Ewan Steery

ANDOR

A Star Wars Andor tévé sorozat kritikája

1. évad

1x01:

Andor honnan tudja, hogy a rég elvesztett húga melyik bolygón, azon belül melyik városban, melyik kuplerájban található? Hogy jutott hozzá ehhez a fontos információhoz? Ezt elfelejtették megmagyarázni a forgatókönyvírók. De nincs jelentősége, mert a későbbiekben egész másfelé megy el a cselekmény és a húgról többé nem esik szó.

A Ferrix városának utcáin sikló lebegő targoncák feltűnően billegnek és rázkódnak mozgás közben. Vagyis a forgatás során nem sínen csúsztatták őket végig a sima mozgás érdekében, hanem egyszerű és kisméretű kerekeken gurultak.

1x02:

Andor egy utasszállító űrhajóval akar elmenekülni a Ferrix bolygóról. Miért? Hisz nemrég (az előző részben) egy kölcsönvett csillaghajóval utazott a Morlana Egy bolygóra, kutatni a húga után. Még ha nem is az övé a hajó és Pegla nem is engedi meg neki, hogy újra kölcsönvegye azt, akkor is simán ellophatná és megléphetne vele, ha ilyen sürgős neki a körözés miatt. És akkor nem kéne pénzt pazarolnia az utazásra.

1x03:

A biztonsági szolgálat űrkompjai nevetségesen kicsik, szűkösek, alulméretezettek. Nincs bennük elég hely az utasoknak, rakománynak, üzemanyagnak, ráadásul az utasok csak állni tudnak benne, ide-oda zötykölődve és egymásnak, meg a falnak csapódva a rázkódó utazás során.

A jól felkészült biztonságiak simán ott hagyják egy barátságtalan bolygón, egy roncstelepen az űrkompjaikat nyitott ajtóval, felügyelet nélkül?

Syril Karn felügyelőhelyettes betör egy épületbe, ahol ok nélkül tüzet nyit az előle menekülő kis termetű, fegyvertelen helybeliekre. Miért? Egy ilyen rangú, jól képzett biztonsági tisztnek illene tudnia, hogy nem lövöldözhet fölöslegesen a civilekre, mert azzal csak maga ellen hangolja őket, ráadásul a zajjal elárulja a helyzetét.

1x04:

A Coruscant bolygó űrlátképéről hiányoznak az orbitális űrállomások és a rengeteg űrhajó, amik állandóan ki-be járnak a környéken. A város légi látképén pedig rendkívül kevés a röpködő űrhajó és légi sikló, mintha kispórolták volna őket a képről. A BBH központ körüli járdák szinte üresek, nincs tömeg, pedig itt rengeteg embernek és robotnak kéne mászkálnia állandóan, elvégre a birodalom közel egymillió lakott világból áll, amik felügyelete óriási apparátust igényel.

Luthen Rael az Aldhani bolygón az űrhajója pilótafülkéjében ülve egy kézi elektronikus látcsövet használ, azzal néz ki az ablakon. Mintha nem lennének az űrhajó burkolatába beépítve távcsöves kamerái, amikkel megfigyelheti a környezetét az űrben és a földön egyaránt.

Egy szektor birodalmi köztisztviselőinek és közalkalmazottainak több havi fizetését a birodalmiak egy csekély népességű, fejletlen, elmaradott világ üres pusztaságában lévő bázison tárolják, ami egy vízerőműből átépített raktár, amit alig 40 ember őriz. Nincs a közelben jelentős infrastruktúra, város, űrkikötő, bank, áru és pénzforgalom. Se közalkalmazottak és köztisztviselők serege. Hol szállnak le a pénzt rendszesen ideszállító, majd elszállító űrhajók? Reálisan ennek a pénznek a szektor központi bolygójának fővárosában vagy annak közelében kéne lennie, tehát közel azokhoz, akik befizetik és akiknek kifizetik a pénzeket. De ennek is csak készpénz használat esetén van értelme. Csakhogy a birodalom a mérete és a pénzügyek biztonsága, ellenőrizhetősége érdekében digitális pénzt: kredit kártyákat használ, amiknek nem kell hatalmas páncélterem, hisz a kártyák önmagukban nem érnek semmit, csak a beléjük kódolt információ az, ami értékes.

