Ewan Steery

KÖNYVKRITIKÁK


80. Daniel José Older: A végső dobás

Vannak benne jó részek, vacak részek, érthetetlen részek, összecsapott részek, befejezetlen részek, túlnyújtott részek és fölösleges részek. Kissé bosszantó, hogy egész végig előre-hátra ugrál több időpont és helyszín közt a történet, szétszabdalva az eseményszálat, ami egy elhagyható megoldás volt és nem vált előnyére a műnek. Ezt még sokszor át kellett volna írni, hogy egy jó regény legyen belőle a rengeteg kisebb-nagyobb hiba és kidolgozatlanság miatt. Néhol úgy éreztem, mintha egy Asylum film forgatókönyvét olvasnám, annyira csapnivaló volt, máshol meg olybá tűnt, mintha korábban olvasott-látott történetekből ollózta volna össze az egészet a szerző. Összességében nekem nagyon nem jött be ez az akció-kotyvalék. Remélem, hogy ez volt az író végső dobása az SWU-ban és többé nem fog belekontárkodni. Aki nem olvassa el, semmit sem veszít vele.

Ami tetszett:

1. Landót A birodalom visszavágban úgy ismertük meg, mint nőcsábász szerencsejátékost. Ám ezután egyik SW regényben sem igazán így viselkedett, sajnos. Ami egyértelműen a különböző szerzők súlyos hibája. De most fordult a kocka, mert ebben a könyvben végre igazi szoknyapecérként viselkedik és elsőosztályú széltolóként szórakoztatja az olvasót, ahogy kell. Majd a regény végére egyre jobban átmegy romantikus hősszerelmesbe, de ez csöppet sem zavaró, mert még a legvagányabb hősök is hajlamosak az ilyesmire.

Ami nem tetszett:

1. Ahhoz képest, hogy Hannak és Landónak 72 órája van megtalálni a keresett tárgyat, nagyon ráérősen csorognak előre az események és lazán pazarolják az idejüket. A szerző ezt nagyon nem gondolta végig. Vagy csak benne felejtette a szövegben ezt a részt és nem vette észre a nyilvánvaló logikai hibát?

2. Egy evok kódfejtő dolgozik az Új Köztársaság hírszerzésénél? Egy primitív erdőlakó faj tagja olyan okos, hogy profi a számítástechnikában, miközben a faja még a villanyáramot sem találta föl, nemhogy a számítógépet? És valószínűleg még írásbeliséggel sem rendelkezik? Ez olyan erőltetett, hogy el lehetne tolni vele egy Halálcsillagot.

Hibák:

1. A Prológusban azt írja a szerző, hogy a Bespinen, Felhőváros közelében fúrótornyok működnek. Hogyan? Egy gázbolygón? Ahol nincs szilárd talaj, Felhőváros pedig sok száz kilométer magasan lebeg a felhők közt?

2. A 67. oldalon az áll: kibernetikai hadviselés. Nos, ilyen nincs. kiber hadviselés van.

3. A 81. oldalon: Mimbán szerepel a Mimbanon szó helyett.

4. A 83. oldalon: műhold szerepel az űrállomás szó helyett.

5. A 122. oldalon: a Millennium Falcont fregattnak nevezi a szerző, csakhogy nem az, hanem teherhajó.

6. A 236. oldalon az áll, hogy a Chevalier nevű űrhajó pilótafülkéjében nyithatók az oldalablakok. Ami egy repülőgépnél még elmegy, de űrhajónál teljes ostobaság.

7. A 270. oldalon: "A nap lassan felemelkedett mögöttük, de olyan volt, amit a síkság lakói nedves napnak neveztek - egy távoli csillagköd elhomályosította, ami azt jelentette, hogy szürke és félhomályos lesz a nappal." - Ez a mondat úgy hülyeség, ahogy van. Már hogy homályosítana el egy közeli, fényes napot a mögötte lévő távoli, halvány csillagköd?

8. A regény végén a droidoknak küldött támadási parancs egy pillanat alatt elér mindenhová a galaxisban. Hogyan? A rádióhullámok útján ez évezredekbe telne. Ha hiperhullámon közvetítik, akkor ugyanezen a módon miért nem érhető el a külvilág?

9. Fyzen Gor droidok ezreit akarja felébreszteni szerte a galaxisban. Csakhogy ez a mennyiség jelentősen alulbecsült, mivel a több millió lakott bolygón valószínűleg több milliárd, ha nem több billió droid lehet összesen. Arról nem beszélve, hogy ha az üzenetet közvetlenül sugározzák, akkor rengeteg droidot nem ér el, mert épp adásárnyékban van. Ha közvetve sugározzák, több átjátszóállomáson keresztül, akkor az azokba épített forgalomfigyelők, vírusirtók azonnal észreveszik és leállítják, kiszűrik. Ha mégsem, akkor is ott a probléma, hogy nem minden droidnak van hálózati rádiója, hogy vegye az adást vagy nem biztos, hogy be van kapcsolva. Arról nem beszélve, hogy a galaxisban valószínűleg több száz, ha nem ezer droid gyár van, amik sok ezer, ha nem tízezer féle droidot gyártanak, amik mind eltérő programozásúak és védelműek, így ezen a sokféle védelmen áttörni gyakorlatilag képtelenség egy vírussal. Arról nem beszélve, hogy sok (egyszerűbb) droidnak beégetett memóriája van, tehát nem lehet vírust beletáplálni és megváltoztatni a programozását.

Készült: 2019.01.03. - 10.