Ewan Steery

KÖNYVKRITIKÁK


92. Alexander Freed: Alphabet osztag


Nekem nem igazán tetszett ez a történet. Túl hosszú, túl terjengős. Az egészet meg lehetett volna írni fele vagy harmad ekkora méretben is.

Az első rész egy szedett-vedett új köztársasági hírszerző csoport munkájáról szól, akik egy birodalmi vadászrepülő ezredet próbálnak megtalálni a galaxis egyik eldugott szegletében, pár évvel az endori csatát követő általános zűrzavarban.

A második részben Hera Syndulla tábornok flotta csoportja keresi a birodalmi vadászezredet, a hozzájuk csatlakozott Alphabet osztaggal, aminek pilótái épp olyan ócskák, viharvertek és alkalmatlanok a bevetésre, mint a szedett-vedett vadászgépeik. A harci moráljuk és a szervezettségük alacsony szinten van. Normális körülmények közt az egész csapatot le kéne szerelni vagy beosztani latrina takarításra, de itt harcolniuk kell a jóval ütőképesebb birodalmiakkal. Szóval tökéletes a válság és konfliktus helyzet, amit a szerző ki is használ rendesen, fokozva a drámaiságot. Majd bemutatja, hogyan rázódik össze mégis az osztag egy ütőképesnek tűnő csapattá.

A harmadik részben az Alphabet összecsap a túlerőben lévő birodalmi vadászezreddel és nagy győzelmet aratnak, saját veszteség nélkül, ami teljes lehetetlenség. A szerző láthatóan nem akarta feláldozni egyik szereplőjét sem, amivel sokat rontott a sztorin.

Van egy mellékszál, beékelve a regénybe, aminek értelme és jelentősége csak a regény legvégén derül ki. Ezt szerintem teljesen ki lehetett volna hagyni, mert igazából nem ad semmit hozzá a történethez.

A műben előforduló fontosabb hibák:

1. A korábbi SW regényekben mindenhol vadászrepülő századok szerepelnek. Ebben - talán fordítói hiba miatt- mindenhol az osztag szó szerepel század helyett.

2. Az 5. fejezet 2. pontjában Quell egyszerűen utasít egy raktérben álló asztro droidot, hogy tartson vele és kövesse az utasításait. Anélkül, hogy közölte volna vele a jogosultságait vagy valamilyen azonosítót, ami feljogosítja őt arra, hogy parancsoljon a droidnak.

3. A 10. fejezet 3. pontjában (354. oldalon) Quell felugrik a leszálló X-szárnyúja támadó pozícióba nyitott vezérsíkjára, majd onnan be a pilótafülkébe. Ezzel csak az a gond, hogy egy X-szárnyú nem tud leszállni nyitott vezérsíkokkal, illetve a felső szárny olyan lejtős ilyenkor, hogy nem lehet rajta megállni, lecsúszik róla az ember. Továbbá olyan magasan van, hogy oda legfeljebb egy rúdugró tudna felugrani. Mintha a szerző nem lenne tisztában a vadászgép méreteivel.

4. A 11. fejezet 5. pontjában szó esik arról, hogy a birodalmiak többször is átírták a galaxis történelmét, hogy eltüntessék belőle a Jediket, így a felkelők már nem lehetnek biztosak a múltról szóló különféle történetekben. Ezzel csak az a gond, hogy a galaxisban rengeteg olyan civilizáció létezik, amik nem tagjai a birodalomnak és nyilván saját történelmi feljegyzéseik vannak a galaktikus eseményekről, amiket nem módosíthattak a birodalmiak, mert nem fértek hozzá. Tehát ezekből a felkelőknek biztosan tudniuk kellene az igazságot.

5. A 11. és 12. fejezetben hosszasan pakolja ki a csapat a rejtekhelyről a sok ládányi felszerelést. Épp csak egy baj van ezzel: nem vittek magukkal egy komoly méretű teherszállítót, amivel el tudnák vinni az árut. Az U-szárnyú ugyanis túl kicsi ehhez, a rakterében jó, ha egy-két tucat láda elfér, viszont ilyen kevés árut nem kell két napig rakodnia több izmos embernek.

6. A 16. fejezetben az 501. oldalon a vadászgépek által alkalmazott rádiózavarás gátolja az űrben lebegő okosaknákat a támadásban. Ez ostobaság, mivel egy aknának csak a rádióforrás helyét kell azonosítania, nem információkat továbbítani rádión, így a rádiózavarás inkább felhívja az űrhajókra a figyelmet, vagyis kész öngyilkosság a használata. Arról nem beszélve, hogy egy 500 km széles aknamezőhöz ilyen sűrűségnél egy bolygó körül olyan sok akna kellene, hogy annak tömegéből fel lehetne építeni egy kisebb Halálcsillagot.

7. Az 504. oldalon úgy írja le a szerző a légkörbe való belépést, mintha az hirtelen történne meg és nem fokozatosan, ami nyilvánvaló képtelenség.

8. Egy bolygó légkörét nem lehet felrobbantani és ezzel elpusztítani a felszínén mindent. Ha mégis, akkor már régen felrobbant volna és nem jelentene problémát. Ráadásul ezt nem lehet megakadályozni azzal, ha néhány, a bolygóhoz képest picurka tartályhajóról leválasztják a gáztartályokat, hogy lezuhanva robbanjanak föl. A szerző itt teljesen elvesztette minden realitásérzékét. És úgy tűnik, a szerkesztők és segítők sem vették észre ezt a hibát sem.

Készült: 2020.03.22. - 04.07.
.