-2 évvel ezelőtt volt (de inkább több). Márpedig az Executort ekkor még javában építették a fondori hajógyárban, s csak a yavini csata után készült el pár hónappal. Így nem lehetett olyan állapotban (feltéve, hogy egyáltalán elkezdték már építeni), hogy a fedélzetén a sok munkás közt gyakorlatozni lehessen.

4. A 119. oldalon az szerepel, hogy Juno hatalmas kerülőt tesz a galaxisban azért, hogy a Mon Calamari rendszerből eljusson a Malastare-ra, tehát nem egyenesen megy. Miért? Ez sehol nincs indokolva.

5. A 120. oldalon az áll, hogy a Malastare nem sok mindent adhatott a császárnak, ezért nem voltak körülötte és rajta jelentős birodalmi erők. A klónok háborúja animációs sorozatban (2x18) ellenben az szerepel, hogy itt komoly üzemanyag készletek találhatók, amik miatt a bolygó nagyon fontos a Köztársaság (és később a Birodalom) számára. Lehet, hogy alig 20 év alatt minden üzemanyagot kibányásztak innen és ezért vált értéktelenné a bolygó?

6. A 156. oldalon említés történik az ó-Janx-szeszről, ami nem a Star Wars Univerzumba tartozik, hanem A galaxis útikalauz stopposok sorozatba. Williams nyilván így akart tisztelegni Douglas Adams előtt vagy csak az olvasókat próbálta megviccelni?

Készült: 2015.07.25.