Ewan Steery

KÖNYVKRITIKÁK

34. Steven Barnes: A Cestus csapda

Ez egy jól megírt történet, de nagyon bő lére van eresztve. Mivel szerintem fele ekkora méretűre is meg lehetett volna írni gond nélkül. A röpke és alapvetően nem izgalmas akciók közti réseket hosszas leírások, töprengések, filozofálgatások és más mellékes információk töltik ki, alaposan elnyújtva az elbeszélést. Ami egyáltalán nem válik előnyére, sajnos.

Pár apró hiba a könyvben:

1. A 31. oldalon Palpatine azt mondja, hogy a dashta angolna az első olyan állatfaj, ami erő-érzékeny. És a Jedik nem cáfolják meg, noha az elmúlt évezredek harcai után tudniuk kellene, hogy a galaxis tele van ilyen fajokkal (például: hssiss-ek, vornskr-ek, ysalamiri-k, stb.).

2. A 48. oldalon az szerepel, hogy a Coruscant csillagrendszer második, lakhatatlan bolygójának Vandor-3 a neve. Miért nem Vandor-2? És ha lakhatatlan, miért belélegezhető a légköre és elviselhető a hőmérséklete? Hisz víz és szárazföld egyaránt van rajta.

3. A 99. oldalon az a jelszó, hogy: "Az Alderaannak három holdja van." Nos, az Alderaannak eredetileg nem volt holdja, csak később találtak ki neki egy parányi holdat, amiről azonban nincs egyelőre információ.

4. A 226. oldalon: "Jedi-képességeivel ellensúlyozta a szédítő sebességet és a vad kanyarokat, a centrifugális és centripetális erőket, valamint a tehetetlenségi nyomatékot." A centripetális erőt nem kell ellensúlyozni, mivel az a testét összetartó molekuláris erőkből áll. A centrifugális erő pedig a tehetetlenségi nyomatékból fakad. Tehát (ha a szerzőnek vagy a kiadó szerkesztőjének lett volna bármi fogalma a fizikáról, akkor) bőven elég lett volna az egyiket vagy a másikat írni.

5. A 38. fejezet teljesen értelmetlen. Az életveszélyes és fárasztó, valamint lassú ugrándozás és potyautazás helyett sokkal gyorsabb lett volna beszállni egy járműbe és azzal utazni a célállomáshoz.

Összefoglalva: A szerző jól tud írni, de nem Star Warst.

Készült: 2015.08.31.

A könyvről ismertető a coruscant citizen oldalán, itt: Steven Barnes: Cestus csapda