Partagaz őrnagy, a BBH-s parancsnok azt mondja Deedra Meero hadnagynőnek, hogy ő két szektort igazgat, míg Blevin hadnagy hat szektort. Az egész galaxisban összesen 1024 szektor van és ezek közül nem mindegyik áll birodalmi fennhatóság alatt. Hogyan lehetséges az, hogy a BBH-nak ilyen kevés embere van, hogy több szektorra is ügyelniük kell, miközben a birodalom által uralt világok száma kb. egymillió? Annak volna értelme, ha minden szektorra legalább egy csapat jut és a csapat tagjainak száma minimum annyi, mint a lakott világoké. A forgatókönyvíró láthatóan nem mérte fel a birodalom valódi kiterjedését és népességét, valamint a felügyeletéhez szükséges erők méretét.

1x05:

A gáton nézelődő birodalmiak arról beszélgetnek egymás közt, hogy a gát alatti völgybe katonai űrkikötőt fognak építeni. Épeszű hadmérnök nem épít katonai bázist egy gáttal felduzzaszott tó lefolyásának útjába, mert elég egy szabotázs és a gát leomlik, az áradat meg elmossa a bázist.

1x06:

A lázadók olyan nyugodtan rádióznak és szövegelnek teljesen fölöslegesen sokat ismételgetve magukat, mintha nem kéne attól tartaniuk, hogy a birodalmi rádiófigyelőknek feltűnik a szokatlan rádióadás a szigorúan őrzött objektumuk közvetlen közelében, ahol elvileg semmi ilyesminek nem lenne szabad lennie. Ezt a jelenetet olyan ember írta, akinek fogalma sincs a rádióforgalmazás szabályairól.

Az égből hulló meteoroknak azonnal hallatszik a hangja, noha nagy magasságban száguldanak el az emberek feje fölött, nagy sebességgel, vagyis a hangsebesség miatt legalább fél-egy perces késedelemmel kéne hallanunk a süvítésüket. Ráadásul nem süvítést kéne hallanunk, hanem iszonytató erejű hangrobbanásokat, mivel a meteorok sokkal gyorsabbak a hangsebességnél. Lásd: a cseljabinszki meteor áthúzásáról készült videókat.

A gyakorlás során Cassian közölte Taramynnal, hogy a négy fős katonai alakzatban úgy kéne menetelniük, hogy a fegyvereik kifelé nézzenek attól függően, hogy ki bal vagy jobb kezes, vagyis cseréljenek helyet. Utána mégis azt látjuk, hogy a dhani bennszülötteket kísérve mind a négyen fordítva helyezkednek el, így a puskáik csövei befelé néznek, egymás felé, nem kifelé.

A két nő katonai búvárfelszerelésben úszik át a tavon a gáthoz. Majd amikor kimásznak a vízből és felkapaszkodnak a fémlétrán, azt látjuk, hogy mindketten teljesen szárazak, egy csepp nedvesség sincs rajtuk.

A pénzt tartalmazó tíz szögletű hengerek mérete szemre kb. 20 cm átmérő, 60 cm hossz. Vagyis kb. 18,85 literesek lehetnek. Ha műanyagból lennének és vizet tartalmaznának, akkor is olyan nehezek lennének, hogy egy ember nem bírná olyan könnyedén felemelni és sietve odébb rakodni őket, ahogy azt a pakolós jelenetekben látjuk. Csakhogy ezek tele vannak aranysárga fémlapocskákkal. Még ha ezek könnyű alumíniumból lennének is, akkor is kb. 50 kg-ot nyomnának, tehát két ember alig bírná őket felemelni. De valószínűbb, hogy aranyból vannak vagy más, hasonlóan értékes és sűrű fémből, így a súlyuk inkább közelít a 363,8 kg-hoz. Vagyis a fölemelésükhöz négy ember is kevés lenne, többen viszont nem férnek oda hozzájuk.

