Ewan Steery

KÖNYVKRITIKÁK

52. Cecil Castellucci és Jason Fry: Mozgó célpont

Igazi csapnivaló, dilettáns történet ez, amit két olyan ember írt, akik ugyan lelkesek, de sajnos nem ismerik az SWU-t és nem néztek utána egy csomó fontos részletnek, továbbá nem értenek a műszaki dolgokhoz sem. Mindezek mellett az csupán mellékes probléma, hogy a fordító sem állt a helyzet magaslatán, mert olyan butaságokat olvashatunk a könyvben, mint spirálugrató (nem inkább hiperűrugró?), blokádtörő (ez nem hajótípus, hanem tulajdonság!) vagy a denevérszárnyú birodalmi komp (biztos a Batmantól lopták).

A történet lényege egyébként az, hogy Leia javasol egy piciny elterelő hadműveletet, ami galaktikus méretekben jelentéktelen, hisz a legjobb esetben is csak egyetlen szektor birodalmi erőit kötheti le egy rövidke időre, majd a következményeket látva vissza akar táncolni. Azaz nem gondolkodott előre, ahogy a felkelő vezérkar sem, amikor engedélyezték a taktikailag és stratégiailag egyaránt ostoba akciót. Az nem elterelő hadművelet, hogy egy távoli szektorban lekötnek két csillagrombolót néhány napra és az egyiket sikerül megsemmisíteniük. Miközben a birodalomnak van vagy 25.000 csillagrombolója szétszórva a galaxisban, ezernyi szektorban.

Súlyosbítja a helyzetet, hogy Leia csapatának tagjai igazi amatőrök, sőt idióták, akik se rendes kiképzést nem kaptak, se elég eszük nincs ahhoz a melóhoz, amit csinálnak. Így nem csoda, hogy végigbénázzák a küldetést. Náluk bénábbak már csak a birodalmiak, akik meg először képtelenek elfogni őket, majd mikor ez mégis sikerül, simán hagyják megszökni a lázadókat a börtönblokkból, majd a csillagromboló fedélzetéről.

A történetet tarkító fontosabb hibák a következők:

1. Luke vadászszázadát nem Vörös Osztagnak, hanem Zsivány századnak hívták.

2. Miért kell a felkelőknek szűk és kormos kéményekben mászkálniuk ahelyett, hogy egyszerűen felrepülnének a hajójukkal vagy egy siklóval a tetejére és onnan ereszkednének le kötélen? Mert úgy könnyebb lenne és rövidebb utat kéne megtenniük? Egy jeladót kéménybe vagy bármilyen alagútba rejteni totális ostobaság az árnyékolás miatt. Látszik, hogy a szerzőknek semmi érzékük a rádiótechnikához.

3. Leia birkózik egy rohamosztagossal a csata közben? Abszurd jelenet, tekintettel az erőviszonyokra.

4. Az EM impulzus úgy működik, mint a villámcsapás. Erős feszültséget kelt a nem jól szigetelt vezetőkben és túlterheli, illetve kiégeti őket. Ez nem jön helyre magától kis idő múlva. Nagyon komoly szerelésre és alkatrészcserére van szükség ahhoz, hogy az így tönkretett gépek újra működjenek.

5. Leia azt állítja, nem emlékszik a csillagrombolók alaprajzára, noha korábban már számos alkalommal járt több csillagrombolón is más történetek szerint és volt alkalma bejárni őket (Devastator, Harbinger).

6. A Tydirium űrkompot a korábbi történetekben először Yamarus admirális csapata lopta el a Zhar rendszerben, majd miután a birodalmiak egy küldetés során visszaszerezték, másodjára Wedge Antilles lopta el a Prefsbelt IV.-en működő katonai akadémiáról. Így került végül a Home One fedélzetére és Han Solo parancsnoksága alá. Ennek a szerzők nagyvonalúan elfelejtettek utánanézni és a könyvkiadó sem figyelmeztette őket a baklövésükre.

Készült: 2016.10.31. - 11.07.

A könyvről ismertető a coruscant citizen oldalán, itt: Cecil Castellucci & Jason Fry: Mozgó Célpont