Ewan Steery

KÖNYVKRITIKÁK

18. James Luceno: Darth Plagueis

A három részből álló könyv három időszakot mutat be nagy részletességgel, Plagueis és Sidious találkozásáról, ármánykodásáról és Sidious hatalomra kerüléséről a Baljós árnyak film idején. Szerintem célszerűbb lett volna ezt három külön regényben megírni és mindegyikbe kicsit több akciót beletenni, mert így inkább fárasztó történelemkönyvnek hat, semmint élvezhető olvasmánynak. Nem sok csata van benne, helyette rengeteg a mellékszereplő, a történelmi eseményekre tett utalás, a politikai ármánykodás és az erőről való Sith filozofálgatás. Látszik, hogy alapos munka, bár nem hibák nélkül való, mert például Luceno szerint a Tatuin és a Naboo közel fekszenek egymáshoz, noha a galaktikus térkép szerint több tízezer fényévre vannak egymástól.

Amit én a leginkább hiányoltam ebből a történetfolyamból, az a szerelem és a szex teljes hiánya. Nehéz elhinni, hogy a Sitheket egyáltalán nem érdekelték a nők, egyikük sem feküdt le soha senkivel, nem volt szerelmük, szeretőjük, az akaratbefolyásoló képességükkel nem csináltak maguknak háremet és a sok politikai ármánykodás közben teljesen kifelejtették a szexszel való visszaélést és manipulációt, ami pedig szerves része a politikának és a titkosszolgálati munkának egyaránt. Úgy tűnik, a mai napig a Star Wars univerzum legnagyobb fogyatékossága a szextelensége. Gonoszságból dézsaszámra kap az olvasó a nyakába, a romantika viszont halott ügy a szerzők számára. Vajon miért?

Ja, és még valami: A kész regényt nem ártana átolvasnia és kijavítania valakinek (nem a fordítónak, hanem egy kívülállónak, aki ismeri a témát és még nem olvasta a könyvet), mielőtt a nyomdába kerül, mert tele van elírásokkal és apró fogalmazási hibákkal. A helyesírás ellenőrző ezeket nem veszi észre, csak az olvasó. Ennyi pénzért igazán odafigyelhetne a kiadó a szöveg minőségére.

Készült: 2013.04.10.