A rabló csapat egyszerűen hátrahagyja Cinta Kazt a bázison, akiről nem tudni, hogy jut ki onnan, illetve a bolygóról? Hisz a rablás után biztos nagyon fogják keresni őket mindenhol, gyakorlatilag lezárják az egész bolygót és mindent átfésülnek utánuk. A bázis biztonsági kameráinak felvételei és a túlélő katonák vallomásai alapján hamar ki fogják találni, hogy nem szállt fel a Ronóra, tehát még az Aldhanin kell lennie.

A Max-7-es Rono nevű lassú, nehézkes teherszállító jármű a nehéz arannyal telepakolva, tehát súlyosan leterhelve jobban gyorsul induláskor, mint egy TIE vadászgép. PEdig nem katapulttal indítják. Ennek olyan nehézkesen kéne mozognia, mint egy lusta banthának.

Egy meteorhullás törmelékei iszonyú gyorsak, kozmikus sebességgel csapódnak bele a légkörbe, sokszoros hangsebességgel. Háttal repülni nekik teljes öngyilkosság, mivel a pilóta nem látja, se szabad szemmel, se a döntően előrenéző érzékelőivel, mikor jön felé egy nagyobb törmelék, tehát kitérni sem tud előle. Szóbeli parancsokat követve meg pláne nem lehet navigálni egy ilyen sűrű törmelékzáporban.

A meteorhullás az űrből jön. Tehát nem lehet úgy kikerülni, hogy az űrhajó felemelkedik a légkörből az űrbe. Ezzel csak még jobban belekerülnek a törmelékzáporba, ami darabokra töri a védőpajzs nélküli teherhajót.

A frissen rablott zsákmánnyal nem kéne nyugodtan ücsörögniük egy zugorvosnál, a sebesültre várva, hanem amint kirakták, azonnal menniük kéne tovább, folytatni a küldetést. Egy ilyen akció során mindig számolni kell veszteségekkel, amik nem akaszthatják meg a folyamatot.

1x07:

Miután Andor, akit köröznek a Ferrixen több személy megölése és birodalmi tulajdon ellopása miatt, sikeresen megszedte magát az Aldhanin végrehajtott rablásból, ahelyett, hogy felszívódna és a galaxis egy igen távoli részén kezdene új, feltűnésmentes életet, lehetőleg a birodalom területén kívül, inkább az életét kockáztatva visszatér a Ferrixre. A nevelőanyja házába, amit egészen biztos, hogy a birodalmiak még figyelnek, hátha történik valami? És sikerül innen észrevétlenül távoznia? Azok után, amiket művelt? Nem poloskázták be a házat? Nem figyelték kívülről se, legalább kamerákkal?

Ezután Andor elköveti azt a nagyon nagy ostobaságot, hogy egy olyan üdülőbolygóra megy szórakozni és a pénzét szórni álnéven, ami birodalmi ellenőrzés alatt áll. Miközben továbbra is körözik.

Amikor Andort letartóztatják, rögzíteniük kell a biometrikus adatait és ellenőrizni a személyazonosságát, illetve utána nézni az előéletének. Ekkor garantáltan ki kéne derülnie, hogy álnéven tartózkodik a bolygón és körözés van ellene érvényben. Vagyis le kéne buknia. Ehelyett senki sem foglalkozik az azonosításával. Miért?

1x08:

Andort a hét szintes gyártelepen az 5. szinten lévő 2. terembe rendelik kényszermunkára. Csakhogy amikor a műszak végén a rabok távoznak innen, azt látja kinézve a folyosó ablakán, hogy az ő szintjük fölött csak egy szint van, alattuk meg négy, amiből csak három látszik az ablakkeret miatt. Tehát egy szint, a legfelső hiányzik.

1x09:

Egy gyártbörtönt nem lehet úgy működtetni, hogy a szabaduló rabokat átviszik egy másik szintre, ahol tovább dolgozhatnak életfogytig, mert ennek gyorsan híre megy. Hisz az ablakokon átnézve az egyes részlegek rabjai látják a szomszédos részlegek rabjait és észreveszik a volt társaikat. Vagyis elkerülhetetlenül kitör a lázadás. Ez csak akkor működne, ha egy másik börtön komplexumba helyeznék át a rabokat, viszont akkor ott törne ki lázadás.

A rabokat nem lehet se megfékezni, se megkínozni, se megsütni és megölni a fémpadlóba vezetett elektromos árammal. Az áram ugyanis mindig a kisebb ellenállás felé szeret haladni. Ha nincs az ember két meztelen talpa közt elég távolság, az áram nem fog fölszaladni a lábakon a testbe. Így még egy közeli villámcsapás is simán túlélhető az esőben. Tehát összezárt lábakkal vagy egy lábon állva, illetve egyik lábról a másikra ugrálva simán lehet közlekedni az áram alá helyezett padlón. Ez nem fogja megállítani a rabokat. Akik közt ha van csak egy ember, aki ért az elektromosságtanhoz, máris elterjesztheti a hírt az egész börtönben és onnantól nem ér semmit a dolog. Arról nem szólva, hogy a rabok a falakból lopott kábeleket a padlóhoz és az épület fémváz szerkezetéhez kapcsolva simán rövidre zárhatják az áramkört, kiiktatva a rendszert.

1x10:

A börtönlázadás során a rabok egyszerűen otthagyják az irányítóközpontot, benne a két ügyeletessel. Akiket meg kellett volna ölniük távozás előtt, hogy ne csinálhassanak semmit. Ne hívhassanak rádión segítséget, ne aktiválhassanak bármilyen biztonsági rendszert vagy szervezhessék meg az őrök harcát a rabok ellen. Ez valamiért senkinek sem jut eszébe.

Egy tengeren álló börtönből nem lehet úgy kijutni, hogy a rabok a vízbe ugrálnak és megpróbálnak kiúszni a partra. Még ha nem is eszik meg őket út közben a cápák, nem tudják, mi vár rájuk a parton. Hisz könnyen lehet, hogy az egész bolygó egyetlen nagy börtön és kényszermunkatábor. Vagy egyszerűen lakatlan, ahonnét nem lehet kijutni. Itt egyedül a szállító űrhajók elfoglalásának lenne értelme, de ez valamiért nem jut eszébe senkinek.

1x11:

A tömeges börtön lázadás és szökés után a birodalmiak csak úgy hagyják, hogy egy civil űrhajó ellenőrzés, alapos átvizsgálás nélkül távozzon a bolygóról? A szökés óta már legalább egy nap eltelt. Ennyi időnek bőven elégnek kéne lennie ahhoz, hogy elég sok hadihajót rendeljenek a bolygóhoz és teljes blokádot hozzanak létre.

1x12:

Mon Mothma az egész évad során aggódik amiatt, hogy a birodalomnak feltűnik, hogy rongyos 400 ezer kreditet elköltött valamire a magánvagyonából. Majd az évad végén lazán megoldja a problémát. Ezen kívül lényegében nem csinál semmit, csak gyáva nyúlként viselkedik. Ilyen hozzáállással soha nem válhatna a Felkelők Szövetségének vezetőjévé.

Andor a hamis papírjaival csak úgy visszamegy a Ferrixre, az anyja temetésére. Nyilván egy utasszállító vagy talán egy teherszállító űrhajón utazik. De hogy jut be a birodalmi megszállás alatt lévő bolygóra anélkül, hogy azonosítanák és lebukna? Hiszen körözik és ismerik a biometrikus adatait.

Andor azt mondja a pilótanőnek, hogy repüljön alacsonyan, amíg kiér a tenger fölé. Erre a nő felszáll és rögtön elhúz a magasba.

Készült: 2022.09.26. - 12.16.